رادیولوژی الف

رپورتاژ آگهی

رادیولوژی شامل متدها و روش های مختلفی در عکس برداری است که هر کدام مزیت های خاص خود را دارد. پیشرفت علم نیز تکنولوژی های تازه ای را در اختیار مراکز رادیولوژی قرار می دهد تا با بهره گیری از علم و تجربه، درمان های دقیق تری به بیماران ارائه شود. در اینجا اشاره کوتاهی به سه عکس متداول در دندانپزشکی می کنیم:

 • عکس opg

عکس opg یکی از انواع عکس های رادیولوژی رایج در دندانپزشکی است. وقتی فرد برای معاینه به صورت سالیانه به دندان پزشک مراجعه می کند، در اولین اقدام، دندان پزشک دستور یک عکس opg را می نویسد. در این عکس نمایی از همه دندان ها در یک تصویر دیده می شود که بر اساس آن دندان پزشک تعداد جلسات لازم برای درمان را تنظیم می کند.

عکس opg در زعفرانیه

عکس opg در زعفرانیه

کاربرد عکس opg

این نوع از عکس برداری کاربردهایی در دندان پزشکی دارد که به این شرح است:

 • تشخیص حفره های دندان ها
 • مشاهده عفونت در لثه و دندان
 • وجود تومورها در لثه و دهان
 • تشخیص مشکلات سینوسی
 • شکستگی استخوان فک و دندان ها
 • مشاهده میزان رشد دندان های شیری

فایده عکس opg

این نوع از عکس برداری دندانپزشکی، کمک می کند تا پوسیدگی های دندان، در مراحل ابتدایی تشخیص و درمان شود. زیرا با عمیق تر شدن و گسترش پوسیدگی، امکان از دست رفتن دندان وجود دارد.

روند انجام کار

برای انجام این عکس برداری، ابتدا بایستی عینک و اشیای فلزی ناحیه گردن و صورت مانند گردنبند را کنار گذاشت و چانه را روی قسمت مخصوص دستگاه قرار داد. صفحه کوچکی نیز در داخل دهان قرار می گیرد که فرد باید آن را با دندان های خود ثابت نگه دارد.

بخشی از دستگاه که به صورت دوار حرکت می کند، دور سر بیمار به حرکت در می آید و تصویری ۱۸۰ درجه ای از ناحیه فک بالا و پایین را در یک نما حاصل می کند. در زمان کار دستگاه، فرد باید ثابت و بی حرکت بماند. مدت زمان این عکس برداری به طور معمول کمتر از ۱ دقیقه خواهد بود.

عکس opg  در زعفرانیه

برای تهیه عکس opg و استفاده از این خدمت در عکس opg در زعفرانیه و مناطق اطراف می توان به رادیولوژی الف مراجعه کرد که با در اختیار داشتن تجهیزات به روز و کادری مجرب، آماده ارائه خدمات به شهروندان است.

 • عکس ایمپلنت

هرگاه فردی به هر علت، یک یا چند دندان خود را از دست بدهد، بهترین روش جایگزینی دندان، استفاده از ایمپلنت است. ایمپلنت دندانی است که دندان پزشک بر اساس قالب های تهیه شده از فک بیمار، ساخته و آن را به شکل ثابت به فک متصل می کند. ظاهر ایمپلنت با دندان های دیگر تفاوت چندانی ندارد.

در مراحل قالب گیری، اتصال و بعد از متصل کردن ایمپلنت، نیاز است تا دندان پزشک به صورت واضح عکس های دو بعدی یا سه بعدی از فک را مشاهده کند. در این مواقع انواع عکس برداری های قابل استفاده در دندانپزشکی به کمک دندان پزشک می آیند و او می تواند بر حسب نیاز از یکی از روش ها بهره ببرد.

