اغلب در رسانه های ایرانی و خارجی گفته میشود که ویپ ۹۵% ایمن تر از سیگار های سنتی معمولی میباشد و مضرات ویپ بسیار کمتر از سیگار است ، آیا این عدد همانطور که برخی منتقدان ادعا میکنند بدون دلیل و مدرک است ؟ یا بر اساس شواهد علمی است و میتوان به آن اتکا کرد ؟

در این مقاله قصد داریم تا مضرات دستگاه ویپ را به صورت کامل و جامع مورد بررسی قرار بدهیم و مقایسه مضرات ویپ و سیگار را بررسی کنیم.

عدد ۹۵% کم ضرر تر بودن ویپ نسبت به سیگار از کجا آمده است ؟

این تخمین بر اساس بررسی جامع و مستقل شواهد علمی توسط بهداشت عمومی انگلیس ( آژانس بهداشت عمومی دولت انگلیس ) و کمیته مشورتی دخانیات کالج سلطنتی پزشکان انگلستان است. همانطور که میدانید کشور انگلیس یکی از بزرگ ترین تولید کنندگان جویس در دنیای ویپینگ است و این کشور همواره مردم خود را تشویق به استفاده از دستگاه ویپ کرده است ، کالج سلطنتی پزشکان انگلیس در مورد مضرات ویپ اینگونه بیان کرده است :

” اگرچه کمی سازی دقیق خطرات مربوط به سلامتی در دراز مدت مربوط به مضرات ویپ امکان پذیر نیست ، زیرا این دستگاه نسب به سیگار بسیار نوظهور تر است ، اما شواهد و داده های موجود حاکی از آن است که بعید است که آنها بیش از ۵% از موارد مرتبط با مضرات سیگار را دربر گیرند ، و حتی ممکن است به طور قابل توجهی کمتر از این رفم باشد. “

توصیه های مقامات نظارتی درمورد مضرات ویپ

طبق گفته کالج سلطنتی پزشکان انگلیس در مورد مضرات ویپ ، ویپ در بدترین شرایط ممکن به اندازه ی ۵% سیگار ضرر دارد و در برخی حالت ها میتواند این ضرر بسیار بسیار کمتر شود ، اما چگونه ؟ افرادی که از جویس های بدون نیکوتین یا جویس های بدون طعم دهنده استفاده میکنند ، میتوانند از ایمنی ۹۵% نیز فراتر بروند !

عدد ۹۵% پیش از این توسط گروهی از متخصصان بین المللی در سال ۲۰۱۴ به رهبری پروفسور دیوید نات برآورد شده بود. گزارش های PHE و RCP کاملا مستقل از آن بررسی قبلی بودند ، اما به همان نتایج ۹۵% ضرر کمتر ویپ نسبت به سیگار دست یافتند.

همچنین بخوانید: چگونه سیگار را ترک کنیم

مرگ و میر ناشی از مضرات ویپ

امروزه پس از ۱۵ سال از ورود دستگاه های ویپ به بازار جهانی ، هیچگونه مرگی ( مستقیم ) رخ نداده است و هیچ عوارض جدی بر سلامتی افراد ویپر مشاهده نشده است.

در سال ۲۰۱۹ ، سازمان غذا و دارو آمریکا مرگ ۴ نوجوان را بر اثر مصرف ویپ اعلام کرد ، این خبر منجر به نگرانی های زیادی در مورد استفاده از دستگاه ویپ شد. سپس پس از ۱ ماه بررسی ، FDA ( سازمان غذا و دارو آمریکا ) اصلاحیه ای را تحت عنوان مصرف جویس های تقلبی در مورد این جوانان اعلام کرد.

در داخل جویس های تقلبی که این جوانان با دستگاه ویپ مصرف کرده بودند ، ویتامین E یافت شد. ویتامین E به خودی خود برای بدن لازم است و اگر تحت نظر پزشک مصرف شود حتی میتواند مفید واقع شود ، اما استنشاق ویتامین E یک روش مرگ بار است ، ویتامین E درصورتی که بخار شود و وارد ریه شود مرگ را در پی خواهد داشت.

مضرات بلندمدت ویپ

مانند تمام محصولات جدید ، خطر طولانی مدت دقیق ویپ تا ۲۰-۳۰ سال آینده مشخص نخواهد بود ، این احتمال وجود دارد که برخی از مضرات ویپ در بلند مدت ظاهر شود و ما باید نظارتی قوی بر صنعت ویپ داشته باشیم تا هرگونه عوارض جانبی را کنترل نماییم.

