پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

فواید شگفت انگیز عسل

خواص عسل چیست؟ عسل برای چه بیماری‌هایی کاربرد دارد؟

خواص عسل

عسل همواره یکی محبوب‌ترین خوراکی‌های آشپزی و در عین حال داروی تسکین بسیاری از بیماری‌ها بوده است. در سرتاسر کره خاکی نیاکان ما از مزایای عسل به خوبی آگاه بودند. نخستین کاربردهای شناخته شده عسل در درمان‌های دارویی به حدود ۴۰۰۰ سال پیش بر روی لوحه‌های سنگی بر جای مانده از اقوام سومری باز می‌گردد.

عسل طبیعی تقریبا حدود ۳۰٪ از درمان‌های دارویی سومریان را در بر می‌گرفت.

در هند، عسل یکی از مهمترین عناصر طب کهن و سنتی هندوها یعنی سیدها و آیوروداست.

در مصر باستان کاربرد آن برای درمان بیماری‌های پوستی و چشمی، و همچنین به عنوان مرهمی طبیعی‌ بر روی زخم‌ها و سوختگی‌ها استفاده می‌شد. فرهنگ‌های دیگر نیز از عسل برای اهداف دارویی گوناگون بهره می‌برند.

امروزه عسل کانون توجه بسیاری از تحقیقات علمیِ جوامع پزشکی قرار گرفته تا تصورات نیاکان ما را در ارتباط با کاربردهای فراوان عسل بررسی و اثبات نمایند. بیائید قبل از خرید عسل طبیعی با هم نگاهی به این موارد بیاندازیم.


عسل و فواید آن بر سلامت


 1. عسل برای خون شما مفید است.

چرا باید عسل را به رژیم غذایی مان اضافه کنیم

عسل تاثیرات مختلفی بر روی بدن دارد و این امر بستگی به نوع مصرف شما دارد. اگر عسل را با آب ولرم مخلوط کرده و بنوشید، تاثیرات بسیار مفیدی بر روی تعداد گلبول‌های قرمز موجود در خون دارد.

گلبول‌های قرمز خون مسئول انتقال اکسیژن موجود در خون به بخش‌های مختلف بدن هستند. عسل محلول در آب ولرم میزان هموگلوبین‌های خون را افزایش می‌دهد، هموگلوبین‌هایی که مانع کم‌خونی می‌شوند.

کم خونی ناشی از فقر آهن هنگامی بروز می‌کند که میزان آهن موجود در برنامه غذایی یا جذب آن کافی نیست و ظرفیت انتقال اکسیژن موجود در خون به کمتر از حد معمول کاهش یابد.

کم‌شدن ظرفیت اکسیژن‌رسانی منجر به خستگی مفرط، تنگی نفس و گاهی افسردگی و مشکلات دیگر می‌شود. عسل با ایجاد ظرفیت برای انتقال اکسیژن خون، این قبیل مشکلات را خنثی می‌کند.

اکسیژن کافی در خون حقیقتا مهم است زیرا تعیین کننده سطح سلامت بدن است و سهولت بازسازی سلول‌های بدن در گرو میزان اکسیژن موجود در خون است. تحقیقات اولیه در این زمینه نشان از تاثیرات مثبت عسل روی بیماری فشار خون یا فشار خون بالاست. به طور سنتی، عسل را برای کاهش تاثیرات منفی افت فشار خون یا فشار خون پایین مصرف می‌کردند.

همچنین شواهدی مقدماتی دال بر اینکه عسل مانع از کم شدن تعداد گلبول‌های سفید خون در بیمارانی که متحمل شیمی‌درمانی‌ هستند وجود دارد.

در آزمایشی که بر روی تعداد محدودی از بیمارانِ متحمل شیمی‌درمانی که با خطر کمبود گلبول‌های سفید خون مواجه بودند صورت پذیرفت، مشخص شد که در ۴۰٪ از آنها بعد از مصرف روزانه ۲ قاشق چای‌خوری عسل در طی دوره شیمی‌درمانی خطرعود کمبود گلبول سفید خون از بین رفته است.


 1. عسل سالم‌تر از شکر است.

در ارتباط با تاثیرات منفی شکر سفید بر روی بدن سخن فراوان است. عسل جایگزینی فوق‌العاده برای شکر است که هم شیرین و هم سالم است. گرچه ساختار شیمیایی عسل حاوی قندهای ساده می‌باشد اما این ساختار کاملا متفاوت از ترکیبات شکر سفید است.

