پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

بهترین سفید کننده دندان خانگی چیست؟

بدون نیاز به مواد شیمیایی بسیار قوی، لبخندی شبیه ستارگان سینِما داشته باشید

سفید کننده دندان خانگی

دوباره وقت آن شده که به مناسبت سال نو در مهمانی‌های مختلفی شرکت کنید و مرتبا عکس بیندازید. پس سفید کردن دندانهایتان ضروری است. اما پیداکردن زمان برای مراجعه به دندانپزشک، همیشه ممکن نیست و گاهی اوقات شما نمی‌خواهید که برای کمی‌روشن تر کردن دندانهایتان، مقدار زیادی مواد شیمیایی روی آنها بمالید. خوشبختانه، مجبور نیستید این کار راانجام دهید.

فقط کافی است این جایگزین‌های خانگی ساده را امتحان کنید.

 1. خمیر پراکسید هیدروژن و جوش شیرین

کیت آربیتمن، یک دندانپزشک در نیویورک می‌گوید: جوش شیرین و پراکسید هیدروژن جزء قدیمی‌ترین راه حل‌های خانگی سفید کردن دندانها هستند. مردم از شستشوی دندانها با پراکسید هیدروژن رقیق به مدت چند ثانیه، نتایج خوبی گرفته‌اند.

او همچنین توصیه می‌کند که جوش شیرین و پراکسید هیدروژن را با هم مخلوط کنید تا به شکل خمیر درآید و بجای خمیر دندان معمولی، از آن استفاده کنید. چند قطره از پر اکسید هیدروژن ۳ درصد را به جوش شیرین ساده اضافه کنید و آن را مخلوط کنید تا به شکل خمیر درآید. سپس روی مسواکتان بمالید و با آن، دندانهایتان را مسواک کنید.

جری کوراتولا که یک دندانپزشک جوان سازی دندان در نیویورک است می‌گوید: نباید از این خمیر، هر روز و بطور مداوم استفاده کنید زیرا هر دو ماده این خمیر، خاصیت سایندگی دارند. او توصیه می‌کند که از این درمان خانگی برای ۳تا ۵روز استفاده کنید و سپس قبل از استفاده مجدد، ۳ تا ۶ ماه صبر کنید.

همچنین بخوانید: کاربردهای جوش شیرین در زیبایی
 1. خمیر توت فرنگی

کوراتولا می‌گوید: توت فرنگی حاوی اسید مالیک است که برای پاک کردن لکه‌های قهوه، شراب قرمز و چای از روی دندانها، فوق العاده است.

توت فرنگی

توت فرنگی برای سفیدی دندان

یک یا دو عد توت فرنگی را له کنید و حدود یک قاشق چایخوری جوش شیرین به آن اضافه کنید. با استفاده از مسواک کودکان (که باعث می‌شود دسترسی بهتری به فواصل بین دندانها داشته باشید) این مخلوط را بمدت ۵ تا ۷ دقیقه روی دندانهایتان بمالید (پس از شستشو) با استفاده از نخ دندان، تمام دانه‌های توت فرنگی موجود در فواصل بین دندانها را خارج کنید.

در این مورد هم، اگر بیش از حد از این خمیر استفاده کنید، اسید موجود در خمیر می‌تواند باعث ساییده شدن دندان‌ها شود و در نهایت آنها را بیشتر مستعد لکه شدن کند. بنابراین از این درمان، هر روز استفاده نکنید.

همچنین بخوانید: خواص توت فرنگی
 1. مالیدن موز

کوراتولا می‌گوید: شما می‌توانید از قسمت داخلی پوست موز که سرشار از پتاسیم، منیزیم، منگنز و دیگر مواد معدنی است، برای سفید کردن دندانهایتان استفاده کنید. این مواد معدنی با ارزش در موز، جذب مینای دندانهای شما می‌شوند و اثر سفید کنندگی دارند.

او توصیه می‌کند: بعد از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن، یک موز رسیده را پوست بکنید و قسمت داخل پوست را به مدت ۲ دقیقه روی دندانهایتان بمالید. سپس دهان را بشویید و قبل از خواب نیز این کار را تکرار کنید.

 1. شستشو با سرکه سیب

کوراتولا می‌گوید که سرکه سیب رقیق کمک می‌کند تا قدرت لکه بری هر خمیر دندانی بیشتر شود. او توصیه می‌کند که سرکه سیب را رقیق کنید یعنی سه قسمت آب را به یک قسمت سرکه سیب اضافه کنید و سپس آن را با یک خمیر دندان کاملا طبیعی، مخلوط کنید و طبق معمول مسواک بزنید.

 1. خمیر روغن نارگیل

شستشوی دهان با روغن، به لطف افراد مشهوری مانند گوئینت پالترو و شایلن وودلی که این کار را انجام می‌دهند، بسیار متداول شده است. وین پری، مدیر عامل و رئیس توسعه محصول Greensations (برندی که فقط محصولات کاملا طبیعی می‌فروشد) می‌گوید: روغن نارگیل حاوی اسیدهای چربی است که وقتی با بزاق انسان تماس پیدا می‌کنند، به آنزیم‌های سفید کننده دندان تجزیه می‌شوند.

ترکیب بزاق شما و این اسیدهای چرب، یک مولکول اکسیژن تولید می‌کند که لکه روی دندان را برطرف می‌کند. این رادیکال آزاد که اکسید شده، یک واکنش شیمیایی ایجاد می‌کند که لکه ها را با مسواک زدن و شستشو از بین می‌برد.

اما چرخاندن روغن در دهان بمدت ۲۰ دقیقه، برای همه خوشایند نیست. پری به جای آن یک دستور خمیر روغن نارگیل را که بسیار هم ساده است پیشنهاد می‌کند: اول، یک فنجان روغن نارگیل را گرم کنید تا مایع شود سپس دو قاشق چایخوری جوش شیرین و ۵ تا ۱۰ قطره اسانس طبیعی نعناع به این مایع اضافه کنید و مخلوط کنید. این نعناع، خاصیت خوشبو کنندگی و ضد میکروبی دارد و لثه‌های شما را سالم نگه می‌دارد.

همچنین بخوانید : ۱۲ کابرد خارق‌­العاده روغن نارگیل در زیبایی
 1. خمیر زغال چوب

جوزف بنکر، یک دندانپزشک در نیوجرسی می‌گوید: زغال چوب فعال یکی از جدیدترین اصطلاحات پر سر و صدای امروزی است زیرا فواید سم زدایی دارد. معلوم شده که این ماده، یک راه حل خانگی عالی برای سفید کردن دندانها نیز می‌باشد. او توضیح می‌دهد که این دانه‌ها، بسیار متخلخل هستند و قبل از اینکه باکتری، دندانها را لکه کند به باکتری می‌چسبند.

او می‌گوید: زغال چوب را با مقدار کمی‌آب مخلوط کنید و به آرامی‌روی تمام سطوح دندانها بمالید. بگذارید این زغال چوب فعال بمدت ۲دقیقه روی دندانهایتان بماند و سپس تا زمانیکه تمام زغال چوب از دندانها پاک شود، دهان را با آب بشویید.

همچنین بخوانید: آیا خمیر دندان زغالی خوب است؟

سیاه شدن دندان ها:

دندان های سیاه می توانند نشانه ای از پوسیدگی اساسی یا حفره هایی باشند که باید در اسرع وقت به آنها رسیدگی شود. از جهتی دیگر سیاه شدن دندان ها ممکن است نتیجه لکه دار شدن آن ها باشد.

غذاها و نوشیدنی های مختلف می توانند لکه های رنگی اندکی را بر روی دندان به جای بگذارند و سبب سیاه شدن دندان ها شوند. رنگ اصلی دندان ها تا حد زیادی تحت تاثیر کلسیم موجود در لایه بیرونی دندان، که به عنوان مینا شناخته می شود قرار دارد.

با گذر زمان، لکه هایی که از غذاها و نوشیدنی ها باقی می مانند، می توانند دندان ها را زرد یا خاکستری کنند. با این حال، چنانچه دندان ها سیاه شوند، فرد باید در اسرع وقت به دندان پزشک مراجعه کند.

متن کامل مقاله: علت سیاه شدن دندان چیست؟

چگونه دندان های زرد را سفید کنیم؟

لکه های موجود بر روی سطح درونی یا بیرونی دندان و یا تغییر رنگ دندان می تواند تاثیر بدی بر روی روحیه ی اکثر افراد داشته باشد و حتی منجر به بروز احساسات نا خوشایند و عدم اعتماد به نفس در فرد شده و او را از حضور در اجتماع محروم سازد.

در واقع تغییر رنگ دندان و بروز لکه هایی بر روی آن می تواند یکی از محصولات جانبی بسیاری از عادات متداول زندگی امروزی ما، از جمله مسائل بهداشتی، مصرف دارو و یا عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باشد.

سفید کردن دندان های زرد

سفید کردن دندان های زرد

به طور کلی، دلیل تغییر رنگ دندان به دو دسته از عوامل متمایز درونی و بیرونی تقسیم بندی می شود. لکه ها و رنگ هایی که مینای دندان را تحت تاثیر قرار می دهند، بیرونی هستند در حالی که لکه های درونی آنهایی هستند که بر ساختار داخلی دندان تاثیری نداشته و فقط رنگ دندان را تغییر می دهند. در حالی که استثنائاتی هم وجود دارد، لکن تغییر رنگ دندان همیشه نشان دهنده بروز مشکلی در درون دندان نیست و نشان دهنده ی ایجاد خطری برای سلامت انسان نمی باشد.

در واقع، در اغلب موارد دندان های رنگی یا زرد و یا حتی دندان هایی که لکه دارند دندان های بسیار سالمی هستند.

در این مقاله، ما بر آنیم تا به بررسی چیزهایی بپردازیم که باعث زرد شدن دندان ها شده و در کنار آن، دیگر اشکال تغییر رنگ آن ها را نیز بررسی نماییم.

علاوه بر این ما در نظر داریم به بیان روش های طبیعی ای بپردازیم که با پیروی از آن ها می توانید دندانی سفیدتر و لبخندی درخشان تر داشته باشید و از سلامت دهان و دندان کافی بهره مند گردید. زیرا هیچ کس دوست ندارد که با دندان هایی زرد و بد رنگ در جامعه حاضر شود.

و اما سوالی که در اینجا پیش می آید و قرار است بدان بپردازیم این است که چگونه می توان دندان های زرد و لکه دار را با استفاده از روش های طبیعی سفید نمود؟

هنگامی که ما توانستیم از مشکلات و عواملی که باعث تغییر رنگ دندان ها و بروز لکه هایی بر رویشان می شوند آگاه شویم، و همچنین تفاوت بین لکه های داخلی و بیرونی را کشف نماییم، می توانیم عزم خود را جزم کنیم تا از بروز چنین مشکلی جلوگیری کرده و یا از درمان های موجود برای بر طرف نمودن این مشکل استفاده نماییم.

برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان ها و یا بروز لکه بر روی آن ها، اولین و بهترین ایده امتناع از سیگار کشیدن، استعمال هر گونه دخانیات و همچنین عدم مصرف غذاها و نوشیدنی هایی است که باعث به وجود آمدن این مشکل و یا تشدید شدن آن می شوند. برای جلوگیری از بیشتر شدن احتمال زرد شدگی دندان ها، باید در ابتدا بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نمایید و حداقل یک بار در سال به یک دندان پزشک حاذق مراجعه کنید تا به بررسی دندان هایتان بپردازد و مشکلات بالقوه ی موجود را شناسایی کند.

متن کامل مقاله: سفید کردن دندان های زرد

۱۱۷ دیدگاه

 1. امید در آذر ۲۸, ۱۳۹۳در۱۰:۱۹ ب٫ظ

  با سلام
  سوالی در مورد سفید شدن دندان با زغال چوب به روشی که مطرح کردین دارم؟
  حالا اگر مقداری از این زغال با بزاق دهان پایین برود و خورده شود آیا ضرری ندارد؟
  شنیدم خوردن زغال برای کوچک کردن شکم مناسب است میشه یه توضیحی در رابطه با خوردن زغال یا اینکه خوردن زغال ضرر داره یا نه بدهید یا نه؟
  ممنون

  • محمد در شهریور ۱۷, ۱۳۹۴در۷:۰۴ ب٫ظ

   خوردن ذغال حرام است و در نتیجه ضرر ان بیشتر از سودش است

   • amir در دی ۴, ۱۳۹۴در۹:۳۲ ق٫ظ

    کلا اگر جوری باشد که خوشت بیاید حرام است!!!!!!!!
    اگر خوردن ذغال به قصد لذت باشد حرام است!!!!!!!!!

