واژن به طور طبیعی مایع شفافی ترشح می کند که باعث لغزنده و مرطوب شدن آن می شود. این مایع که در واقع لوبریکانت (روان کننده) طبیعی واژن به حساب می آید، واژن را قابل ارتجاع و سالم نگه می دارد. هنگامی که زنان از نظر جنسی تحریک می شوند، ترشح این مایع افزایش پیدا می کند که منجر به کاهش اصطکاک شده و برقراری رابطه جنسی (دخول) راحت تر صورت می گیرد و همچنین به لذت جنسی بیشتر کمک می کند. در صورتی که واژن مایعات کافی ترشح نکند، خشکی واژن و درد در رابطه جنسی بروز می یابد. استفاده از یک ژل روان کننده مناسب به رفع این مشکل کمک می کند.

بانوان از چه ژل روان کننده ای استفاده کنند؟

روش های موثر پیشگیری از خشکی واژن

برای پیشگیری از خشکی واژن ۲ راهکار موثر وجود دارد:

استفاده از مرطوب کننده ها و ژل های لوبریکانت (روان کننده) واژن

 این مواد به کاهش خشکی واژن و لغزنده شدن آن کمک می کنند. مرطوب کننده ها و ژل های لوبریکانت، به راحتی بیشتر حین رابطه جنسی و نیز افزایش لذت جنسی کمک می کنند. این مواد را بدون نسخه پزشک نیز می توان خریداری نمود. استفاده از این روش برای بیشتر زنان یک راهکار مطمئن و موثر است.

استفاده از لوبریکانت روشی بی خطر برای اکثر فعالیت های جنسی است.  این نوع لوبریکانت به راحتی در فروشگاه ها یافت می شود. برند ایموشن چندین مدل ژل لوبریکانت پایه آب با رنگ ها نارنجی، زرد، قرمز، صورتی و مشکی به بازار ارائه کرده است که هر کدام ویژگی و کاربرد خاصی دارند. ژل ایموشن مخصوص بانوان زرد رنگ بر پایه آب و ساخته شده از مواد طبیعی بوده و آنتی باکتریال و ضد حساسیت است.

بانوان از چه ژل روان کننده ای استفاده کنند؟

مرطوب کننده های واژن ماندگاری بالایی دارند و در تمام طول روز واژن را مرطوب نگه می دارند. درحالی که ژل های لوبریکانت دوام کوتاه مدتی دارند و اغلب برای افزایش رطوبت واژن و راحتی بیشتر قبل از برقراری رابطه جنسی استفاده می شوند. استفاده از مرطوب کننده های واژن و ژل های لوبریکانت برای پیشگیری از خشکی واژن و افزایش لذت در زمان برقراری رابطه جنسی موثر است. می توان از مرطوب کننده ها و ژل های لوبریکانت ها به طور همزمان و یا فقط از یکی استفاده کرد.

مصرف استروژن

استروژن به کاهش خشکی واژن و سایر علائم یائسگی کمک می کند. مصرف استروژن ممکن است برای زنان مبتلا به سرطان یا با سابقه سرطان در خانواده، مناسب نباشد و این افراد باید برای استروژن درمانی با پزشک معالج خود مشورت کنند. پزشک می تواند در صورت لزوم، قرص های استروژن را تجویز کند که به صورت خوراکی (بلع) مصرف می شود. همچنین ممکن است استفاده از کرم های موضعی استروژن را توصیه کند. یک روش درمانی دیگر، حلقه ای به نام حلقه استرینگ است که درون واژن قرار می گیرد و و به طور مداوم مقدار کمی استروژن آزاد می کند.

لوبریکانت های بر پایه آب برای چه افرادی مناسب است؟

ژل های لوبریکانت بر پایه آب متداول ترین نوع روان کننده های جنسی هستند که برای سهولت قرار دادن دیلاتور ها (ابزاری برای گشاد کردن دهانه واژن) و یا تامپون ها در واژن نیز کاربرد دارند. این روان کننده ها بهترین گزینه برای استفاده به همراه موارد زیر است:

 • کاندوم
 • دیافراگم ضد بارداری (وسیله ای به شکل فنجان که برای جلوگیری از بارداری در واژن قرار می گیرد)
 • رابر دم (یک ورقه نازک لاستیکی یا لاتکس که برای جلوگیری از تماس مستقیم و انتقال عفونت های مقاربتی استفاده می شود)
 • سایر روش های جلوگیری از بارداری و عفونت هایی که در انواع مایعات، ژل ها و لوسیون ها وجود دارند.

