پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

کاهش چین و چروک صورت با تمرین

8 تمرین صورت که باعث کاهش چین و چروک پوست شما می شود!

کاهش چین و چروک صورت

بسیاری از مردم در جستجوی راهی هستند که تا جای ممکن صورتشان را از چین و چروک دور نگه  داشته و باعث شود جوان تر به نظر برسند.

متاسفانه پوست صورت درست مانند سایر پوست ها در طول زمان دست خوش چین و چروک هایی می شود و خطوطی روی پوست ظاهر می شوند که  بسیاری از مردم پول زیادی را بابت ترمیم آن می پردازند.

خبر خوب اینکه یک راه کاملا رایگان و طبیعی وجود دارد که باعث می شود صورت شما جوان تر از چیزی که هست به نظر برسد. منظور ما از این راه طبیعی و رایگان ورزش های صورت است.

ورزش صورت چندین سال است که توسط افراد مشهور ورزشی و فیتنس مورد استفاده قرار گرفته و ادعا می کند که با ارائه اثرات ضد پیری پوست صورت را از هر گونه چین و چروک حفظ می کند.

این یک راه عالی است چرا که عموما مردم دوست دارند تا آن جا که ممکن است جوان تر به نظر برسند.

بسیاری از مردم این ایده را ساختگی می ‌دانند؛ اما حقیقت این است که علم از این روش پشتیبانی می‌ کند! تحقیقات نشان داده ‌است که ورزش ها و تمرینات صورت می ‌تواند تاثیر مثبتی بر روی ظاهر پوست داشته باشد. در حالی که تحقیقات بیشتری باید انجام شود، دلایل کافی وجود دارد که نشان می دهد این روش کارامد و موثر است و امتحان کردن آن خالی از لطف نیست.

مانند هر ماهیچه دیگر در بدن، ماهیچه‌ های صورت هم نیاز به کار کردن دارند. حالا این سوال مطرح می شود که کدام حرکت موثرتر است و شما چطور باید این کار را انجام بدهید؟ در این مطلب با ما همراه شوید تا به جواب تمام سوال هایتان برسید.

همچنین بخوانید: عادت های پیر کننده پوست
 1. حذف خطوط پیشانی

چین و چروک پیشانی می تواند برای بسیاری از مردم که در تلاش برای مبارزه با پیری پوست هستند بسیار ناراحت کننده باشد.

خوشبختانه، می توانید یک تمرین عالی برای کاهش این چین و چروک ها انجام دهید:

 • مرحله ۱: هر دو دست خود را بردارید و نوک انگشتان خود را به خط موی پیشانی تان فشار دهید و به سمت بالا حرکت کنید.
 • مرحله ۲: همان طور که شما این کار را می‌ کنید، اخمی ملایم روی چهره تان بیندازید. دقت کنید که این اخم خیلی هم غلیظ نباشد. هدف از این کار این است که در برابر حرکت انگشتان یک مقاومت رو به پایین ایجاد کنیم.
 1. تقویت شقیقه ها

شقیقه ها در هر دو طرف پیشانی شما قرار دارند؛ در حالی که معمولا چروک نمی‌ شوند، اما فقدان تمرینات صورت می ‌تواند باعث شود که آن ها در طول استرس و تنش، سختی و سفتی بیشتری پیدا کنند. این می تواند منجر به درد، تفکر مثبت کم‌ تر و مسن تر به نظر رسیدن ظاهر شود.

این روشی است که شقیقه ‌ها را قوی‌ تر می‌ کند:

 • مرحله ۱: با یک لبخند پهن شروع کنید.
 • مرحله ۲: انگشتان خود را بر روی شقیقه ‌هایتان بگذارید.
 • مرحله ۳: با نوک انگشتان تان فشار دهید و دندان هایتان را با فکی بسته و محکم به هم فشار دهید. همانطور که این کار را انجام می‌ دهید چانه تان را حرکت دهید. این باعث ایجاد کشش در ماهیچه ها می ‌شود.
 • مرحله ۴: بر روی شقیقه هایتان تمرکز کنید. اگر به کمک نیاز دارید، تصور کنید که سعی دارید گوش خود را به عقب برگردانید.
 • مرحله ۵: دندان ‌های قفل ‌شده خود را در موقعیت شان به مدت تقریبی ده ثانیه نگاه دارید.
 • مرحله ۶: به طور خاص دندان ‌های عقب تان را به هم فشار دهید و حدود ۱۰ بشمارید. شما باید در حالی که هر حرکت را انجام می ‌دهید، بتوانید انقباض شقیقه هایتان را نیز احساس کنید.
 • مرحله ۷: تمام فرآیند را سه بار تکرار کنید.
 1. کاهش پف زیر چشم

