امواج موبایل

تجهیزات الکترونیک امواج مضر و خطرناکی را ساطع می‌کنند و با وجود اثبات این آثار مخرب، دانشمندان همچنان به مطالعه‌ی بیشتر برای بررسی جزییات دقیق‌تر می‌پردازند. امواجی که باعث نگرانی زنان باردار هستند به دو دسته‌ی یونیزه (شامل لوازم الکترونیک داخل منزل مانند تلویزیون و مایکروفر) و غیر یونیزه مانند اشعه ایکس تقسیم می‌شوند.

امروزه دوری از مایکروفر، رادیو، تلویزیون، خطوط برق فشار قوی، دزدگیر، آنتن‌های مخابراتی، موبایل، لپ‌تاپ، وای‌فای، و اسباب بازی‌های الکترونیک غیر ممکن است و مواجهه‌ی بیش از حد با این عوامل می‌تواند طبق نتایج تحقیقات باعث تخریب ژنتیکی، سقط جنین و مشکلات بارداری شود. برای به حداقل رساندن خطرات احتمالی می‌توان اقدامات مراقبتی مختلف را برای حفاظت در برابر امواج در دستور کار قرار داد:

  • حداقل ۲ متر از تلویزیون فاصله بگیرید
  • به هیچ وجه کنار مایکروفر روشن نایستید
  • از نشستن پشت کامپیوتر با فاصله کم دوری کنید.
  • هرچند مضر بودن دستگاه کپی هنوز مشخص نشده اما کمتر در اطراف این دستگاه باشید.
  • از دستگاه‌های محافظ در برابر امواج

دوران بارداری دورانی حساس و تاثیرگذار در رشد جنین است و قرار گرفتن مداوم مادر در معرض امواج، مستقیماً بر رشد مغزی جنین تاثیر می‌گذارد. آثار این امواج بعد از تولد مشهودتر خواهد بود که از جمله عوارض آن می‌توان به مشکلات برقراری ارتباط، مشکلات یادگیری و حافظه و مشکلات رفتاری اشاره کرد.

دکتر هوگ تیلور (Hugh Taylor) مدیر دپارتمان پزشکی دانشگاه ییل (Yale) پیشنهاد می‌کند که مادران بیشتر مراقب امواج باشند. به نظر او، مادران باید بسیار مراقب امواج الکترومغناطیس در دوران بارداری باشند زیرا در آزمایشی که اخیراً توسط وی انجام شده است تغییرات رفتاری مشهودی در نوزادان موش‌هایی که در دوران بارداری در معرض امواج موبایل قرار داشته‌اند مشاهده شده است. نتایج آزمایش دکتر تیلور و همکارانش نشان می‌دهد که اثرات امواج موبایل در دوران بارداری به‌طور چشمگیری بر افزایش بیش‌فعالی و افت حافظه تاثیرگذار است.  علاوه بر این، آزمایشات او شرایط غیر عادی نورون‌ها در قسمت مربوط به ADHD مغز را اثبات می‌کند. آزمایشات متعدّد دیگری نیز به نتایج مشابهی در زمینه‌ی تخریب و اختلال تکامل مغز در حضور امواج موبایل دست یافته‌اند. در تازه‌ترین یافته‌های موسسه سم شناسی آمریکا مشخص شد که حتی فرکانس‌های پایین امّا مداوم امواج رادیوفرکانس روی لوب فرونتال مغز تاثیر ژنوتوکسیک خواهد داشت.

علاوه بر تحقیقات روی جانوران، مطالعات مختلفی نیز روی کودکانی که در دوران جنینی بیشتر در معرض امواج موبایل بوده‌اند انجام شده است که  نتایج آن‌ها نشان‌دهنده‌ی آن است که این کودکان از مشکلات رفتاری بیشتری رنج می‌برند. پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا نیز پس از انجام آزمایشات روی ده‌ها هزار کودک به این نتیجه رسیدند که کودکانی که در دوران جنینی و پس از تولد به میزان بیشتری در معرض امواج موبایل بوده‌اند به‌مراتب بیشتر از کودکانی که در شرایط عادی رشد کرده‌اند دچار مشکلات احساسی، رفتاری و عدم تمرکز خواهند بود. تحقیقات همچنین نشان می‌دهد که کودکانی بیشتر در معرض امواج موبایل هستند به‌طور جدی‌تری در معرض اختلالات بیش‌فعالی (ADHD) هستند. طبق نتایج مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۲ در خبرگزاری علوم طبیعی (Nature’s Scientific Reports) منتشر شد، جنین درون رحم مادری که در معرض امواج الکترومغناطیس است ۶۹ درصد بیشتر با مشکلات حمل در دوران بارداری و معضل چاقی در دوران بعد از تولد مواجه خواهد بود. دکتر دی-کان لی (Dr. De-Kun Li) در این تحقیقات همچنین نسبت به احتمال بالای ابتلای این کودکان به آسم هشدار داده است. دکتر لی معتقد است که در معرض امواج الکترومغناطیس بودن مادر در دوران بارداری مستقیماً بر روند تکامل جنین تاثیر داشته و می‌تواند باعث اختلالات سیستم‌های متابولیک، غدد درون‌ریز، تولد کودکان نارس و کم‌کاری تیروئید شود. این اختلالات در نهایت می‌تواند منجر به سرطان نیز باشد


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید