پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

کیست مثانه چیست؟

هر آنچه که باید در مورد کیست مثانه بدانید
دلیل بروز و راههای درمان کیست مثانه

دلیل بروز و راههای درمان کیست مثانه

کیست ممکن است در داخل، بر رویِ یا اطراف مثانه تشکیل شود.

کیست های مثانه تنها زمانی رایج خواهند بود که فرد سایر مشکلات مرتبط با سیستم ادراری را تجربه کند.

انواع مختلفی از کیست های مثانه وجود دارد که بیشتر آن ها سرطانی نیستند. این نوع کیست ها معمولا نشانه ای از خود بر جای نمی گذارند.

فرد مبتلا به کیست ممکن است ادرار مکرر یا دردناکی را تجربه کند یا شرایطی داشته باشد که با سایر بیماری ها اشتباه گرفته می شود.

در این مقاله سعی می کنیم انواع، علل، نشانه ها، تشخیص و درمان کیست مثانه را با هم مرور کنیم.

کیست مثانه چیست؟

کیست‌ها کیسه ای از بافت پرشده با هوا، چرک یا سایر مایعات هستند. آن ها ممکن است در هر جایی از بدن به صورت داخلی یا خارجی ظاهر گردند. کیست های مثانه، معمولاً در دیواره مثانه ایجاد میشوند.

این نوع کیست ها در افرادی که سیستم ادراری شان به طور طبیعی کار می کند به ندرت دیده می شود. چنین مواردی اغلب کوچک هستند و ضایعات بی خطری هستند که معمولا توجه افراد را به خود جلب نمی کنند.

پزشک تنها زمانی که مشکلات لگنی را بررسی می کند می تواند چنین مواردی را بیابد.

در مثانه، کیست می تواند نشانه ای مشابه با نشانه های پولیپ داشته باشد که رشد غیر طبیعی ضایعات سلولی است. بر خلاف کیست ها، پولیپ ها با سایر مواد پر نمی شود.

آیا کیست های مثانه سرطانی هستند؟

کیست های مثانه تقریبا همیشه بی خطر و بی ضرر هستند و این موضوع بدین معنی است که چنین مواردی باعث ایجاد سرطان در فرد نمی شوند. پزشک می تواند برآمدگی جدید تشکیل شده را بررسی کند و بگوید این برآمدگی کیست است یا تومور.

احتمال سرطانی بودن تومور بیشتر است. اگر برآمدگی به طور غیر طبیعی بزرگ شد یا نشان دهنده سرطان بود پزشک می تواند روش های تشخیصی بیشتری را دنبال کند و از گزینه های درمانی برای بهبود شرایط استفاده نماید.

بر اساس گفته های انجمن سرطان در آمریکا، عفونت مزمن مثانه می تواند خطر ابتلا به سرطان مثانه را افزایش دهد. اگر در این مورد نگران هستید با پزشک مشورت نمایید او می تواند فاکتورهای خطر برایتان توضیح دهد و نشانه ها را به دقت بررسی نماید.

مقاله مرتبط: علائم سرطان مثانه

نشانه های کیست مثانه:

بیشتر کیست ها موارد کوچکی هستند که هیچ نشانه ای از خود ندارند. فرد ممکن است تنها زمانی که کیست بزرگ می شود یا می ترکد و باعث بروز عفونت میگردد، نشانه ای را تجربه نماید. شرایط زمینه ای می تواند به نشانه های دیگری هم منجر شود.

اگر نشانه ها ظاهر شد ممکن است در برگیرنده موارد زیر باشد:

 • درد به هنگام دفع ادرار
 • خون یا رشته های خونی در ادرار
 • نیاز دردناک به دفع ادرار
 • نیاز مداوم و فوری به دفع ادرار
 • ناتوانی در کنترل مثانه
 • ادرار بیش از حد در شب
 • درد در کمر یا ناحیه لگن
 • بوی بد از ادرار

نشانه های سایر مشکلات مثانه همچون سنگ کلیه و عفونت مجاری ادرار نیز ممکن است شبیه این موارد باشد. نشانه های این چنینی ممکن است نشان دهنده سیستیت بینابینی باشد که یک نوع بیماری مزمن مثانه است و علت شناخته شده ای ندارد. این شریط اغلب به درد شدید به هنگام دفع ادرار و تکرر ادرار منجر می شود که گاهی از اوقات به هر ده دقیقه یکبار هم می رسد.

افرادی که سیستیت بینابینی دارند ممکن است درد شدیدی را به هنگام پر بودن مثانه تجربه نمایند و زمانی که دفع ادرار کردند راحت شوند. برخی از افراد نیز به هنگام مقاربت جنسی درد می کشند و این موضوع در افرادی که کیست مثانه دارند رایج نیست. تشخیص دقیق برای پیشگیری از بروز عوارض ناخواسته بسیار مهم است.

همچنین بخوانید: علت درد مثانه
راههای تشخیص کیست مثانه

راههای تشخیص کیست مثانه

تشخیص کیست مثانه:

پزشک شروع به پرسیدن سوالاتی در مورد نشانه های اخیر و سابقه پزشکی و خانوادگی فرد می کند؛ تست ادرار برای بررسی عفونت نیز ممکن است انجام بگیرد.

