حضور در جامعه درحالی که فرد اعتماد به نفس کافی ندارد و از چهره و بدن خود خجالت می‎کشد مثل یک کابوس است. یکی از چیزهایی که اعتماد به نفس افراد را بالا می‎برد زیبایی و سلامت پوست است. آسیب‎های گوناگونی که در طول روز متوجه پوست ما می‎شود دشمن اصلی اعتماد به نفس و زیبایی است. افراد برای رهایی از این آسیب‎ها به روش‎های متفاوتی متوسل می‎شوند. عده‎ای با استفاده از ماسک‎ها و تغذیه صحیح سعی در به دست آوردن زیبایی دارند؛ برخی به سمت مواد شیمایی و لوازم آرایش می‎روند؛ و کسانی که از آسیب‎های عمیق‎تر رنج می‎برد استفاده از لیزرهایی مثل لیزر co2 را ترجیح می‌دهند.

لیزرها اشعه‎های باانرژی بالا هستند که در چند دهه اخیر صنعت زیبایی و سلامتی را به تسخیر خود درآورده‎اند. انرژی بالای این پرتوها که بر روی یک ناحیه متمرکز می‎شود و به آن می‎تابند می‎تواند مشکلات پوستی را حل کند و برای زیبایی بیش‎تر کاربرد دارد. در ادامه این مطلب یکی از این لیزرها را به نام لیزر co2 معرفی می‎کنیم و درمورد کاربرد و عوارض و هزینه آن صحبت می‎کنیم. با ما همراه باشید.

همه چیز درمورد لیزر co2

لیزر co2 چیست؟

یک لیزر همه فن حریف با قابلیت ارائه چند درمان متفاوت. این لیزر به عنوان لیزر لایه‌بردار شناخته می‎شود. co2 یک طول موج دارد؛ ولی با این حال هم تاثیر عمقی دارد و هم بر سطح پوست تاثیر می‎گذارد. پرتو این لیزر با سطح مقطع بسیار، بسیار کوچکی تابیده می‎شود طوری که مثل یک سوزن بسیار نازک وارد پوست شده و بر روی لایه میانی پوست تاثیر می‎گذارد. کوچک بودن سطح مقطع باعث بالا رفتن انرژی پرتو می‎شود. پرتو مثل سوزن پوست را سوراخ می‎کند و توسط مولکول‌های آب پوست جذب می‎شود؛ در این لحظه به طور همزمان دو اتفاق می‎افتد؛ اول از همه با جذب انرژی توسط مولکول‌های آب پوست گرم می‎شود و این گرما پوست را وادار به کلاژن سازی بیش‎تر می‎کند؛ در ضمن سطح روی پوست به طور کنترل شده تخریب و لایه برداری می‎شود. پس از لایه برداری توسط لیزر co2 پوست شروع به بازسازی و ترمیم خود می‎کند و این اتفاق موجب شادابی و جوانسازی پوست می‎شود.

لیزر co2 یک روش غیرتهاجمی و جایگزین عمل‎های جراحی است. انجام این لیزر نیازی به بیهوشی و بی‎حسی قوی ندارد و بر روی پوست هیچ اثر منفی مثل جای بخیه و بریدگی ایجاد نمی‎کند. لیزر co2 عوارض کمی دارد و حین لیزر دردی ندارد. شما بعد از لیزر دوران نقاهت طولانی نیاز ندارید و چند ساعت بعد می‎توانید به شرایط عادی زندگی خود برگردید؛ صرفاً باید چند نکته مراقبتی که توسط پزشک به شما اعلام می‎شود را رعایت کنید. بعد از لیزر حساسیت پوست بالاتر می‎رود به همین دلیل در چند روز بعد از لیزر پوست خود را تمیز نگه دارید؛ چون هرگونه آلودگی می‎تواند به پوست شما آسیب بزند. از نور مستقیم خورشید و حرارت دوری کنید. ضدآفتاب را فراموش نکنید و تا یک روز به ناحیه لیزر شده آب نزنید.