عسل حدود ۳۰٪ گلوکز و ۴۰٪ فراکتوز یعنی دو عنصر تک‌‌قندی یا قند ساده، با ۲۰٪ قندهای پیچیده دارد. عسل همچنین حاوی دکسترین و فیبر نشاسته می‌باشد. این ترکیب به تعدیل میزان قند خون کمک شایانی می‌کند.


 1. عسل برای افرادی که یوگا انجام می‌دهند، مفید است.

مصرف عسل ترکیبات شیمیایی خونِ افرادی که به تمرینات یوگا مبادرت می‌ورزند را متعادل می‌سازد و مصرف عسل اکیدا به آنها توصیه می‌شود.

مصرف مرتب عسل انرژی بیشتری به سیستم شیمیایی بدن می‌بخشد.

در صورتی که مقداری عسل را در آب ولرم حل کنید و صبح‌ها پیش از شروع حرکات یوگا میل کنید، عملکرد سیستم شیمیایی بدن را تقویت می‌کند.


 1. عسل از خواص ضدباکتریایی و ضدعفونی کنندگی برخوردار است.

مصرف عسل موجب تشدید خواص داروهای ضدباکتریایی، تقویت عملکرد پادتن‌ها و ایستادگی در برابر فعالیت‌های میکروبی مضر می‌شود.

مطالعات متعددی در زمینه تاثیرات عسل در درمان زخم‌ها صورت پذیرفته است. یکی از این مطالعات نشان داد که خاصیت دارویی عسل زخم را دستخوش فرایند پاکسازی ویژه‌ای می‌کند، یعنی باکتری‌های موجود در زخم شرکت‌کنندگان را به طور کامل از بین می‌برد.

در مطالعه‌ای دیگر روند درمان جراحات و زخم پای ۵۹ نفر از شرکت کنندگان که ۸۰٪ آنها به درمان‌های متعارف پاسخ مثبت نشان نداده بودند، با استفاده از عسل خام از سر گرفته شد. زخم‌های تمام بیماران به استثنای زخم‌های یک بیمار بهبود یافتند. علاوه بر این، زخم‌های عفونی بعد از یک هفته عسل درمانی استریل شدند.

در طب سنتی، یکی از مزایای استفاده از عسل، درمان عفونت‌های دستگاه تنفسی است. مصرف روزانه عسل مشکلاتی از قبیل تنگی نفس و خلط بیش از حد گلو را برطرف می‌کند.

همچنین تحقیقات بالینی اثبات می‌کند که عسل طبی، عوامل بیماری‌زایی که ناقل آن غذا‌ها هستند را از بین می‌برد از جمله این بیماری‌ها می‌توان به باکتری روده و تیفوئید اشاره کرد.

همچنین اثبات شده که عسل مقاومت باکتریایی را در هم می‌شکند تا بدن در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها ایستادگی نکند. محققان دریافتند که عسل در درمان عفونت‌های حاد ناشی از زخم‌های باز و عفونت‌های ناشی از خاک تاثیرات مثبتی نشان می‌دهد.

عسل به طرق مختلف به مبارزه با عفونت‌ها پرداخته و شرایط را برای افزایش مقاومت عوامل بیماری‌زا دشوار می‌کند. آنتی‌بیوتیک‌ها، عموما باکتری‌های در حال رشد را هدف گرفته، به آنها این شانس را می‌دهند تا دست از مقاومت بردارند.

همچنین مشخص شده عسل آنچه تعامل باکتریایی خوانده می‌شود را در هم گسیخته و همین امر موجب کاهشِ شدت خاصیت بیماری‌زایی باکتری‌ها شده و برای آنتی‌بیوتیک‌ها مجال تاثیرگذاری فراهم می‌آورد.


 1. عسل یک خوراکی انرژی‌زاست.

یکی از مهم‌ترین کاربردهای عسل در طب سنتی انرژی‌زایی بی‌درنگ آن است. همان‌طور که در بالا ذکر شد، عسل حاوی انواع مختلفی از مولکول‌های قند و به طور خاص گلوکز و فراکتوز می‌باشد. به هرحال، بر خلاف شکر سفید که فراکتوز و گلوکز ترکیب می‌شوند و قند را می‌سازند و فرایند هضم آنها نیز مراحل بیشتری را طی می‌کند، در عسل این دو مولکول شکر از یکدیگر جدا هستند. بدین ترتیب، گلوکز نقش منبع انرژی‌زا را بر عهده دارد.

