در خصوص درمان قطعی میگرن با نوروفیدبک اطلاعاتی دارید؟ امروزه روش کمک درمانی نوروفیدبک جهت درمان میگرن بسیار مطرح است، در واقع نوروفیدبک یک روش درمانی است که در آن با کنترل امواج مغزی می‌توان میگرن را درمان کرد. در این مقاله قصد داریم در خصوص درمان میگرن با نوروفیدبک، روند درمان میگرن با نوروفیدبک ILF، مزایای درمان سردردهای میگرنی با نوروفیدبک و اینکه چه نوع میگرن‌هایی با نوروفیدبک درمان می‌شوند اطلاعاتی را خدمت شما عزیزان ارائه کنیم. با ما همراه باشید.

درمان قطعی میگرن با نوروفیدبک

درمان میگرن با نوروفیدبک ILF چگونه است؟

نوروفیدبک یکی از روش‌های جدید برای درمان میگرن است که در اکثر مواقع اختلال را کاملا برطرف می‌کند و یا اینکه دردهای ناشی از میگرن را به طور قابل توجهی کاهش می‌دهد. در درمان قطعی میگرن با نوروفیدبک، امواج مغز با  دستگاه نوروفیدبک ILF  کنترل و آموزش داده می‌شود. زمانی که درمانجو به دلیل مواجهه با اختلال میگرن، جلسات درمان را شروع می‌کند، درمانگر با توجه به نوع و شدت اختلال، تعدادی الکترود را روی نقاطی از پوست سر قرار می‌دهد. این الکترودها به دستگاهی بنام نوروفیدبک ILF متصل هستند که این دستگاه نیز خود به یک مانیتور وصل می‌شود. امواج مغزی درمانجو به صورت یک بازی و یا یک فیلم انیمیشنی ساده روی مانیتور به نمایش در‌می‌آید و می‌توان از طریق این امواج واکنش مغز را شناسایی کرد.

در این روش کمک درمانی، درمانجو در مقابل مانیتور می‌نشیند و دستگاه با توجه به سیگنال های مغزی دریافت شده از فرد، ناهنجاری های موجود را در قالب تغییرات صوتی و تصویری در انیمیشن به درمانجو باز می گرداند (مثلا تاریک شدن صفحه نمایش). بدین ترتیب مغز آموزش می بیند که خودش را تنظیم کرده و ناهنجاری ها را از بین ببرد و اصطلاحا عمل خود-تنظیمی را انجام دهد. لازم به ذکر است که درمانگر در طول درمان، تنظیماتی را روی دستگاه نوروفیدبک اعمال می‌کند تا مغز بیمار را وادار کند که با تنظیمات جدید خود را تطبیق دهد. در واقع با این تنظیمات می‎‌توان واکنش امواج مغزی را نسبت به شرایط مطلوب و نامطلوب (مثل برنده شدن یا باختن در بازی انیمیشنی ایجاد شده با امواج مغزی) شناسایی و اصلاح کرد.

روند درمان میگرن با نوروفیدبک ILF چقدر طول می کشد؟

روند درمان میگرن با نوروفیدبک به عوامل مختلفی بستگی دارد. نوع بیماری میگرن، شدت بیماری میگرن، میزان همکاری درمانجو با درمانگر، میزان مقاومت مغزی بیمار در روند بهبودی و تجربه و مهارت درمانگر از جمله عواملی است که در روند درمان میگرن با نوروفیدبک بسیار موثر هستند و از فردی به فرد دیگر می‌تواند متفاوت باشد. برخی از افراد نیاز به تعداد جلسات کمتر و برخی نیاز به جلسات بیشتری دارند تا بهبود حاصل شود. مدت زمان هر جلسه نیز اصولا بین ۲۰ الی ۴۰ دقیقه است. در واقع ترکیب شرایط درمانجو و مهارت درمانگر روند بیماری را تعیین می‌کند.

درمان قطعی میگرن با نوروفیدبک

مزایای درمان سردردهای میگرنی با نوروفیدبک ILF

در روش درمانی نوروفیدبک  ILFبرای میگرن مزایای زیادی وجود دارد که این روش را جزء بهترین روش‌های درمانی در جهان قرار داده است، به همین دلیل است که بسیاری از پزشکان این دستگاه را خریداری میکنند. روانشناسان، روانپزشکان و متخصصین مغز و اعصاب عزیز میتوانند این دستگاه را از شرکت بسامد تجهیز نوآور خریداری نمایند.

