قلب چیست؟فعالیت الکتریکی قلب به چه صورت است که نوار قلب آن را ثبت می کند؟

قلب در حقیقت یک پمپ عضلانی است. وظیفه آن به گردش درآوردن خون در سطح بدن است. در واقع قلب خون اکسیژن دار شده را از ریه تحویل گرفته، آن را به سمت اندام و اعضای دیگر پمپ می کند. خون سیاه رگی را که اکسیژن کمتری دارد از بافت های پیرامون جهت اکسیژن دار شدن تحویل ریه می دهذ. بدهی است چنین عضله تکامل یافته ای نیازمند زمان بندی و سیکلینگ (Cycling) مناسب است. این چرخه بر عهده سیستم الکتریکی هدایتی قلب است.در واقع قلب دارای سیستم پیچیده برای تولید . انتقال الکتریسیته می باشد. این الکتریسیته است که باعث انقباض قسمت های مختلف قلب در زمان های مختلف و به تبع آن باز و بسته شدن دریچه های قلب می شود.

نوار قلب یا الکتروکاردیوگرام چیست؟

ECG مخفف واژه‌ی electrocardiogram یا electrocardiograph است. این لغت در بعضی کشورها EKG نامیده می‌شود.

الکتروکاردیوگراف دستگاهی است که جریانات الکتریکی قلب را از طریق الکترودهایی که  روی مناطق مختلف پوست بدن قرار داده می‌شوند دریافت کرده و آن‌ها را به شکل یک نمودار ترسیم می‌کند. این نمودار الکتروکاردیوگرام یا نوار قلب نامیده می‌شود.

دستگاه الکترو کاردیوگرام

دستگاه الکترو کاردیوگرام

برای ثبت فعالیت الکتریکی قلب ما از الکتروکاردیوگرام یا همان نوار قلب استفاده می نماییم. در واقع نوار قلب می تواند حاوی اطلاعات بسیار مهم و با ارزش برای تشخیص،پیشگیری و حتی تعیین پروگنوز (پیش آگهی) می باشد. بر اساس گاید لاین انجمن قلب آمریکا تمام افراد بالای چهل سال که برای معاینه بالینی عمومی مراجعه می کنند نیاز به تهیه نوار قلب دارند.

متخصص قلب تهران

مطب دکتر مهدی حسن آبادی ، یکی از پرشکان معتبر و مطرح در این حوزه به عنوان متخصص قلب واقع در پاسداران تهران است و برای اطلاعات بیشتر می توانید از مطالب سایت ایشان استفاده کنید.


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید