پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

خواص و عوارض مصرف تخم کتان

تخم کتان؛ یک خوراکی جادویی برای سلامت بدن

خواص تخم کتان,عوارض مصرف بذر کتان

تخم کتان چیست و چه مزایایی دارد؟

بذر کتان که گهگاه به آن تخم بزرک هم می‌گویند، منبعی سرشار از مواد مغذی همچون فیبر، منگنز، ویتامین B1، اسید چرب آلفا لینولنیک، و امگا ۳ است.

این بذر، از درخت کتان گرفته می‌شود، درختی قدیمی که در مصر باستان و چین بار می‌آید. بذر کتان منبعی برای چربی سالم، آنتی اکسیدان، و فیبر است.

تحقیقات اخیر یافته‌اند که این تخم می‌تواند در کاهش خطر ابتلا به دیابت، سرطان و بیماری‌های قلبی نیز موثر باشد.

پادشاه شارلمانی در قرن هشتم، شدیدا به مزایای سلامتی بذر کتان ایمان داشت، بدین جهت تمایل داشت افراد وفادار به وی از این بذر مصرف کنند. و به جهت اینکه از این موضوع اطمینان پیدا کند، قانونی در این مورد تصویب کرده بود!

نام لاتین و علمی درخت کتان، Linum usitatissimum، به معنی «مفیدترین» است.

این مقاله، بخشی از سلسله مقالاتی است که در مورد فواید خوراکی‌های محبوب درباره‌ی سلامتی می‌گویند. و شامل مشخصات تغذیه‌ای بذر کتان، خواص درمانی مربط با خوردنش، و البته عوارض جانبی این تخم می‌باشد.

برای اینکه از حداکثر فواید بذر کتان بهره مند شوید، باید آنرا بصورت آسیاب شده بخرید، و یا حداقل قبل از مصرف، آسیابشان کنید. چرا که بذر کامل، ممکن است بدون اینکه هضم شود، از طریق دستگاه گوارش دفع شود.


مشخصات تغذیه‌ای بذر کتان

دو نوع اصلی بذر کتان وجود دارد، بذر کتان طلایی و بذر کتان قهوه ای. مشخصات تغذیه‌ایشان خیلی شبیه هم است، و هر دوشان هم به اندازه‌ی هم حاوی اسیدهای چرب امگا-۳ هستند.

انجمن تغذیه‌ی آمریکا بر اهمیت این ماده‌ی غذایی مورد غفلت واقع شده تاکید دارد. این انجمن بیان کرده که بذر کتان نه تنها منبعی عالی برای ۲ اسید چرب مورد نیاز سلامت بدن است (یعنی اسید لینولئیک و اسید آلفا لینولنیک)، بلکه منبعی سرشار از فیبر و مواد مغذی و ویتامین‌ها نیز به شمار می‌رود.

بذر کتان کلسترول و سدیم بسیار کمی هم دارد.

ارزش غذایی تخم کتان در هر ۲۰ گرم (یا ۲ قاشق غذاخوری):

انرژی – ۵۴.۷ کیلوکالری (مقدار روزانه = ۳%)کربوهیدرات – ۳.۰گرم ( مقدار روزانه = ۱%)
قند – ۰.۲گرمفیبر غذایی – ۲.۸گرم ( مقدار روزانه = ۱۱%)
چربی – ۴.۳گرم ( مقدار روزانه = ۷%)چربی اشباع- ۰.۴گرم ( مقدار روزانه = ۲%)
چربی اشباع نشده – ۰.۸گرمچربی غیر اشباع- ۲.۹گرم
پروتئین – ۱.۹گرم ( مقدار روزانه = ۴%)تیامین (ویتامین B1) – ۰.۲میلیگرم ( مقدار روزانه = ۱۱%)
ریبوفلاوین ۰.۰میلیگرمنیاسین (ویتامین B3) – ۰.۳میلیگرم ( مقدار روزانه = ۲%)
اسید پانتوتنیک (B5) – ۰.۱میلیگرم ( مقدار روزانه = ۱%)ویتامین B6 – 0.0میلیگرم
فولات – ۸.۹میکروگرم ( مقدار روزانه = ۲%)ویتامین C – 0.1میلیگرم ( مقدار روزانه = ۰%)
کلسیم – ۲۶.۱میلیگرم ( مقدار روزانه = ۳%)آهن – ۰.۶میلیگرم ( مقدار روزانه = ۳%)
منیزیم – ۴۰.۲میلیگرم ( مقدار روزانه = ۱۰%)فسفر – ۶۵.۸میلیگرم ( مقدار روزانه = ۷%)
پتاسیم – ۸۳.۳میلیگرم ( مقدار روزانه = ۲%)زینک – ۰.۴میلیگرم ( مقدار روزانه = ۳%)

تخم کتان سرشار از این‌هاست:

لیگنان

لیگنان، یکی از کلاس‌های عمده‌ی فیتواستروژن هاست. ترکیباتی شیمیایی مشابه استروژن و دارای خواص آنتی اکسیدانی است، که می‌تواند با رادیکال‌های آزاد بدنتان مقابله کند. بذر کتان یکی از بهترین منابع لیگنان است (۰.۳ تا گرم در هر ۱۰۰ گرم).

در تحقیقی در ژورنال Critical Reviews، به این نتیجه رسیده‌اند که برنامه‌های غذایی حاوی لیگنان، می‌توانند برای سلامتی بسیار پر فایده باشند، مخصوصا اگر یک عمر به این برنامه غذایی چسبیده باشید.

فیبر

بذر کتان سرشار از فیبر محلول (قابل حل در آب) و فیبر غیر محلول (غیر قابل حل در آب) است. به گفته‌ی مایو کلینیک، فیبر محلول، در آب حل شده و ماده‌ی ژل مانندی می‌سازد که به کاهش کلسترول و قند خون کمک خواهد کرد.

در حالیکه فیبر غیر محلول، در سیستم گوارش شما حمل شده و باعث خواهد شد تا چیزها در دستگاه گوارش شما به سرعت حرکت کنند. بدین ترتیب گوارشتان روان خواهد بود.

اسیدهای چرب امگا-۳

این چربی، جزو چربی‌های خوب بوده و بسیار هم برای قلب مفید است. این اسیدهای ضروری برای بدن، قابل تولید برای بدن نیست و تنها از طریق مواد غذایی برای بدن تامین خواهد شد.


خواص بذر کتان

خواص درمانی و پر فایده‌ی مصرف بذر کتان، هنوز بطور کامل شناخته نشده است، حتی بسیاری از فوایدی که در حال حاضر درباره‌ی بذر کتان ادعا می‌شود، فاقد اعتبار علمی است. با اینحال تحقیقات جدید، نشان می‌دهند که بذر کتان می‌تواند آن خوراکی اعجاب انگیزی که خیلی‌ها ادعا می‌کنند باشد.

خواص و مضرات تخم کتان

تخم کتان و حفاظت در برابر سرطان:

مصرف بذر کتان، ممکن است از شما در برابر سرطان سینه، پروستات و روده محافظت کند. تصور می‌شود که بذر کتان، بخاطر اینکه حاوی امگا-۳ است، مانع چسبیدن سلول‌های بدخیم به دیگر سلول‌ها شده، و بدین ترتیب از رشد سلول‌های سرطانی جلوگیری می‌کند.

بعلاوه، لیگنان نیز خاصیت ضد رگ زایی داشته و از رشد تومورها بواسطه‌ی تشکیل عروق خونی، جلوگیری می‌کند. یک تحقیق آمریکایی که در سی و چهارمین نشست سالیانه‌ی انجمن سرطانشناسی بالینی آمریکا طرح گردید، روشن کرد که مصرف بذر کتان می‌تواند از رشد تومور سرطان پروستات جلوگیری نماید.

دکتر وندی دیمارک وانفرید، سرپرست این تحقیق می‌گوید که تیم ما، از اینکه بذر کتان تاثیری محافظتی بر سرطان پروستات گذاشت، شگفت زده شد.

خواص تخم کتان برای کاهش کلسترول

محققان مرکز تحقیقات سلامت و تغذیه‌ی دانشگاه ایالتی آیووا، دریافتند که سطح کلسترول در میان مردمانی که در برنامه‌ی غذایی‌شان بذر کتان وجود دارد، پایین‌تر است.

سوزان هندریچ، سرپرست این تحقیق، می‌گوید: مردمانی که نمی‌توانند چیزی شبیه به Lipitor مصرف کنند، بذر کتان می‌تواند قسمتی از فواید کاهش کلسترول چنین داروهایی را برایتان تامین کند.

همچنین بخوانید: راهنمای کاهش کلسترول

پیشگیری از گر گرفتگی با بذر کتان

تحقیقی که در مجله‌ی انجمن انکولوژی به چاپ رسیده است، نشان می‌دهد که مصرف یک برنامه‌ی غذایی حاوی بذر کتان، می‌تواند احتمال ابتلا به گر گرفتگی در دوران یائسگی زنان را کاهش دهد.

دکتر پرودی نتیجه گیری می‌کند که: نه تنها بنظر می‌رسد که بذر کتان در کاهش احتمال ابتلا به گر گرفتگی مفید است، بلکه فوایدی برای روان مصرف کننده هم دارد.

بهبود سطح قند خون با مصرف بذر کتان

بر اساس تحقیقات منتشر شده در مجله‌ی Nutrition Research، شواهد بسیاری نشان داده است که مصرف بذر کتان بصورت روزانه، قند خون را در مردان و زنان چاقی که پیش دیابت دارند، تحت کنترل در خواهد آورد.

بذر کتان برای حفاظت در برابر اشعه‌ها

محققان دانشکده‌ی پزشکی پرلمن دانشگاه پنسیلوانیا، نشان داده‌اند که حفظ یک برنامه‌ی غذایی شامل بذر کتان، می‌تواند از پوست شما نیز در برابر اشعه‌ها محافظت کند.

این محققان به این نتیجه رسیده‌اند که بذر کتان از آنجایی که آنتی اکسیدانی قوی است، و خواص ضد التهابی شناخته شده‌ای هم دارد می‌تواند بخوبی در برابر اشعه‌ها از بدن شما حفاظت نماید.


