مواد سمی در محصولات آرایشی

20 ماده سمی که معمولا در محصولات زیبایی یافت می شود!

ماده سمی در محصولات زیبایی

اگر شما مثل من باشید، احتمالا محصولات زیبایی را بر اساس اینکه ظاهرشان چقدر برایتان جذاب باشد، انتخاب می‌کنید؛ یا اینکه شاید آنها را بر اساس بوی شان و یا در صورتی که افراد سرشناس آن را تبلیغ کرده‌ باشند، برمی‌دارید.

وقتی با کتاب گیلیان دیکون برخورد کردم به نام در رژ لب شما سرب وجود دارد: سموم در محصولات مراقبت از بدن و چگونه از آنها اجتناب کنیم، متوجه شدم که وقتش رسیده که نسبت به محصولاتی که به خانه‌ام می‌برم هوشیارتر باشم. حالا، وقتی به لبهای رژلبی‌ام در آینه نگاه می‌کنم، می اندیشم که آیا بدنم را با سرب تغذیه می‌کنم یا ناخنهای ارغوانی‌ام در طی ۲۰ سال باعث می‌شوند سرطان بگیرم. کسی نمی‌داند، اما همچنان بهتر است جانب احتیاط را رعایت کنیم. کمی تحقیق قبل از خرید و صرف چند دقیقه زمان بیشتر در فروشگاه برای کنترل مواد اولیه ممکن است مفید باشد.

همچنین بخوانید: راهنمای خرید آنلاین لوازم آرایشی

طبق کتاب دکون، ۲۰ ماده سمی که معمولا در محصولات زیبایی یافت می‌شوند:

۲۰ ماده سمی که معمولا در محصولات زیبایی یافت می شوند

 1. قطران زغال سنگ

مطالعات حاکی از سرطان زا بودن این ماده است. این ماده در درمان پوست خشک، شامپوهای ضد شپش و ضد شوره وجود دارد. برخی محصولات آن را به عنوان رنگی با یک شماره دسته بندی می‌کنند (به عنوان مثال D&C Green No. 6).

 1. اتانول آمین (DEA/TEA/MEA)

دیگر ماده احتمالا سرطان زا. به عنوان ماده امولسیفایر و کف کننده برای شامپو، پاک کننده صورت و بدن و آرایش به کار می‌رود.

 1. سورفاکتانت اتوکسیله و ۱.۴ دی اکسان

معمولا روی محصولات لیست نمی‌شود چون از طریق ترکیب با اتیل اکسید به وجود می‌آید که از عوامل موثر در سرطان سینه شناخته شده است. ۱.۴ دی اکسان در شامپو، تسکین دهنده‌های مو، صابون ها و شوینده‌های بدن. از محصولاتی دارای حروف “eth” مثل پلی اتیلن، cetearete و oleth دوری کنید.

 1. فرمالدئید

دیگر ماده احتمالا سرطان زا و محرک پوست. در محصولات ناخن، رنگ مو، چسب های مژه مصنوعی و شامپوها یافت می‌شود.

 1. عطر/اسانس

بهتر است از محصولات بدون اسانس استفاده کنید. عطر، اگر در محصولی وجود داشته باشد، عنصر شیمیایی بالقوه خطرناکی در خود دارد (اغلب برای ایجاد آن رایحه خاص به کار می‌رود). عطر به عنوان عامل گیجی، سردرد و حساسیت شناخته می‌شود.

 1. هیدروکینون

این ماده تولید ملانین در پوست را کاهش داده و فرد را در معرض سرطان پوست و دیگر مشکلات پوستی قرارمی دهد. این ماده سرطان زا است و آن را در محصولات روشن کننده پوست خواهید یافت.

 1. سرب

ماده ای سرطان زا و مختل کننده هورمون است. این ماده معمولا در رژ لب ها و رنگ موها یافت می شود و معمولا نام آن روی محصولات دیده نمی شود چون ماده ای آلوده کننده محسوب می‌شود نه از مواد سازنده.

 1. جیوه

ایجاد حساسیت می کند و بر رشد مغز تاثیرمی‌گذارد. این ماده در ریمل‌ها، قطره‌های چشم و برخی محصولات درمانی پوست یافت می شود.

 1. روغن معدنی

اصلی ترین ماده تشکیل دهنده شامپو بچه است. این ماده یک لایه پلاستیک مانند روی پوست تشکیل می‌ دهد و مانع توانایی سم زدایی پوست می شود.

 1. اکسی بنزون

این ماده در ضد آفتاب های شیمیایی یافت می شود. اکسی بنزون ماده‌ای حساسیت‌زا شناخته می‌شود و باعث اختلال در هورمون ها، آسیب سلولی و کم وزنی در نوزادان می شود.

 1. پارابنها

در شامپوها، خمیرهای ریش تراش، ژل های روان کننده و خمیر دندان ها یافت می شود. این ماده، خطر ابتلا به سرطان سینه و سمیت تناسلی را افزایش می دهد.

 1. پارافنیلندیآمین (PPD)

دررنگ مو و دیگر محصولات مو یافت می شود و برای پوست و سیستم ایمنی بدن سمی است و می‌تواند باعث حساسیت و درماتیت شود.

 1. فتالات

این ماده در عطرها، خوشبوکننده‌ها، دئودورانتها، لوسیونها و اسپری‌های بدن مخفی شده است. این ماده باعث سرطان و اختلال در غدد درون ریزشده و به کبد، کلیه و ریه آسیب می‌رساند.

 1. عصاره جفت

این ماده در محصولات پوست و مو به کار می‌رود و باعث اختلال در غدد درون ریز می‌شود.

 1. پلی اتیلن گلیکول (PEG)

در محصولات زیبایی و آرایشی یافت می شود. این ماده می‌تواند به ۲ ماده دیگر آلوده باشد: ۱.۴ دیاکسان و اکسید اتیلن.

 1. مرطوب کننده های حاوی سیلیکون

به محصولات مو و پوست افزوده شده و با پیشرفت تومور و تحریک پوست مرتبط است.

 1. سدیم لوریل (اتر) سولفات (SLS, SLES)

این ماده در صابون ها، شامپوها، شوینده‌های بدن و خمیر دندان یافت می‌شود. این ماده یکی از محرک های شناخته شده است. این ماده پاک کننده صنعتی قدیمی، امروزه اغلب برای ایجاد کف استفاده می شود. این ماده، جذب پوست شده و باعث حساسیت می‌شود.

 1. تالک

در پودر بچه، دئودورانت و لوازم آرایشی استفاده می‌شود و باعث ایجاد سرطان تخمدان و مشکلات تنفسی می شود.

 1. تولوئن

در محصولات ناخن و رنگ مو یافت می‌شود و باعث ایجاد اختلال در غدد درون ریز و سیستم ایمنی بدن می‌شود.

 1. تریکلوسان

در محصولات ضد باکتری یافت می شود و با سرطان و اختلالات غدد درون ریز مرتبط است.

به یاد داشته باشید که هرچه بیشتر بدانیم، بیشتر می‌توانیم از آسیب زدن ناخواسته به خودمان جلوگیری کنیم. حال که از آنچه ممکن است در محصولات زیبایی روزمره وجود داشته باشد، آگاه هستیم، باید برچسب محصولات را خوانده و از خود محافظت کنیم.

نظر خود را بیان کنید