انجمن ملی عسل ایالات متحده اکیدا مصرف عسل را توصیه می‌کند زیرا عسل حاوی مقادیر کمی از انواع مختلف ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌باشد. فهرستی از این مواد شامل: نیاسین، ریبوفلاوین، اسید پانتوتنیک، کلسیم، مس، آهن، منیزیم، منگنز، فسفر، پتاسیم و روی می‌شود.


 1. عسل به هضم غذا کمک می‌کند

عسل موجب کاهش یبوست، نفخ و گاز معده می‌شود و از اینکه ملینی ملایم است از آن سپاسگزاریم. همچنین عسل سرشار از خواص پروبیوتیک یا باکتری‌های مفید از قبیل bifido bacteria و lactobacilli است که در هضم غذا، تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش آلرژی موثرند.

عسل را جایگزین شکر مصرفی خود نمائید تا تاثیرات مواد سمی تولید شده توسط قارچ‌ها در روده را کاهش دهید .


 1. عسل با عفونت‌های پوست سر و انواع عفونت‌های جلدی مبارزه می‌کند.

همچنین عسل فواید بیشماری برای سلامت پوست سر و بدن دارد. در یک تحقیق مختصر که بر روی ۳۰ بیمار به بررسی تاثیر عسل در درمان چربی نابهنجار پوست و شوره سر پرداخت، از شرکت‌کنندگان درخواست شد تا عسل خام رقیق را هر یک روز در میان با ملایمت بر روی نقطه‌ای که ناهنجاری پوستی قرار دارد به مدت ۲ تا ۳ دقیقه بمالند.

عسل باید پیش از شستن به مدت ۳ ساعت روی منطقه ناهنجاری پوستی باقی می‌ماند. با این شیوه درمان در تمامی بیماران نشانه‌های بهبودی نمایان شد. از شدت خارش کاسته شده بود و لایه‌های متلاشی شده نسوج سلولی در طی یک هفته خوب شدند، در عین حال جراحات و زخم‌ها در طی دوهفته از بین رفتند. ریزش موی بیماران نیز بهبود یافته بود. بعلاوه، بیمارانی که این شیوه درمانی را برای مدت شش ماه و یک بار درهفته ادامه دادند، به هیچ وجه بیماریشان دوباره عود نکرد.


 1. عسل به خواب عمیق و صحیح در کودکان کمک می‌کند.

نتایج مقدماتی از چندین تحقیق نشان می‌دهد که عسل موجب بهبود کیفیت خواب در کودکان می‌شود. با توجه به اظهار نظر والدین، تحقیقات منتج به این شد که عسل موجب کاهش سرفه‌های شبانه کودکان شده و همین امر خواب عمیق‌تر و آرام‌تری را برای کودکان در پی دارد.


تذکرات شایان ذکر در مورد عسل:

 1. عسل‌هایی که رنگ تیره‌تری دارند از خواص آنتی‌اکسیدانی قوی‌تری برخوردارند. عسل فاسد نمی‌شود و در صورتی که درب ظرفی که عسل را در آن نگه می‌دارید به خوبی ببندید تا هوایی داخل آن نشود، امکان نگهداری آن برای مدت طولانی وجود خواهد داشت. در واقع باستان‌شناسان در مقبره فراعنه در مصر باستان واقع در شهر Thebes و در مقبره Tutankhamen چندین و چند شیشه‌ مهر و موم شده عسل یافتند. اما هیچ اطلاعاتی مبنی بر اینکه باستان‌شناسان با آن همه شیشه عسل چه کردند، در دست نیست!
 2. به کودکان زیر ۱۲ ماه نباید عسل داده شود زیرا این خطر وجود دارد که عسل حاوی تخم قارچِ باکتری بوتولیسم باشد و منجر به مسمومیت غذایی حاد در نوزادان شود. این تخم‌های قارچ در ذرات گرد و غبار و خاک یافت می شوند و ممکن است به نوعی به عسل راه یابند. سیستم ایمنی بدن نوزاد هنوز آمادگی مقابله با چنین عفونت‌هایی را پیدا نکرده است.
 3. نکته‌ای دیگر که باید به خاطر بسپارید این است که عسل برای افراد مبتلا به دیابت تفاوت چندانی با شکر سفید ندارد. هم عسل و هم شکر سفید میزان قند خون را افزایش داده و در صورت مصرف عسل از سوی این بیماران باید درمان مشابهی با مصرف شکر برای آن در نظر گرفت.