عوارض جانبی مصرف بذر کتان

با وجود اینکه تحقیقات در مورد مصرف بذر کتان در دوران بارداری، کمیاب است، خانم‌های باردار همیشه باید جانب احتیاط را رعایت کنند، و از آنجایی که بذر کتان خواص شبه استروژنی دارد، از مصرف آن دوری کنند.

علاوه بر این به اعتقاد مرکز پزشکی دانشگاه مریلند افرادی که به انسداد روده مبتلا هستند هم باید از بذر کتان دوری کنند، چرا که سرشار از فیبر است.

عوارض شایع مصرف بذر کتان:


تخم کتان و سیانید:

به نقل از livestrong؛ تخم کتان یک مکمل غذایی است که حاوی فیبر و اسید چرب امگا ۳ می باشد. خود کتان به صورت خام، ممکن است مواد تشکیل دهنده ناخواسته ای همچون سیانید را داشته باشد. با اینکه بیشتر مکمل های حاوی دانه کتان امن و بی ضرر هستند اما مصرف کتان به شیوه نادرست می تواند سطح سیانید خون را بالاتر ببرد.

قبل از اینکه بخواهید از دانه کتان استفاده کنید باید اطلاعاتی در مورد آن داشته باشید. در این مقاله قصد داریم در مورد همین موضوع صحبت کنیم.

فواید و مضرات تخم کتان

درباره تخم کتان:

تخم کتان واژه ای است که برای دانه های گیاه کتان مورد استفاده قرار می گیرد. این ماده یک مکمل غذایی است که می توانید آن را به غذاها یا نوشیدنی های خود اضافه کنید.

دانه کتان حدودا یک چهارم فیبر و یک چهارم اسید چرب امگا ۳ دارد. دو چهارم دیگر نیز از کربوهیدرات و پروتئین تشکیل شده است. تخم کتان را می توان به نوشیدنی های نرمی همچون اسموتی ها اضافه کرد. آن ها نه تنها می توانند اجایت مزاج را بهبود ببخشند بلکه نقش مهمی در سلامت قلب و مدیریت سطح کلسترول خون بازی می کنند.

اسیدهای چرب امگا ۳ موجود در تخم کتان می تواند سطح تری گلیسیرید را پایین تر بیاورد و سلامت قلب را پس از حملات قلبی بهبود ببخشد. البته برای اثبات چنین ادعاهایی به تحقیقات بیشتری نیاز خواهد بود.

درباره سیانید:

همانطور که می دانید سیانید نوعی سم است. این ماده به سرعت عمل می کند و می تواند کشنده باشد. با اینحال سیانید در فرآیند تولید بیشتر محصولات همچون پلاستیک ها و چاپ عکس مورد استفاده قرار می گیرد.

سیانید در محیط زیست نیز وجود دارد و اگر فرد به طور مستقیم در معرض آن قرار گیرد می تواند مشکلاتی برایش ایجاد گردد. قرار گرفتن در معرض گاز سیانید یا محصولات غذایی که حاوی سیانید است می توانید ضربان قلب را به صورت ناگهانی بالا ببرد، سردرد، حالت تهوع، گیجی و مشکل در تنفس را ایجاد کند.

بر اساس گفته های مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، حتی مقادیر اندکی از این ماده شیمیایی می تواند در عرض چند دقیقه نشانه های خود را بروز دهد. قرار گرفتن در معرض حجم وسیعی از سیانید می تواند نشانه های حادتر و شدیدتری همچون از دست دادن هوشیاری و دیسترس تنفسی را ایجاد کند.

ارتباط بین تخم کتان و سیانید:

ارتباطی بین کتان و سیانید وجود دارد. با اینحال احتمال پیدا شدن این ماده شیمیایی خطرناک در مکمل های موجود در سوپر مارکت ها بسیار اندک است.

تخم کتان که از دانه کتان خام و نارس به دست می آید، برای بیشتر افراد امن و بی ضرر است. با اینحال، بر اساس گزارش های موجود، دانه کتان خام و سایر بخش های این گیاه می تواند سطح سیانید خون را بالاتر ببرد.

دانه کتان در برگیرنده ماده ای به نام گلیکوزید سیانوژنیک است که هیدروژن سیانید را به هنگام خرد کردن دانه ها در آب تشکیل می دهد. بیشتر فرایندهای تولید، این نوع سیانید را حذف می کنند. علاوه بر این مطالعات نشان داده است که عوارض جانبی مرتبط با با مصرف مکمل های حاوی دانه کتان گزارش نشده است.

نکته ایمنی درمورد مصرف بذر کتان:

قبل از اینکه بخواهید هر نوع مکمل جدیدی را امتحان کنید بهتر است با پزشک خود مشورت نمایید. هرگز دانه را به طور مستقیم از گیاه کتان نگیرید و سایر بخش های گیاه را نخورید.

با اینکه برخی از تولید کنندگان ممکن است دوز مختلفی از این مکمل را پیشنهاد کنند اما FDA پیشنهاد می کند بیشتر از ۱۶ گرم دانه کتان به صورت روزانه مصرف نشود.

۱۷۱ دیدگاه

 1. رسول در مرداد ۲۳, ۱۳۹۳در۵:۰۷ ب٫ظ

  با تشکر از مجله سلامت
  خیلی دنبال همچین مقاله ای بودم برای کار دانشگام خیلی کمک کرد.

 2. محمد در آبان ۶, ۱۳۹۳در۶:۴۶ ب٫ظ

  آیا مصرف تخم کتان در سنین کودکی ضرر دارد؟
  بنده دو دختر ۱۰ و ۳ ساله دارم.

  • مسیحا در آبان ۱۱, ۱۳۹۸در۱۰:۱۴ ب٫ظ

   خدا حفظشون کنه

 3. نسرین در آذر ۲۰, ۱۳۹۳در۲:۲۷ ب٫ظ

  با سلام باقدردانی از زحمات شما قربون خدا برم به عظمت خالقم می اندیشم خواهشا از تخم کتان برای همگان تجویز نکنید چون برای ما اثرات منفی داد دوستدار شما

  • ژيلا پوراصلان در آذر ۱۲, ۱۳۹۶در۱۱:۰۲ ق٫ظ

   دقیقا موافق باشماهستم
   مصرف تخم کتان وکپسولهاى حاوى روغن کتان خطرناکند
   مشکلات در رابطه با هورمونهاایجاد میکنه
   الان یک ماهه درگیرم
   اصلاً سرخود هیچ مکملى استفاده نکنید
   مخصوصا خانومها

 4. نادر در آذر ۲۶, ۱۳۹۳در۹:۴۵ ق٫ظ

  دانه کتان رو چطوری باید مصرف کرد ؟

  • صبا در شهریور ۱۵, ۱۳۹۴در۸:۴۵ ق٫ظ

   روزی ۱ قاشق چایخوری.نیم ساعت قبل از غذا

   • Zarina در تیر ۹, ۱۳۹۹در۹:۴۲ ب٫ظ

    میشه بگی چجوی باید بخورم بجوشووم یا اسیاب کنم😁💎

  • مینا در اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۵در۱:۲۳ ب٫ظ

   سلام تخم کتان باید آسیاب بشه بعد مصرف کنی روزانه یک قاشق غذا خوری

   • روناک در آذر ۲۶, ۱۳۹۵در۶:۲۷ ب٫ظ

    آسیاب شده تخم کتان نباید بیش از سه روز نگهداری شود. زیرا سمی می شود و پس از آسیاب باید سریع مصرف شود پس بهتر است هر بار مقدار کمی آسیاب شود که زودتر مصرف گردد.

   • مهران در دی ۱۶, ۱۳۹۶در۰:۴۲ ق٫ظ

    با سلام تخم کتان اسیاب شده را تا چند روز میتوان استفاده کرد و بعد چند روز سمی میشود .واگر در پلاستیک فریزر و دور از تداخل هوا نگه داری شود ایا دیر تر مسمومیت زا میشود

 5. امین در دی ۴, ۱۳۹۳در۱۰:۳۴ ق٫ظ

  فواید و ارزش غذایی بذر کتان خارج از تصور من بود.

  • شکوفه در فروردین ۲۵, ۱۳۹۹در۵:۰۸ ق٫ظ

   یعنی راضی بودید؟

 6. مجيد در دی ۲۱, ۱۳۹۳در۱۱:۵۴ ق٫ظ

  متشکرم ، عالی بود .

 7. sohaila در دی ۲۲, ۱۳۹۳در۸:۳۴ ب٫ظ

  آیااستفاده از بذرکتان می تواننددریایسگی تاخیرایجادکند

  • محسن در دی ۲۲, ۱۳۹۳در۸:۴۵ ب٫ظ

   سلام دوست عزیز
   براتون بررسی کردم متاسفانه اطلاعات کاملی در اینباره وجود نداشت.

  • اکرم در مرداد ۲۸, ۱۳۹۴در۷:۰۵ ب٫ظ

   بذر کتان یا تخم آن برای واریس مفید می باشد یا خیر ؟
   متشکرم

  • Saba در تیر ۳۰, ۱۳۹۸در۴:۲۳ ب٫ظ

   متاسفانه برای من اینجوری شد

 8. زمان در بهمن ۵, ۱۳۹۳در۷:۴۳ ب٫ظ

  بزرگترین تنوع ارقام کتان در کشور در اختیار مرکز تکاتو شرکت توسعه کشت دانه های روغنی است که افراد و پژوهشگران می توانند از ان استفاده کنند

 9. ناصر در بهمن ۲۰, ۱۳۹۳در۱۱:۱۵ ب٫ظ

  دوستان خیلی وقته که من و خانوادم از ارزن استفاده میکنیم.
  فوایدش رو که مجله سلامت گفته دستش درد نکنه.
  به صورت تجربی هم من بهتون میگم حتماً بذر کتان رو بزارید توی برنامتون چون فوق العادس.

 10. حمید در فروردین ۲۱, ۱۳۹۴در۰:۱۱ ق٫ظ

  واقعاً عالی بود.
  و لذت بردم از این همه خواص دانه کتان.

