پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

علت شکست در ازدواج چیست؟

چگونه ازدواج مان را پایدار نگه داریم؟

دلایل شکست ازدواج,ازدواج ناموفق

بر اساس مطالعات اخیر، شانس ادامه ازدواج حدود ۵۰/۵۰ است. این آمار و ارقام نباید شما را متعجب کند. امروزه زوج های بیشتری تصمیم به جدا شدن از یکدیگر می گیرند.

مردم بر این باورند که دلیل شکست ازدواج به خاطر مشکلات مالی، خیانت، اعتیاد و صادق نبودن است. اما حقیقت این است که موارد کوچک همچون فعالیت های روزمره یا انجام ندادن برخی از موارد می تواند ارتباط بین دو نفر را تحت تاثیر قرار دهد و در نهایت عشق بین آن ها را از بین ببرد.

در این مقاله قصد داریم دلایل ساده و رایجی که منجر به شکست ازدواج می شود را با هم مرور کنیم. پس همراه ما باشید.

  1. نبود تماس چشمی:

دلایل شکست ازدواج,نبود تماس چشمی

اگر از بیشتر افراد در این مورد سوال کنید که شریک زندگیتان چگونه عشق خود را ابراز می کند و شما را دوست دارد اغلب تماس چشمی را بیان می کنند. زمانی که مکالمه ای با همسر خود دارید و در حال تماشای تلویزیون هستید نمی توانید ارتباط خوب و عمیقی با او برقرار کنید. این موضوع مانع از ازاد شدن فنیل اتیل آمین می شود که یک ماده شیمیایی محرک احساسات عاشقانه است.

این راه حل را امتحان کنید: سعی کنید زمانی را برای برقراری تماس چشمی اختصاص دهید. در این بازه زمانی خود را از فناوری هایی موجود همچون تلویزیون، گوشی همراه و اینترنت دور سازید. شامی را بدون گوشی همراه ترتیب دهید و از صحبت کردن با همسر خود لذت ببرید.

  1. مبارزه نکردن:

دلایل شکست ازدواج,مبارزه نکردن

اجتناب از درگیری به خصوص در اوایل ازدواج مانع از به دست آوردن مهارت کافی برای دست و پنجه نرم کردن با موقعیت های دشوارتر در سال های بعدی می شود. نکته مهم این است که مهارت های ارتباطی و مذاکره برای حل مشکلات توسعه پیدا کند. اینکه همه چیز را نادیده بگیرید و در مورد مشکلات موجود صحبت نکنید موضوع حل نمی شود. این کار باعث ایجاد مشکلات بدتری خواهد شد.

این راه حل را امتحان کنید: کمتر جنگ و دعوا داشتن می تواند رابطه شما را تهدید نماید. البته این موضوع بدین معنی نیست که باید به طور مداوم با همسر خود دعوا کنید. به جای اینکه انگشت خود را به سمت طرف مقابل بگیرید و عصبانیت خود را نشان دهید از جملات خوبی برای توضیح احساسات خود استفاده کنید.

سعی کنید از جملات سازنده برای بیان چیزی که شما را ناراحت کرده است استفاده نمایید. به عنوان مثال هرگز نگویید: تو هیچ وقت به حرف های من گوش نمی کنی. در عوض بگویید: از اینکه به حرف های من گوش نمی کنی احساس ناراحتی می کنم.

  1. شور و صمیمیت رو به کاهش:

دلایل شکست ازدواج,شور و صمیمیت رو به کاهش

ایا تمامی مکالمات شما با همسرتان در برگیرنده مسائل عملی همچون برداشتن فرزند است؟ زمانی که مکالمه شما در برگیرنده توجه به کودک یا مسائل مربوط به خانه می شود این نشانه بدی است. این موضوع نشان می دهد شور و صمیمیت بین شما کاهش پیدا کرده است.

این راه حل را امتحان کنید: سعی کنید از همسر خود در مورد اتفاقاتی که در طول روز برایش رخ داده است سوال کنید. این کار ممکن است به نظر کلیشه ای برسد اما داشتن چنین مکالماتی می تواند رابطه شما را بهبود ببخشد.

زوج هایی که در مورد رویدادهای مثبت اخیر با هم تبادل نظر و بحث دارند می توانند رابطه خوبی نیز با هم داشته باشند.

