پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

چگونه دندان های زرد خود را سفید کنیم؟

10 راه برای سفید کردن دندان های زرد و لکه دار به شیوه ای طبیعی

سفید کردن دندان های زرد

لکه های موجود بر روی سطح درونی یا بیرونی دندان و یا تغییر رنگ دندان می تواند تاثیر بدی بر روی روحیه ی اکثر افراد داشته باشد و حتی منجر به بروز احساسات نا خوشایند و عدم اعتماد به نفس در فرد شده و او را از حضور در اجتماع محروم سازد.

در واقع تغییر رنگ دندان و بروز لکه هایی بر روی آن می تواند یکی از محصولات جانبی بسیاری از عادات متداول زندگی امروزی ما، از جمله مسائل بهداشتی، مصرف دارو و یا عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باشد.

به طور کلی، دلیل تغییر رنگ دندان به دو دسته از عوامل متمایز درونی و بیرونی تقسیم بندی می شود. لکه ها و رنگ هایی که مینای دندان را تحت تاثیر قرار می دهند، بیرونی هستند در حالی که لکه های درونی آنهایی هستند که بر ساختار داخلی دندان تاثیری نداشته و فقط رنگ دندان را تغییر می دهند. در حالی که استثنائاتی هم وجود دارد، لکن تغییر رنگ دندان همیشه نشان دهنده بروز مشکلی در درون دندان نیست و نشان دهنده ی ایجاد خطری برای سلامت انسان نمی باشد.

در واقع، در اغلب موارد دندان های رنگی یا زرد و یا حتی دندان هایی که لکه دارند دندان های بسیار سالمی هستند.

در این مقاله، ما بر آنیم تا به بررسی چیزهایی بپردازیم که باعث زرد شدن دندان ها شده و در کنار آن، دیگر اشکال تغییر رنگ آن ها را نیز بررسی نماییم.

علاوه بر این ما در نظر داریم به بیان روش های طبیعی ای بپردازیم که با پیروی از آن ها می توانید دندانی سفیدتر و لبخندی درخشان تر داشته باشید و از سلامت دهان و دندان کافی بهره مند گردید. زیرا هیچ کس دوست ندارد که با دندان هایی زرد و بد رنگ در جامعه حاضر شود.

و اما سوالی که در اینجا پیش می آید و قرار است بدان بپردازیم این است که چگونه می توان دندان های زرد و لکه دار را با استفاده از روش های طبیعی سفید نمود؟

هنگامی که ما توانستیم از مشکلات و عواملی که باعث تغییر رنگ دندان ها و بروز لکه هایی بر رویشان می شوند آگاه شویم، و همچنین تفاوت بین لکه های داخلی و بیرونی را کشف نماییم، می توانیم عزم خود را جزم کنیم تا از بروز چنین مشکلی جلوگیری کرده و یا از درمان های موجود برای بر طرف نمودن این مشکل استفاده نماییم.

برای جلوگیری از تغییر رنگ دندان ها و یا بروز لکه بر روی آن ها، اولین و بهترین ایده امتناع از سیگار کشیدن، استعمال هر گونه دخانیات و همچنین عدم مصرف غذاها و نوشیدنی هایی است که باعث به وجود آمدن این مشکل و یا تشدید شدن آن می شوند. برای جلوگیری از بیشتر شدن احتمال زرد شدگی دندان ها، باید در ابتدا بهداشت دهان و دندان را به خوبی رعایت نمایید و حداقل یک بار در سال به یک دندان پزشک حاذق مراجعه کنید تا به بررسی دندان هایتان بپردازد و مشکلات بالقوه ی موجود را شناسایی کند.

قبل از مطالعه ۱۰ روش طبیعی سفید کردن دندان های زرد میتوانید مقاله سفید کننده دندان را نیز بخوانید تا با برخی از مواد طبیعی مورد استفاده برای سفید کردن دندان ها آشنا شوید.

۱۰ روش سفید کردن دندان های زرد

 1. پراکسید هیدروژن (آب اکسیژنه) و جوش شیرین

زمانی که شما پراکسید هیدروژن و جوش شیرین را با هم ترکیب کنید و از آن ها برای پاکسازی دندان هایتان استفاده نمایید به خوبی مشاهده خواهید کرد که این ترکیب تقریبا با انواع روش های سفید کننده حرفه ای قابل مقایسه است چرا که این مخلوط می تواند به خوبی انواع پلاک ها و باکتری هایی را که می توانند باعث بروز لکه های دندانی شوند و یا رنگ دندان را تغییر دهند در هم شکسته و نابود کند.

اکثر افرادی که برای ۱۶ هفته از پر اکسید هیدروژن و جوش شیرین استفاده کرده اند تا دندان هایی شفاف و براق و لبخندی جذاب تر داشته باشند، متوجه بهبود قابل ملاحظه ای در رنگ و لکه های دندان هایشان شده اند.

