سلامتی و شادابی را به خودتان هدیه دهید.

دسته‌ها: رپورتاژ آگهی. برچسب‌ها: رپورتاژ.

تعریق زیاد

دست های همیشه خیس. نگرانی از دست دادن با دیگران یا دست زدن به کاغذ و وسایل الکترونیکی.

پاهای همیشه مرطوب. حس بد عرق کردن در کفش و نگرانی از ایجاد بوی بد عرق.

زیر بغل هایی که هیچگاه خشک نمی مانند. خجالت از اینکه دیگران در مورد دیدن ناحیه عرق کرده چه فکری می کنند.

مشکل تعریق اضافی می تواند آنقدر دنیای فرد را پر کند که تصور آن برای کسانی که این مشکل را ندارند سخت است، اگر نگوییم غیر ممکن است.

تعریق اضافی یک مشکل با ریشه ناشناخته است، اما آنچه کاملا شناخته شده این است که حدود ۱ درصد مردم دنیا به درجات مختلفی از آن مبتلا هستند و به خصوص در انواع شدید، تحمل آن بسیار سخت است.

در ایران آمار رسمی از تعداد افراد دچار تعریق شدید وجود ندارد، اما بسیاری از متخصصین معتقدند آمار ایران نیز مشابه متوسط آمار جهانیست و دست کم یک درصد جامعه به درجات مختلفی از تعریق زیاد مبتلا هستند که از این بین، دست کم ۰.۴ درصد جامعه تعریق بسیار شدیدی را تجربه می کنند.

راه های درمانی اصلی تعریق زیاد شامل یونتوفورزیس، ضد تعریق ها و بوتاکس بوده، که هر سه راه در ایران در دسترس افراد قرار دارند. در این بین، در ایران نیز مانند روند طی شده در کشورهای پیشرفته، سهم یونتوفورزیس از درمان بیماران در حال افزایش بوده که متخصصین دلیل این امر را افزایش آگاهی بیماران از مشخصات درمان های موجود و تمایل به درمانهای موثرتر و در عین حال با هزینه کمتر ارزیابی می کنند. با این وجود، جایگاه بوتاکس و ضد تعریق ها نیز هنوز از میان نرفته است و سه راه عنوان شده، به عنوان روش های اصلی درمان تعریق اضافی مطرح هستند.

در اینجا آنچه می توانست سبب نگرانی افراد دچار تعریق اضافی در کشور شود، از دسترس خارج شدن اقلام درمانی به دلیل مشکلات تامین کالا و افزایش نرخ ارز و گرانی دارو و تجهیزات پزشکی است. ولی خوشبختانه باید گفت ایران در زمینه تولید اقلام درمانی تعریق اضافی در جایگاه مناسبی قرار دارد.

در حوزه تولید بوتاکس، ایران دارای محصول داخلی با نام مسپورت است که کلیه مراحل تولید آن در ایران انجام شده و نیاز به اقلام خارجی مانند دیسپورت که رفته رفته تامین آن برای پزشکان و بیماران دشوار تر می شود را تا حدود زیادی برطرف کرده است.

در زمینه تجهیزات پزشکی، با تایید وزارت بهداشت در سال گذشته، ایران صاحب اولین دستگاه یونتوفورزیس ساخت خود به نام یونتونرم شد که به لحاظ کیفی با نمونه های خارجی برابری کرده ولی با قیمتی کمتر از یک سوم آن ها عرضه شده است.

در زمینه ضد تعریق ها نیز صنعت ایران پس از سالها فعالیت، به رشد چشمگیری در زمینه تولید و بسته بندی فرآورده های پوستی دست یافته و برند های متعددی را به بازار عرضه کرده است که بسیاری از این محصولات تفاوت قابل ملاحظه ای با نمونه های خارجی ندارند.

اما یکی دیگر از ابعاد درمان تعریق شدید، مساله اقدام خود بیمار برای انجام درمان است. تعداد قابل توجهی از افراد دچار تعریق زیاد تا مدتها به دنبال حل این مشکل بر نمی آیند و بدین ترتیب کیفیت سالهای زیادی از زندگی خود را از دست می دهند. مطرح نکردن مشکل یا نرفتن به دنبال درمان در مورد تعریق شدید مساله ای خاص فرهنگ ایران نیست، کما اینکه مطالعات منتشر شده نشان می دهد این مساله کم و بیش در کشورهای مختلف وجود دارد؛ هر چند امید می رود با افزایش آگاهی در بین افراد جامعه، میزان درمان این مشکل در کشور ایران نیز به مانند کشورهای توسعه یافته افزایش یابد.

به اشتراک بگذارید: تلگرام لینکدین


نظر خود را بیان کنید