 11. ناشناس در اردیبهشت ۱۶, ۱۳۹۴در۱:۱۴ ب٫ظ

  سلام من تنبلی تخمدان دارم میتوانم برای کاهش وزن از تخم کتان استفاده کنم؟

  • مقدم در خرداد ۳, ۱۳۹۴در۴:۲۰ ب٫ظ

   سلام در یکی از سایتهای پزشکی برای درمان تخمدان پلی کیستیک استفاده پودر تخم کتان به انداره یه قاشق غذاخوری سرخالی در آب گرم بصورت روزانه پیشنهاد شده.
   لطفا بازم خودتون تحقیق کنید

 12. الهه در اردیبهشت ۲۰, ۱۳۹۴در۸:۱۵ ب٫ظ

  ایاکلسترول خون راافزایش نمیدهد

  • سجاد در فروردین ۱۹, ۱۳۹۶در۹:۲۴ ب٫ظ

   مطالبتون قابل توجه وارزشمنده

 13. ماه در خرداد ۱۲, ۱۳۹۴در۲:۱۳ ق٫ظ

  سلام
  لطفا بفرمایید چگونه باید استفاده کنیم

 14. زهرا در خرداد ۲۰, ۱۳۹۴در۱۲:۱۴ ب٫ظ

  من مدتهاست ازبذرکتان استفاده میکنم البته به توصیه دکترآزوبسیارراضی هستم مخصوصاکه اشتهایم راکنترل میکندودیگریبوست ندارم ازشمامتشکرم چون فوایددیگرش رانمیدانستم حالا که خواندم خوشحال شدم

  • mehr در آبان ۲۸, ۱۳۹۶در۰:۳۷ ق٫ظ

   میشه بگین چجوری استفاده میکنین ینی اینک با چیزی قاطی میکنین،چ ساعتایی،ممنون

 15. زهرا در تیر ۷, ۱۳۹۴در۵:۳۹ ب٫ظ

  سلام بذرکتان منوبی اشتها میکنه هرروزدوقاشق مرباخوری دریک استکان اب گرم حل میکنم ویک ساعت بعدمیخورم

 16. مسعود در مرداد ۱, ۱۳۹۴در۴:۱۷ ب٫ظ

  آیا برای مردان ضرر دارد خوردن تخم کتان؟

 17. مهدیه در مرداد ۵, ۱۳۹۴در۲:۱۵ ق٫ظ

  مطالبتون خوب بود میخواستم بدونم واسه درمان تنبلی تخمدان واقعا استفاده میشه؟؟؟ چجور استفاده میشه؟

  • سارا در آبان ۲۳, ۱۳۹۵در۸:۱۹ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز کیانی که تنبلی تخمدان دارند تجویز نشده

 18. شیما در مرداد ۳۰, ۱۳۹۴در۱:۴۹ ب٫ظ

  ایا مصرف بذر کتان با قهوه سبز در بدن اختلالی ایجاد می کند؟؟

 19. شیما در مرداد ۳۱, ۱۳۹۴در۲:۰۲ ب٫ظ

  سلام من حدود یک ماه تخم کتان قهوه ای مصرف کردم احساس میکردم بسیار اندک احساس میکردم لاغر شدم ولی دیگران این تغیر رو در من نمی دیدن اما الان چند روزه تخم کتان طلایی مصرف میکنم تمام پوست بدنم از جمله صورتم چرب میشه واحساس می کنم نه تنها تاثیر نداره بلکه خاصیت چاق کنندگی هم داره و چربی من رو بالا می بره البته تخم کتان طلایی رو همراه با قهوه سبز مصرف می کنم دوستان عایا اطلاعاتی در این زمینه دارین لطفا راهنمایی کنید

  • حامد در آذر ۳۰, ۱۳۹۸در۰:۱۹ ق٫ظ

   سلام. باید تخم کتان قهوه ای استفاده شود طلای مال پرندگان است

 20. المیرا در مهر ۷, ۱۳۹۴در۱۱:۳۲ ق٫ظ

  سلام. من بذر کتان رو در آب جوش یک شب کنار گذاشتم. میخوام بدونم الان باید بذر رو هم همراه آب بخورم یا فقط آبی که بذر یک شب مونده؟
  ممنونم از راهنماییتون

  • پرستو در شهریور ۱۲, ۱۳۹۷در۳:۵۹ ق٫ظ

   سلام دوست عزیز برای اینکه از خواص تخم کتان بیشتر بهره ببرید بهتره که بصورت آسیاب شده مصرف کنید و بهتره که خودتون آسیاب کنید چون اگه مدت زیادی آسیاب شده باشه اکسایش پیدا میکنه و باعث تولید سم میشه

 21. زهره در دی ۱۵, ۱۳۹۴در۱۱:۰۳ ب٫ظ

  سلام ، طریقه ی مصرف تخم کتان به چه صورت باید باشه؟و چه موقع از روز مصرف کنیم بهتره ،ممنون

 22. سپید در دی ۲۲, ۱۳۹۴در۱:۲۵ ق٫ظ

  زهره جان خودت پودرش کن و یک ق چ خوری بریز تو شیر بخور یا تو هر چیز دیگ مث سالاد یا ماست و…

  • Nilofar در خرداد ۷, ۱۳۹۸در۴:۱۸ ب٫ظ

   سلام ببخشید میشه بپرسم که تخم کتان رو به صورت خام یا بو داده آسیاب بشه تاثیرش بیشتر

 23. lila در دی ۲۵, ۱۳۹۴در۹:۴۶ ب٫ظ

  سلام.من دچارسنگ کیسه صفرا،بزرگی کبدوچربی کبدهستم،مصرف تخم کتان مشکلی ایجادنمیکنه برام؟لطفا به ایمیل ارسال کنید

  • محسن در بهمن ۱۱, ۱۳۹۴در۵:۲۶ ب٫ظ

   سلام عزیز.
   با توجه به مشکلاتتون لطفاً به یک متخصص تغذیه صحبت کنید.
   اینجور خیال خودتون هم راحت تر خواهد بود.

 24. فروغ در بهمن ۳۰, ۱۳۹۴در۴:۳۵ ب٫ظ

  آیا تخم کتان خوراکی و تخم کتانی که برای قناری استفاده میشه یکی هست؟ جفتشو میشه خورد؟

  • بیتا در اسفند ۲, ۱۳۹۴در۶:۱۰ ب٫ظ

   با سلام و عرض ادب
   تخم کتان قهوه ای با تخم کتانی که قناری استفاده میکنه تفاوت داره?بنده یک سال پیش مبتلا به دی وی تی بودم با مصرف تخم کتان مشکلی برام بوجود نمیاد?
   باسپاس

  • سحر در شهریور ۱۳, ۱۳۹۸در۸:۴۳ ب٫ظ

   نه فرق می کنه از عطاری بگیرین بگین تخم کتان خوراکی میخوام

 25. بهناز در فروردین ۶, ۱۳۹۵در۱۰:۴۳ ب٫ظ

  سلام. خواهشا بگید ک بذر کتان طبع گرم داره یا سرد؟

 26. یوسفیان در فروردین ۲۴, ۱۳۹۵در۶:۵۶ ب٫ظ

  سلام لطفا بهم بگید تخم کتان طلایی هم برای لاغرشدن مفیداست/

 27. معین در اردیبهشت ۶, ۱۳۹۵در۰:۴۶ ق٫ظ

  تمام چیزایی که اقا محمود گفت منم سوال داشتم لطفا جواب بدید

 28. فرزانه در اردیبهشت ۱۸, ۱۳۹۵در۱۰:۰۹ ب٫ظ

  با سلام. من خودم تخم کتان قهوه ای با پودر سماق قرمز گرفتم از عطاری با هم مخلوط کردم . البته باید تخم کتان را بشورید و خشک بشه بعد آسیاب کنید تا پودر بشه ولی خوب سماق قرمز پودر شده موجود هست تو عطاری ها. برای امتحان زمان یک ماهه در نظر بگیرید یک قاشق غذاخوری از این مخلوط پودر شده ها بریزد تو ماست همراه با ناهار و برای شام هم همین عمل رو انجام بدید. فوق العاده است . من خودم به صورت تجربی دیدم

  • Nilofar در خرداد ۷, ۱۳۹۸در۴:۲۱ ب٫ظ

   سلام ببخشید میشه بپرسم که قبل آسیاب تخم کتان کمی تو تابه تفت دادین یا به صورت خام پودر کردین

 29. مینا در اردیبهشت ۲۴, ۱۳۹۵در۹:۲۱ ب٫ظ

  سلام من یه جایی خوندم واسه کیست تخمدان ضرر داره ایا واقعا ضرر داره یا مفیده ؟؟؟ میشه زود جوابموبدین؟؟؟

 30. لیلا در خرداد ۱۰, ۱۳۹۵در۱۱:۱۰ ق٫ظ

  سلام ممنون بابت مطالبتون ایا تخم کتان برای خانم هایی که هورمونهای جنسی شون بهم ریخته و تستوسترون خونشون بالاست میتونه مفید باشه؟

  • fati در دی ۱۷, ۱۳۹۶در۰:۰۵ ق٫ظ

   ب نظرم خوبه چون فیتواستروژن داره برای تنظیم هورمون هفته ای دوبار دم نوش رازیانه بخور:)

  • مهدی در اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۷در۳:۰۰ ب٫ظ

   ضرر داره برای کسانی که کیست تخمدان دارن باعث نازایی میشه

 31. مریم در خرداد ۳۰, ۱۳۹۵در۴:۵۲ ق٫ظ

  سلام من امروز ۱۳روز سحرها بعد از غذام تخم کتان خوردنی که درشتر از هسته سیب هستش نه اونی که به پرنده ها میدن رو اسیاب کردم یه ق غ میریزم تو اب جوش ژله ای میشه میخورم احساس میکنم چربی های اضافه بدنم داره اب میشه بازو و شکم و ران البته مصرفش باید یه دوره کامل یکی دوماهه باشه تا تاثیرشو رو ببینیم و اینکه کاملا بیضرر هستش ولی اصلش نیم ساعت قبل از غذا توصیه میشه تا اشتها رو کم کنه اما من تو ماه رمضون بیشتر دوس داشتم بخورم چون روز غذا نمیخوردم فک میکنم اثر بهتره .

