آیا هوای سرد باعث سرماخوردگی میشود؟

همه چیز درباره تاثیر آب و هوای سرد بر روی سلامت؛

هوای سرد و سرماخوردگی

آیا روزهای برفی زمان بچگی تان را به یاد دارید؟ زمانی که مادرتان اجازه نمی داد بدون پوشیدن کت و ژاکت به بیرون بروید و بازی کنید. یا وقتی که تصمیم داشتید با دوستان خود در یک روز برفی و سرد به بیرون بروید و از هوای زمستانی و خیابان های پوشیده از برف لذت ببرید و مادربزرگتان شما را از این کار منع می کرد؟

حالا ما بزرگ شده ایم و به این باور رسیدیم که هوای خیلی سرد در زمانی که هیپوترمی (کاهش خطرناک دمای بدن که معمولا در اثر تماس طولانی مدت با هوای سرد ایجاد می شود) و یخ زدگی اتفاق می افتد، می تواند سلامتی ما را تهدید کنید، اما در مورد بیماری های زمستانی مثل سرماخوردگی های سطحی، عطسه و گرفتن صدا عامل سرما خیلی مشکل ساز نیست.

در حقیقت بعضی از تحقیقات نشان می دهند که محیط های سرد می توانند برای سلامتی ما حتی مفید هم باشند، و مسئله ای مثل فراموش کردن دستکش در یک روز سرد زمستانی می تواند پوست دست شما را کمی خشک کند، اما مسئله جدی ای به وجود نمی آورد و ویروسی از این راه انتقال پیدا نمی کند.

پس اگر هوای سرد به اندازه ای که ما فکر می کنیم زیان بار نیست، چرا ما برعکس این فکر می کنیم؟

خب، برای شروع، به این موضوع اشاره می کنیم که میزان ابتلا به آنفولانزا و ویروس های سرماخوردگی در زمستان بیشتر است.

در آمریکا هر ساله میزان ابتلای افراد به آنفولانزا در دسامبر و فوریه (ماههای سرد سال) اوج می گیرند. سرماخوردگی ها و گلودردها در ماه های زمستانی شایع تر هستند، اما لزوما این اتفاقات به دلایلی که شما فکر می کنید نیست.

قرارگرفتن در معرض آب و هوای سرد به خودی خود موجب ابتلا به آنفولانزا نمی شود، اما آب و هوای سرد می تواند آن را تشدید کند.

دکتر چاد، کارشناس پزشکی مراقبت‌های فوری، می ‌گوید: “مطالعات نشان داده‌ اند که ویروس‌ های خاص، مانند آن‌هایی که باعث بروز آنفولانزا می ‌شوند در هوای سرد و خشک بیشتر پخش می ‌شوند، این در حالی است که گرما موجب نابودی این ویروس ها و باکتری ها می شود.”

این گفته می ‌تواند به توضیح این مساله که چرا آنفولانزا در فصل زمستان رخ می‌ دهد کمک کند. با این وجود حتی در شرایطی که لباس های بافتنی هم بپوشید باز هم امکان سرماخوردگی وجود دارد.

بنابراین می توانیم اینگونه بیان کنیم که ویروس ها در زمستان به نقطه اوج خود می رسند و هنگامی که شما در معرض  تغییر دمای  هوای گرم داخل خانه و هوای سرد بیرون از خانه قرار بگیرید، ممکن است سرما بخورید. هوای سرد و خشک، با آنفولانزا و پنومونی همراه است و می تواند برای افراد مبتلا به آسم نیز بسیار وحشتناک باشد، این در حالی است که نوسان دما می تواند مشکلات فشار خون را نیز به وجود آورد.

نظر خود را بیان کنید