   • amir در دی ۴, ۱۳۹۴در۹:۳۵ ق٫ظ

    میشه بفرمایید کجا خوندین که خوردن ذغال حرام است؟؟؟
    نکنه خاصیت مست کنندگی داره و ما خبر نداشتیم؟

   • آمنه زهانی در اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۵در۱۲:۰۰ ب٫ظ

    باسلام
    کی گفته خوردن زغال حرامه اونم زغال چوب؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟چراازخودتون فتوی صادرمیکنید؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

   • زهرا در دی ۲۳, ۱۳۹۵در۸:۱۲ ب٫ظ

    لایک داداچ

   • admin در اسفند ۹, ۱۳۹۵در۹:۰۵ ق٫ظ

    بابا شما همه چیو حرام کردین !!!

    • سرفراز در اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۶در۳:۳۶ ق٫ظ

     برادران وخواهران عزیز هرچیزی که برای بدن ضرر دارد ،حرام هستش ،ولی زغال فکر کنم اشکال نداشته باشه چون همه،بعضی چیزهای خوردنی رومیندازندداخل آتش میخورندوخاکسترزغال یاچوب بهش میخوره ومیخورن درنتیجه زغال حرام نیست شایدمکروه باشه ولی حرام نیست

  • وحید در خرداد ۱۸, ۱۳۹۵در۹:۳۵ ق٫ظ

   سلام دوستان عزیز من بعضی مواقع برای سفیدکردن دندونام از پوست تازه درخت گردو استفاده میکنم
   لطفاامتحان کنین به این روش
   یه ذره پوست تازه شاخه های درخت گردو رو بعدازجداکردن از درخت بشوییدبعد یه کم بذاریدتوی دهانتون خوب اونو بجوییدبعد اونو با دست سه چهاردقیقه به دندوناتون بکشید اونوقت خودتون قضاوت کنین..امتحانش ضرر نداره که
   البته بایدقبل ازاین کار لبهاتونو با یه پماد یا رژ لب چرب کنیدچون جویدن چوب درخت گردو رنگ لبها رو متمایل به نارنجی میکنه که برای آقایون خیلی جالب نیست البته برای خانومها عالیه چون رنگ نارنجی رو بهترمیپسندند
   رنگ رژ لب نارنجی شفاف واقعا زیباست

  • نظام در خرداد ۲۹, ۱۳۹۵در۱۰:۰۹ ق٫ظ

   سلام دوست گرامی
   خوردن زغال بعلت سرطان زا بودنش ،ممنوعه

  • حسین پور در فروردین ۲۶, ۱۳۹۶در۱۲:۳۱ ب٫ظ

   دوست عزیز خوردن ذغال حرام نیست و الکیه درضمن اگر پایین برود هیچ عیب یا ضرری ندارد تازه تر اینکه ب تمیز کردن معده و روده کمک هم میکنه

  • elham در خرداد ۲۶, ۱۳۹۸در۱۲:۰۹ ب٫ظ

   یه خمیر دندان تجویز میکنم که خودم ازش نتیجه گرفتم ترکیب برابر کف دریا و ذغال و سنگ نمک کوبیده به میزان کمتر. البته استفاده ش مداوم نباشه

 2. reza در دی ۱, ۱۳۹۳در۱۰:۲۷ ق٫ظ

  من قبلا مخلوط زغال چوب و نمک رو امتحان کرده بودم جواب داد

 3. امیرحسین در دی ۱, ۱۳۹۳در۲:۰۳ ب٫ظ

  موز جالب بود اولین باره دیدم ممنون

 4. محمود در دی ۲, ۱۳۹۳در۵:۴۳ ب٫ظ

  سلام مطالب وبتون عالیه من لینک میدم به سایتم

  ی پیشنهاد داشتم چرا از روابط زناشویی مطلب نمیذارین!!!!!!!!!!!!!

  • هستی ناصری در دی ۲, ۱۳۹۳در۶:۴۴ ب٫ظ

   سلام دوست عزیز
   خوشحالیم که از مطالب خوشتون اومده و ممنونیم بابت لطفتون.
   چشم مطالب زناشویی هم بزودی میزاریم.

 5. ندا در دی ۳, ۱۳۹۳در۶:۲۷ ب٫ظ

  واقعا عالی بود مخصوصا قسمت زغالش …

 6. آصف در بهمن ۲۱, ۱۳۹۳در۱۲:۲۲ ب٫ظ

  با سلام اومیدوارم که همیشه حالتون خوب باشه ممنون بابت مطالبای خوبتون

 7. ارغوان در بهمن ۲۱, ۱۳۹۳در۳:۲۱ ب٫ظ

  بهترین مقاله ای بود که در مورد سفید کردن دندان ها خونده بودم.
  ممنون.

 8. نگار در تیر ۵, ۱۳۹۴در۱۲:۴۴ ب٫ظ

  این راهایى که گفتین میناى دندان از بین نمیبره!؟!؟ و اینکه زغال اکتیو و از کجا تهیه کنیم چون میگن فقط مغازهاى ماهى و اکواریوم دارن براى تمیز کردن اب !؟!؟!؟

  • حمید بستکی در آبان ۲۰, ۱۳۹۵در۳:۱۰ ق٫ظ

   همه مطلب هاتون عالی هستن از هستی خانم ام متشکریم

  • Ali در دی ۱۸, ۱۳۹۵در۵:۱۵ ب٫ظ

   سلام دوست عزیز:::::منم دقیقا مثل شما مسأله ی تهیه ی زغال اکتیو را داشتم>>>>اما خوشبختانه به واسطه ی یکی از دوستای عزیزم حل شد۰۰۰۰۰۰۰۰خوش حال میشم کمکت کنم

 9. یاسمین در تیر ۲۶, ۱۳۹۴در۶:۵۵ ب٫ظ

  چندبار استفاده از پوست موز دندانو سفید میکنه؟

 10. hoda در مرداد ۴, ۱۳۹۴در۵:۰۵ ق٫ظ

  سلام. مطابتون خیلی خوب و مفید بود. دمتون گرم***

 11. hoda در مرداد ۴, ۱۳۹۴در۵:۰۵ ق٫ظ

  سلام. مطالبتون خیلی خوب و مفید بود. دمتون گرم***

 12. Sina در مرداد ۸, ۱۳۹۴در۳:۱۳ ق٫ظ

  Kheyli Mamnun Babate Matlabetun , dOoste Aziz Man Mikham Too in Chan Ruze Beram Khasegari Ama Moteasefane Bekhatere Inke Sigar Mikesham DAndoonam Zarde Mesvakam Mizanam Ama Kamel Sefid Nemikone Dandoono Ye Rahe Hale Sariii Va Khoob Ro Baram Emial Konid Lotfan 🙁

  • محسن در مرداد ۱۸, ۱۳۹۴در۳:۴۲ ب٫ظ

   مبارک باشه دوست عزیز.
   فکر کنم سریع ترین راه حل ممکن برای شما همون مراجعه به دندانپزشکی و جرم گیری باشه.