کاربردهای عسل در سیدها و آیورودا

احتمالا هیچ‌کس مانند هندی‌ها چنان ژرف درباره مزایای عسل کنکاش نکرده است. عسل موهبت طبیعت به بشر تلقی می‌شد و از ترکیبات ضروری در هر آشپزخانه‌ای به حساب می‌آمد.

عسل بخش مهمی از برنامه غذایی همه افراد بالای ۱۲ ماه را تشکیل می‌دهد. آنها عسل را خوراکی قابل هضمی تلقی می‌کنند و معتقدند که به آسانی در بدن انسان هضم می‌شود. یکی از کاربردهای عسل در سیدها و آیورودا، استفاده دارویی از آن است.

هنگامی که دارویی با عسل مخلوط می‌شود، با سرعت و سهولت جذب بدن شده و در کل سیستم بدنی و گردش خون تاثیرگذار است. همچنین گفته می‌شود که عسل خاصیت دارویی خود را حفظ می‌کند و تاثیرات آن برای مدت‌ها باقیست.

عسل در متون سیدها برای درمان موارد مرتبط با ushna (در ترجمه‌ای آزاد، آتش معنا می‌دهد) از قبیل ترشحات مخاطی بیش از حد، استفراغ، مشکلات گاز معده و از بین بردن آلودگی‌های خونی تجویز می‌شد.

متون سیدها به معرفی هفت نوع متفاوت عسل می‌پردازد که این تفاوت بر حسب مکانیست که عسل از آن جمع شده، عسلی که از جنگل‌های انبوه کوهستانی جمع‌آوری شده با عنوان عسل کوهی یا عسل کوهستانی شناخته می‌شود و گفته می‌شود که دارای ارزشمندترین خواص دارویی است.

اعتقاد بر این است که شهدی که زنبورها جمع کرده و این نوع عسل را می‌سازند خواص گیاهان دارویی بسیاری را در خود جای داده است.


روش های درمانی و کاربردهای سنتی عسل


آب عسل

۳-۱ قاشق چای‌خوری عسل با یک لیوان آب که به دمای اتاق رسیده، دوبار در روز مصرف شود تا نسوج بدن تقویت شده و از ضعف سیستم عصبی کاسته شود.

۳-۱ قاشق چای‌خوری عسل با یک لیوان آب ولرم، بی‌درنگ خاصیت انرژی‌زایی خود را نشان می‌دهد و به کنترل وزن کمک شایانی می‌نماید.

همچنین بخوانید: فواید آب و عسل برای سلامتی

استعمال موضعی

در صورتی که عسل را بر روی خراش‌های پوستی بمالید، به سرعت آن را التیام بخشیده و اسکار را به حداقل می‌رساند.


فواید عسل و لیمو

به مقدار مساوی عسل و آب لیموی تازه را به صورت موضعی مانند ماسک به مدت ۲۰ دقیقه روی صورت خود ماساژ دهید و این کار را دو بار در روز انجام دهید تا لکه‌های سیاه از روی صورتتان محو شوند.


حفظ سلامت قلب

آب یک عدد انار تازه را بگیرید و۱ قاشق سوپ‌خوری عسل به آن بیافزایید.

هر روز صبح ناشتا بنوشید.

با سوزنی بلند، سوراخی درون خرما ایجاد کنید. درون آن را با عسل پر کنید و دوبار در روز و هر بار ۲ تا ۴ عدد خرما میل کنید.


عسل علاج سرماخوردگی

اگر از عوارض جانبی سرماخوردگی رنج می‌برید یا از آن دسته افرادی هستید که هر روز صبح که بیدار می‌شوید بینی شما کیپ است، مصرف چریش(یاس بنفش هندی)، فلفل و زردچوبه تا حد بسیار زیادی به شما کمک خواهد کرد.