  1. اعتیاد به رسانه های اجتماعی:

دلایل شکست ازدواج,اعتیاد به رسانه های اجتماعی

رسانه های اجتماعی یکی از فاکتورهای رو به رشد طلاق در میان زوج هاست. در برخی از موارد این موضوع می تواند بنیان خانواده را دچار اختلال سازد.

زمانی که پست های متعددی در شبکه های اجتماعی در مورد زوج های کامل و عالی منتشر می شود احساس می کنید زندگی شما چیزی کم دارد. در این شرایط انتظارات غیر واقعی در بین طرفین ایجاد می شود. در این میان موضوع خطرناک دیگری نیز وجود دارد. رسانه های اجتماعی همچون فیس بوک امکان ارتباط با سایر افراد را به راحتی فراهم می کند. همین امر می تواند رابطه دو نفر را خراب کند.

این راه حل را امتحان کنید: اگر احساس می کنید فیس بوک، اینستاگرام یا تلگرام شما را از همسرتان دور کرده است احساسات خود را با او در میان بگذارید و این اپلیکیشن ها را از روی گوشی خود پاک نمایید. در برخی از شرایط می توانید سری به رسانه های اجتماعی بزنید.

  1. سودای سفر داشتن:

دلایل شکست ازدواج,سودای سفر داشتن

طلاق گرفتن بعد از بازنشستگی در حال افزایش است. در حقیقت در سال های اخیر تعداد طلاق زوج های بالای ۵۰ سال دو برابر شده است. زمانی که فردی بازنشسته می شود دوست دارد کارهایی را انجام دهد و به مناطقی سفر کند که همیشه رویای آن را در سر می پروراند. این در حالیست که ممکن است شریک زندگی این فرد تمایلی به سفر نداشته باشد. همین موضوع باعث ایجاد جنگ و دعوا و در برخی از موارد طلاق غیر منتظره می شود.

این راه حل را امتحان کنید: سعی کنید با هم سازش داشته باشید. داشتن ایده های مختلف در مورد بازنشستگی یک موضوع عادی و طبیعی است.

اگر همیشه دوست داشتید بعد از بازنشستگی به ایتالیا سفر کنید و همسر شما ترجیح می دهد در منزل بماند، با او سازش کنید. او را تشویق کنید این کار را برای مدت کوتاهی انجام دهد.

  1. از دست دادن فردیت:

دلایل شکست ازدواج,از دست دادن فردیت

نادیده گرفتن احساسات و درخواست های شخصی می تواند به طور خاموش رابطه شما را نابود کند. افرادی که زمان زیادی را برای همسر خود اختصاص می دهند و علایق و خواسته های خود را نادیده می گیرند، ممکن است نسبت به سایر زوج ها مشکلات بیشتری داشته باشند.همسران نباید بیش از حد به هم وابسته باشند.

این موضوع می تواند زندگی دو طرف را نابود کند. اگر شادی و اعتماد به نفس شما تنها از طریق رابطه با همسرتان تقویت می شود و بدون او احساس خوشبختی و شادی نمی کنید باید مراقب باشید.

این راه حل را امتحان کنید: در این مورد هوشیار باشید. از دست دادن فردیت اولین مرحله برای نابود کردن زندگی دوطرفه است. شما و همسرتان باید چیزی را پیدا کنید که بتوانید به تنهایی انجام دهید و از این کارها لذت ببرید. به باشگاه بروید، کارهای داوطلبانه انجام دهید و در کلاس ها شرکت کنید.

  1. کودکان خارج از کنترل:

دلایل شکست ازدواج,کودکان خارج از کنترل

برخی از افراد بر این باورند که تنها به خاطر بچه ها کنار هم زندگی می کنند. اما داشتن فرزند می تواند دلیل اصلی برخی از طلاق ها باشد. به عنوان مثال ممکن است دو طرف نتوانند به خاطر حضور بچه ها رابطه جنسی مناسبی برقرار نمایند. برخی از افراد حتی نمی توانند به خاطر فرزندان خود با همسرشان به راحتی صحبت کنند.

این راه حل را امتحان کنید: در منزل خود قوانینی را ایجاد کنید. بیشتر والدین تمامی زمان خود را با کودکانشان می گذرانند و از کنار همسر بودن غافل می شوند. اما اینکار می تواند طرف مقابل را ناراحت و ناراضی کند. اگر زوج ها بتوانند نحوه مرز گذاشتن برای کودکان خود را یاد بگیرند، ازدواجشان بهبود پیدا می کند.

نظر خود را بیان کنید