کاربرد لیزر co2

تمرکز co2 بر درمان از طریق لایه برداری است؛ اما تاثیر همزمان سطحی و عمقی باعث شده که این لیزر طیف وسیعی از درمان‎های پوستی را ارائه بدهد و کاربردهای زیادی داشته باشد. از جمله کاربردهای لیزر co2 می‎توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • رفع چین و چروک پوست
 • رفع خط اخم‎های سطحی و عمیق
 • از بین بردن خط لبخند و به طور کلی خطوطی که در اطراف دهان به علت حرکت زیاد ماهیچه‎ها ایجاد می‎شود
 • کاهش تیرگی‎های پوست
 • از بین بردن لکه‎های پوستی مثل کک و مک، جای جوش و…
 • درمان شل شدگی و افتادگی پوست صورت و گردن
 • درمان افتادگی پلک
 • رفع پف یا گودی اطراف چشم
 • درمان جای اسکار و رد بخیه
 • درمان زگیل‎ها
 • از بین بردن اثر سوختگی خفیف پوست
 • افزایش خاصیت کشسانی پوست
 • تولید کلاژن بیش‎تر

همه چیز درمورد لیزر co2

در ادامه دو مورد از اصلی‌‎ترین کاربردهای این لیزر را مفصل توضیح می‎دهیم.

لیزر co2 برای جای جوش

جوش‎ها انواع گوناگونی دارند که در سه دسته خفیف، متوسط و شدید دسته‌بندی می‎شوند. استفاده از درمان لیزری برای درمان جوش‎ها و جای جوش‎های خفیف و متوسط کاربرد دارد. وقتی جوشی از بین می‎روند ممکن است در محل آن فرورفتگی، برآمدگی یا لکه ایجاد شود. اشعه این لیزر به ناحیه تابیده می‎شود. ابتدا اشعه لیزر مثل یک سوزن وارد محل شده و لایه میانی پوست در آن بخش را وادار به کلاژن سازی می‎کند. به طور همزمان لایه رویی درحال تخریب و ازبین رفتن است؛ حالا با حذف لایه سطحی پوست آسیب دیده که کلاژن تولید کرده اقدام به ترمیم خود می‎کند و در ادامه این روند، پوستی سالم و جدید جایگزین می‎شود. لیزر co2 برای جای جوش با این روند عملکردی می‎تواند جای جوش را از روی پوست از بین ببرد.

همه چیز درمورد لیزر co2

لیزر co2 برای اسکار

وقتی پوست شما در معرض آسیبی مثل بریده شدن یا سوختن قرار می‎گیرد برای بستن زخم شروع به تولید کلاژن می‎کند تا با ایجاد یک بافت ضخیم جلوی ورود آلودگی‎ها به داخل زخم را بگیرد؛ حالا اگر این روند ترمیم بعد از بهبود و بسته‌شدن زخم ادامه پیدا کند بر روی پوست اسکار به وجود می‎آید. اسکارها شکل‎ها و انواع متفاوتی دارند؛ اما نوع رایج آن‎ها صورتی رنگ است. برخی اسکارها فرورفته و برخی برآمده هستند که بر حسب نوع زخم و بریدگی ایجاد می‎شوند؛ اسکارهای حاصل از سوختگی هم به صورت کشیدگی در پوست دیده می‎شوند. اسکارها زیبایی ظاهری پوست را خراب می‎کنند؛ به همین دلیل افراد برای رفع اسکارهای پوست از لیزر co2 برای اسکاراستفاده می‎کنند. نحوه عملکرد این لیزر برای رفع اسکار مانند رفع جای جوش است و این کار را با تحریک پوست برای کلاژن سازی و از بین بردن لایه سطحی آسیب دیده انجام می‎دهد.

همه چیز درمورد لیزر co2

نتیجه گیری

برای به دست آوردن زیبایی از دست رفته و از بین بردن آسیب‎هایی که به پوست وارد شده نیازی نیست کارهای عجیب غریبی انجام بدهید. کمی تحقیق کنید و یک کلینیک زیبایی پیدا کنید که بتواند انواع خدمات زیبایی را ارائه بدهد؛ و بعد با کمک متخصصان و مشاوران برای مشکل خود یک درمان مناسب پیدا کنید و از زیبایی لذت ببرید. لیزر co2 یکی از روش‎هایی است که برای بازیابی زیبایی و درمان آسیب‎ها به شما کمک می‎کند؛ این لیزر با لایه برداری سطحی و تاثیر بر لایه‎های میانی کاربردهای زیادی دارد و می‎تواند در رفع چین و چروک‎ها و خطوط اخم و لبخند، رفع افتادگی پوست و پلک، از بین بردن جای جوش و اسکار و حذف رد بخیه و… مؤثر باشد. این لیزر عوارض ندارد و یک روش امن و کم‎خطر است.

نظر خود را بیان کنید