در اینجا به چند نمونه از روش‌های درمانی اشاره می‌کنیم:

گزینه۱: ۱۰ الی ۱۲ عدد دانه فلفل را به خوبی بکوبید و اجازه دهید یک شب در ۲ قاشق چای‌خوری عسل خیس بخورد. (۸ الی ۱۲ ساعت) صبح دانه‌های فلفل را خورده و البته به خوبی بجویید. شما می‌توانید کمی زردچوبه به عسل اضافه نمائید.
گزینه ۲: برگ‌های چریش را آسیاب کنید، به حالت خمیری در آورید و به صورت گلوله‌های کوچکی گرد کنید و گلوله‌ها را درون عسل بیاندازید و صبح به صورت ناشتا مصرف کنید.
تا ۶۰ دقیقه بعد از خوردن آن به هیچ وجه چیزی نخورید تا چریش‌ها از دستگاه گوارش عبور کنند. این گلوله‌های آغشته به عسل برای درمان آلرژی‌های پوستی و خوراکی نیز سودمند است.
چریش از خواص دارویی فراوانی برخوردار است و این نوع آن بسیار سودمند است. اگر برگ‌های چریش معمول برایتان بسیار تلخند، شما می‌توانید از بر‌گ‌های نازک‌تر و لطیف‌تر آن استفاده کنید.

معجون هندوانه، زنجبیل و نعناع ترکیبی خنک کننده

دستورالعملی خنک کننده با عسل و هندوانه، فوق‌العاده برای ماه‌های فصل تابستان

مواد لازم:

 • ¼ هندوانه
 • ۱ تکه سه سانتی زنجبیل
 • ¼ فنجان برگ نعنای تازه
 • نمک برای مزه‌دار کردن
 • پودر فلفل سیاه برای مزه‌دار کردن
 • ۳ قاشق سوپ‌خوری عسل

طرز تهیه:

 1. هندوانه را پوست کنده، دانه‌هایش را جدا کنید و خرد کنید. تکه‌های خرد شده را درون مخلوط کن بریزید.
 2. زنجبیل را پوست کنده، له کرده و درون مخلوط کن بریزید.
 3. برگ‌های نعناع، نمک، پودرفلفل و عسل را هم درون مخلوط کن بریزید.
 4. همه مواد را با هم مخلوط کنید تا نرم شوند. مواد را از صافی عبور دهید.

شربت بدست آمده را درون لیوان‌ها بریزید و سرو کنید.


حسن ختام این مقاله را به حقایقی چند درباره عسل و زنبورها اختصاص می‌دهیم:

در حدود ۲۵۰۰۰ گونه زنبور شناخته شده در جهان وجود دارد که در کمال تاسف برخی از این گونه‌ها در خطر انقراض قرار دارند.

تقریبا ۸۰٪ از خوراکی‌های موجود در سوپرمارکت در نتیجه گرده‌افشانی زنبورها تهیه می‌شود.

نخستین پیشینه جمع‌آوری عسل از سوی بشر به ۶۰۰۰ سال پیش از میلاد باز می‌گردد! این پیشینه بر اساس نقش و نگارهای بدست آمده از غارها و بویژه غار عنکبوتی در والنسیای اسپانیا جمع‌آوری شده است.

هر زنبور باید ۱۰ میلیون بار سفر و کاوش کرده تا شهد جمع کند یا معادل ۱.۵ دور چرخش دور زمین تا بتواند معادل ۵۰۰ گرم عسل تهیه کند.

۳۵ دیدگاه

 1. said در خرداد ۳۰, ۱۳۹۴در۱:۰۹ ب٫ظ
 2. said در خرداد ۳۰, ۱۳۹۴در۱:۱۲ ب٫ظ

  عسل برای زن مردی که بچه دارنمی شود فایده دارد

  • میلاد در تیر ۵, ۱۳۹۵در۷:۰۱ ب٫ظ

   ژل رویال و سیاهدانهدمصرف کنند

 3. ندا در مرداد ۱۹, ۱۳۹۴در۱۰:۴۶ ق٫ظ

  عسل واقعا شگفتی هستیه.
  اصلا هرچی بیماریه که میشه با عسل درمان کرد!
  خدایا شکرت.

 4. جعفر نظری در آذر ۱۴, ۱۳۹۴در۱۱:۲۲ ق٫ظ

  باسلام ممنونم ا مطالب خوب تان اگه عسل طبیعی باشه افراد دیابتی با خیال راحت می خورند قند خون آنها بالا نمی رود و پایین هم می اید و زخم های دیابتی را درمان هم می کند من به افراد دیابتی عسل می دهم و سالیان زیادی هست که مشتری من هستند .مهندس نظری –

  • احمد در اردیبهشت ۵, ۱۳۹۵در۱۲:۲۸ ب٫ظ

   دقیقا با نظر شما موافقم
   بنده تولید کننده و فروشنده عسل طبیعی هستم (در حجم محدود) و دقیقا این تجربه رو داشتم.

