اندازه گیری تب کودکان با تب سنج دیجیتالی

کودکان حکم جواهری نایاب را در زندگی والدین دارند و آنها حاضرند از تمام زندگی خود بگذرند تا فقط لبخند به لب فرزندانشان باشد. حال اگر خدایی نکرده سلامتی فرزندشان به خطر بیفتد، حاضرند هر کاری را انجام بدهند تا بهبودی حاصل شود. همیشه تب کردن کودکان مسئله ای است که والدین را به شدت نگران می‌کند. ما سعی کرده‌ایم در این مقاله اطلاعاتی را در خصوص تب در کودکان و راهکارهای آن را در اختیار شما قرار دهیم.

تب در کودکان عوامل متفاوتی دارد. اولین آن وجود عفونت در بدن فرزندتان است. دومین علت زدن واکسن های دوره‌ای کودکان و سومین دلیل آن پوشاندن لباس زیاد بر تن کودکان است.

اگر تب به دلیل واکسن های دوره‌ای کودکان باشد نگران کننده نیست اما باید حتما از دستگاه تب سنج نوزادان استفاده کنید تا از وضعیت لحظه ای فرزندتان مطلع شوید.

هنگامی که فرزند شما به عفونت مبتلا است (ناشی از هر باکتری یا ویروس)، طبیعی است که تب داشته باشد. تب به کودک شما آسیب نمی‌رساند. معمولاً بعد از ۷۲ ساعت (۳ روز) از بین می‌رود.

نوزادان کوچکتر از ۶ ماه را هنگام تب باید به پزشک ببرید. کودکان بزرگتر را می‌توانید در خانه معالجه و درمان کنید. اما حتما باید به واسطه ی تب سنج‌های دقیق هر ساعت تب فرزندتان را چک کنید تا در صورت بالا رفتن بیش از حد به پزشک مراجعه کنید.

چگونه تب کودکمان را اندازه بگیریم؟

چندین روش برای گرفتن دمای بدن فرزندتان وجود دارد:

۱- روش رکتال (معقدی)

۲- روش دهانی

۳- روش زیربغل

۴-روش تمپانیک (در گوش)

۵- روش پیشانی

نکاتی در مورد زمان سنجی:

برای به دست آوردن یک عدد دقیق از درجه حرارت فرزندتان، باید مطمئن شوید که این کار را درست انجام می‌دهید.

sednaco

در اینجا چند نکته برای کمک به شما آورده شده است:

رکتال:

اگر از تبسنج شیشه ای استفاده می‌کنید، مطمئن شوید که تبسنج رکتوم باشد. ابتدا تبسنج را با آب خنک و صابون تمیز کرده و بشویید. آن را تکان دهید تا جیوه داخل کمتر از ۳۶ درجه سانتیگراد (۹۶.۸ درجه فارنهایت) باشد. نوک نقره را با  وازلین چرب کنید. کودک خود را با خم شدن زانوها  به پشت خود قرار دهید. تب سنج را به آرامی در حدود ۵/۵ سانتی متر (۱ اینچ) در رکتوم وارد کنید، در حالی که آن را با انگشتان خود نگه دارید. بعد از حداقل ۲ دقیقه تبسنج را بردارید و دما را بخوانید. تبسنج را تمیز کنید و کنار بگذارید.

از آنجا که در استفاده از تب سنج شیشه ای، ممکن است تب سنج بشکند و باعث آسیب و یا حتی مسمومیت فرزندتان شود، بنابراین ما به شما خرید تب سنج دیجیتال را پیشنهاد می‌دهیم.

دهان:

 در این روش مانند روش قبل ابتدا دماسنج را تمیز کنید سپس با دقت نوک دماسنج را زیر زبان کودک خود قرار دهید. با بسته شدن دهان فرزندتان، تبسنج را به مدت ۳ تا ۴ دقیقه درزیر زبان بگذارید. دماسنج را برداشته و دما را بخوانید. و مجددا آن را تمیز کنید.

زیر بغل:

این روش معمولاً برای بررسی تب در نوزادان و خردسالان استفاده می شود. از یک دماسنج رکتال یا دهان استفاده کنید. مانند روش های قبل آن را تمیز کنید. نوک تبسنج را در مرکز زیر بغل قرار دهید. اطمینان حاصل کنید که بازوی کودک شما به خوبی در مقابل بدن او جمع شده است. دماسنج را ۴ دقیقه در محل خود بگذارید. دماسنج را برداشته و دما را بخوانید و سپس آن را تمیز کنید.

گوش:

هر بار از نوک پروب تمیز استفاده کنید و دستورالعمل های سازنده را با دقت دنبال کنید. به آرامی روی گوش بکشید، آن را به سمت بالا و عقب بکشید. این به صاف کردن کانال گوش کمک می‌کند و یک مسیر واضح در داخل گوش به طبل گوش می‌دهد. دماسنج را به آرامی وارد کنید تا کانال گوش کاملاً خاموش شود. دکمه را برای یک ثانیه فشار داده و نگه دارید. دماسنج را برداشته و دما را بخوانید.

برای نوزادان زیر ۲ سال روش رکتوم و یا زیر بغل بیشتر استفاده می‌شود. روش رکتوم به دلیل دقت بالاتری که دارد بیشتر استفاده می‌شود. بین ۲ تا ۵ سالگی از روش رکتوم و گوش و زیربغل بیشتر استفاده می‌شود. و بالاتر از ۵ سال روش دهانی و گوش و زیر بغل رایج تر هستند.

امروزه از دستگاه تب سنج استفاده می‌شود. تب سنج دیجیتالی برای گرفتن درجه حرارت پیشانی بسیار مناسب است.

به دلیل سمی بودن جیوه امروزه استفاده از دماسنج های جیوه ای توصیه نمی‌شود. چون دماسنج های شیشه ای ممکن است بشکنند و جیوه از مخزن خود خارج شود.

پیشانی:

این موارد به عنوان کمترین اختلال و بنابراین راحت ترین و سریعترین روش برای اندازه گیری دمای بدن است. تب سنج دیجیتالی پیشانی روی پیشانی بیمار قرار می‌گیرد و یک سنسور مادون قرمز بالاترین مقدار اندازه گیری شده را تشخیص می‌دهد، در حالی که یک سنسور دوم دمای محیط را اندازه گیری می‌کند. تفاوت بین این دو مقدار اندازه گیری، با در نظر گرفتن محاسبات یکسان سازی بالینی، دمای بدن را که در صفحه LCD نشان داده شده است، نمایش می‌دهد.

برای اندازه گیری دما در این روش کافی است تب سنج را مقابل پیشانی قرار داده و دکمه‌ی تب سنج را بزنید. سپس عدد نمایش داده شده روی LCD را بخوانید. این نوع تب سنج به تب سنج لیزری نیز معروف است.

محدوده دمای معمولی بدن:

زیربغل ۳۶.۵ تا ۳۷.۵

دهان ۳۵.۵ تا ۳۷.۵

گوش ۳۵.۸ تا ۳۸

رکتال ۳۶.۶ تا ۳۸

پیشانی ۳۵.۴ تا ۳۷.۴

در نهایت حتما در منزل دستگاه تب سنج دیجیتالی داشته باشید تا بتوانید از عدد دقیق دمای بدن کودکتان مطلع باشید.

اگر بسیار حساس هستید می‌توانید از تب سنج‌  نوزاد استفاده کنید که به طور اختصاصی برای کودکان و نوزادان طراحی شده است.

نظر خود را بیان کنید