پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

حس آرامش و طراوت با اسپای خانگی شبانه

چگونه بدون هزینه زیاد یک اسپای لوکس خانگی داشته باشیم؟

اسپای خانگی

گاهی زندگی آدم را به مرز دیوانگی می‌کشد (حتی برای یک مربی مدیتیشنِ مثل من!). حس آرامش و سعادت در زندگی برای من مهم‌تر از رفاه و حرفه‌ام است، بنابراین تاحدودی استاد مراقبت از سلامت خود شدم.

هیچ چیز برایم لذت‌بخش‌تر از رفتن به اسپاهای لوکس که می‌توانستم در آن تمدد اعصاب کنم، آرامش‌ یابم و احساس نازپروردگی لذت‌بخشی را تجربه کنم نبود. اما حقیقت زندگی و دخل و خرجی که مانع از تفریحات لوکس می‌شد، موجب شد تا یک اسپای خانگی شبانه درست کنم که برایم فوق‌العاده باشد! این برای اینکه لذت ببرید و در طی هفته حس طراوت و آرامش کنید، کافیست.

برای لوس کردن خودتان آماده‌اید؟ بفرمائید!

۱. بعضی از کارهایتان را لغو کنید.

اولین و مهم‌ترین نکته این است که برنامه اسپای شبانه را در زمره برنامه‌های خود جای دهید، حتی اگر مجبور شوید قرارهای دیگری را لغو کنید و اگر از اختصاص این زمان به خودتان احساس گناه می‌کنید به یاد داشته باشید که سلامت شما در درجه اول اهمیت قرار دارد.

۲. حس مناسب را ایجاد کنید.

چند شمع روشن کنید، گل‌های تازه تهیه کنید و با هاله‌ای از نور فضایی آرامش‌بخش خلق کنید، محیطی آرام در خانه خودتان! درهم‌ریختگی‌های اطرافتان را سر و سامان دهید و اطمینان حاصل کنید که محیطی کاملا عرفانی خلق کرده‌اید.

۳. آب داخل وانتان را مثل یک اسپا آماده کنید.

برای شخص من، یکی از خاطره‌انگیزترین تجربه‌های اسپا، آب زلال و معطریست که انتظارم را می‌کشد. بنابراین پیش از هر چیزی این کار را انجام دهید. چندین تکه خیار، چند برگ نعناع و چند برش لیمو به آب بیافزائید. ترکیب این مواد و بخار آب داخل حمام طراوتی فوق‌العاده به بدن می‌بخشد.

۴. تمرینات تمدد اعصاب یوگا را انجام دهید.

من گاهی به کلاس‌های روح‌بخش یوگا در باشگاه محبوبم سری می‌زنم یا برنامه محبوبم یعنی”یوگا برای ریلکسیشن” را در YouTube می‌بینم و حرکات کششی دلپذیری را همراه با آنها انجام می‌دهم.

۵. با مدیتیشن هدفمند ادامه دهید.

اکنون که با حرکات یوگا احساس آرامش و سرزندگی در شما پدیدار شده، باز هم درهمان محیط آرام با مدیتیشن هدفمند به کار خود ادامه دهید. من اکیدا توصیه می‌کنم که یک موسیقی روح‌نواز گذاشته و در حین گوش دادن به موسیقی، بر روی تنفس خود تمرکز کنید. اجازه دهید افکارتان بر روی ابرها سیر کند. در چنین محیط دلپذیری خیلی زود، خوابی تدریجی شما را فرا خواهد گرفت.

۶. دست به قلم شوید.

درست در همین موقع من عاشق نوشتن می‌شوم، زیرا اجازه می‌دهد که افکار و ایده‌هایم که در حین تمرینات مدیتیشن به ذهنم خطور کرده بود در نوک قلمم جمع شده و روی کاغذ پیاده ‌شوند. پس آنها از ذهنم فوران کرده و حقیقتا در روی کاغذ به اثری هنری بدل می‌شوند. اگر نگارش چندان هم برایتان جذاب نیست، می‌توانید این مرحله را از قلم بیاندازید!

۷. زمان ماسک صورت فرا رسیده.