 در ادامه مطلب برخی از مزایای روش درمانی نوروفیدبک برای میگرن را بیان می‌کنیم:

  • اکثر روش‌های درمانی میگرن در واقع حکم مسکن را دارند و به صورت قطعی میگرن را درمان نمی‌کنند، ولی روش نوروفیدبک در اکثر بیماران نتایج درمانی طولانی مدتی دارد و حتی در برخی موارد مشکل را به طور کامل برطرف می‌کند.
  •  اکثر روش‌های دارویی که برای بیماری میگرن وجود دارد عوارض جانبی دارد ولی روش نوروفیدبک برای میگرن، عوارضی بر جای نمی‌گذارد و بی‌خطر است.
  • تعداد افرادی که از این روش نتیجه گرفته‌اند زیاد هستند و تقریبا ۸۰ درصد بیماران نتایج بسیار خوبی از این روش می‌گیرند.
  • این روش کمک درمانی برای بانوان باردار و مادرانی که به فرزند خود شیر می‌دهند نیز بی‌خطر است. با توجه به اینکه یکی از مشکلات دوران بارداری سردردهای میگرنی است و استفاده از داروهای موجود، ممکن است برای زنان باردار مضر باشد، استفاده از این روش درمانی برای این عزیزان یکی از مزایای روش درمانی نوروفیدبک است.

چه نوع میگرن هایی با نوروفیدبک  ILFقابل درمان هستند؟

بیماری میگرن انواع مختلفی دارد که با روش نوروفیدبک می‌توان برخی از آ‌ن‌ها را درمان کرد. نوروفیدبک برای سه نوع میگرن موثر است که در ادامه توضیح خواهیم داد:

  • میگرن عصبی: این نوع از میگرن بر اثر استرس و نگرانی زیاد و تحریک‌پذیری و بی‌قراری زیاد رخ می‌دهد و علائمی همچون بی‌حس شدن گردن و شانه و… را بروز می‌دهد. همه این مشکلات با روش کمک درمانی نوروفیدبک ILF قابل درمان هستند.
  • میگرن چشمی: میگرن چشمی باعث اختلال در بینایی می‌شود و فرد را دچار مشکلات زیادی در کارهای روزمره همچون خواندن، نوشتن و رانندگی می‌کند. این نوع میگرن نیز با روش کمک درمانی نوروفیدبک ILF قابل درمان است.
  • میگرن خوشه‌ای: در میگرن خوشه‌ای بیمار در یک قسمت سر و اطراف چشم‌ها درد زیادی را احساس می‌کند. این نوع میگرن نیز خوشبختانه با روش کمک درمانی نوروفیدبک ILF برطرف می‌شود.

درمان قطعی میگرن با نوروفیدبک

اگر کسی دچار یکی از این نوع میگرن‌ها باشد می‌تواند از نوروفیدبک ILF برای درمان میگرن خود بهره ببرد و برای همیشه این مشکل را حل کند.

نتیجه گیری

میگرن یکی از اختلالات آزاردهنده‌ای است که افراد بسیاری را درگیر خود کرده است و تا چند سال پیش درمان قطعی برای آن وجود نداشت. خوشبختانه در سال‌های اخیر درمان میگرن با نوروفیدبک  ILFبسیار موثر شناخته شده است و توانسته در کل جهان مطرح شود. این روش کمک درمانی از طریق آموزش، امواج مغزی را کنترل کرده و الگوهای صحیح را جایگزین الگوهای غیرعادی می‌کند که ریشه اصلی میگرن است. با اصلاح این الگوها برخی از انواع میگرن نیز به طور قطعی رفع می‌شود و سایر انواع میگرن نیز التیام پیدا می‌کند. روند درمان نیز با توجه به شرایط و توانایی‌های درمانجو، مهارت درمانگر و شدت و نوع میگرن می‌تواند سریع یا کند انجام شود.

شرکت بسامد تجهیز نوآور ارائه دهنده دستگاه نوروفیدبک برای پزشکان است برای اطلاع از قیمت دستگاه نوروفیدبک میتوانید به وب سایت این مجموعه به آدرس www.basamed.com مراجعه کنید.

نظر خود را بیان کنید