این ترکیب تا حدی موثر است که بسیاری از تولید کنندگان آن را با مواد دیگری ترکیب نموده و به عنوان یک معجون با مارک خود روانه ی بازار نموده و توانسته اند به سود خوبی از این راه دست پیدا کنند. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید در ابتدای کار به آن ها توجه کنید:

 • ۱ قاشق غذاخوری جوش شیرین و ۲ قاشق غذاخوری پر اکسید هیدروژن را با هم ترکیب نمایید
 • هر دوی این مواد را آن قدر با هم ترکیب کنید تا خوب با هم مخلوط شوند
 • به مدت ۲ تا ۳ دقیقه دندان هایتان را با این مخلوط مسواک کنید

علاوه بر این باید خاطر نشان کنم که ترکیب پراکسید هیدروژن و جوش شیرین می تواند به عنوان یک دهان شویه ی فوق العاده مورد استفاده قرار گیرد بنابراین برای کسب بهترین نتایج، مقدار مساوی ای از این مواد را با هم ترکیب کرده و سپس آن ها را با استفاده از یک مسواک بر روی دندان هایتان بکشید. پس از مدت زمان اندکی خودتان نتایج شگفت آور استفاده از این ترکیب را مشاهده خواهید نمود.

 1. زغال فعال

زغال فعال نیز در از بین بردن لکه ها، باکتری ها و سمومی که معمولا باعث زرد شدن و لکه دار گردیدن دندان ها شده و آن ها را از حالت عادی خارج می کنند موثر است.

شما می توانید زغال فعال را در اکثر داروخانه ها و فروشگاه های بزرگ پیدا کنید. در واقع اکثر مغازه ها این ماده را می فروشند. با این حال، ممکن است استفاده از این زغال برای همه، مخصوصا افرادی که دچار حساسیت های دندانی شدید هستند موثر نباشد زیرا زغال چوب سایش بیش از حدی را بر روی دندان به وجود آورده و ممکن است مینای دندان را حساس کند.

با این وجود، اگر علاقه مند هستید تا حتی شده برای یک بار زغال فعال را امتحان نمایید، چند راهنمایی مفید وجود دارد که دانستنشان خالی از لطف نیست:

 • مقداری از زغال فعال را به اندازه ی خمیر دندان بردارید و آن را بر روی مسواکتان قرار دهید
 • حداقل به مدت ۲ دقیقه این خمیر را با یک حالت دورانی بر روی دندان هایتان به آرامی بکشید

در حالی که می توانید از چیزهای دیگر هم استفاده کنید لکن، بهتر است زغال فعال را ابتدا با آب مخلوط نموده و سپس از آن به عنوان دهان شویه استفاده کنید و دهان و دندان هایتان را بشویید و پاکیزه نمایید.

اگر چه زغال فعال در امر سفید کردن دندان های زرد و لکه دار واقعا تاثیری شگفت انگیز دارد لکن پودر زغال فعال می تواند در شیار های کوچک موجود در بین دندان ها گیر کرده و در همان جا باقی بماند بنابراین پس از استفاده از این محصول، دهان خود را به خوبی با آب بشویید تا تمام ذرات و دانه های زغال گیر کرده در بین دندان هایتان خارج شوند.

 1. سرکه ی سیب

استفاده از سرکه سیب نیز یکی از راه های موثر برای رفع تغییر رنگ دندان و از بین بردن لکه های نا مطلوب روی آن است.

برای این که بتوانید دندان های زرد و لکه دار خود را با سرکه ی سیب سفید کنید، بهتر است قبل از مسواک زدن از آن به عنوان دهان شویه استفاده نمایید. برای کسب بهترین نتایج، ۲ قاشق سوپ خوری سرکه ی سیب را در ۵ اونس آب رقیق کرده و مایع به دست آمده را چیزی در حدود ۲۰ تا ۳۰ ثانیه در درون دهانتان قرقره کنید.

دلیل این که سرکه ی سیب برای از بین بردن زردی و لکه های دندان هایتان بسیار موثر است این است که این ماده حاوی مواد سفید کننده طبیعی ای است که می توانند لکه ها و رنگ ناشی از قهوه، شراب و دخانیاتی نظیر توتون و تنباکو را از بین برده و نابود کنند.

همچنین بخوانید: سرکه سیب چه خواصی دارد؟
 1. استفاده از روغن نارگیل

استفاده از روغن نارگیل برای مسواک کردن دندان ها یکی از روش های موثر موجود برای حذف پلاک ها، رسوبات و باکتری هایی است که در درون حفره های دهان زندگی می کنند.