به سادگی یک آووکادا رو برداشته و له کنید و برای مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در حالی که در وان دراز کشیده‌اید، روی صورت خود بگذارید. چند حلقه خیار را روی چشم‌های خود قرار دهید تا حس یک چشمه آب گرم تجملی را تجربه کنید. این کار به شفافی و حفظ رطوبت پوست شما کمک شایانی خواهد کرد.

۸. حالا مرحله نهایی را انجام دهید

با نمک ایپسوم همراه با اسطوخودوس بدن خود را ماساژ دهید. این کار سموم را از بدن شما خارج می‌کند، زیرا اسطوخودوس آرامش‌بخش است و موجب تلطیف قلب شما می‌شود.

۹. چیزی بنوشید!

در پایان از اسپای خود با خوردن نوشیدنی لذت بیشتری ببرید. روی تخت دراز بکشید و کتاب مورد علاقه خود را مطالعه کنید یا به سرعت آبمیوه مورد علاقه من یعنی ترکیب آب گریپ فروت تازه، کمی پالپ گریپ فروت و آب گازدار را درست کنید، ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍بزمی شاد و لذت‌بخش که خوابی دلچسب و شیرین در طی شب را در پی خواهد داشت.

۱۰ . همچون یک کودک بخوابید

اکنون که احساس نازپروردگی و آرامش می‌کنید، وقت آن فرارسیده که چشمان خود را ببندید. روز بعد با پوستی شفاف، چشمانی براق، ذهنی بی دغدغه و سرشار از انرژی از خواب بیدار خواهید شد.

هرگز از اینکه وقت خود را به اسپای خانگی اختصاص داده‌اید واحساس آرامش را به خود هدیه داده‌اید و استرس را از خود دور کرده‌اید و نیرویی تازه در خود دمیده‌اید، پشیمان نخواهید شد. توجه به خود، جز لاینفک زندگی سعادتمندانه، تحولات تدریجی به سوی موفقیت و شادی و سلامت پایدار و انعکاس آن در وجود خودتان و تعامل با دیگران است.

اسپا چیست؟

اسپا Spa نام شهری در بلژیک است که بخاطر چشمه‌های آب معدنی خود معروف است و به همین دلیل به طور خاص کلمه اسپا به محلی اطلاق می‌شود که خدمات آرام‌بخشی در کنار چشمه‌های آب گرم ارائه می‌شوند. عموماً به محلی که خدمات در زمینه مراقبت از بدن توسط انواع ماساژها ارائه می‌شود اسپا گفته می‌شود. یکی از معایب ساپاها قیمت بالای آنهاست که میتواند عاملی بازدارنده برای اکثر ما باشد.

۲ دیدگاه

 1. saman در تیر ۱۸, ۱۳۹۵در۶:۰۰ ق٫ظ

  این نوشته ها کاملا حقیقت دارد و به این علت مطلب تایپ میکنم که علت علمی آن را بدانم فقط همین و اصلا برای من مهم نیست که دیگران چه گویند چون من همانطور که به خدا پیعمبرانش یقین دارم به این اتفاقهایی که برایم پدید آمده یقین دارم….
  صفر : افکار من را گروهی می خوانند
  یک : در فاصله نزدیک من صدا های مختلف می آید و من را راهنمایی می کنند و هیچ حضور فیزیکی را احساس نمی کنم.
  دو : وقتی دهانم بسته است و کلامی منعقد نمیشود فقط در ذهنم ، با گروهی صحبت می کنم و جواب هایم را می دهند و جالب است که فیدبک آن صحبتهارا در کوچه و خیابان می بینم
  سه :وقتی نوشته ای را مکتوب می کنم همزمان بانوشتن من گروه های زیادی ازمردم از نوشته من با خبر میشوند..و چهارم: زمانی که صحبت میکنم نیز چندین گروه از مردم با خبر میشوند …….
  و این عین حقیقتی است که به من اثبات شده و هیچکدام از این گروهها جرات و جسارت این را ندارند که بگویند جریان چیه و شما از کدوم گروهید و چرا و از کی این داستان برای من بوجود امده

  لطفا راهنمایی کنید

  • Saman Friendly در مهر ۶, ۱۳۹۵در۱۱:۳۶ ق٫ظ

   بدون شک باید به یک روانپزشک معتبر مراجعه کنید، علت علمی این اتفاق رو براتون توضیح خواهند داد.
   موفق باشید

نظر خود را بیان کنید