  • mo@@4 در مرداد ۱۸, ۱۳۹۴در۴:۱۵ ب٫ظ

   بهتراینه ک تو این چند مدت سیگار نکشید و اصلا سیگار نکشید چون اگه زن ایندتون بفهمه کلا خاستگاری نمیتونید برید این نظر من بود

 13. mo@@4 در مرداد ۱۸, ۱۳۹۴در۴:۱۱ ب٫ظ

  لطفا ب سوال هایی ک دوستان گفتن ج بدید چون سوال من هم هست شایدهم سوال خیلیا باشه /////لطفا…ممنون

 14. فائز در شهریور ۲, ۱۳۹۴در۲:۵۸ ق٫ظ

  عالی بود مرسی

 15. محمد در شهریور ۱۷, ۱۳۹۴در۷:۰۶ ب٫ظ

  ذغال با خاکستر رو امتحان کنید یا از پدر بزرگاتون دربارش بپرسید

  • YasnaSphere در اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۵در۱۱:۵۴ ب٫ظ

   اگه زغال رو بکشیم .یه وقت واسه لثه ها ضرر نداره

 16. Maryam در شهریور ۲۹, ۱۳۹۴در۳:۲۶ ب٫ظ

  سلام ممنون از سایت خوبتون درسته که مسواک و نکشیدن سیگار و… باعث سلامت دندان میشه ولی بعضی اوقات سفیدی یا زردی دندان ممکنه ارثی هم باشه. اروپایی ها به خاطر نژادشون دندان هایی صدفی وزیبا دارن ولی بعضی از این آسیایی های بیچاره خودشونو میکشن از بس مسواک میزنن ولی یه وقتا جواب نمیده! اگر از همون بچگی برای کودک از این مسواک ها که داخل انگشت میره بزنید وبهش یاد بدید تاثیر داره.

  • آرشیداطایی در آبان ۲۵, ۱۳۹۷در۹:۳۶ ب٫ظ

   سلام ممنونم ازنظراتوسوال هایی که پیامک کردین من هم شنیدم که خاکسترزغال تاثیرداره ولی امتحانش نکردم اگرکسی ازشمااستفاده کردین ونتیجه گرفتین ماروهم راهنمایی کنین ممنونم ازهمتون

 17. Ava در آذر ۲۹, ۱۳۹۴در۴:۲۷ ب٫ظ

  سلام من از دندونام راضی بودم تا حدودی سفید بودن ولی از وقتی مسواکموعوض کردم روب زردی رفتن این اتفاق تو چند روز افتاد خیلی ناراحتم تحملشوندارم امروز دندونموبا سرکه شستم بهتر شدن ولی عوارضشو نمیدونم

 18. گندم در دی ۴, ۱۳۹۴در۳:۱۰ ب٫ظ

  ممنون خیلی جالب بود فقط پراکسید هیدروژن را کجا میشه تهیه کرد ایا دارو خانه ها مبدن

  • Chemist در تیر ۲۶, ۱۳۹۵در۹:۰۵ ب٫ظ

   من ارشد رشته شیمی هستم، نمیدونم پراکسید چه فوایدی برای سفید شدن دندان داره ولی میتونم به چند مورد از خطرات بسیار جدی پراکسید اشاره کنم.
   حتی بو کردن پراکسید باعث سرطان میشه چه برسه به اینکه روی دندان بمالید.. به نظر من از این روش استفاده نکنین خیلی بهتره.

 19. پانته آ در دی ۸, ۱۳۹۴در۲:۳۸ ب٫ظ

  سلام
  با تشکر از مطالب خوبتون
  امکانش هست بدونم از چه وب هاستی استفاده می کنید ؟

  • محسن در دی ۸, ۱۳۹۴در۱۰:۲۸ ب٫ظ

   سلام دوست عزیز
   اگر منظورتون منابع مطالب هستش که باید عرض کنم لینک منبع تمام مطالب بعد از عنوان مطلب درج شده و خودتون میتونید به سایت های منبع دسترسی داشته باشید.

 20. پانته آ در دی ۹, ۱۳۹۴در۱۰:۱۱ ق٫ظ

  سلام
  متشکر از پاسخ گوییتون
  منظورم این هست که برای ساخت این سایت از کدام میزبان وب و سیستم مدیریت محتوا استفاده کردید یا اینکه سفارش ساخت رو به کجا دادید

 21. سوگل در بهمن ۲۳, ۱۳۹۴در۲:۰۹ ق٫ظ

  وای خدااااا خیلی باحال نوشته بود (اگر به قصد لذت خورده شود حرام است)، کلا بخاطر مطالب مفیدتون هم ممنونم

 22. مینا در بهمن ۲۹, ۱۳۹۴در۰:۵۸ ق٫ظ

  نظر خود را بنویسیدلطفا حتما توضیح بدین این راح حلها شامل خانومای باردارهم میشه یانه .لطفا ی راه حلی بگید که تو بارداری نضرنباشه ممنون.منتظر جوابتون تو همین صفحه ام.

 23. فریبا در بهمن ۳۰, ۱۳۹۴در۵:۲۰ ب٫ظ

  آیا ذغال چوب منظور همون ذغالیه که باهاش کباب درست میکنن؟ آخه ذغال که سیاهه

  • محسن در بهمن ۳۰, ۱۳۹۴در۹:۰۱ ب٫ظ

   بله دوست عزیز منظور همون زغال چوبه.