 32. ماريm در خرداد ۳۱, ۱۳۹۵در۱۱:۰۱ ب٫ظ

  خوردن تخم کتان هنگام اقدام ب بارداری مناسب است؟

 33. Z در تیر ۱۹, ۱۳۹۵در۳:۰۱ ق٫ظ

  سلام.ممنون از مطالب خوبتون.لطفا مواد غذایی که بیشتر باعث چربی سوزی و کاهش وزن میشه را بذارید.

 34. مهسا در مرداد ۲۱, ۱۳۹۵در۶:۲۸ ق٫ظ

  من تخم کتان رو اسیاب میکنم سه قاشق غذا خوری با یک لینر اب جوش مخلوط میکنم سرد شد توی ظرف سربسته یک شب تاصبح میزارم مواد استراحت کنه فرداش یک شیره سفید ازش خارج میشه ومن درروز میخورم ولی من دیگه ته نشینشو نمیخورم ایا باید بخورم؟ممنون میشم راهنمایی کنید

 35. ملكي در مهر ۲۸, ۱۳۹۵در۱:۲۲ ب٫ظ

  با سلام
  من تنها کارشناس گیاه کتان( بزرک) در وزارت جهاد کشاورزی هستم و سالیان سال هم هست که روی این گیاه کار میکنیم از کشت و زراعتش یا مسائل تغذیه ای و درمانیش. برخی از مطالبی که در این متن آورده اید کاملا اشتباه میباشد. در صورت تمایل اعلام بفرمائید تا مطالب درست و صحیح آن برای جلوگیری از برداشت اشتباه کاربران برای شما ارسال گردد. با تشکر

  • محسن در مهر ۲۸, ۱۳۹۵در۳:۲۲ ب٫ظ

   سلام دوست عزیز
   همونطور که میتونید ببینید این مقاله از مراجع معتبر علمی ترجمه شده اما بازم اگر لطف کنید و اشکالات مورد نظرتون رو برامون ارسال کنید حتماً اصلاح صورت خواهد گرفت.
   با تشکر از لطف شما

  • زهرا در آبان ۷, ۱۳۹۵در۸:۵۱ ب٫ظ

   سلام. وقتتون بخیر. ممنون میشم در مورد تخم کتان کاملا توضیح بدین.در ضمن اینکه آیا تخم کتان برا کسانی که کیست دارند مضر هستش؟ برای تنبلی تخمدان چطور؟ ممنونم از راهنماییتون

  • کته در آبان ۱۳, ۱۳۹۵در۷:۰۹ ب٫ظ

   سلام کتان
   سلام کنی
   بابا کتایون

  • آزیتا مقدم در آبان ۱۷, ۱۳۹۵در۷:۴۴ ق٫ظ

   سلام
   من تخم کتان قهوه ای رو برای کاهش وزن و رفع یبوست استفاده میکنم.میخواستم بدونم آیا مصرف تخم کتان باعث ناباروری و عقیم شدن میشود؟از چند نفر این مطلب و شنیدم
   با تشکر

  • ستاره در بهمن ۲, ۱۳۹۵در۱۰:۳۲ ق٫ظ

   سلام ، من دو هفته ست از بوداده تخم کتان طلایی استفاده می کنم ؛ دیروز شنیدم که تخم کتان باعث یائسگی زودرس میشه ؛ آیا این جمله صحت داره ؟

   لطفا پاسخ رو به ایمیلم هم ارسال کنید .

   • پرستو در شهریور ۱۲, ۱۳۹۷در۴:۰۳ ق٫ظ

    دوست عزیز نباید به تخم کتان حرارت بدید چون باعث تولید سم میشه

  • nilofar.gh در بهمن ۳, ۱۳۹۵در۳:۲۴ ب٫ظ

   سلام
   ممنون میشم هرچیزی رو که راجع به کتان قهواه ای هست رو برام ارسال کنید

  • eli در بهمن ۷, ۱۳۹۵در۵:۲۳ ب٫ظ

   سلام ، ممنون میشم اگه اطلاعات درست و دقیق از نحوه مصرف پودر کتان دارید در اختیار ما بذارید؟ آیا واقعا باعث نازایی میشه آخه من تصمیم به بارداری دارم؟ آیا واقعا اگه بیشتر از ۳ روز از آسیاب شدنش گذشته باشه فاسد و سمی میشه؟آیا واقعا باعث یبوست میشه؟

  • پاشازانوسی در بهمن ۲۵, ۱۳۹۵در۳:۲۵ ب٫ظ

   جناب آقای ملکی ، من برای پروژه تحقیقاتی از روغن امگا-۳ کتان می خواهم استفاده کنم ، می خواستم بدانم که آیا تخم کتان با تخم بذرک فرق می کنه ؟
   چند جا دیدم تخم کتان را بذرک گفته بود و در بازار الان روغن بذرک هست آیا می توانم در تحقیق ازش استفاده کنم ؟
   البته من همکارتان در وزارت جهاد کشاورزی – موسسه آموزش عالی علمی کاربردی هستم

  • مهزیار در اسفند ۳, ۱۳۹۵در۱۱:۱۰ ب٫ظ

   مصرف کم بذرکتان هم درشیردهی ضررداره؟

  • مهزیار در اسفند ۳, ۱۳۹۵در۱۱:۱۲ ب٫ظ

   آقای ملکی با سلام.میشه راجب کتان قهوه ای درشیردهی اطلاعاتی به ایمیل ارسال کنید.ایاراسته درشیردهی باعث سرطان سینه میشود؟

  • محسن در اسفند ۳, ۱۳۹۵در۱۱:۱۳ ب٫ظ

   ایاراسته درشیردهی باعث سرطان سینه میشود؟

   • محسن در اسفند ۳, ۱۳۹۵در۱۱:۲۱ ب٫ظ

    ایاتخم کتان مصرف خیلی کمش درشیردهی باعث سرطان سینه میشود؟

  • فاضلی در فروردین ۲۰, ۱۳۹۶در۲:۲۰ ق٫ظ

   سلام
   من حدود ۱ماه میشه، برای کنترل وزنم ؛تخم کتان رو به طور آسیاب شده، روزی ۲ قاشق غذا خوری در آب حل کرده نیم ساعت قبل غذا میخورم، درد خفیفی در ناحیه زیر شکم احساس میکنم،
   میشه منو راهنمایی کنید، که آیا مصرفم رو ادامه بدم یا نه
   متشکرم

  • سینا در مهر ۲۷, ۱۳۹۶در۱۱:۱۱ ب٫ظ

   سلام خوشحالم که کارشناس این گیاه در این سایت حضور دارند
   لطفا برای درمان یبوست روش استفاده از آن را توضیح دهید با تشکر

  • زهرا در تیر ۱۸, ۱۳۹۷در۱۲:۱۸ ب٫ظ

   باسلام و خسته نباشید
   من از امروز تخم کتان اسیاب کردم و یک استکان خوردم قبل از غذا به صورت دم کرده و من زخم معده دارم ایا برام مشکلی ایجاد میکنه؟؟خاهش میکنم جواب بدید

  • فریبا در مرداد ۳, ۱۳۹۷در۵:۱۷ ب٫ظ

   سلام لطفا اطلاعات درست و برای من بفرستید ممنون میشم

  • منصوره در مرداد ۲۵, ۱۳۹۷در۲:۴۷ ب٫ظ

   سلام میشه لطفا توضیح بدید که چه جوری میشه از تخم کتان برای لاغری استفاده کرد؟
   که هیچ ضرری برای بدن نداشته باشه و زود هم لاغر شد

  • بهار بخشایی در بهمن ۲۲, ۱۳۹۷در۲:۵۵ ب٫ظ

   سلام ، وقتتون بخیر جناب مهندس ،اگه میشه لطفا موارد منع مصرف تخم کتان رو بگید..متشکرم

  • سبیلی در مرداد ۶, ۱۳۹۸در۱۲:۱۵ ب٫ظ

   سلام
   برای تنظیم هورمونهای زنانه مفید است یا خیر ؟
   برای کوچک کردن شکم و آیا برای مردان مفید هست یا خیر ؟و من یک بار در روز قبل از غذا یک قاشق چایخوری میخورم طریقه مصرف صحیح است ؟

  • Astronaut در آبان ۱۰, ۱۳۹۸در۲:۵۱ ب٫ظ

   آقای ملکی تمنا میکنم مطالب مربوط به تخم کتان رو که مدعی هستید در موردش بطور تخصصی اطلاعات دارید رو به این ایمیل من ارسال کنید. یک دنیا سپاس

  • حسن سلامی در دی ۱۹, ۱۳۹۸در۹:۴۵ ب٫ظ

   باسلام لطفاطریقه مصرف تخم کتان قرمزرابرای چربی سوزی توضیح دهیدممنون میشم باتشکر

  • مهسا در بهمن ۱۰, ۱۳۹۸در۴:۴۵ ب٫ظ

   سلام میشه خواهش کنم برای من بفرستید

  • مهتاب در خرداد ۷, ۱۳۹۹در۱۱:۵۴ ق٫ظ

   با سلام لطفا اطلاع رسانی کنید سپاسگزارم

  • تق‌وی در تیر ۴, ۱۳۹۹در۱۰:۱۴ ب٫ظ

   دوست عزیز میشه بفرستید؟

  • محیا در تیر ۲۱, ۱۳۹۹در۱۰:۱۷ ب٫ظ

   لطفا از عوارض تخم کتان در رژیم لاغری بگویید

 36. امیر حسین در مهر ۲۹, ۱۳۹۵در۱۱:۴۲ ق٫ظ

  سلام ایا تخم کتان اسیاب شده فاسد میشود یا باید انازه مصرف اسیاب شود

  • محسن در آبان ۵, ۱۳۹۵در۳:۵۱ ب٫ظ

   بله دوست عزیز خراب میشود بهتر است به اندازه مصرف هفتگی آسیاب کنید.

