پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

چگونه فیلتر تصفیه آب بسازیم؟

مراحل درست کردن فیلتر ساده آب؛

آب برای زندگی ضروری است. این تکنیک زمانی مفید خواهد بود که برای زنده ماندن مجبور هستید از منابع آبی که به  پاک بودنش مطمئن نیستید استفاده نمایید. انسان ها می توانند هفته ها بدون غذا زنده بمانند اما تنها دو یا سه روز قادرند بدون آب زندگی کنند اگر در حیات وحش گیر افتاده باشید  پیدا کردن آب تمیز و پاکیزه کمی دشوار خواهد بود.  اگر مجبور شدید منبع آبی خود را تامین کنید،  می توانید از تکنیک هایی که در این مقاله بیان می کنیم استفاده کنید و ناخالصی های آب را کمتر کنید.

 بخش اول: تهیه فیلتر آب

۱. منابع مور دنیاز خود را جمع آوری کنید.

برای تهیه فیلتر آب به لایه های مختلفی نیاز دارید تا بتواند آب را تمیز کند. اگر قصد دارید از این آب برای نوشیدن استفاده نمایید باید آن را بعد از فیلتر کردن، بجوشانید. در ادامه فهرستی از مواردی که برای تهیه فیلتر نیاز دارید را مشاهده می کنید:

Make-a-Water-Filter لوازم مورد نیاز ساخت فیلتر آب

 • بطری پلاستیکی با درب آن
 • چاقو
 • چکش و میخ
 • فیلتر قهوه
 • فنجان بزرگ
 • زغال چوب فعال شده
 • شن
 • سنگریزه
 • ظرفی برای گرفتن آب تمیز شده

۲. از چاقو برای برش دادن انتهای ظرف استفاده کنید.

 • اگر کودک هستید از یک فرد بزرگسال برای انجام این مرحله کمک بگیرید.
 • یک گیره اضافه کنید تا بتوانید آن را به هنگام فیلتر کردنش آویزان کنید. کار خود را با ایجاد دو سوراخ در لبه برش خورده بطری خود آغاز کنید. سوراخ ها را در موقعیت مخالف هم ایجاد کنید. رشته ای را از دو سوراخ رد کنید. آن ها را به هم گره بزنید.

۳. از چکش و میخ برای ایجاد سوراخ در درب آن استفاده کنید.

این سوراخ می تواند سرعت جریان آب را کندتر کند و فرآیند فیلتر کردن را موثرتر نماید. اگر چکش یا میخ ندارید از چاقو برای اینکار استفاده نمایید.

۴. فیلتر قهوه را بالای درب بطری قرار دهید و درب را بالای آن محکم کنید:

فیلتر قهوه، زغال چوب فعال را داخل بطری نگه می دارد. درب آن نیز فیلتر قهوه را در جایگاه خودش قرار می دهد.

۵. حالا بطری را سرو ته کنید و داخل یک فنجان یا لیوان بزرگ بگذارید:

اینکار به شما کمک می کند به هنگام پر کردن بطری، آن را ثابت نگه دارید. اگر فنجان یا لیوان ندارید می توانید بطری را بر روی میز بگذارید.

۶. حالا یک سوم از بطری را با زغال چوب فعال شده پر کنید:

اگر زغال شما تکه های بزرگی دارد، می توانید آن را به تکه های کوچک تر تبدیل کنید. برای اینکار می توانید زغال را داخل کیسه بگذارید و با یک شیء سخت آن را به هم بمالید. نباید تکه های آن بزرگ تر از نخود باشد.

۷. میانه بطری را با شن پر کنید:

شما می توانید از هر نوع شنی که دوست دارید استفاده نمایید اما از به کار بردن شن های رنگ شده خودداری کنید. شن های رنگ شده ممکن است رنگ را به آب پس بدهند. سعی کنید لایه ای از شن را به اندازه ضخامت زغال ایجاد کنید. در این مرحله باید نصف بطری پر شده باشد. می توانید از دو نوع شن استفاده کنید: شنی با دانه های ریز و خالص و شنی با دانه های بزرگ. هر چقدر شن ریزتر باشد، بالای زغال قرار خواهد گرفت. اینکار باعث ایجاد لایه های بیشتری برای عبور آب می شود و به تمیز شدن آن کمک می کند.

۸. باقی بطری را با سنگریزه پر کنید.

یک اینچ از بطری را با سنگریزه پر کنید.سعی کنید از دو نوع سنگریزه استفاده نمایید.سنگریزه ریز و درست.