  • A در شهریور ۱, ۱۳۹۵در۳:۵۲ ب٫ظ

   نه فک نکنم اون باشه! منظورش ذغال چوب فعاله که به صورت قرص یا کپسول تو داروخانه ها هستش!!!! خودمم به شک افتادم

 24. گلوریا در اسفند ۸, ۱۳۹۴در۱:۰۲ ق٫ظ

  سلام دوستان میشه یه راه خوب برای سفید شدن ددان بدین؟؟؟؟؟

 25. گلوریا در اسفند ۸, ۱۳۹۴در۱:۱۰ ق٫ظ

  سلام دوستان میشه یه راه خوب برای سفید شدن دندان بدین؟؟؟؟؟

 26. setareh در اسفند ۱۲, ۱۳۹۴در۲:۳۹ ب٫ظ

  سلام دوستان زغال چوب رو آردی کنید بعد مقداری هم نمک اضافه کنید دیگه لازم نیست آب اضافه کنید با همون زبری بزنید

 27. محمد جلال در فروردین ۴, ۱۳۹۵در۸:۲۸ ق٫ظ

  سلام دوستان من از زغال برای سفیدی دندان استفاده کردم خیلی عالی جواب میده یه تیکه زغال کوچک راه بصورت آرام روی دندان بکشید مراقب باشید روی لثه نخورد زخم کند بعد با آب بشوئید بسیار تاثیر دارد موفق باشید

  • راضیه در دی ۲۴, ۱۳۹۵در۱۲:۳۰ ب٫ظ

   فقط بلیچینگ

 28. محمود در فروردین ۲۰, ۱۳۹۵در۱۱:۱۸ ق٫ظ

  سلام
  من این ذغال و مالیدم جواب داد
  خواهشا دوستان چند تا سوال داشتم جواب بدید

  ۱. آیا ذغال تاریخ مصرف داره ؟
  ۲. چند ثانیه با دقیقه باید ذغال و روی دندون کشید ؟
  ۳. هر روز بزنم اشکالی نداره ؟ و یا مثلا رزوی ۲-۳ بار ؟؟؟؟
  ۴. میشه برای اینکه سیاهیش بره بلافاصله بعدش مسواک زد

  با تشکر

 29. monika در اردیبهشت ۸, ۱۳۹۵در۷:۲۹ ق٫ظ
 30. sareh در اردیبهشت ۱۳, ۱۳۹۵در۱۰:۱۸ ق٫ظ

  سلام چندوقت یکبار باید انجام داد

 31. ghazal در اردیبهشت ۱۷, ۱۳۹۵در۹:۰۳ ب٫ظ

  زغال که سیاهه با اب نمیره میشه بلافاصله بعدش مسواک زد؟

 32. آزی در اردیبهشت ۲۵, ۱۳۹۵در۹:۰۰ ق٫ظ

  سلام ممنون از مطالب خوبتان

 33. قاسم در اردیبهشت ۲۷, ۱۳۹۵در۱۲:۲۷ ب٫ظ

  عالی بود ولی یه مطلب دیگه بنویسد که چطوری دندونه خراب شده رو با پول کم پیش دکتر بکشیم آخه دکترای ایران بیشتر به تجارت فکر می کنن قیمت کارشون همگام با تورم هستش نه با وضع مردم فقیر

  • محسن در اردیبهشت ۲۸, ۱۳۹۵در۱۱:۳۹ ق٫ظ

   ممنون قاسم عزیز.
   حقیقت امر رو گفتید و متاسفانه هزینه دندانپزشکی به شدت بالاست.
   دندان نعمت بزرگیه که امیدوارم هیچکسی از روی بی پولی مجبور به کشیدن دندونش نشه.
   ولی در نهایت بهترین راهکار اینه که برای دفترچه بیمه سلامت اقدام کنید و به صورت رایگان دندونتون رو توی مراکز تامین اجتماعی بکشید.

 34. farrokh khalili در خرداد ۱۷, ۱۳۹۵در۱۱:۵۲ ق٫ظ

  با سلام وخسته نباشید خدمت کارشناسان این برنامه
  گزینه شماره یک که از قدیم الایام مرسوم بوده وهست بسیار کارامد وجالب بود و موفقیت بسیاری داشت بنده امتحان کردم وبسیار نتیجه خوبی داد
  ممنون وسپاسگذار از راهنمایی خوبتان

 35. Meysam در خرداد ۲۰, ۱۳۹۵در۲:۴۴ ب٫ظ

  من زغال چوب خوردم عالی بود جواب داد الان از بیمارستان دارم پست میزارم

 36. یاسمین در خرداد ۲۱, ۱۳۹۵در۲:۲۳ ق٫ظ

  اصلا موز جواب نمیده که

  • Anita در تیر ۱۲, ۱۳۹۵در۵:۴۱ ب٫ظ

   بعد از استفاده مداوم سفید می کنه

  • راضیه در دی ۲۴, ۱۳۹۵در۱۲:۳۱ ب٫ظ

   اصلا …

 37. محمد در خرداد ۲۵, ۱۳۹۵در۰:۱۴ ق٫ظ

  منم خوردم هم پوست موز هم ذغال وهم جوش شیرین الان هم ازکنارم یه حوری ردشد فکرکنم بهشت باشم
  ایول ایول عالیه شماهم امتحان کنید بیاین اینجا حرام بودنش هم اگه توبه کنیدخدا ارحم الراحمینه میبخشه

 38. ساردین در خرداد ۲۷, ۱۳۹۵در۱۱:۰۸ ب٫ظ

  سلام کدوم روش بهتر جواب میده

 39. nasrin در تیر ۸, ۱۳۹۵در۴:۳۵ ب٫ظ

  سلام
  آب و جوش شیرین باهم حرف نداره برای تمییزی دندان

  • آرشیداطایی در آبان ۲۵, ۱۳۹۷در۱۰:۱۷ ب٫ظ

   سلام دوستان من که توسییه میکنم ازجوش شیرین هم استفاده نکنین بامرورزمان دندوناتوساییده ونابودمیشه من دیدم که میگم

 40. Anita در تیر ۱۲, ۱۳۹۵در۵:۳۷ ب٫ظ

  اگه زغال سرطان زاست چرا میگن برا لاغر شدن خوبه

  • نرگس در تیر ۱۹, ۱۳۹۵در۲:۱۱ ب٫ظ

   سلام دوست عزیز سرطان از کمبود ویتامین B12 هست سرطان فقط از کمبود این ویتامین رخ میده