عکس ایمپلنت را می توان از طریق روش معمولی رادیولوژی دندان، سی تی اسکن، رادیولوژی جمجمه، opg و cbct تهیه کرد. این روش ها، قابل جانشینی با یکدیگر نیستند و به تشخیص دندان پزشک هر بار، یکی از آن ها مورد استفاده قرار می گیرد. از میان این روش ها که عکسی دو بعدی را در اختیار دندان پزشک قرار می دهند، cbct با ارائه عکس سه بعدی کمک شایان توجهی به روند درمان می کند.

تمامی روش های مورد نیاز در تهیه عکس ایمپلنت در شمال تهران، در مرکز رادیولوژی الف گرد هم آورده شده تا بیمار با مراجعه به تنها یک مرکز، تمام خدمات مورد نیاز خود را دریافت کند.

ایمپلنت؛ جایگزین دندان های از دست رفته

ایمپلنت؛ جایگزین دندان های از دست رفته

عکس cbct

Cbct تکنولوژی شاخصی است که به کمک متخصصین آمده تا درمان مطلوب تری را رقم بزند. دستگاه عکس برداری cbct همانند سی تی اسکن از اشعه ایکس برای ثبت تصاویر استفاده می کند اما به دلیل حجم کم اشعه و زمان کمتر تابش، ایمنی بالاتری نسبت به دستگاه سی تی اسکن دارد.

تصویر سه بعدی؛ مهم ترین دستاورد cbct

مهم ترین شاخصه cbct ارائه تصویر سه بعدی از طریق پردازش اطلاعات حین تصویربرداری است. این تصویر سه بعدی به دندان پزشک این امکان را می دهد که دهان و دندان ها را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار داده و عصب، رگ ها و بافت محل مورد نظر را به خوبی مشاهده کند. اگر کیست یا عفونتی نیز در فضای دهان وجود داشته باشد، با این شکل از عکس برداری مشخص می شود.

عکس cbct؛ قابل استفاده برای متخصصین رشته های مختلف

اسکن هایی که از فک و صورت با دستگاه cbct گرفته می شود، علاوه بر دندان پزشکان به مدد متخصصین گوش و حلق و بینی، جراحان فک و صورت و سازندگان پروتزهای صورت نیز می آید. پزشکان و دندان پزشکان با داشتن تصاویر سه بعدی، تشخیص های دقیق تر و عملکرد بهتری خواهند داشت. تصویرهای سه بعدی ضریب خطای انسانی را به طور محسوسی کاهش می دهد.

 نحوه عکس برداری با دستگاه cbct

نحوه تصویربرداری با این روش به این گونه است که فرد بعد از خارج کردن تمامی اشیای فلزی از ناحیه گردن و سر، در مقابل دستگاه بی حرکت قرار می گیرد. دستگاه با چرخشی ۳۶۰ درجه ای، از تمام نسوج نرم و استخوان ها تصویرهای دو بعدی تهیه می کند. در هر دور از چرخش، دستگاه cbct می تواند ۱۵۰ تا ۲۰۰ عکس بگیرد. در نهایت با ترکیب عکس ها در زوایای مختلف، تصاویری سه بعدی قابل ارائه به پزشک است.

کاربردهای عکس cbct

همان طور که گفته شد این شیوه از عکس برداری در رشته های مختلف پزشکی و دندان پزشکی کاربرد دارد. تعدادی از کاربردهای رایج cbct را می توان نام برد:

 • تشخیص اختلال مفصل
 • بررسی سینوس ها
 • پیدا کردن راه حلی برای مشکلات ارتودنسی
 • بررسی دندان های نهفته
 • بررسی نحوه قرارگیری ایمپلنت ها
 • تشخیص مشکلات فک
 • مشاهده تومورهای محدوده دهان
 • ارزیابی مجاری عصبی
 • مطالعه ساختار استخوان ها

۱۰ -پیدا کردن منشا درد بعد از جراحی

 عکس cbct  نیم فک

در صورت لزوم دندان پزشک دستور عکس cbct نیم فک را می نویسد. در این مواقع عکس های تهیه شده از منطقه مورد نظر به صورت سه بعدی پردازش شده و به صورت دیجیتال در اختیار بیمار و پزشک قرار می گیرد.

نظر خود را بیان کنید