لازک LASEK

لازک (LASEK مخفف Laser epithelial keratomileusis) ترکیبی از مزایای دور روش دیگر جراحی چشم یعنی لیزیک (LASIK) و پی آرکی (PRK) است.
این روش برای درمان آستیگماتیسم، نزدیک بینی و دوربینی استفاده می‌شود. مهمترین تفاوت روش لیزیک و لازک در محل اثر اشعه لیزر اگزایمر به قرنیه است.
در لیزیک اشعه لیزر پس از لایه برداری از سطح قرنیه به سطح جدید اصابت می‌کند و عمل تراش صورت می‌گیرد؛ در حالی‌که در عمل لازک اشعه بدون لایه برداری از قرنیه و تنها پس از برداشتن اپیتلیوم سطح قرنیه (بافت پوششی قرنیه)، به سطح قرنیه اصابت می‌کند.

پی‌آر‌کی (PRK) روشی است که در آن با استفاده از اشعه لیزر اگزایمر نزدیک‌بینی بیمار از بین می‌رود. با استفاده از این روش، لایه بسیار نازکی از قرنیه در حد چند ۱۰ میکرون برداشته شده و با تغییر ایجاد شده در انحنای قرنیه، از میزان عیوب انکساری چشم کاسته می‌شود.

مهمترین مزایای جراحی لازک چیست؟

– خشکی چشم ناشی از جراحی لازک نسبت به روش‌های دیگر بسیار کمتر است.
– آسیب به قرنیه در این روش بسیار کمتر از روش‌های دیگر به ویژه لیزیک است.
-مدت زمان عمل در حدود چند دقیقه است.
-اعصاب قرنیه کمتر آسیب می‌بینند.

عمل جراحی لازک برای چه بیمارانی گزینه مناسب است

-افرادی که قرنیه شیب‌دار یا بسیار باریک دارند، گزینه مناسبی برای عمل جراحی لازک هستند و عمل جراحی لیزیک در این افراد بسیار دشوار است.
– افرادی که در معرض شغل یا فعالیت‌های پر خطر قرار دارند، مانند ورزشکاران رشته بوکس
– افراد مبتلا به سندرم خشکی چشم

لازک

جراحی لازک و لیزیک هر دو با یک هدف بهبود بینایی صورت می گیرند که هریک از این روش ها دارای مزایا و معایبی می باشند. پزشک بعد از بررسی و معاینات لازم تصمیم می گیرد که استفاده از کدام روش برای هر فردی تاثیر گذاری بیشتری دارد . لازک یک تکنیک نسبتا جدیدی می باشد، که در افرادی که شیب انحنای قرینه کم و ضخامت قرینه پایینی دارند مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای استفاده از لازک

این جراحی یک جراحی ایمن می باشد و اکثر افرادی که این جراحی را انجام داده اند از نتیجه این جراحی کاملا راضی هستند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه جراحی لیزیک می توانید به مقاله لیزیک مراجعه نمایید تا در این زمینه اطلاعت کافی کسب نمایید.
در هنگام جراحی و بعد از آن بیماران درد کمتری را احساس می کنند .
یک روز بعد از جراحی بهبودی کامل صورت می گیرد و دید بیمار بهبود می یابد .
به هیچ عنوان در این جراحی نیاز به بانداژ و بخیه نیست، فقط بیمار باید در هفته اول در روز از عینک و در هنگام استراحت از پد های مخصوص استفاده کند.

منبع: الودکتر


❖ به اشتراک بگذارید: پینترست تلگرام لینکدین

نظر خود را بیان کنید