  • داوود جانانی در مهر ۲۷, ۱۳۹۵در۲:۱۳ ب٫ظ

   کلا سرطان باعث لاغری میشه دیگه
   و افرادی که به سرطان مبتلا میشن لاغر میشن
   برای همین وقتی ذغال بخوری سرطان میگیری ولی قبلش لاغر میشی
   بعدش هم چیزی نشده که
   آغا میگن کشش ندید

 41. بورزویه در مرداد ۹, ۱۳۹۵در۸:۴۴ ق٫ظ

  میگم اینای که گفتین بزنیم اون پایین پایین ها هم سفید میکنه یانه من شنیدم آبلیمو بزنی به اون سفید میشه

 42. Anahita در شهریور ۲, ۱۳۹۵در۳:۵۵ ب٫ظ

  من سرکه ی سیب هم امتحان کردم فوق العاده است.

 43. فرامرز در شهریور ۶, ۱۳۹۵در۹:۵۹ ب٫ظ

  سلام
  در پاسخ به دوستی که علت حرام بودن خورون ذغال رو پرسیدن عرض میکنم:
  درفقه شیعه خوردنی های حرام به دودسته تقسیم میشوند
  ۱-ده خوردنی که در رساله نوشته شده مثل خون وشراب و…
  ۲-خباعث:چیزهایی که اکثرانسانها ازخوردنشون مشمئز میشوند.مثل اخلاط گلو وذغال و ….
  ولی درمطلب نوشته شده بحث ازخوردن ذغال نبود.بلکه گفته بودبه دندان بمالید

 44. علی در شهریور ۹, ۱۳۹۵در۸:۲۶ ب٫ظ

  پوست سبز رنگ گردو تازه خیلیییییی خوب جواب میده،اون رو ب اندازه مربع یک سانتی دربیارین و محکم ب دندون بمالید،حالا نه زیاد هم محکم،واقعا خیلی خوب تاثیر گذاره،فقط یه نکته اینکه مزه تلخش رو کمی تحمل کنید دوم اینکه حتما از کرم یا رژ لب یا برق لب استفاده کنید قبلش ک روی لبهاتون رنگی نشه.

  • رکسانا در شهریور ۲۳, ۱۳۹۵در۱۲:۱۴ ب٫ظ

   من امتحان کردم فقط دو روز دندونام سفید شد اما بعد از اون دندونام به رنگ قبلیه خودشون برگشتن

 45. وحید در شهریور ۱۶, ۱۳۹۵در۸:۰۷ ق٫ظ

  آره پوست تازه شاخه های درخت گردو عالییییییی هستند لطفا یک با امتحان کنید باورکنیدضررنمیکنید

 46. saad در شهریور ۲۸, ۱۳۹۵در۲:۰۸ ب٫ظ

  سلام برادرمحمد موضوع حلال یا حرام بودن زغال به کنار،خوردن چیزی که دراصل میدانیم حرام است و یا انجام دادن کاری که میدانیم حرام است،عمل به آن حرام می باشد.چراکه حکم خداوند درآن وحرام بودن آن را ازقبل میدانی واین گفته ی شما((اگر حرام هم بود انجام بدیم خداوند ارحم الراحمین است ))درست نیست چراکه معنای قول شما استخاف وفریب خداونداست واین آیه چنین قولی را این چنین پاسخ میدهد سوره البقره آیه ۹
  یُخَادِعُونَ اللَّهَ وَالَّذِینَ آمَنُوا وَمَا یَخْدَعُونَ إِلَّا أَنْفُسَهُمْ وَمَا یَشْعُرُونَ [۹] اینان خدا و مؤمنان را مى‌فریبند، و نمى‌دانند که تنها خود را فریب مى‌دهند.(۹)

 47. pouya در مهر ۶, ۱۳۹۵در۲:۴۸ ق٫ظ

  مرجع تقلید تون را عوض کنید یک مرجع تقلید که ذغال حرام نکرده دستا پا کنید برای خودتون

 48. Masi در مهر ۱۱, ۱۳۹۵در۱:۰۶ ق٫ظ

  سلام ب همه. در مورد زغال چوب باید بگم که مادر بزرگ من همیشه کمی خاکستر زغال و نمک میریخت کف دستش و با انگشت روی دندانهاش میسابید و واقعا دندونهای سالم و تمیزی داشت, جوری که وقتی میخواست عمل آب مروارید کنه دکتر بهش گفت که دندونهاتون رو دربیارید مادربزرگم گفته بود چجوری.. چرا.. دکتر گفته بود نمیشه با دندون مصنوعی بری اتاق عمل و وقتی گفته بودن که دندونهای خودشه بیشتر پرستارها میومدن و دندونهاشو چک میکردن و همش میپرسیدن که با چی میشوری..

 49. داوود جانانی در مهر ۲۷, ۱۳۹۵در۲:۱۱ ب٫ظ

  خوردن ذغال حرام اندر حرام است
  در روایت ها قید شده کسی که ذغا بخورد فرشته ها به او تف می کنند
  و خود خدا هم دهنش را مورد عنایت قرار می دهد
  اصلن یک کاری نکنید که مردم بگویند کاری کرده است
  طوری نکنید که مردم بگویند طوری شده است
  دانشگاه بروید
  اما دانشگاهی که دانشگاه نباشد دانشگاه نیست
  قرض الحسنه خوب است
  و اقتصاد مال خر است

  • سمیه از یزد در مهر ۳۰, ۱۳۹۶در۲:۴۴ ب٫ظ

   الآن کیومسخره کردین متاسفم براتون مسخره واقعی خودتوتید که بازیچه دست دیگرانید جملات قبل وبعد این فرمایشاتو هم گوش بدین بعد مسخره کنید عقل کلها

 50. خانم خانما در مهر ۲۹, ۱۳۹۵در۸:۲۳ ب٫ظ

  ?????????کلا سرطان باعث لاغری میشه دیگه
  و افرادی که به سرطان مبتلا میشن لاغر میشن
  برای همین وقتی ذغال بخوری سرطان میگیری ولی قبلش لاغر میشی
  بعدش هم چیزی نشده که
  آغا میگن کشش ندید
  ……………………..
  منم خوردم هم پوست موز هم ذغال وهم جوش شیرین الان هم ازکنارم یه حوری ردشد فکرکنم بهشت باشم
  ایول ایول عالیه شماهم امتحان کنید بیاین اینجا حرام بودنش هم اگه توبه کنیدخدا ارحم الراحمینه میبخشه
  ?????یعنی ترکیدم از خنده

  • زهرا در دی ۲۳, ۱۳۹۵در۸:۱۷ ب٫ظ

   خیلی بی مزه ایید واقعا

 51. آیلین در مهر ۳۰, ۱۳۹۵در۱:۴۳ ق٫ظ

  سلام
  میتونید پوست گردوی تازه رو هم برای سفیدی دندون استفاده کنید خیلی سفید میکنه ولی کوتاه مدت مثلا یه هفته ?