افرادی که به طور مکرر سابقه ابتلا به عفونت های قارچی را دارند، بهتر است از  لوبریکانت های فاقد گلیسیرین استفاده کنند. زیرا گلیسیرین در واژن به نوعی قند تبدیل می شود و وجود قند در واژن، محیط مناسبی برای رشد بیشتر قارچ ها فراهم می کند.

افرادی که پوست حساسی دارند نیز بهتر است از نوعی لوبریکانت بر پایه آب استفاده کنند که:

 • بیشتر حاوی ترکیبات ارگانیک یا طبیعی باشد.
 • فاقد پارابن (مواد شیمیایی افزودنی)، عطر، مزه و رنگ باشد.

لوبریکانت های بر پایه آب می توانند سریعا خشک شده و حالت چسبناکی پیدا کنند. به همین دلیل، استفاده از آن ها برای ماساژ بدن انتخاب چندان مناسبی نیست. اگر لوبریکانت های بر پایه آب خشک شود، با اضافه کردن کمی آب یا بزاق دهان به آن، دوباره لغزنده می شود.

بانوان از چه ژل روان کننده ای استفاده کنند؟

دلایل خشکی واژن

۳ دلیل اصلی برای خشک شدن واژن وجود دارد. این عوامل عبارت اند از:

– سن بالا: خشک شدن واژن به دنبال بالا رفتن سن در زنان بسیار شایع است. خشکی واژن همچنین باعث می شود که واژن قابلیت ارتجاعی کمتری داشته باشد. در اواخر ۴۰ سالگی و یا اوایل ۵۰ سالگی زنان، ممکن است علائمی از خشکی واژن و کاهش لغزندگی آن بروز پیدا کند. با افزایش سن زنان، ترشح هورمون استروژن کاهش یافته و از آنجایی که این هورمون نقش مهمی در مرطوب نگه داشتن واژن دارد، خشکی واژن ایجاد می شود.

– کاهش سطح استروژن در بدن: کاهش استروژن می تواند ناشی از یائسگی (متوقف شدن قاعدگی ماهانه و پایان دوران باروری) باشد. یائسگی ممکن است به طور طبیعی با افزایش سن و یا به دنبال برخی از عمل های جراحی، مانند جراحی برداشتن تخمدان ها اتفاق بیفتد.

– برخی از روش های درمانی سرطان: برخی روش های درمانی سرطان که ممکن است منجر به بروز خشکی واژن شوند، شامل موارد زیر می باشد:

 • شیمی درمانی
 • تابش اشعه (رادیو تراپی) در ناحیه لگنی یا واژن
 • عمل های جراحی واژن و یا اندام های تناسلی

نحوه استفاده از ژل لوبریکانت

برای استفاده در نواحی خارج از واژن (روی بدن)، لوبریکانت را می توان به همان روشی که از لوسیون بدن یا روغن ماساژ استفاده می شود، به کار برد:

 1. ریختن مقدار کمی از ژل در دست (برای لوبریکانت های بر پایه آب، تقریباً به اندازه یک چهارم آن و برای لوبریکانت های بر پایه روغن و سیلیکون، به اندازه یک سکه)
 2. مالیدن لوبریکانت بر نواحی دلخواه
 3. می توان بعد از مدتی لوبریکانت بیشتری اضافه کرد. در صورت استفاده از لوبریکانت های بر پایه آب، به احتمال زیاد نیاز به اضافه کردن مقدار بیشتری از آن می باشد چرا که لوبریکانت های بر پایه آب سریع تر از لوبریکانت های بر پایه روغن و سیلیکون خشک می شوند.

فروشگاه تجهیزات پزشکی فانی: faanistore.com

آدرس: تهران – میدان امام خمینی – خیابان ناصرخسرو – کوچه خراسانی‌ها – پلاک ۱۵

شماره تماس پشتیبانی: ۰۹۰۴۴۸۴۸۸۴۱

نظر خود را بیان کنید