اما بر اساس آنچه که در مورد مواد شیمیایی موجود در بخار و نشانگر های زیستی ویپ میدانیم ، احتمالا خطر ، بسیار کمتر از سیگار کشیدن است. مضرات مصرف بلندمدت سیگار ، جان باختن ۲ نفر از هر ۳ فرد سیگاری است. پس میتوان نتیجه گرفت مضرات ویپ در مقابل سیگار بسیار کمتر است. البته دستگاه ویپ نیز به اندازه ی ۵% سیگار ضرر دارد و باید این موضوع را به یاد داشت. اگر فردی هستید که سیگار و قلیان مصرف نمیکنید و تنها برای تفریح قصد دارید به ویپ روی آورید ، بزرگ ترین اشتباه را کرده اید ! اما اگر قصد جایگزین کردن ویپ با سیگار و قلیان را دارید ، از کم ضرر بودن ویپ نسبت به دخانیات دیگر مطمئن باشید.

توصیه های مقامات نظارتی درمورد مضرات ویپ

دستگاه ویپ یک کمک کننده و جایگزینی است تا بتوانید دخانیات را ترک نمایید و سپس ، خود دستگاه ویپ را نیز کنار بگذارید یا حداقل از جویس هایی با نیکوتین ۰ ( بدون نیکوتین ) استفاده نمایید.

همچنین بخوانید: مضرات استفاده از ویپ

مضرات ویپ در مقابل سیگار

در ایران سالیه ۵۵ میلیارد نخ سیگار مصرف میشود که علاوه بر هزینه های مستقیم ، موجب صرف هزینه حدود ۳۰ میلیارد تومان جهت درمان بیماری های ناشی از سیگار کشیدن خواهد شد. سالانه ۱۱ هزار نفر تنها در ایران به علت مصرف سیگار و قلیان از بین میروند.

منبع : خبرگزاری دانشجو

مصرف ماری جوانا و جویس های تقلبی در دستگاه ویپ به هیچ عنوان توصیه نمیشود و منجر به بیماری های بسیار زیادی در ریه خواهد شد. حال این تعداد را در سطح جهانی ، با مرگ و میر ناشی از سیگار کشیدن تنها در ایران مقایسه نمایید و خودتان در مورد این دستگاه با تحقیق تصمیم بگیرید !

توصیه های مقامات نظارتی درمورد مضرات ویپ

توصیه های مقامات نظارتی درمورد مضرات ویپ

در ایالات متحده آمریکا ، FDA کلیه جنبه های تولید و فروش دخانایت را تنظیم و کنترل می کند. FDA سیگار های الکترونیکی را در لیست محصولات دخانیات قرار دارد ، بنابراین همانند سیگارهای سنتی مورد نظارت و کنترل قرار گرفتند.

سازمان FDA فروش ویپ را مجاز می داند اما استفاده از ویپ را برای نوجوانان و افراد آسیب پذیر منع کرده است.

در انگلستان ، سرویس بهداشت ملی (NHS) و بنیاد قلب انگلیس (BHF) به شدت از استفاده از سیگار الکترونیکی برای ترک سیگار توصیه می کند. طبق نظرسنجی YouGov در سال ۲۰۱۹ ، ۱۴ درصد افراد یعنی بیش از ۳.۶ میلیون بزرگسال / ۱٪ از جمعیت بزرگسال در انگلیس از سیگار الکترونیکی استفاده می کنند. از این کاربران ، ۵۴٪ افراد سیگاری سابق هستند ، که نشان می دهد آنها در حال ترک سیگار هستند. آنها ترک سیگار با سیگار الکترونیکی پیشنهاد می کنند که بسیار آسان است ، علیرغم مضرات کمتر ویپ ، احتمالا ویپ ها نیز کاملا ایمن نیستند. اما ویپ ها ۹۵٪ ضرر کمتری نسبت به سیگار دارند.

سخن پایانی

اما بطور کلی با اطلاعاتی که تا کنون در دسترس داریم می توانیم ویپ ها را جایگزین سالم تر سیگار معرفی کنیم. شما باید نکاتی که در مقاله به آن اشاره شد را رعایت نمایید. ویپ برای افرادی مضر است که بیماری زمینه ای دارند و آسیب پذیر هستند و برای رده سنی نوجوانان که درحال رشد هستند و ممکن است در رشد آنها اختلال پیش آید.

به همین دلیل است که سازمان FDA و سایر سازمان ها این نگرانی را دارند که این افراد آسیب پذیر ویپ مصرف نکنند تا آسیبی به این افراد وارد نشود. اما تمام سازمان ها تایید کردند که ویپ ها جایگزین سالم تری برای سیگار هستند.

https://digivape2.com/%d9%85%d8%b6%d8%b1%d8%a7%d8%aa-%d9%88%db%8c%d9%be/

نظر خود را بیان کنید