 52. shahab در آبان ۱۴, ۱۳۹۵در۷:۴۹ ق٫ظ

  سلام عرض ادب واحترام خدمت سروران عزیزوگرامی مخصوصا جناب دکتر و مدیریت و زحمت کشنده گان این برنامه خواستم عرض کنم بنده شخصا الان بیش از بیست ساله دندانهایم را با سوخته پوست سفت نارگیل مسواک میزنم اصلا معجزه میکنه شما پوست سفت نارگیل را بسوزانید بخاطر. وجود. روغن راحت میسوزدنیمه سوزشد خاموش کنید پودرش کنیدنرم بسایید و با انگشت یا مسواک نرم مسواک بزنید هرلکه ای را تمیز کرده واقعا معجزه میکند بیست ساله مدام استفاده میکنم عالیه شماهم تجربه کنید، خدا نگهدارتان

 53. یاسین در آذر ۴, ۱۳۹۵در۴:۰۲ ق٫ظ

  سلام تمام اینا درست همه اینا یه جوری خوبن و دندون رو سفید میکنن ولی خیلی از اینای که گفته شد واقعا برای بدن خطرناکن من از زمانی که یادم میاد فقط پوست موز رو امتحان کردم هفته ۲بار یا۳بار واقعا هم خوب و من ازش راضی هستم برای پسرم که شربت اهن میدادیم زیر ۲سالش بود دندوناش سیاه شده بود همه میگفتن خراب میشه ولی من خودم با مسواک زدن دندوناش با همین پوست موز سفید کردم هیج کس باورش نمیشود ..به شماهم پیشنهاد میکنم نه خطری داره نه چیزی حداقل مطمئن هستیم که خوردنی .ممنون از مطالبتون

 54. یاسین در آذر ۴, ۱۳۹۵در۴:۰۴ ق٫ظ

  ۲بار یا ۳بار در هفته ولی یادتون نره که پوست موز رو بشورید ها ممنون

 55. بنکر در آذر ۱۳, ۱۳۹۵در۶:۲۲ ب٫ظ

  ممنون از متن .حالا خدایی این دکترا ازنیویورک و نیو جرسی و .‌‌‌‌…بودن کی اینارو توصیه کردن!

 56. ویدا در آذر ۱۵, ۱۳۹۵در۷:۰۹ ب٫ظ

  عالی بود مرسی

 57. رشید در آذر ۱۵, ۱۳۹۵در۱۱:۳۶ ب٫ظ

  سلام من زغال رو امتحان کردم فقط تنبکو هم بزارین

 58. رشید در آذر ۱۵, ۱۳۹۵در۱۱:۳۷ ب٫ظ

  سلام زغال خوبه من امتحان کردم

 59. zahra در آذر ۱۸, ۱۳۹۵در۰:۴۰ ق٫ظ

  نمک هم عالیه امتحان کنین یکم بریزین رو خمیر دندون

 60. AmirAli.Kml در آذر ۲۶, ۱۳۹۵در۹:۲۷ ق٫ظ

  من یبار زغال خوردم..اما چون به قصد سفید کردن دندونام بود نه به قصد لذت حروم نشدم?

  • زهرا در دی ۲۳, ۱۳۹۵در۸:۱۵ ب٫ظ

   بازی با دین؟ نچ نچ نچ نچ

 61. محمد از تبریز در دی ۱۳, ۱۳۹۵در۱۲:۴۵ ب٫ظ

  همش الکی هست .روی یک قاشق چایخوری جوش شیرین . لیمو ترش تازه رو فشار بدید آبش با جوش شیرین قاطی بشه بعد بزنین دندوناتون مثل برف سفید میشه. من هفته ای دوبار میزنم دندونام سفید سفید سفید هست

 62. sogand در دی ۱۵, ۱۳۹۵در۱۰:۰۹ ق٫ظ

  میگن جوش شیرین برای دندون مضره!

 63. sayedeh در بهمن ۱, ۱۳۹۵در۱۰:۴۲ ب٫ظ

  توصیه میکنم جوش شیرین استفاده نکنین زغال از راه های خوبشه

 64. mina در بهمن ۱۱, ۱۳۹۵در۹:۲۱ ب٫ظ

  سلام
  من دندون هام سفیده جنسشم خوبه تاحالاهم دندون پزشکی اصلا نرفتم چون مشکلی واسه دندونام پیش نیومده اما پشت ۴تادندون پائین جلوی دهنم یکم کدره مسواکم میزنم ،به نظرتون باید برم جرم گیری کنم جرم گیری ضرر نداره؟؟؟

  • رويا در بهمن ۲۲, ۱۳۹۵در۳:۵۶ ب٫ظ

   سلام منم موافقم کاملا

 65. رويا در بهمن ۲۲, ۱۳۹۵در۳:۵۷ ب٫ظ

  من هم با شستن زغال امتحان کردم
  جواب داده

 66. رويا در بهمن ۲۲, ۱۳۹۵در۳:۵۹ ب٫ظ

  من خوندم که پوست بادام خشک را بسوزانیدو پودرکنید بمالید دندانهایتلن سفیدشود

 67. رويا ونكي در بهمن ۲۲, ۱۳۹۵در۴:۰۰ ب٫ظ

  ضمنا ابلیمو هم خیلی مناسب هست برای دندانها

 68. eli در بهمن ۲۵, ۱۳۹۵در۴:۵۴ ق٫ظ

  کدوم بهتره از همش من جوش شیرین زدم جواب نداد??