 5. جعفر نظری در آذر ۱۴, ۱۳۹۴در۱۱:۲۸ ق٫ظ

  از مدیریت محترم پوزش می خواهم اصلا تنها راه تشخیص عسل گل از سایر عسل ها فقط همین ازمایش دیابت بعلاوه فشار خون است افراد با فشار خون بالا حتی ۲۰ با خوردن عسل گل فشار خون آنها نه تنها بالا نمی رود بلکه پایین هم می اید . ممنونم نظری

 6. arman در دی ۱۵, ۱۳۹۴در۹:۳۵ ب٫ظ

  خدارو شکر به خاطر این نعمت بزرگ

 7. ali khan ibrahimi در دی ۲۰, ۱۳۹۴در۱۰:۲۰ ق٫ظ

  سلام روز بخیر امید وارم که درباره نگهداری زنبورهای عسل وافزایش زنبور داری درمناطق باید همکاری نماید ویاراهنمای نماید .

 8. Hami در اسفند ۲۵, ۱۳۹۴در۵:۱۲ ق٫ظ

  عسل بر هر درد بی درمان شفاست.من روزی ۶،۷بار با آب ولرم میخورم

 9. امیر در اردیبهشت ۱۴, ۱۳۹۵در۸:۲۰ ب٫ظ

  من هر روز صبح یک قاشق ناشتا میخورم

 10. عبداللهی در خرداد ۹, ۱۳۹۵در۲:۴۴ ب٫ظ

  خب آخه الان عسل طبیعی از کجا بیاریم؟هیچ کدوم از عسلهایی که تو مغازه ها هست طبیعی نیست.مامانم دیابتیه.ازمغازه هایی که خوراکیهای دیابتی دارن واسش عسل خریدم ولی متاسفانه اونهم قلابی بود

  • محسن در خرداد ۱۴, ۱۳۹۵در۱۰:۵۸ ق٫ظ

   متاسفانه مشکل بزرگیه پیدا کردن عسل طبیعی و فقط باید یک فروشنده مطمئن پیدا کنید.
   امیدوارم همه دوستان بتونند یه فروشنده مطمئن عسل طبیعی پیدا کنند.
   شاد و سلامت باشید

  • هنگامه در تیر ۲۷, ۱۳۹۵در۵:۴۴ ب٫ظ

   عزیزم از ایل شاه کرمی بخر اینا عشایر کوچ نشین لرستان هستن عسلشونم عین بقیه چیزای عشایر واقعا عالیه یعنی ما که پارسال خریدیم خیلی راضی بودیم البته معمولا تولیدشون کمه و فقط توی بهار تا پاییز دارن ولی اگر بتونی گیر بیاری خیلی خوبه یه نماینده فروش هم تو تهران دارن شمارشو برات میذارم عزیزم . امیدوارم موفق باشی

  • مسلم در شهریور ۲۲, ۱۳۹۵در۴:۴۷ ب٫ظ

   سلام اگر مایل بودید با ایمیل بنده تماس بگیرید
   من بهتون عسلی می دم که ببرید ازمایشگاه اگر طبیعی نبود هم عسل هم پولش برا خودتون
   البته عسل طبیعی کردستان قیمتش یک کم بالا است و بین ۱۲۰تا۱۵۰هزار تومان قیمتشه

 11. هزو در شهریور ۵, ۱۳۹۵در۱۱:۲۲ ق٫ظ

  سلام من یه فروشنده عسل طبیعی هستم.اگه کسی خواست در خدمتم.برای اطمینان میتونید ببرید آزمایشگاه.صددرصد طبیعی .البته یه نوع دیگه هم هست درصد خالصیتش از نود درصد به بالاست

 12. جواد در شهریور ۲۸, ۱۳۹۵در۳:۵۵ ب٫ظ

  عسل طبیعی خالص دارم از ارتفاعات منطقه دوهزارم واقع در تنکابن.زنبورام تو زمستان زیر برف هستن صددرصد خالص آزمایشگاه خواستین حاضرم. عسل هر کیلو۱۰۰هزار تومان بدون موم. با موم ۸۵ هزارتومان

