پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

علت سیاه شدن دندان چیست؟

چه چیزی باعث می شود دندان ها سیاه شوند؟
علت سیاه شدن دندان چیست؟

علت سیاه شدن دندان چیست؟ جرم سیاه و خاکستری روی دندان نشانه چیست؟

دندان های سیاه می توانند نشانه ای از پوسیدگی اساسی یا حفره هایی باشند که باید در اسرع وقت به آنها رسیدگی شود. از جهتی دیگر سیاه شدن دندان ها ممکن است نتیجه لکه دار شدن آن ها باشد.

غذاها و نوشیدنی های مختلف می توانند لکه های رنگی اندکی را بر روی دندان به جای بگذارند و سبب سیاه شدن دندان ها شوند. رنگ اصلی دندان ها تا حد زیادی تحت تاثیر کلسیم موجود در لایه بیرونی دندان، که به عنوان مینا شناخته می شود قرار دارد.

با گذر زمان، لکه هایی که از غذاها و نوشیدنی ها باقی می مانند، می توانند دندان ها را زرد یا خاکستری کنند. با این حال، چنانچه دندان ها سیاه شوند، فرد باید در اسرع وقت به دندان پزشک مراجعه کند.

چه چیزی باعث سیاه شدن دندان ها می شود؟ دندان ها بنا به دلایل بیرونی و درونی سیاه می شوند، دلایلی که در این مقاله قصد داریم به معرفی آنها بپردازیم:

علت بیرونی سیاه شدن دندان ها:

این علل می توانند شامل موارد زیر باشند

 • آسیب به مینای دندان
 • لکه ها
 • به جای ماندن رسوبات

برخی از علل مستقیم رنگی شدن دندان ها عبارتند از:

 • مصرف مداوم غذاها و مواد غذایی تیره رنگ مانند قهوه
 • مصرف داروهای خاص مانند مکمل های آهن مایع
 • استفاده از بعضی از دهان شویه و خمیر دندان ها
 • استفاده از تنباکو
 • برداشتن تاج دندان و پر کردن آن  با سولفید نقره

علت درونی سیاهی دندان

هنگامی که دندان از درون دچار آسیب می شود ممکن است سیاه شود. شایع ترین مجرمان سیاه شدن دندان ها در این گونه موارد پوسیدگی داخلی یا حفره ها هستند. به عنوان مثال، یک عفونت مینا یا دندان مرده ممکن است باعث سیاه شدن دندان ها شود. پوسیدگی از داخل شروع می شود و راه خود را به سطح دندان باز می کند. رنگ سیاه دندان ممکن است ابتدا در برخی نقاط ظاهر شود و در نهایت در صورت عدم رسیدگی به آن، کل دندان را فرا گیرد.


علائم سیاه شدن دندان:

این که یک دندان به سرعت از رنگ روشن به رنگ تیره و یا کاملا سیاه تبدیل شود به هیچ وجه نرمال نیست. اما قبل از اینکه دندان شروع به سیاه شدن کند، علائم دیگری نیز پدیدار می شوند.

در بعضی موارد ممکن است یک نقطه یا لکه قهوه ای یا خاکستری قابل مشاهده باشد. با گذشت زمان، این نقاط قهوه ای سیاه می شوند. در موارد دیگر ممکن است نقاط کوچک تیره ای در سطح دندان ایجاد شود که بعدا کل سطح دندان را فرا گیرند. این نقاط کوچک سیاه اغلب  در نزدیکی خط لثه ظاهر می شوند، که یک اتفاق معمولی در کودکان دارای دندان های سیاه است.

وقتی رسوبات علت سیاه شدن دندان باشند، فرد احتمالا  در خارج از دندان آسیاب یا داخل دندان های جلو متوجه تغییر رنگ و سیاه شدن دندان ها می شود. رسوبات تا زمانی که باعث ایجاد لکه های سیاه بر روی دندان شوند ادامه خواهند داشت. در این موارد، لکه‌ها ممکن است به مینای دندان ها نیز برسند.


درمان و پیشگیری

معمولا درمان دندان های سیاه در خانه امکان پذیر نیست. چند کیت سفید کننده خانگی در دسترس است که ممکن است به کمتر شدن تغییر رنگ دندان ها کمک کند، اما دندان های سیاه معمولا نیاز به درمان حرفه ای دارند و لذا باید به دندان پزشک مراجعه شود.

یک دندانپزشک، دندان ها را برای تشخیص علت زمینه ای سیاه شدن رنگ آنها بررسی می کند و سپس درمان مناسب را تجویز می نماید.

اگر به جای ماندن رسوبات سبب تغییر رنگ دندان شده باشد دندانپزشک باید این رسوبات را از بین ببرد. این کار معمولا با جرم گیری دندان ها انجام می شود. دندان پزشک ممکن است از دستگاه های اولتراسونیک برای ایجاد ویبره لازم جهت زدودن رسوبات و از بین بردن آسان تر آن ها استفاده نماید.


مواردی جهت پیشگیری از پوسیدگی و سیاه شدن دندان ها

افرادی که اغلب از حفظ بهداشت دندان خود اجتناب می کنند دچار معضل سیاه شدن دندان می شوند. انجمن دندان پزشکی آمریکا (ADA) برای دچار نشدن به این مشکل موارد زیر را توصیه می کند:

 • دندان های خود را با خمیردندان حاوی فلوراید دو بار در روز بشویید
 • حداقل یک بار در روز، برای تمیز کردن میان دندان های خود از نخ یا خلال دندان استفاده کنید
 • به طور منظم به دندان پزشک خود مراجعه نمایید
 • از مصرف مداوم غذاهای شیرین اجتناب نمایید

یک دندان پزشک به راحتی می تواند تشخیص دهد که آیا دندان های سیاه به علت لکه، رسوبات و یا پوسیدگی ایجاد شده و یا علت چیز دیگری است. فرقی نمی کند که دلیل سیاه شدن دندان ها چیست، چرا که درمان این مشکل به کمک های حرفه ای نیاز دارد.

حفظ بهداشت مناسب دهان و دندان می تواند به جلوگیری از سیاه شدن دندان ها کمک کند. پس از حل این مشکل و انجام مراقبت های مناسب، فرد ممکن است هرگز مجددا با این مشکل مواجه نشود.

نظر خود را بیان کنید