 69. Leila در اسفند ۱۷, ۱۳۹۵در۹:۲۵ ب٫ظ

  سلام دکتربه من گفته که باید دندون هامو ایمپلنت کنم به نظرتون جواب میده

 70. Leila در اسفند ۱۷, ۱۳۹۵در۹:۲۷ ب٫ظ

  سلام دکتربه من گفته که باید دندون هامو ایمپلنت)روکش) کنم به نظرتون جواب میده

 71. بهراد در اسفند ۱۸, ۱۳۹۵در۱۱:۵۹ ب٫ظ

  سلام الان دیگه با این تاریخ و مطلب قدیمی کلی از دندان های کسانی که پی ام دادند ریخته
  بهترین راه حل کشیدن دندان و گذاشتن مصنوعیه آن است عزیزان

 72. نیما در فروردین ۲۸, ۱۳۹۶در۹:۰۷ ق٫ظ

  با سلام به همه ی دوستان ..
  در موارد ذکر شده ، پوست موز و توت فرنگی له شده از بقیه ی راهکارها مفید تر و بهتره ، البته علاوه بر این دو راه می تونید از پوست پرتقال هم کمک بگیرید و با مالیدن پوست پرتقال بر روی دندانها ، تاثیر جرم زدایی این میوه رو هم ببینید…
  لازم میدونم که این نکته رو گوش زد کنم که : همه ی این راه کارها در صورتی منتج به نتیجه ی دلخواه میشه که مداومت در مصرف داشته باشید و حداقل یک ماه و هر روز یک بار انجام بدین..
  موفق و شاد باشید.

 73. شروين در اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۶در۸:۵۲ ب٫ظ

  عرض سلام ادب واحترام در روز سه مرتبه پس از صرف وعده های غذایی مسواک و نخ کشی مرتب پرهیز از دخانیات ومتناسب سالیانه دو مرتبه جرمگیری،مصرف جعفری باعث تقویت لثه شده و استفاده از پودر جرمگیری بهداشتی(ماهانه سه بار)استاندارد داروخانه ای،استفاده از مواد غذایی پروتئینی به جهت جذب کلسیم و سایر مواد مغذی مربوط به جهت استحکام دندان و بافتهای استخوانی و کلسیمی،موفق باشید.

 74. شروين در اردیبهشت ۳۰, ۱۳۹۶در۹:۰۱ ب٫ظ

  پیامبر مکرم اسلام فرموده اند: اگر مسواک زدن برای امتم سخت نبود آنرا واجب میکردم. قبلأ عرض کردم پیشگیری بهتر از درمان است،وزن یک دندان بهایش بیشتر هم وزن طلای آن و بدست آوردن یا بازیابیش سخت تر،از طلاهای دهانتان که باعث حفظ زیبایی و مواردی برای ظاهربینان است به شایستگی حراست وحفاظت کنید،حفظ دندان باعث سلامتی دستگاه گوارشی و سلامت غذایی شماست.

 75. سپهر در خرداد ۳۰, ۱۳۹۶در۸:۱۸ ب٫ظ

  سلام مسواکتون رو خیس نکنید همون طور خشک خمیر دندان رو روش بمالید و مسواک بزنید ۰ چون مسواک خشکه زردی دندان رو میکَنه!

 76. حدیثم در تیر ۱۱, ۱۳۹۶در۵:۴۸ ب٫ظ

  میگما اگه زغال بزنم بعدش سیاهی دندونا راحت از بین میره یا باید روش مسواک بزنم؟؟؟؟لطفا سریع جواب بدین

 77. Leyli در آبان ۲۸, ۱۳۹۶در۳:۱۲ ب٫ظ

  ????????????????
  بالاخره ذغال حرامه یا نه؟
  ????????????????????‍

 78. zaynab در آذر ۱, ۱۳۹۶در۳:۴۵ ق٫ظ

  دوستان خیلی باحالید.
  قبل از مسواک دهنتونو با سرکه سیب شستشو بدید بعد مسواک بزنید خیلی تاثیر داره برای سفیدی دندان

 79. رویا در آذر ۳۰, ۱۳۹۶در۱۲:۴۹ ب٫ظ

  ولا همش الکیه مرتب مسواک بزنین هی دنداناتان سفید میمانه مه هر روز میزنم سفیده از هیچی هم استفاده نمکنم

 80. mf در دی ۲۱, ۱۳۹۶در۹:۲۹ ق٫ظ

  ذغال کربن خالصه.شدیدا مضره و سرطانزاست.اون موقع نمیشد حالیه مردم کنن گفتن حرامه!!!!

 81. zahra در خرداد ۱۲, ۱۳۹۷در۶:۱۳ ب٫ظ

  چی چی میگید… زغال حرام نیست که…من خودم قران رو خوندم و حفظ و تفسیرشو میرم و یاد میگیرم…حرفی نزده شده که ذغال حرامه…من که ندیدم…داخل قران یک ایه هست درباره چیز های حرام (آیه ی ۱۷۳ سوره بقره)داخلش ۱گوشت خوک۲هرچیزی که ادمو مست کنه۳خوردن گوشت مردار۴خوردن خون حرامه و داخل آیه گفته همین ها حرام هستن و هرچیزی غیر از اینا حرام نیست..نوش جونتون خدا فرستاده تا بخورید…دیگه قرانو که همتون قبول دارید…ادرسشم دادم برید آیه رو ببینید…
  دوم اینکه داخل مطلب گفته ذغالو بمالید به دندوناتون نگفته که بخورید😑

  اینم بگم آیه که تموم بشه شمارش زده شده..مثلا [ذلک الکتاب لا ریبه فیه هدا للمتقین (۱)👉اخر ایه شمارشه]
  گفتم شاید بعضیا ندونن منم قبلا اشتباه میکردم 😅

  نرن آیه های بالا و پایینو نبینن نگن این دروغ گفته

 82. الناز در مهر ۹, ۱۳۹۷در۳:۳۴ ب٫ظ

  سلام.زغال چوب از کجا پیدا کنم لطفا جواب بدین ممنون از سایتتون

  • محسن در مهر ۱۰, ۱۳۹۷در۳:۳۱ ب٫ظ

   سلام الناز عزیز
   چوب رو آتیش بزنید و اجازه بدین بسوزه وقتی که سوخت قبل از اینکه تبدیل به خاکستر بشه خاموشش کنید.

نظر خود را بیان کنید