 13. رحیم در مهر ۱۷, ۱۳۹۵در۱:۰۱ ق٫ظ

  با سلام من حدود هیجده سال است که عسل میفروشم و به همه اقوام و همکاران عسل میدهم و همه خیلی راضی هستند وحتی یکی از همکارانم گفت خانمم که عفونت شدید داشت و یکسال با دکتر و دارو خوب ننیشد با عسل من خوب شد اگر خواستید در خدمتیم
  عسل کوهستانهای کرمانشاه
  ۰۹۱۹۳۷۷۳۲۷۷

 14. رحیم در مهر ۱۷, ۱۳۹۵در۱:۰۵ ق٫ظ

  عسل من از کوهستانهای کرمانشاه است و حاضرم با هر عسل دیگه به رقابت بگذارم و چون مستقیم از خودمون هست و واسطه ندارد قیمت عادلانه ۲۵۰۰۰ تومان میفروشم از یک کیلو تا یک تن

 15. مهسا در آذر ۵, ۱۳۹۵در۱۱:۳۸ ب٫ظ

  سلام عزیزان من در شرکتی کار میکنم که عسلهای ارگانیک میارن بخواین براتون سفارش میدم با ساکارز زیر ۵ که افراد دیابتی با خیالت راحت میتونن استفاده کنند.با شهد گیاهان مختلف به محصولمون اعتماد کامل دارم اگرم خواستین ازمایشاه هم میبریم.

  • نیما در شهریور ۲۹, ۱۳۹۶در۱۱:۴۶ ب٫ظ

   سلام من میخام

 16. navidazizpor در دی ۱۴, ۱۳۹۵در۱۲:۰۴ ب٫ظ

  باسلام خدمت دوستان عزیز بالا خواندم که میگن با مشکل عدم وجود عسل طبیعی مواجه هستین.من کسانی رو سراغ دارم هم عسل کوهی که صد درصد طبیعی هست وبهترین نوع عسل هستش وهم عسل کندو که بدون شکر هستش اگه کسی بخواد میتونم معرفیش کنم.عسل هم تضمینی هست۰۹۱۷۵۷۳۷۵۴۸

 17. رضا جواهری در بهمن ۱۰, ۱۳۹۵در۱۲:۴۶ ب٫ظ

  اینجانب رضا جواهری ساکن شهر خنجین ازتوابع شهرستان اراک هستم وشغلم زنبورداریه وبهترین عسل رو تولید میکنم وکندوها رو در حاشیه رودخانه قره چای کوچ میدم وعسل تولیدی ۱۰۰درصد طبیعی میباشد مشتریان عزیز متوانند بااین شماره تماس گرفته واقدام به خرید نمایند
  شماره تلفن ۰۹۱۸۷۶۳۸۲۱۱

 18. احمد در بهمن ۲۰, ۱۳۹۵در۶:۳۲ ب٫ظ

  مفید و خواندنی بود. یا حق

 19. ali در اسفند ۱۶, ۱۳۹۵در۱۰:۴۷ ق٫ظ

  ما عسل رو از جایی که تهیه میکنیم برای منطقه کرمانشاهه واقعا عالیه و خالص خدا خیرشون بده ما که راضی هستیم.
  روغن کرمانشاهی رو هم که ازشون میگیریم با عسل واقعا معرکه است.

 20. سید. ابوالفضل بهاالدینی در اسفند ۲۰, ۱۳۹۵در۵:۱۰ ب٫ظ

  سلام بر دوستان بنده فروشنده عسل طبیعی هستم با قیمتهای مناسب در. صورت نیاز. به آزمایشگاه هم ارجاع بدید قطعا کیفیتش رو تأیید میکنن در صورت نیاز برای ارسال به کلیه شهرها با شماره ۰۹۱۹۱۵۲۴۰۵۵ تماس گرفته یا به آیدی اینجانب در. تلگرام پیام بفرستید. به آدرس telegram.me/baha1348 در خدمتتون هستم قیمت محصولات عسل طبیعی معلم امین
  ‎عسل آویشن کیلویی ۵۰/۰۰۰تومان
  ‎عسل سیاه دانه کیلویی ۴۸/۰۰۰تومان
  ‎عسل کنار یا سدر کیلویی ۴۳/۰۰۰تومان
  ‎عسل گون گز کیلویی ۴۲/۰۰۰تومان
  ‎عسل عسل کوهستان و بهار نارنج کیلویی ۴۰/۰۰۰تومان
  ‎عسل چند گیاه کیلویی ۳۵/۰۰۰تومان
  ‎عسل یونجه کیلویی ۳۴/۰۰۰تومان
  ‎گرده گل ایرانی کیلویی ۱۲۰/۰۰۰تومان
  ‎موم عسل کیلویی ۳۰/۰۰۰تومان
  ‎ژل رویال ایرانی گرمی ۸/۰۰۰تومان