پف چشم نه تنها باعث می شود که شما خسته به نظر برسید بلکه به طور قابل توجهی سن و سالتان را بیشتر از چیزی که هست نشان می دهند.

در قسمت زیر مراحل کاهش پف زیر چشم را بررسی می کنیم:

 • مرحله ۱: به سمت بالا نگاه کنید و فقط از چشم‌ های تان استفاده کنید. سرتان را بالا نبرید یا به هیچ وجه آن را حرکت ندهید. برای نگاه کردن به بالا فقط به چشمان تان تکیه کنید.
 • مرحله ۲: ممکن است احساس کنید که سعی در نگاه کردن به ابروهای خود دارید. حتی ممکن است پلک زدن خودتان را نیز احساس کنید؛ نگران نباشید؛ این به خاطر استفاده از ماهیچه ‌ای است که اغلب از آن استفاده نمی ‌کنید.
 • مرحله ۳: هنگامی که به بالا نگاه می ‌کنید، نفس عمیق بکشید.
 1. بالا بردن پلک بالایی

زمانی که ناحیه فوقانی چشم تان به سمت پایین خم می ‌شود، اغلب خواب آلود و خسته به نظر می رسید. بالا بردن این پلک فوقانی ظاهر کلی مثبت تری ایجاد می ‌کند و باعث می‌ شود چشم‌ های شما بزرگ ‌تر، هوشیارتر و جوان تر به نظر برسند. این نحوه انجام این کار به صورت زیر است:

 • مرحله ۱: سه انگشت وسط هر دست یعنی انگشت اشاره، وسط و انگشت حلقه، را در نظر بگیرید.
 • مرحله ۲: این انگشتان را در قسمت بالای پلک تان، نزدیک نقطه پایین تر از خط ابرو فشار دهید.
 • مرحله ۳: به آرامی به داخل فشار دهید، سپس به آرامی پلک فوقانی را به طرف بالا فشار دهید. همانطور که این کار را انجام می ‌دهید، با اخم کردن کمی مقاومت را به ماهیچه‌ ها اضافه می ‌کنید؛ ابروهای شما نیز در انجام این کار موثر عمل خواهند کرد.
همچنین بخوانید: راه هایی برای پیشگیری از چین و چروک اطراف چشم (خطوط پنجه کلاغی)
 1. بالا بردن سیب گونه

لبخند خوب باعث می‌ شود که شما درخشان ‌تر و جوان ‌تر به نظر برسید و ماهیچه‌ های قوی لبخند از تشکیل چین و چروک جلوگیری می ‌کنند. در حقیقت، مطالعه‌ ای نشان داده ‌است که آموزش ماهیچه‌ های مورد استفاده در لبخند می‌ تواند به تقویت ماهیچه‌ های صورت کمک کند در حالی که اثرات مثبت بر اعتماد به نفس  بیمارانی که وارد عمل جراحی دندان ‌پزشکی شده، فراهم می ‌کند.

این روشی برای ورزش و تمرین سیب گونه است:

 • مرحله ۱: اطمینان حاصل کنید که دست‌هایتان تمیز هستند.
 • مرحله ۲: با یک دست قسمت های اطراف دهان، قسمتی که خط لبخند شکل می گیرد را تحت فشار قرار دهید.
 • مرحله ۳: تا جایی که می ‌توانید لبخند بزنید. اگر کمی کشش ماهیچه را احساس می ‌کنید، به این معنی است که این کار را درست انجام می ‌دهید.
 • مرحله ۴: به اندازه کافی پایین بیایید تا جایی که احساس کنید برای لبخند زدن احساس مقاومت می کنید. با این حال مراقب باشید که به خودتان آسیب نرسانید!
 • مرحله ۵: از طرف دیگر دهان و با دست دیگرتان نیز این روند را تکرار کنید.
 1. پاک کردن خطوط بینی و لب

خطوط، تمایل زیادی به ظاهر شدن بین بینی و لب بالایی دارند و واقعا در مسن تر به نظر رسیدن شما نقش به سزایی دارند.