 37. سحر در آبان ۱۶, ۱۳۹۵در۳:۴۹ ب٫ظ

  سلام من الان سه روزه خوردم تخک کتان و با ابجوش نیم ساعت قبل غذا هر وقت خوردم بدنم شروع به سوزش کرده الان یه روزه نخوردم اما بدنم سوزش گرفته این سوزش واسه چیه؟ ضررر داره؟

 38. پیمان در آبان ۲۶, ۱۳۹۵در۱۱:۵۳ ب٫ظ

  با سلام
  دانه کتان یا بذرک یا بزرک یا برزک، در کتب طب سنتی قدیمی، سمی اعلام شده است.
  و تنها در صورت ضرورت باید از آن استفاده شود.
  مصرف آن حتی به اندازه چند دانه، میتواند برای بدن ،سمی باشد.
  در افراد ضعیف، این اثر، به شکل کاهش فشار خون معمولا خود را نشان میدهد.
  در مجموع، بهتر است از مصرف آن پرهیز شود.
  بعضی دیگر از مواد غذایی نیز، حاوی بعضی از سموم هستند. که البته واکنش آنها در بدن افراد مختلف، متفاوت است.
  از جملع آنها میتوان به آلبالو اشاره کرد. که البته در مقادیر کم، خطری در بر ندارد، اما در مقادیر مصرف بالا، به اشکالی مثل کاهش فشار خون و یا درد در ناحیه شکم، ظهور میکند.
  نظر شما در انتظار تایید مدیریت است

  • ستاره در بهمن ۲, ۱۳۹۵در۱۰:۳۶ ق٫ظ

   سلام ، من دو هفته ست از بوداده تخم کتان استفاده می کنم ؛ دیروز شنیدم که تخم کتان باعث یائسگی زودرس میشه ؛ آیا این جمله صحت داره ؟

   لطفا پاسخ رو به ایمیلم هم ارسال کنید .

 39. پیمان در آبان ۲۷, ۱۳۹۵در۱۱:۱۴ ب٫ظ

  با سلام
  من دیروز مطلبی در مورد سمی بودن بذر کتان در این بخش نوشته بودم. که گویا حذف شده است.
  میخواستم علت آنرا بدانم.

  • محسن در آبان ۲۸, ۱۳۹۵در۱۲:۰۷ ب٫ظ

   سلام دوست عزیز
   حذف نشده بود فقط منتظر تایید بود که تایید کردیم.
   لطفاً مرجع معتبر نظرتون رو هم اعلام کنید که اگر کسی از دوستان علاقه ای به مطالعه داشت بتونه پیداش کنه.
   با تشکر از شما

   • پیمان در فروردین ۶, ۱۳۹۶در۲:۳۲ ب٫ظ

    سلام
    در مورد سوالی که فرمودید(لطفاً مرجع معتبر نظرتون رو هم اعلام کنید که اگر کسی از دوستان علاقه ای به مطالعه داشت بتونه پیداش کنه.)
    باید عرض کنم:
    ۱- در مورد مرجع: از آنجایی که اینجانب سنی حدود ۵۰ دارم، و از کودکی تاکنون، کتابهای طب سنتی را مطالعه میکنم، و همچنین خود اینجانب، مواد غذایی و گیاهی را آزمایش میکنم، درست بخاطر نمیاورم که در کدام کتاب، در مورد سمی بودن آن مطلبی نوشته شده باشد.
    انچه که بیان کردم، ماحصل مطالعات و تحقیقات و موارد مشاهد شده آن در اشخاص مختلف ، در طول زمان بوده است.
    اما ذکر ۲ کتاب مرجع را ضروری میدانم.:
    – کتاب بسیار با ارزش و گرانبهای مخزن الادویه حکیم مومن
    – کتاب بسیار با ارزش و گرانبهای ذخیره خوارزمشاهی
    ۲- متاسفانه، توصیه به مصرف بعضی ادویه، بدون توجه به وضعیت شخص صورت میگیرد.
    موضوعی که نه تنها در طب سنتی، بلکه در طب مدرن نیز،در بسیاری موارد، به آن بی توجهی میشود.
    بعنوان مثال، حتی مصرف ویتامین ها نیز، میتواند در بعضی افراد، باعث ضعف و بیحالی شود.
    بعنوان مثال، اشخاصی که لاغر اندام و یا وزن کمی دارند، در بسیاری موارد، بیشتر در معرض موارد و عوارض جانبی داروها(شیمیایی و یا سنتی) هستند.
    بنابر این توصیه ………گرم در روز، برای مصرف فلان دارو، بدون در نظر گرفتن وضعیت شخص، در مجموع، یک توصیه اشتباه است.
    همچنین سن شخص نیز، میبایستی، مد نظر قرار گیرد.( با بالا رفتن سن، میزان تجمع سموم در بدن افزایش یافته و کارکرد اعضا بدن به حداقل میرسد).
    همچنین زمان مصرف ان نیز میبایستی مد نظر قرار گیرد.
    بعنوان مثال، بسیاری از داروها( چه سنتی و چه مدرن) را بهتر است صبحانه و با شکم خالی، ابدا مصرف نکرد.حتی ویتامینها.
    و بهتر است انها را بعد از ناهار مصرف کرد.
    ۳- دوستانی که تمایل به کاهش وزن دارند، بجای مصرف تخم کتان، میتوانند از جایگزین های بسیار مناسب دیگر استفاده کنند.
    در زیر، جایگزینهای مناسب را خدمت دوستان معرفی میکنم:
    – الف: انواع زیره:
    اگرچه در طب سنتی انواع مختلفی ذکر شده اند، اما تقریبا خواص مشابهی دارند.
    میتوانید چه پودر شده و چه غیر پودری ان را بر روی غذای خود ریخته و مصرف کنید.
    توصیه ۱: اگرچه موارد منفی برای این گیاه وجود ندارد ، اما بعللی که قبلا ذکر شد، بهتر است انرا هر روز مصرف نکنید.
    توصیه ۲: میتوانید ۱ روز در میان انرا مصرف کنید.
    میزان مصرف ان برای هر ۱ روز در میان، یک قاشق چایخوری برروی غذا و یا سوپ میباشد.
    خوشبختانه هم اکنون در بعضی از نانواییها و یا فروشندگان نان باگت، میتوانید نان خشکی که با زیره تهیه شده را خریداری کنید.
    زیره از جمله مواد طعم دهنده قدیمی بود که در شیرینی های سنتی بشکل وسیعی استفاده میشد که متاسفانه کنار گذاشته شد.
    توصیه ۳- در هنگام کاهش وزن، عجله بخرج ندهید. زیرا این پروسه، یک پروسه طولانی مدت است.
    ب: کاهش مصرف برنج و جایگزینی با نان
    پ: لیمو ترش- نیم قاچ بهمراه وعده غذایی( همچنانکه ذکر شد- باشکم خالی یا صبحانه میل نشود).
    ت: مصرف زرشک در مواد غذایی( نه بیش از یک قاشق غذاخوری در هر روز)
    ث: جایگزینی انواع روغن خوراکی مصرفی، با روغن زیتون.
    ج: مصرف سرکه طبیعی، بر روی سالاد مصرفی روزانه خود و عدم مصرف انواع سس مایونز.
    نکته نهایی: سعی نکنید برای سریع تر شدن روند کاهش وزن، همه موارد-مواد- بالا را هر روز با هم مصرف کنید. زیرا امکان کاهش فشار خون وجود دارد.
    سعی کنید انها را بشکل متنوع و هر چنذ روز یکبار- هر کدم را در بخشی از غذای مصرفی روزانه خود بگنجانید.
    ………
    اگرجه مواد دیگری وجود دارند، اما موارد مورد نظر اینجانب، که میتواند باعث کاهش وزن شما شوند ، اینهایی بودند که ذکر شد.
    التماس دعا

    • محسن در اردیبهشت ۲۲, ۱۳۹۶در۷:۲۲ ب٫ظ

     ممنون از وقتی که گذاشتید.

    • f.m در مهر ۳, ۱۳۹۶در۱۲:۱۵ ب٫ظ

     با سلام خدمت شما .
     آیا پودر زیره رو میشه تو دوغ استفاده کرد و همون اثر لاغری و داشته باشه یا خیر لطفا جواب بدین ممنون

    • توانا در فروردین ۱۶, ۱۳۹۷در۳:۵۷ ق٫ظ

     بسیار عالی

   • ahad در خرداد ۱۷, ۱۳۹۶در۱۰:۳۰ ق٫ظ

    سلام میتونین ازخواص روغن گشنیز ب چن نکته اشاره کنیید

 40. مژده در آبان ۲۹, ۱۳۹۵در۱۱:۴۲ ق٫ظ

  سلام من پریودی نامنظم دارم به متخصص زنان مراجعه کردم گفتن هرشب یه قاشق بذرکتان اسیاب شده بریزم داخل اب بخورم خواستم بدونم ایا بعدا برای بارداری مشکلی ایجاد میکنه یا نه ؟

 41. مژده در آبان ۲۹, ۱۳۹۵در۱۱:۴۶ ق٫ظ

  یه سؤال دیگه اینکه من بذرکتان را یه کم برشته کردم درحد یه تفت دادن ایا اشکال داره یانه؟

 42. ناشناس در آبان ۲۹, ۱۳۹۵در۱:۴۵ ب٫ظ

  سلام
  تخم کتان برای مردان ضرر داره یا نه ؟

 43. نرگس در آذر ۹, ۱۳۹۵در۰:۵۴ ق٫ظ

  با سلام خواستم بپرسم ببینم برای دوران شیردهی ضرر دارد

 44. فاطمه در آذر ۱۶, ۱۳۹۵در۷:۱۴ ق٫ظ

  تخم کتان و من مصرف کردم اگه یه ماه مرتب مصرف شه شکم و تخت میکنه و لاغری خیلی تاثیر داره منتها من روزی یک بار فقط یک قاشق غذاخوری تخم کتان طلایی و ۵ ساعت قبل از خوردن در یک لیوان آب خیس میکردم کمی نرم میشد میخوردم.به من کارشناس تغذیه گفته بود .درضمن عزیزان قبل از استفاده حتما با دقت تمیز کنید داخلش سنگ ریزه های کوچک ممکنه باشه

