همه چیز درباره طب سوزنی

آیا طب سوزنی ابزار معجزه اسا برای هر بیماری است؟

طب سوزنی چیست

طب سوزنی در نگاه اول ممکن است ترسناک باشد، اما برخی از تحقیقات نشان می دهد این طب می تواند به درمان برخی از بیماری ها کمک کند.

اگر طب سوزنی به عنوان نوعی از درمان به یک روش جدید تبدیل شود، ممکن است به نظر کمی وحشتناک برسد. چطور می توان سوزن ها را به پوست شما چسبانید؟ آیا صدمه نمی بینید؟

خوب، نه، قطعا این روش آنگونه که شما تصور می کنید دردناک نیست. این طب بیش از ۲۵۰۰ سال مورد مطالعه و تمرین قرار گرفته است. بعضی از افراد طب سوزنی را با یقین کامل به عنوان “معجزه” به منظور بهبود کیفیت زندگی خود می شناسند زیرا برخی از مطالعات نشان می دهد این طب قادر به درمان همه چیز از افسردگی و آلرژی گرفته تا بیماری صبحگاهی و گرفتگی های شکمی است.

اجازه دهید نگاه دقیق تری به طب سوزنی بیندازیم.


طب سوزنی چیست؟

طب سوزنی رویکرد مبتنی بر طب چینی باستان است که برای درمان انواع شرایط با ایجاد نقاط خاص روی پوست با سوزن مورد استفاده قرار می گیرد. پل کمپیستی، متخصص طب سوزنی مجاز با MS در طب سنتی شرقی، چنین توضیح می دهد: “[طب سوزنی] یک روش با تهاجم اندک برای تحریک مناطق غنی از عصب سطح پوست به منظور تاثیر گذاشتن بر روی بافت، غدد، اندام و عملکرد های مختلف بدن است.”

کمپیستی می گوید: “هر سوزن طب سوزنی یک آسیب کوچک در محل ایجاد می کند. اگرچه این زخم بسیار کوچک است اما به اندازه کافی سیگنال های مورد نیاز برای پاسخگویی را ایجاد می کند.”

این پاسخ شامل تحریک سیستم ایمنی بدن، ترویج گردش خون به منطقه مدنظر، بهبود زخم و مدولاسیون درد است.” تحقیقات معاصر در مورد طب سوزنی عمدتا بر این نظریه متکی است.


فلسفه پشت طب سوزنی چیست؟

فلسفه چینی در مورد طب سوزنی کمی پیچیده تر است، زیرا عمل باستانی بر روی علوم و پزشکی متکی نیست. “آنها معتقد بودند که بدن انسان به وسیله یک نیروی ناتمام نامرئی پر شده و متحرک است که آنها را”Qi” نامیدند و زمانی که Qi به خوبی جریان داشت و به همه مکان های مناسب حرکت می کرد، فرد سلامت ذهنی و جسمی خوبی را تجربه می کرد.

هنگامی که Qi به اشتباه (مسدود شده یا ضعیف) جاری می شود به بیماری منجر می گردد.

مفهوم Qi زیاد پیچیده نیست – می توانید آن را به عنوان عمل طبیعی بدن فرض کنید. گاهی اوقات وقتی احساس اضطراب و استرس می کنید بیشتر مستعد ابتلا به بیماری هستید.

هنگامی که شما آرام و سالم هستید، بدن شما از لحاظ جسمی نیز این را نشان می دهد. مهم تر از همه، خلق و خوی شما، سلامت روان و رفاه عمومی بر سلامت جسمی شما تاثیر می گذارد. بنابراین، طب سوزنی به دنبال کمک به مردم در دستیابی به تعادل یا Qi است، و در نتیجه، به بهبود بسیاری از بیماری ها کمک می کند.

همچنین بخوانید: درمان ریزش مو با طب سوزنی

طب سوزنی چه کاری انجام می دهد؟

به دلایل مختلف ممکن است به طب سوزنی علاقمند شوید – به عنوان مثال، من برای درمان سردرد مزمن و فشار سینوسی خودم از این طب استفاده می کنم.در اینجا فقط برخی از ادعاهای موجود برای درمان بیماری ها را با هم مرور می کنیم:

 • آلرژی
 • اضطراب و افسردگی
 • آرتروز
 • درد مزمن، اغلب در گردن، کمر، زانو و سر
 • فشار خون
 • بیخوابی
 • سندرم قاعدگی و PMS
 • میگرن
 • بیماری صبحگاهی
 • رگ به رگ شدن
 • سکته مغزی

برخی از مطالعات انجام شده حتی نشان می دهد که طب سوزنی می تواند در درمان سرطان و مولتیپل اسکلروزیس مفید باشد، اما تحقیق برای این شرایط محدود است و مطالعات بیشتری برای تأیید مزایای این طب نیاز خواهد بود.

همچنین بخوانید: طب سوزنی برای جوش صورت

شواهد اندکی برای درمان بیماری های زیر با طب سوزنی وجود دارد:

 • آکنه
 • درد شکمی
 • درد سرطان
 • چاقی
 • بیخوابی
 • ناباروری
 • دیابت
 • اسکیزوفرنی
 • گرفتگی گردن
 • وابستگی به الکل

در حالی که شواهدی وجود ندارد که طب سوزنی یک درمان معجزه آسا است، اما به نظر می رسد شواهدی از درمان های ارزشمندی برای افرادی که ممکن است شرایط و بیماری های مختلف داشته باشند، وجود دارد.