علاوه بر این، تحقیقات انجام شده در این خصوص نشان داده اند که این روغن در کاهش مشکلات لثه ها نیز موثر می باشد. بنابراین برای کسب بهترین نتایج، ۱ یا ۲ قاشق چایخوری روغن نارگیل را حداقل به مدت چیزی در حدود ۱۰ دقیقه قبل از مسواک زدن در دهانتان نگاه دارید و در واقع از آن به عنوان دهان شویه استفاده کنید.

برای کسانی که طرفدار روغن نارگیل نیستند، روغن کنجد و روغن دانه آفتاب گردان نیز می تواند همان اثر را داشته باشد. پس توصیه می شود که از این روغن ها استفاده کنند.

 1. مصرف میوه های پر آب

خوردن میوه هایی که حاوی درصد بالایی آب هستند مانند پرتقال، انگور و هندوانه می تواند باعث از بین بردن پلاک ها، لکه ها و رسوبات و باکتری هایی شود که اغلب منجر به زردی و یا بروز انواع لکه ها بر روی دندان ها خواهند شد.

 1. پوست میوه

اگر چه ممکن است از نظرتان کمی عجیب به نظر برسد اما پوست میوه هایی نظیر لیمو، پرتقال، یا موز می تواند زردی دندان هایتان را بر طرف کرده ، از بروز لکه ها جلوگیری کنند و لبخندی درخشان را به شما تقدیم نماید.

پوست این میوه ها حاوی دی-لیمونن است که برای درمان برخی مشکلات بهداشتی – سلامتی مانند سرطان و برونشیت کاربردی فوق العاده و اثری استثنایی دارد.

علاوه بر این، از پوست چنین میوه هایی می توان برای سفید کردن دندان های لکه دار یا زرد رنگ استفاده نمود. همانند پراکسید هیدروژن و جوش شیرین، بسیاری از تولید کنندگان، دی لیمونن را به خمیر دندان های خود اضافه می کنند تا تاثیر سفید کننده و لکه زدای خمیر دندان هایشان را چند برابر نمایند.

برای کسب بهترین نتایج، بهتر است چیزی در حدود ۲ دقیقه، پوست چنین میوه هایی را بر روی دندان هایتان بمالید. پس از اتمام کار، حتما باید دهان خود را کاملا با آب شست و شو دهید زیرا اسید پوست میوه می تواند مینای دندان شما را از بین ببرد. بنابراین سعی کنید حتما دهانتان را با آب بشویید تا از مشکلی گرفتار مشکل دیگر نشوید و یا به اصطلاح از چاله به چاه نیفتید.

 1. سبزیجات

درست همانند میوه ها، خوردن سبزیجات تردی مانند کرفس و هویج خام می تواند راهی عالی برای حذف پلاک ها و بر طرف نمودن باکتری هایی باشد که سبب ایجاد لکه ها و تغییر رنگ دندان ها می شوند.

 1. کیت های سفید کننده ی دندان بدون نسخه

کیت های سفید کننده ی بدون نسخه یکی از جایگزین های مناسب موجود برای عملیات سفید کننده ی حرفه ای هستند که در مطب دندان پزشکتان بر روی دندان هایتان انجام می شوند.علاوه بر این این کیت ها از سفید کننده های دندان ارزان تر نیز هستند. گفتنی است که کیت های سفید کننده بدون نسخه در قالب ژل، نخ، باکس و خمیر دندان موجود هستند.

 1. شیوه ی مسواک زدن صحیح

مسواک زدن صحیح و استفاده از نخ دندان می تواند به حفظ سلامت دهان و دندان شما کمک کند و مانع از تغییر رنگ دندان هایتان شود. با این حال، همه بلد نیستند به درستی مسواک بزنند و معمولا این کار را به اشتباه انجام می دهند .

باید در هنگام مسواک زدن از حرکات دورانی برای مسواک کردن دندان ها استفاده کنید زیرا این حرکت باعث تحریک لثه هایتان نمی شود و کاملا دندان هایتان را تمیز می کند.

در انتها باید بگویم که بهتر است، حداقل دو بار در روز دندان هایتان را مسواک کنید و سعی کنید این کار به مدت ۲ دقیقه طول بکشد.

 1. داشتن برنامه ای منظم برای انجام تست های دندان پزشکی

در حالی که سن و شیوه زندگی می تواند نقش مهمی را در تغییر رنگ دندان ها ایفا کند، داشتن برنامه منظمی برای انجام تست های دندان پزشکی یکی از راه های موثر در تشخیص انواع مشکلات دهان و دندان خواهد بود.

بهتر است ابتدا مشکلاتتان تشخیص داده شوند تا بتوانید بعد از آن لکه های دندان را بر طرف نموده و لبخند روشن و زیبایی را به دست آورید بنابراین، حداقل یک بار در سال به دندان پزشک خود مراجعه نمایید.

نظر خود را بیان کنید