 45. مريم در آذر ۱۹, ۱۳۹۵در۱:۵۷ ب٫ظ

  سلام من میخوام لاغر بشم آیا برای بدن ضرر داره یا نه؟؟؟

 46. زینب در آذر ۲۲, ۱۳۹۵در۳:۴۰ ب٫ظ

  سلام،خوردن تخم کتان برای کسانی که تیرووید کم کار دارند مشکلی نداره؟؟مت شنیدم سینه ها رو بزرگ میکنه ایا درسته؟؟

 47. زهرا در آذر ۲۴, ۱۳۹۵در۹:۵۷ ب٫ظ

  من یک قاشق غذاخوری تخم کتان را با دو لیوان آب جوش داخل فلاکس میریزم و یک لیوان صبح روز بعد و نیم ساعت قبل از ناهار به همراه دانه ها میخورم . اشتهام به غذا کمتر شده

  • Frw در تیر ۳۱, ۱۳۹۸در۱۱:۰۲ ق٫ظ

   مشکلی در پریود شما به وجود نیومد؟

 48. شهلاپرهيز در دی ۲, ۱۳۹۵در۷:۳۴ ب٫ظ

  با سلام ، من کم کاری تیرویید دارم ، شنیدم نباید تخم کتان مصرف کرد ، میشه در این مورد کمک کنید

  • راحیل در خرداد ۲۰, ۱۳۹۶در۱:۵۱ ب٫ظ

   سلام من دانشجو طب سنتی هستم در مورد تخم کتان باید بگم که گرم است وگرمی اصلا باعث کیست نمیشه واون سردی بیشتر باعث کیست تخمدان میشه .

   • سینا در مهر ۲۷, ۱۳۹۶در۱۱:۱۵ ب٫ظ

    سلام راحیل عزیز
    برای درمان یبوست مزمن چطور باید مصرف شود؟

 49. ریحانه در دی ۱۳, ۱۳۹۵در۱۰:۴۸ ب٫ظ

  سلام تخم کتان را قبل اسیاب باید بشوریم ؟ من خریدم ولی پر از اشغال های ریز است

  • محسن در دی ۱۴, ۱۳۹۵در۱۲:۵۷ ب٫ظ

   سلام عزیز
   بله میتونید هم پاکش کنید و هم بشورید با آب.
   اما بزارید خشک بشه و بعد آسیاب کنید

 50. فهیم در دی ۱۶, ۱۳۹۵در۱۱:۵۷ ق٫ظ

  سلام من سینه فیبرو کیستیک دارم میخواستم بدونم میتونم تخم کتان مصرف کنم یا نه

 51. فرناز در دی ۱۶, ۱۳۹۵در۷:۳۷ ب٫ظ

  سلام
  آیا تخم کتان باعث خونریزی رحمی خارج از تایم عادت ماهیانه میشود یا خیر ؟؟؟

 52. ستارزادگان در دی ۱۶, ۱۳۹۵در۸:۰۶ ب٫ظ

  سلام،از اطلاعاتی که در اختیار ما گذاشتید خیلی ممنون هستیم،میخواستم بدانم مصرف پودر تخم کتان برای شوهرم که سرطان خوش خیم پروستات داشته عمل کرده ، توصیه میشود ؟اکنون مشکلی ندارد ،چون قند خون هم دارد،اگر شما تایید به استفاده کنید ممنون میشوم

 53. پریناز در دی ۱۹, ۱۳۹۵در۳:۲۸ ب٫ظ

  سلام الان دقیقا توضیح بدین بلاخره تخم کتان ضرر داره و سمی هست یا نه . ؟؟؟

  • پوریا در اسفند ۴, ۱۳۹۵در۲:۱۳ ب٫ظ

   اصلا سمی نیست در صورتی که روزی ۱۰ قاشق استفاده بشه ممکنه احتمال مسمومیت داشته باشه . روزی ۲ قاشق استفاده کنید اصلا ضرر نداره.

 54. پرستو در دی ۲۷, ۱۳۹۵در۱۱:۵۶ ق٫ظ

  سلام من شنیدم تحم کتان باعث کیست سینه و تخمدان میشه. آیا درسته؟؟

  • پوریا در اسفند ۴, ۱۳۹۵در۲:۱۱ ب٫ظ

   نه غلطه

   • فرهود در فروردین ۱۸, ۱۳۹۶در۲:۲۳ ق٫ظ

    جواب شما بر پایه کدوم رفرنسه دوست عزیز؟

 55. ستاره در بهمن ۲, ۱۳۹۵در۱۰:۴۱ ق٫ظ

  سلام ، من دو هفته ست از بوداده تخم کتان استفاده می کنم ؛ دیروز شنیدم که تخم کتان باعث یائسگی زودرس میشه ؛ آیا این جمله صحت داره ؟

  لطفا پاسخ رو به ایمیلم هم ارسال کنید .

 56. مژگان در بهمن ۱۲, ۱۳۹۵در۶:۰۰ ب٫ظ

  اخه چه فایده سوال میشه جواب نمیدید
  چند نفر سوال کردن که ایا بذر کتان برای کیست ضرر داره ؟؟؟؟ولی کسی جواب نمیده

 57. مژگان در بهمن ۱۲, ۱۳۹۵در۶:۰۱ ب٫ظ

  بلاخره هر خوراکی یه عوارضی هم داره لطفا مضرات بذر کتان را هم بفرمایید

 58. پوریا در اسفند ۴, ۱۳۹۵در۲:۰۸ ب٫ظ

  دوستان بذر کتان اصلا سمی نیست خودم مطالعه کردم درصورتی که روزی ۱۰ الی ۱۲ قاشق خورده بشه ممکنه علائم مسمومیت داشته باشه . که فک نکنم کسی ۱۰ قاشق بخوره .میزان مصرف مجازاون روزی ۲۰ گرم حدود ۲ قاشق غذا خوریه که میتونیم بهصورت پودر دربیاریم و در سالاد یا ماست یا غیره مصرف کنیم .در ضمن من خودم ۲ هفته دارم مصرف میکنم خیلی خوبه کاملا احساس میکنم دارم لاغر میشم.

 59. پوریا در اسفند ۴, ۱۳۹۵در۲:۱۰ ب٫ظ

  باعث یائسگی زود رس هم نمیشه تازه علائم گر گرفتگی اون رو هم کم میکنه .چون هورمونها رو تنظیم میکنه

 60. نسیم در اسفند ۱۳, ۱۳۹۵در۶:۳۰ ب٫ظ

  سلام نظری ک ندارم ولی سؤالم اینه ک من ی کیست توی سینه ام دارم ۳ روزی هم تخم کتان رو توی آب جوش حل کردم و مصرف کردم حالا بعد ۳ روز توی هر دو سینه احساس درد عجیبی دارم علت چی میتونه باشه ممنونم

  • ازیتا در شهریور ۱۳, ۱۳۹۶در۱۰:۵۶ ب٫ظ

   ببینید عامل مهم ایجاد کیست و درد سینه افزایش هورمون استروژن در بدن هست و تخم کتان حاوی هورمون استروژن هست،خودسرانه مصرف کردید یا به تجویز دکتر سنتی بود؟

 61. Stiker در اسفند ۱۶, ۱۳۹۵در۱۱:۱۲ ب٫ظ

  واقعا تخم کتان باعث یائسگی زودرس میشه ؟

 62. سروش گل محمدی در اسفند ۲۴, ۱۳۹۵در۱۰:۰۵ ق٫ظ

  سلام دوووووووستان خواهشا یکی پاسخ درست بده. من تخم کتان قهوه ای رو ۱قاشق مربا خوری بدون اینکه پودر کنم میجوم کااامل بعد اب میخورم. این کار عیب داره که بجویمش یا حتما باید پودر بشه؟؟؟