مقاله مرتبط: بهترین مارک دستگاه تصفیه آب خانگی

بخش دوم: استفاده از فیلتر آب

 1. ظرف مربایی را برای گرفتن آب تمیز شده انتخاب کنید: مطمئن شوید که این ظرف تمیز است و فضای کافی برای گرفتن آب را دارد. اگر ظرف مربا ندارید می توانید از کاسه، فنجان یا لیوان بزرگ استفاده کنید.
 2. فیلتر را بالای ظرف قرار دهید: درب باید به سمت پایین ظرف باشد. اگر ضرف مربا دهانه بزرگی دارد سعی کنید فیلتر را به خوبی در آن قرار دهید.
 3. آب را در فیلتر خود بریزید: مطمئن شوید که آب را به تدریج می ریزید. این کار به آب اجازه می دهد سر ریز نشود. اگر آب به بالای فیلتر رسید، کار را متوقف کنید و اجازه دهید به سمت پایین بورد.  وقتی دوباره سنگریزه ها را مشاهده کردید می توانید آب بیشتری بریزید.
 4. منتظر بمانید تا آب به داخل ظرف مربا جریان پیدا کند: اینکار ممکن است هفت تا ده دقیقه طول بکشد. زمانی که آب از لایه های مختلف عبور می کند، تمیز تر می شود.
 5. اگر احساس کردید آب زیاد تمیز نشده است آن را دوباره از فیلتر رد کنید: بعد از اینکه آب متوقف شد، می توانید ظرف را از زیر فیلتر بردارید. ظرف دیگری زیر فیلتر بگذارید و آب فیلتر شده را دوباره بریزید. ممکن است مجبور شوید اینکار را دو یا سه بار تکرار کنید.
 6. آب را حداقل برای یک دقیقه بجوشانید تا بتوانید به خوبی از آن برای نوشیدن ستفاده کنید: آب ممکن است هنوز هم باکتری ها، مواد شیمیایی و میکروارگانیسم های خطرناکی داشته باشد. با جوشاندن آب می توانید از شر این موارد خلاص شوید. اگر ۱۰۰۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارید، باید آب را حداقل سه دقیقه بجوشانید.
 7. قبل از ذخیره کردن آب در ظرف دربسته و تمیز، اجازه دهید خنک شود. هرگز آب را برای مدت طولانی ذخیره نکنید.

بخش سوم: ساخت انواع دیگری از فیلترها

 1. می توانید آب مه آلود را با ریختن آن در فیلتر قهوه تمیز کنید:
  یک فیلتر قهوه گرد پیدا کنید و آن را برگردانید. سپس بر روی درب بگذارید/ باند لاستیکی را اطراف آن قرار دهید تا فیلتر حرکت نکند. به آرامی آب را بالای فیلتر بریزید. سپس آب را بجوشانید و بنوشید.
  اگر فیلتر قهوه ندارید می توانید از حوله کاغذی یا یک تکه پارچه پنبه ای استفاده کنید. مطمئن شوید که مربع به اندازه کافی بزرگ است و دهانه ظرف را می گیرد. سعی کنید از پارچه های سفید استفاده نمایید. پارچه های رنگی حاوی مواد رنگ شده هستند و می توانند آب را آلوده سازند.
 2. می توانید به کمک پوست موز یک فیلتر تهیه کنید:
  پوست میوه ها قابلیت جذب باکتری ها را دارند. موز را پوست بکنید و پوستش را در مخلوط کن بریزید. می توانید موز را بخورید. برای فیلتر کردن آب نیازی به خودِ موز ندارید. بعد از اینکه پوست موز را در مخلوط کن ریختید، آن را در فیلتر قهوه قرار دهید. حالا فیلتر را بالای ظرف بگذارید. آب را بر روی فیلتر بریزید. پوست موز به جذب باکتری ها کمک می کند و فیلتر قهوه به تمیز شدن آب کمک خواهد کرد.
 3. از بافت چوبی گیاهان برای تهیه فیلتر استفاده کنید:
  برخی از گیاهان همچون کاج، بافت چوبی دارند که می توانند آلودگی و باکتری ها را جذب و فیلتر کنند. این فیلتر قادر است ۹۹.۹ درصد باکتری ها را از آب حذف نماید اما ویروس هایی همچون هپاتیت ها را حذف نمی کند. بعد از فیلتر کردن آب باید آن را بجوشانید و سپس بنوشید. نحوه ساخت این نوع فیلتر را در ادامه با هم مرور می کنیم:
 • از شاخه درخت کاچ یک تکه ۴ اینچی برش دهید
 • پوست ان را بکنید و مطمئن شوید برای بطری مناسب است. اگر زیاد عریض بود آن را برش دهید.
 • ان را روی بطری قرار دهید
 • انتهای بطری را برش دهید و سروته کنید
 • بطری را با آب پر کنید
 • اجازه ندهید چوب خشک شود اگر خشک شد دیگر کارایی نخواهد داشت.

۲ دیدگاه

 1. دکتر ایزدی در اردیبهشت ۱, ۱۳۹۷در۹:۲۶ ق٫ظ

  این روش آب رو ذلال میکنه اما املاح رو نمی تونه از آب بگیره مثل:آرسنیک،نیترات،سرب و…
  بهتر هست از ی دستگاه تصفیه آب استفاده شود
  ترجیحا از دستگاه تصفیه آب ۵ مرحله ایی مثل آکواجوی می تونین استفاده کنین

  • محسن در اردیبهشت ۱, ۱۳۹۷در۱۱:۵۱ ق٫ظ

   ممنون دکتر ایزدی عزیز
   البته بیشتر هدف از این مقاله تصفیه آب در شرایط اضطراری بود، وقتی که هیچ ابزار مدرنی در دسترس نیست وگرنه بله در مرحله اول میشه یه دستگاه تصفیه آب خرید و به راحتی از آب پاکیزه استفاده کرد.

نظر خود را بیان کنید