برای پیشگیری از این اتفاق مراحل زیر را انجام دهید:

 • مرحله ۱: مطمئن شوید که دست هایتان تمیز هستند.
 • مرحله ۲: انگشت شست تان را در داخل دهانتان، جایی نزدیک به لثه ها و مقابل لب بالایی قرار دهید.
 • مرحله ۳: لبخندی پهن بزنید. همانطور که این کار را می‌ کنید، لب بالایی خود را به سمت پایین فشار دهید، گویی می خواهید دهان تان را ببندید و فشار را بر روی انگشت تان وارد کنید.
 1. صاف کردن لبخند

افراد زیادی هستند که می خواهند خطوط لبخند اطراف دهانشان را صاف کنند. اگر شما هم یکی از این افراد هستید اما دوست ندارید با پر کننده ها و یا جراحی صورت به این هدف برسید، تمرین زیر یکی از تمرینات صورت است که می تواند به شما در رسیدن به هدف تان کمک کند. این تمرین از پدیدار شدن خطوط پیشگیری می کند.

نحوه انجام این تمرین به شرح زیر است:

 • مرحله ۱: لب های خود را طوری فشار دهید تا دندان‌ های شما را پنهان کنند. دهان تان را کاملا باز کنید تا به شکل “o” دربیاید.
 • مرحله ۲: تا جایی که ممکن است لبخند بزنید بدون این که دندان‌ هایتان آشکار شوند. از پنهان ماندن لب ها مطمئن شوید.
 • مرحله ۳: این کار را شش بار دیگر تکرار کنید.
 • مرحله ۴: یکی از انگشت های اشاره تان را بر روی چانه قرار داده و در عین حال لبخند پهن تان را حفظ کنید.
 • مرحله ۵: فک خود را به سمت بالا و پایین و سرتان را به آرامی به عقب حرکت دهید.
 • مرحله ۶: استراحت کنید، سپس دوباره دو بار انجام دهید.
 1. بالا بردن فک

این فک در اصل قسمت ‌های اطراف فک شما هستند که ممکن است در طول زمان دچار افتادگی و یا از دست دادن تعریفشان شوند. این اتفاق می ‌تواند ظاهری خسته، پف‌ کرده یا حتی بزرگ‌ تر از سن تان به شما بدهد.

برای اینکه این قسمت ها را محکم نگه دارید، فقط این تمرین را انجام دهید:

 • مرحله ۱: با بلند کردن چانه تان شروع کنید. به عقب بردن سر خود ادامه دهید تا زمانی که به نقطه‌ ای برسید که پوست زیر فک شما محکم کشیده می‌ شود.
 • مرحله ۲: سر خود را به سمت راست و سپس سمت چپ بچرخانید و آرواره پایینی تان را به سمت بیرون هل دهید.
همچنین بخوانید: بهترین روغن های طبیعی برای چین و چروک صورت

سخن پایانی

تمرینات صورت یک روش عالی برای پیشگیری از پدیدار شدن چین و چروک هستند. تنها ۳۰ دقیقه تمرین روزانه می ‌تواند به شما کمک کند که جوان به نظر برسید، با روند پیری مبارزه کنید و این کار را با یک روش راحت و کاملا رایگان انجام دهید.

کارهای دیگری نیز وجود دارند که می ‌توانید انجام دهید و همچنین به شما کمک می ‌کند که جوان بمانید و ریسک پیشرفت پیدایش چین و چروک را کاهش دهید. خوب غذا بخورید -به خصوص غذاهای کامل و خام- و از مصرف قند، غذاهای فرآوری شده و کربوهیدرات تصفیه‌ شده اجتناب کنید. ورزش کردن را به طور منظم انجام دهید و به مقدار کافی بخوابید.

با تلاش و تفکر مثبت، شما به زودی قادر خواهید بود پاداش ورزش های صورت منظم و زندگی آگاهانه را به دست آورید.

نظر خود را بیان کنید