 63. پیمان در فروردین ۶, ۱۳۹۶در۲:۳۳ ب٫ظ

  سلام
  در مورد سوالی که فرمودید(لطفاً مرجع معتبر نظرتون رو هم اعلام کنید که اگر کسی از دوستان علاقه ای به مطالعه داشت بتونه پیداش کنه.)
  باید عرض کنم:
  ۱- در مورد مرجع: از آنجایی که اینجانب سنی حدود ۵۰ دارم، و از کودکی تاکنون، کتابهای طب سنتی را مطالعه میکنم، و همچنین خود اینجانب، مواد غذایی و گیاهی را آزمایش میکنم، درست بخاطر نمیاورم که در کدام کتاب، در مورد سمی بودن آن مطلبی نوشته شده باشد.
  انچه که بیان کردم، ماحصل مطالعات و تحقیقات و موارد مشاهد شده آن در اشخاص مختلف ، در طول زمان بوده است.
  اما ذکر ۲ کتاب مرجع را ضروری میدانم.:
  – کتاب بسیار با ارزش و گرانبهای مخزن الادویه حکیم مومن
  – کتاب بسیار با ارزش و گرانبهای ذخیره خوارزمشاهی
  ۲- متاسفانه، توصیه به مصرف بعضی ادویه، بدون توجه به وضعیت شخص صورت میگیرد.
  موضوعی که نه تنها در طب سنتی، بلکه در طب مدرن نیز،در بسیاری موارد، به آن بی توجهی میشود.
  بعنوان مثال، حتی مصرف ویتامین ها نیز، میتواند در بعضی افراد، باعث ضعف و بیحالی شود.
  بعنوان مثال، اشخاصی که لاغر اندام و یا وزن کمی دارند، در بسیاری موارد، بیشتر در معرض موارد و عوارض جانبی داروها(شیمیایی و یا سنتی) هستند.
  بنابر این توصیه ………گرم در روز، برای مصرف فلان دارو، بدون در نظر گرفتن وضعیت شخص، در مجموع، یک توصیه اشتباه است.
  همچنین سن شخص نیز، میبایستی، مد نظر قرار گیرد.( با بالا رفتن سن، میزان تجمع سموم در بدن افزایش یافته و کارکرد اعضا بدن به حداقل میرسد).
  همچنین زمان مصرف ان نیز میبایستی مد نظر قرار گیرد.
  بعنوان مثال، بسیاری از داروها( چه سنتی و چه مدرن) را بهتر است صبحانه و با شکم خالی، ابدا مصرف نکرد.حتی ویتامینها.
  و بهتر است انها را بعد از ناهار مصرف کرد.
  ۳- دوستانی که تمایل به کاهش وزن دارند، بجای مصرف تخم کتان، میتوانند از جایگزین های بسیار مناسب دیگر استفاده کنند.
  در زیر، جایگزینهای مناسب را خدمت دوستان معرفی میکنم:
  – الف: انواع زیره:
  اگرچه در طب سنتی انواع مختلفی ذکر شده اند، اما تقریبا خواص مشابهی دارند.
  میتوانید چه پودر شده و چه غیر پودری ان را بر روی غذای خود ریخته و مصرف کنید.
  توصیه ۱: اگرچه موارد منفی برای این گیاه وجود ندارد ، اما بعللی که قبلا ذکر شد، بهتر است انرا هر روز مصرف نکنید.
  توصیه ۲: میتوانید ۱ روز در میان انرا مصرف کنید.
  میزان مصرف ان برای هر ۱ روز در میان، یک قاشق چایخوری برروی غذا و یا سوپ میباشد.
  خوشبختانه هم اکنون در بعضی از نانواییها و یا فروشندگان نان باگت، میتوانید نان خشکی که با زیره تهیه شده را خریداری کنید.
  زیره از جمله مواد طعم دهنده قدیمی بود که در شیرینی های سنتی بشکل وسیعی استفاده میشد که متاسفانه کنار گذاشته شد.
  توصیه ۳- در هنگام کاهش وزن، عجله بخرج ندهید. زیرا این پروسه، یک پروسه طولانی مدت است.
  ب: کاهش مصرف برنج و جایگزینی با نان
  پ: لیمو ترش- نیم قاچ بهمراه وعده غذایی( همچنانکه ذکر شد- باشکم خالی یا صبحانه میل نشود).
  ت: مصرف زرشک در مواد غذایی( نه بیش از یک قاشق غذاخوری در هر روز)
  ث: جایگزینی انواع روغن خوراکی مصرفی، با روغن زیتون.
  ج: مصرف سرکه طبیعی، بر روی سالاد مصرفی روزانه خود و عدم مصرف انواع سس مایونز.
  نکته نهایی: سعی نکنید برای سریع تر شدن روند کاهش وزن، همه موارد-مواد- بالا را هر روز با هم مصرف کنید. زیرا امکان کاهش فشار خون وجود دارد.
  سعی کنید انها را بشکل متنوع و هر چنذ روز یکبار- هر کدم را در بخشی از غذای مصرفی روزانه خود بگنجانید.
  ………
  اگرجه مواد دیگری وجود دارند، اما موارد مورد نظر اینجانب، که میتواند باعث کاهش وزن شما شوند ، اینهایی بودند که ذکر شد.
  التماس دعا
  نظر شما در انتظار تایید مدیریت است

 64. لیلااحمدی در فروردین ۱۶, ۱۳۹۶در۵:۴۴ ب٫ظ

  سلام خسته نباشید،میخاستم بدونم ایاخوردن تخم کتان دربارداری ضررداردیا مفیداست ممنون میشم جواب اینواگه بدین .

 65. زهرا در اردیبهشت ۵, ۱۳۹۶در۶:۱۸ ب٫ظ

  سلام..آیاتخم کتان همان بزرک است….وتخم کتان قهوه‌ای بهتراست یاطلایی وزمان مصرف چطوراست؟؟

 66. نگار در خرداد ۵, ۱۳۹۶در۲:۱۲ ب٫ظ

  سلام. متاسفانه در این مطلب فقط مزایا آن گفته شد، تخم کتان دارای سیانید (یک ماده سمی و کشنده) و لذا نباید بیشتر از یک قاشق مرباخوری در روز استفاده بشه. پودر هم نکنید. مصرف آن برای افراد مبتلا به کیست های تخمدان هم ممنوع هست.

  • محسن در خرداد ۶, ۱۳۹۶در۳:۴۵ ب٫ظ

   سلام و تشکر از شما
   سعی میکنیم در خصوص وجود سیانید در تخم کتان بررسی های لازم رو انجام بدیم و اگر مرجع معتبری در این خصوص صحبتی کرده بود حتماً به مقاله اضافه میکنیم.

   • نازنین در مهر ۱۳, ۱۳۹۶در۲:۴۲ ب٫ظ

    سلام
    شنیدم برای کسانی که مشکل تیروئید دارن تخم کتان مناسب نیست درسته

  • مینو در شهریور ۵, ۱۳۹۶در۱:۳۲ ق٫ظ

   اتفاقا باعث از بین رفتن کیست میشه من امتحان کردم
   یه کم تفتش دادم وبعد آسیاب کردم و تو یخچال نگهداری کردم و بصورت روزی یه قاشق تو آب گرم مصرف شد.عاالی بوده

   • Goli در خرداد ۳۰, ۱۳۹۷در۱۲:۵۳ ب٫ظ

    با دستگاه آسیاب خانگی میشه آسیابش کرد؟

 67. ندا در خرداد ۷, ۱۳۹۶در۱:۴۹ ب٫ظ

  من چند وقتی است که تخم کتان تهیه کردم تا برای چربی کبد استفاده کنم ولی چون گفتن سرخود نباید مصرف کرد منم استفاده نکردم،چون یکسال پیش آزمایش داده بودم کبدم چرب بود ولی الان که آزمایش دادم علائمی از کبد چرب نبود،الان میخوام برا کاهش وزن استفاده کنم ۳سوال داشتم.
  ۱:قصد حامله شدن دارم،میخواستم ببینم مشکلی نداره استفاده کنم ،چه قبل بارداری چه در زمان بارداری
  ۲:برای ماه مبارک رمضان چطور؟یعنی به روزه گرفتن اثری نداره که باعث ضعف بشه،درکل تو ماه مبارک مصرفش توصیه میشه یا خیر؟
  ۳:در دوره پریود مصرفش مجازه یا خیر؟
  ممنون وسپاس از سایت کارآمد ومفیدتون.

  • رضا در تیر ۳۰, ۱۳۹۶در۱۱:۴۶ ب٫ظ

   س من دوهفته ی که تمم کتان استفاده می کنم پلی نتیجه ای نداده من یک قاشق داخل لیوان همراه با اب بدون اسیاب بعد صبح می خورم ولی نتیجه نداده

   • اکتالایت در دی ۶, ۱۳۹۶در۳:۱۲ ب٫ظ

    رضا جان شما در دوره ی پریود استفاده کردی تخم کتان را؟

 68. شكيلا در مرداد ۲۷, ۱۳۹۶در۵:۱۷ ب٫ظ

  سلام من ١۶سالمه آیا مصرف تخم کتان برایم مضر نیست وآیا باعث نازایی میشود ؟ ممنون میشم اگ جواب بدین

 69. احسان در شهریور ۱۰, ۱۳۹۶در۹:۵۸ ب٫ظ

  سلام دوستان من کمبود وزن دارم به من گفتن تخم کتان رو قبل از هر وعده غذایی یک قاشق مربا خوری رو همراه با ماست پرچرب استفاده کنید من ۱۵ روزه استفاده میکنم خیلی اشتها اومدم اما چاق نشدم

 70. آسمان در شهریور ۱۲, ۱۳۹۶در۱۰:۳۰ ق٫ظ

  سلام من شنیدم تخم کتان اثر قرص های ضد بارداری کم می کند آیا درسته ؟

 71. رها در شهریور ۲۲, ۱۳۹۶در۵:۳۸ ب٫ظ

  سلام واقعا مقاله خوب و جالبی بود حتما امتحان میکنم بذر کتان.
  ببخشید ایا درسته که بذر کتان برای لاغری هم موثر یا شایعس؟؟

 72. سید محمد در شهریور ۲۸, ۱۳۹۶در۱:۱۶ ب٫ظ

  با عرض سلام و خسته نباشید. از مطلب خوبتون تشکر می کنم. واقعاً سایت مفیدی هست. من هم مترجم هستم و مقالاتی را راجع به این موضوعات ترجمه میکنم اگر مایل بودید در خدمت شما هستم:

 73. عباس در آذر ۲, ۱۳۹۶در۱۰:۲۱ ب٫ظ

  سلام یه سوال رو هیچ کس جواب نداده تفاوت تخم کتان قناری با بذرک چیه کدومش خوراکیه من که فروشنده اینها هستم برام خیلی مهمه بدونم

 74. ماری در دی ۸, ۱۳۹۶در۴:۲۷ ب٫ظ

  با سلام.
  لطفا اگه مقاله ای در مورد اثر کتان روی سلولهای اپی تلیال انسانی مثل دهان یا واژن در زنان یائسه دارید ممنون میشم معرفی کنید . من خیلی وقته دنبال این مقاله میگردم که روی انسان کار شده باشه خواهش میکنم راهنماییم کنید.

 75. مریم در دی ۱۳, ۱۳۹۶در۸:۳۲ ق٫ظ

  سلام بنظر من با توجه به اینکه دوستان تجربه های گوناگونی از خوردن کتان را داشتن تاثیر این دانه با توجه به مزاج هر کس میتونه اثری متفاوت از خودش نشون بده ودر فرد میتونه هم تاثیر مفید وهم برعکس بزاره پس مثل هر دارویی در خوردن آن زیاده روی نکنیم تا انشاالله بتونیم از فواید خوبش نتیجه بگیریم.

