یک سال و نیم است که همه‌ی مردم دنیا درگیر همه‌گیری کرونا شده‌اند و هر روز داده‌های تازه‌ای از این بیماری و پروتکل‌های آن منتشر می‌شود و داده‌ها و اطلاعات قبلی را نقض می‌کند. اما تنها موردی که در تمام طول این مدت بر آن تاکیده شده و هر روز پافشاری بر آن افزایش می‌یابد، استفاده از ماسک و محلول ضدعفونی کننده دست است. حتی کشورهایی که بیشتر جمعیت خود را واکسینه کرده‌اند نیز همچنان به استفاده از ماسک تاکید دارند. چون واکسینه شدن افراد به معنی عدم ابتلا و یا انتقال ویروس نیست بلکه میزان مرگ و میر را کاهش می‌دهد و با جهش‌های اتفاق افتاده در ویروس کرونا، بیش از پیش نیاز به استفاده از ماسک است. اما این ماسک باید چه ویژگی‌ داشته باشد تا بتواند از انتقال بیماری جلوگیری کند.

مواد استفاده شده در دوخت ماسک‌ها باید از استاندارد لازم برخوردار باشند تا از انتقال بیماری جلوگیری کنند. ایمن‌ترین ماسک‌ها برای استفاده روزمره، ماسک‌هایی هستند که از دو لایه اسپان باند و یک لایه ملت بلون ضخیم تشکیل شده باشند. در حال حاضر انواع ماسک استاندارد برای استفاده روزانه وجود دارد. اما موقع خرید ماسک علاوه بر این موارد باید به میزان پوشش‌دهی ماسک هم توجه کنید که تمام سطح صورت شما را بپوشاند. ماسک‌های سه لایه‌ی معمولی اگر اندازه صورت شما نباشد، از کناره‌ها فضا را برای انتقال ویروس فراهم می‌کند و همین مورد به ظاهر ساده و بی‌اهمیت احتمال ابتلا به این بیماری را افزایش می‌دهد. به جای ماسک‌‌های سه لایه می‌توانید از انواع ماسک سه بعدی بوفالو که از سه پنل مجزا تشکیل شده‌اند، استفاده کنید. این ویژگی باعث شده تا بخش بیشتری از صورت توسط ماسک پوشیده شود و هر کدام از لایه ها به طور جداگانه یک ناحیه‌ی مجزا را پوشش دهد. برخی از انواع ماسک‌ ۳ بعدی بجای یک لایه ملت بلون، دارای ۲ یا ۳ لایه ملت بلون هستند که همین امر باعث ایجاد ضخامت بیشتر ماسک و کاهش احتمال انتقال ویروس به مسیر تنفسی می‌شود.

به دلیل قدرت انتقال بالای ویروس نوع دلتا، سازمان بهداشت جهانی استفاده از دو عدد ماسک را به صورت همزمان، توصیه می‌کند تا از انتقال و نشر بیشتر ویروس در جامعه جلوگیری شود. علاوه بر ماسک‌های نام برده شده، انواع دیگری از ماسک‌ها مانند N95، ماسک‌های پارچه‌ای و KF94 در داروخانه‌ها موجود هستند. ماسک‌های N95 بیشتر در مراکز درمانی و بیمارستان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما این ماسک‌ها به دلیل نوع ساختارشان، از امنیت بالایی برخوردارند و میزان ابتلا و انتقال بیماری را به حداقل می‌رسانند. با اینکه استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای رواج یافته ولی با قطعیت می توان گفت که ایمنی این ماسک‌ها پایین است ولی استفاده از آن‌ها در زمانی که دسترسی به هیچگونه ماسکی ندارید، بهتر از هیچ است. این نکته را در استفاده از ماسک‌های پارچه‌ای به یاد داشته باشید که بعد از هربار استفاده، آن‌ها را بشویید و با اتو خشک کنید تا احتمال انتقال آلودگی از طریق آن‌ها به حداقل برسد.

در اینجا لازم است تا گوشزد کنیم قبل از اینکه به ماسک خود دست بزنید حتما دستتان را با محلول ضد عفونی کننده، ضد عفونی کرده و سپس ماسک را از روی صورتتان بردارید و اگر ماسک را بر روی وسیله یا سطحی قرار دادید حتما بعد از برداشتن ماسک، محل را با ضدعفونی کننده سطوح تمیز کنید.

شما عزیزان در صورت داشتن سوال در مورد انتخاب انواع ماسک، محلول ضد عفونی کننده دست و سایر لوازم پزشکی می‌توانید با شماره‌ی ۰۲۱۲۲۲۲۰۵۷۷ تماس حاصل نمایید تا مشاوران ماهان مدیکال راهنمایی‌های لازم را برای شما انجام دهند و یا می‌توانید با مراجعه به وبسایت www.MahanMedical.com سفارش خود را ثبت نمایید تا در اسرع وقت درب منزل تحویل شما گردد.

ماسک صورت خوب چه ویژگی هایی دارد؟

نظر خود را بیان کنید