استفاده از طب سوزنی در زندگی واقعی:

در حال حاضر، اگر شرایطی داشته باشید که طب سوزنی برای درمان آن دارای پشتوانه علمی است، از یک جلسه می توانید چنین انتظاری داشته باشید: یک جلسه طب سوزنی تا ۶۰ تا ۹۰ دقیقه طول می کشد، هر چند اغلب این زمان ممکن است در مورد علائم و نگرانی های شما مورد بحث قرار گیرد.

بخش درمان واقعی طب سوزنی ممکن است حدود ۳۰ دقیقه طول بکشد، اما لزوما سوزن در پوست شما برای طولانی مدت قرار نمی گیرد.

از لحاظ نتایج، تقریبا غیرممکن است بگوییم که چه انتظاری باید داشته باشید زیرا هر فردی به این طب واکنش و پاسخ متفاوتی می دهد.

هیچ پاسخ جهانی به طب سوزنی وجود ندارد. بعضی از مردم بعد از انجام طب سوزنی احساس آرامش می کنند و ممکن است کمی خسته باشند، برخی نیز ممکن است احساس انرژی کنند و برای هر چیز آماده شوند.” “بعضی از مردم در حال حاضر بهبودی را تجربه می کنند و برخی نیز می توانند قبل از اینکه متوجه تغییرات مثبت شوند، به چندین جلسه درمانی نیاز داشته باشند.


با این حال شایع ترین پاسخ به طب سوزنی چیست؟

Kempisty می گوید: “مردم احساس خوشحالی و محبت می کنند. بیان این احساس با کلمات دشوار است اما طب سوزنی حس تمایز به افراد می بخشد. شما همچنین ممکن است پس از یک درمان احساس خستگی و تغییر در خوردن، خواب، یا تغییر عادات اجابت مزاج خود داشته باشید. برخی از افراد نیز هیچ تغییری احساس نمی کنند.”


چگونه می توان متخصص طب سوزنی پیدا کرد؟

اگر فردی را می شناسید که تجربه مثبتی با یک متخصص طب سوزنی داشته است می توانید از او بخواهید شما را به فرد موردنظر ارجاع دهد. اینکار بهترین روش برای یافتن افراد متخصص است. مطمئن شوید که فرد موردنظر در طب سوزنی ماهر است و گواهینامه های مدنظر را دارد.


اگر متخصص طب سوززنی در شهر شما وجود نداشته باشد چه کاری می توانید انجام دهید؟

نباید خودتان این طب را در منزل انجام دهید. اینکار نه تنها نشانه هایتان را بدتر می کند بلکه روش خوبی برای تعادل Qi نیست.

اگر متخصص طب سوزنی را در شهر خود پیدا نکردید می توانید از تای چی، یوگا و مدیتیشن استفاده کنید تا جریان انرژی به بخش های مختلف بدن را ترویج نمایید.

اگر به دنبال روش یکسانی برای دریافت نتایج مشابه طب سوزنی در منزل هستید می توانید نقاطی که برای طب سوزنی استفاده می شود را فشار دهید. به عنوان مثال اگر در دوران قاعدگی گرفتگی شکمی را تجربه می کنید، قسمت توخالی مچ پای خود را با انگشت شست بگیرید. این بخش نشان دهنده نقاط K3 ، ۴ و۵ است.

اگر در خواب مشکل دارید می توانید دایره های یین تانگ که بین ابرو قرار دارد را مالش دهید. برای کاهش درد کمر، بهتر است نقطه Du 26 را فشار دهید. این نقطه فضایی بین وسط بینی و لب بالایی است. شاید بتوان گفت محبوب ترین نقطه فشار،LI4 است. فشار دادن این نقطه که بر روی عضلات بین شست و انگشت اشاره قرار دارد به تسکین سردرد، دندان درد، استرس و درد گردن و صورت کمک می کند. اگر باردار هستید این نقطه را فشار ندهید.


نکته هایی در مورد طب سوزنی:

 • برای گرفتگی شکمی در دوران قاعدگی، قسمت توخالی مچ پا را ماساژ دهید.
 • برای بی خوابی، نقطه دایره ای بین ابرو را بمالید
 • برای کمر درد، فضای بین وسط بینی و لب بالایی را فشار دهید.
 • برای سردرد عمومی، سعی کنید عضلات بین انگشت شست و اشاره را فشار دهید.

اگر در مورد نحوه آغاز کار مطمئن نیستید با یک متخصص مشورت کنید. متخصص طب سوزنی می تواند نحوه اعمال فشار را به خوبی شناسایی کند. طب سوزنی یک روش امن و مفید برای بیشتر شرایط است اما نمی تواند درمان هر بیماری باشد.

اگر درد مزمنی دارید می توانید این طب را به کمک یک متخصص امتحان کنید. اگر هنوز در انتخاب این طب مردد هستید، با یک پزشک مشورت کنید. او می تواند نشانه ها، سابقه پزشکی و سلامت کلی بدن را برای این شرایط بررسی کند.

۱ دیدگاه

 1. دکتر بحرینی متخصص طب سوزنی در خرداد ۲۰, ۱۳۹۹در۳:۱۳ ب٫ظ

  ممنون بایت خبرتون البته برای رهایی یا کاهش علائم بیماری در بیماری های مانند شانه منجمد، پارکینسون، MS، اختلال خواب و بیماری های اعصاب و روان و امثال آن آثار درمانی چشمگیری در طب سوزنی حاصل می‌شود.

نظر خود را بیان کنید