 76. عادل در دی ۲۸, ۱۳۹۶در۱:۴۸ ب٫ظ

  سلام رفتم دکتر گفت که ساییدگی مفصل زانو و مچ پا داری ایشان گفتند که ۲۰ کیلو وزن کم کن چطور میشه با تخم کتان در ۳یا ۴ ماه به وزن ایده‌آل برسم ( قدم ۱۷۲وزنم ۹۲) ممنون میشم از راهنمایی کنید

 77. زهرا آقائی در بهمن ۱۷, ۱۳۹۶در۵:۳۷ ب٫ظ

  با سلام خدمت مدیریت محترم و سایر دوستان گرامی
  از مطالب مفیدی که در این مقاله است بسیار استفاده کردم و لذت بردم. باز هم اطلاعات مفید قرار دهید.
  من به شخصه با استفاده روزانه به اندازه دو قاشق غداخوری خیسانده شده در آب گرم، از چند ساعت قبل، و مصرف آن در فاصله وعده های غذایی، بسیار راضی ام و احساس میکنم باعث سبکبالی و بالا رفتن عملکرد مغزی و کارهای فکری و نشاط در طی روز شده است.
  ولی منم با سایر دوستان که می گویند با تجویز پزشک و به مقدار معین از این دارو یا هر داروی گیاهی مفید دیگر، استفاده شود، موافقم.

 78. مهسا در فروردین ۱۶, ۱۳۹۷در۴:۵۲ ب٫ظ

  با سلام
  آیا تخم کتان آسیاب شده ضرر دارد؟
  من همون موقعی ک خریدم آسیاب کردم و هر روز بک قاشق در ماست یا سالاد موقع ناهار میخورم
  کسی میتونه راهنمایی کنه

 79. خواص تخم کتان در خرداد ۱۶, ۱۳۹۷در۱۰:۱۵ ق٫ظ

  با سلام
  میخواستم بپرسم که آیا منعی در مقدار مصرف تخم کتان وجود داره؟
  مثلاً آیا با مصرف دوبرابر مقداری که در جدول ارزش غذایی گفتین آیا مشکلی پیش نمیاد؟

  • محسن در خرداد ۱۶, ۱۳۹۷در۱۲:۳۰ ب٫ظ

   سلام دوست عزیز
   مسلماً زیاده روی در هر چیزی توصیه نمیشه حتی اگر سرشار از خاصیت باشه.
   سعی کنید تخم کتان رو هم به صورت اصولی و به مقدار نیاز مصرف کنید.

 80. ناشناس در تیر ۱, ۱۳۹۷در۴:۱۷ ب٫ظ

  سلام.آیا مصرف تخم کتان نازایی می آورد؟

  • سبیلی در مرداد ۶, ۱۳۹۸در۱۲:۲۵ ب٫ظ

   واقعا ؟؟؟؟

 81. زهرا در تیر ۱۸, ۱۳۹۷در۱۲:۲۵ ب٫ظ

  سلام اقای محسن
  سوالات زیادی داشتم میتونید به ایمیلم پیام بدید تا سوالاتم رو بپرسم خاهش میکنم راجب تخم کتان

 82. حاتمی در تیر ۱۹, ۱۳۹۷در۳:۰۸ ب٫ظ

  سلامم من۲۰سالمه آیاتخم کتان براتنبلی تخمدان مفیده؟من لاغرم دوست ندارم لاغرتربشم.آیاباعث ناباروری درآینده نمی شه؟ممنون می شمجوابم روبدین

 83. جهانگیر در آذر ۲, ۱۳۹۷در۵:۰۳ ب٫ظ

  مخلوط تخم کتان ودوشاب یاهمان شیره انگور معجزه عجیبی در مردهایی که زودانزالی دارنوایجاد میکنه.حتما دریغ نکنی

 84. Mahnaz در آذر ۱۱, ۱۳۹۷در۱۰:۴۸ ب٫ظ

  من مهناز هستم عالی بود مطالبتون در مورد تخم کتان فقط میخواستم بپرسم برای کبد خوبه

 85. جعفر در دی ۱۴, ۱۳۹۷در۷:۰۰ ق٫ظ

  من الان ۳ هفته ای میشه که صبح ها ناشتا تخم کتان رو خودم با استکان پودر میکنم فقط یک قاشق و بعد نیم ساعت میگذارم تا با آب جوشیده دم بکشه و بعد همش رو سر میکشم
  فقط اینو میخواهم بگم که واقعا تو بخش زود انزالی من خیلی خیلی تاثیر داشته . ی جوری که خودمم تعجب میکنم و در اختیار خودمه که کی عمل تخلیه رو انجام بدم

 86. Marzi در فروردین ۵, ۱۳۹۸در۱۰:۵۷ ب٫ظ

  سلام
  من مدت ۶ ماهه که تخم کتان خریدم اما الان ۲ روزه که شروع کردم به مصرف (اسیاب شده)
  با توجه به تاریخ انقضای تخم کتان و اثرات بعد از تاریخ انقضا و مدت نگهداری ایا عوارض جانبی خاصی داره؟؟؟

 87. سوسن در خرداد ۱۲, ۱۳۹۸در۱۲:۵۲ ب٫ظ

  سوزان درخرداد ۱۲&1398 12:29
  سلام دوستان
  من ممنون هستم از مطالبتون&لطفا یکی را بگذارید برای سوالها

 88. سوسن کبریایی در خرداد ۲۱, ۱۳۹۸در۱۱:۵۸ ب٫ظ

  من مدت کوتاهی هست که هر روز یک قاشق پودر تخم کتان رو با ماست مخلوط کرده و همراه نهار میخورم .. برای ریزش موهایم عالیه و لاغر هم میکنه .. فقط احساس میکنم دچار نفخ معده شده ام . ایا برای معده ضرر داره؟

 89. حمید در مرداد ۱۴, ۱۳۹۸در۱۱:۳۹ ب٫ظ

  دوستان یکم بیشتر به مطالب توجه کنید تخم کتان برای بعضی افراد مسمومیت خفیف ایجاد میکنه و مقدار مجاز مصرف روزانه بین ۱۵ الی ۲۰ گرمه یعنی حدود دو قاشق ازین بیشتر ممکن مسمومیت خفیف ایجاد کنه. ممنون

 90. فاطمه در تیر ۱۸, ۱۳۹۹در۱۱:۵۹ ب٫ظ

  سلام چقدر در روز مصرف شود باعث لاغری میشود؟
  بنده اصلا قصد لاغر شدن ندارم ولی فواید تخم کتان هم قابل چشم پوشی نیست که مورد استفاده قرار ندم

 91. غزال در مرداد ۱۸, ۱۳۹۹در۹:۱۵ ق٫ظ

  سلام . من رژیم کتوژنیک گرفته ام و پودر تخم کتان و بادام درختی و نارگیل را باهم مخلوط و با آن برای تهیه نان برای تغذیه کتوئی استفاده میکنم .
  با خواندن این مطالب راستش کمی ترسیدم . مسئله سیانید و سم آن و برخی عوارض….
  برای من بسیار مفید بود
  اولا به دلیل پر فیبر بودن و حالت جاذب آب و ژله ای آن سیری بسیار خوبی ایجاد میکند.
  دوما در افزایش حجم مواد گوارشی و دفعی مفید است و بسیار گوارش را آرام و بدون یبوست نگه میدارد.
  سوما موادی مانند امگا ۳ و منیزیوم و روی را تامین میکند.
  چهارم قیمت مناسبی برای تهیه نان دارد که برای شرایط اقتصادی فعلی موثر است.
  پنجم با توجه به اثر کم کننده عوارض یائسگی به نظر میرسد در تنظیم هورمونها موثر باشد .
  نهایتا دغدغه اصلی من میزان مصرف روزانه آن است وگرنه خود گیاه بسیار مفید است ..

 92. مریم در شهریور ۲, ۱۳۹۹در۱۰:۰۰ ق٫ظ

  سلام دوستان درصورت مصرف تخم کتان آسیاب شده خواهشا مواظب باشید . من بدون اطلاع تخم کتان را ااااسیاب کردم و داخل یخچال گذاشتم و فکر میکردم که داخل یخچال سالم میمونه و دو هفته استفاده کردم ناراحتی گوارشی شدید پیدا کردم که اصلا فکر نمیکردم به آن مربوط باشه رواخر دیگه با خوردنش کاملا مسموم شدم و اونجا سرچ کردم و متوجه سیانید هیدروززن تو اون شدم که بسیار خطرناکه .
  تخم کتان بسیار خاصیت داشت برام ولی باید اگر آسیاب کردید سریع مصرف کنید .وقتی سمی هم میشه اصلا بوی بدی نمیده که متوجه بشین

 93. مریم در شهریور ۲, ۱۳۹۹در۱۰:۱۸ ق٫ظ

  ولی بسیار پرخاصیت بود برام برای رفع یبوست و پوست و عفونت

 94. محفوظ در آذر ۳۰, ۱۳۹۹در۱:۳۱ ق٫ظ

  سلام بر همگی بنده با دکتر در مورد تخم کتان صحبت داشتم ایشان با مصرف کتان مخالف هستند علتش از بین بردن پرزهای روده و ویتامین ب ۶ بود خودم هم برای ترک اعتیاد استفاده کردم و باعث بدتر شدن مزاجم شد .

 95. مهدی در آذر ۷, ۱۴۰۰در۱:۳۹ ب٫ظ

  سلام و درود و وقت بخیر
  لطفا در مورد مصرف روغن تخم کتان و فواید و مضرات مصرف اون هم بفرمائید

  اگه مطلبی در مورد فواید و مضرات مصرف روغن تخم کلم قمری هم هست ارائه بفرمائید
  متشکرم

 96. Bagher در بهمن ۴, ۱۴۰۱در۱:۰۲ ق٫ظ

  باسلام ….باتوجه به مطالب جورواجوری که دوستان ارائه دادند نسبت به مطالبی که درمتن اصلی آمده ،بایدازمصرف آن خودداری کرد .زیرا نه به صحت مطالب می توان اعتمادکرد نه به سُقم آنها .اینکه ماده ای مصرف کنیم که تولیدسیانیدهیدروژن(HCN) کند ومسمومیت ایجادکند یعنی بادست خودمان سم مهلکی را واردبدن کنیم واین دورازعقل سلیم وفکر نظیف است ….‌‌..

 97. عاطفه در اسفند ۱۴, ۱۴۰۱در۰:۰۱ ق٫ظ

  سلام وقتتون بخیر خواهش میکنم این سوال منو جواب بدید که هیچ جوابی نمیتونم براش پیدا کنم . میشه بپرسم که تخم کتان رو به صورت خام یا بو داده آسیاب بشه تاثیرش بیشتر؟

نظر خود را بیان کنید