 21. سجاد در فروردین ۱, ۱۳۹۶در۱:۰۶ ق٫ظ

  آرزو داریم سالی که پیش رو دارید آغاز روزهایی باشد که آرزو دارید.
  سال نو مبارک ????

  عسل درمانی هگمتانه ۱۰۰%تضمینی

 22. سجاد در فروردین ۱, ۱۳۹۶در۹:۴۷ ق٫ظ

  آرزو داریم سالی که پیش رو دارید آغاز روزهایی باشد که آرزو دارید.
  سال نو مبارک ????

  عسل درمانی هگمتانه

 23. عباس در مرداد ۲۱, ۱۳۹۶در۱:۵۲ ق٫ظ

  سلام پدر من زنبورداره عسل طبیعی تولید میکنه اما محدود زنبوراش سمت لرستان تابستون زمستونم میبرشون شیراز .مغازه در شهر خمین .هر کس خواست تماس بگیره

 24. پری در مهر ۱۱, ۱۳۹۶در۳:۵۵ ب٫ظ

  من چهار ماه هر روز صبح ساعت چهار صبح با معده خالی یک قاشق عسل خوردم, و معده دردم کاملا برطرف شد.

 25. محمد رضا زا رع در مهر ۲۵, ۱۳۹۶در۳:۳۵ ب٫ظ

  سلام دوستان هر کدام از شما عسل طبیعی خواست با این شماره تماس بگیرد
  در محل تست شده و در صورت تایید هزینه پرداخت می گردد.
  قیمت عسل گوند به ازای هر کیلو ۵۵۰۰۰ تومان می باشد که هزینه ارسال با خریدار می باشد.
  شهر محل ارسال یزد می باشد.

 26. مجتبی قربانی در بهمن ۱۸, ۱۳۹۶در۷:۳۲ ب٫ظ

  برای لکه های صورت از آبی لیمو استفاده شود آیا واقعا لکه ها پاک میشود یا خیر ؟

 27. خرید عسل در خرداد ۸, ۱۳۹۷در۱۱:۴۵ ب٫ظ

  با سلام
  تنها راه شناسایی مطمئن عسل فقط آزمایشگاه می باشد زیرا امروزه با استفاده از گلوکز و مخلوط کردن آن با طعم دهنده مجاز عسل و رنگ دهنده مجاز زرد و یا قرمز چنان عسلی درست می کنند که هیچکس توانایی تشخیص آنرا ندارد !!!! لذا تنها راه اعتماد به زنبورداران و افراد مطمئن است

 28. Allahyar rezayee در آذر ۳۰, ۱۳۹۷در۷:۴۳ ب٫ظ

  عسل واقعآ یک نعمت بزرگ است که بهتر ازخیلی دواهامیباشد

 29. نیما در فروردین ۲۳, ۱۴۰۱در۳:۵۵ ق٫ظ

  دلیل اخلاقی برای مصرف نکردن عسل :
  -برای اینکه ملکه از کندو خاج نشود زنبوردار بال او را می کند.
  – پشت هر شیشه عسل یک دنیا کار هست. حشره ای که میلیون ها بار بال زده تا قطره ای عسل برای خود بسازد. زنبوردار ذخیره زمستان او را گرفته و به جاش شکر به آنها می دهد
  برای تهیه نیم کیلو عسل، زنبورها باید هزاران بار بر روی گل ها بنشینند و دسترنج این کارگر ها توسط انسان به غارت برده شود.
  در یک واژه انسان باشیم و حیوانات و حشرات را به طبیعت رها کنید
  محصولات آنها برای خود آنها و فرزندان آنهاست نه برای انسانها.
  نه به عسل، نه به گوشت، نه به شیر و محصولات حیوانی
  در طبیعت به اندازه کافی میوه ، سبزی ، غلات هست برای زندگی و سالم زندگی کردن.

نظر خود را بیان کنید