تشخیص دقیق یکی از نکات کلیدی برای بهبود شرایط است. پزشک اغلب زمانی که تست تصویربرداری از ناحیه لگن را به علل مختلف تجویز می کند و آن را بررسی می نماید متوجه کیست مثانه می شود.

پزشک عمومی که به وجود کیست مثانه مشکوک می شود می تواند فرد را به اورولوژیست ارجاع دهد.

کیست مثانه را می توان به کمک روش های زیر تشخیص داد.

تست های تصویربرداری:

این تست ها به پزشک اجازه می دهد داخل مثانه را ببیند و کیست را تشخیص دهد:

 • تست اشعه ایکس و سی تی اسکن از تابش برای ایجاد تصویر استفاده می کند
 • سونوگرافی به کمک امواج صوتی تصویر می سازد
 • اسکن MRI از امواج رادیویی و میدان مغناطیسی برای ایجاد تصاویر دقیق بهره می برد

انواع تست تصویربرداری انتخاب شده به شرایط موجود و تجهیزات در دسترس بستگی دارد.

سیستوسکوپی:

این روش به پزشک یا اورولوژیست اجازه می دهد داخل مثانه را مورد بررسی قرار دهد و کیست را مشاهده نماید. در این روش لوله ای با دوربین کوچک از طریق پیشاب راه در بدن قرار می گیرد و به مثانه می رسد.

بیوپسی:

بیوپسی از مثانه در برگیرنده برداشتن بخش کوچکی از بافت های کیست و بررسی آن در ازمایشگاه است. لوله ای که در برگیرنده دوربین و سوزن است با عبور از پیشاب راه به کیست می رسد و بخشی از آن برای نمونه گیری برداشته می شود.


علت کیست مثانه چیست؟

ممکن است علل احتمالی اندکی برای این شرایط وجود داشته باشد یا اصلا علت شناخته شده ای پیدا نشود.

پزشک ممکن است در مورد علت بیماری مطمئن باشد یا اعتقاد داشته باشد که طیفی از مشکلات باعث ایجاد چنین شرایطی شده است. فاکتورهای زیر می تواند خطر توسعه چنین کیستی را در بدن فرد افزایش دهند:

 • استفاده از کاتتر
 • سابقه جراحی نزدیک در مثانه
 • سابقه سنگ کلیه یا سنگ مثانه
 • عفونت مجاری ادرار مکرر

کیست های مثانه ممکن است به خاطر شرایط نادری همچون cystitis cystic ایجاد شده باشد. این شرایط مرتبط با التهاب دائم در مجرای ادراری است که به خاطر تحریک یا باکتری در مثانه رخ می دهد.

درمان های موجود برای کیست مثانه

درمان های موجود برای کیست مثانه

درمان کیست مثانه:

بیشتر کیست ها کوچک هستند و در بیشتر موارد به درمان خاصی نیاز ندارند. زمانی که کیست مثانه باعث ایجاد نشانه هایی در بدن شد و نیاز به برداشته شدن داشت، پزشک می تواند از میان گزینه های متعدد یکی را انتخاب کند او ممکن است تحلیه کیست یا سایر موارد را پیشنهاد نماید. برای کیست های بزرگ تر یا کیست هایی که پاره شده یا عفونی گشته اند پزشک می تواند از جراحی برای برداشتن آن استفاده کند.

درمان ممکن است در برگیرنده بهبود علل مختلفی همچون عفونت مجاری ادرار باشد.

عوارض کیست مثانه:

کیست مثانه معمولا خود به خود و بدون درمان بهبود پیدا می کند اما ممکن است شرایط زیر نیز رخ دهد:

 • انسداد کامل: کیست ممکن است در دهانه مثانه رشد کند و جریان ادرار را به طور کامل مسدود سازد. اگر چنین شرایطی درمان نشده باقی بماند بسیار حاد خواهد بود و در اغلب موارد به جراحی نیاز خواهد داشت.
 • پارگی و ترکیدن: کیست ممکن است بترکد و مایع درون خود را به مثانه بریزد. این موضوع به سایر نشانه ها و عفونت منجر می شود.
 • عفونت: این گزینه می تواند حاد باشد و نواحی مختلفی از مجاری ادرار را تحت تاثیر خود قرار دهد. عفونت باید به سرعت درمان شود.

نتیجه گیری:

کیست مثانه معمولا بی خطر است و بیشتر افراد هرگز متوجه آن نمی شوند. این موارد احتمال دارد باعث ایجاد عوارضی شود و پزشک به طور دوره ای آن را بررسی می کند و سلول های غیر طبیعی را تست می نماید. زمانی که فرد نشانه کیست مثانه را داشت یا به طور مکرر عفونت مجاری ادرار را تجربه کرد باید ارزیابی شود. تشخیص و درمان زودهنگام می تواند از بروز عوارض پیشگیری کند و فرد را راحت سازد.

۱ دیدگاه

 1. کیست مثانه در دی ۲۳, ۱۳۹۸در۱۱:۱۹ ق٫ظ

  مقاله خوبی بود
  سوالم اینه که آیا کیست مثانه به خودی خود خوب میشه؟
  آیا مراجعه به پزشک ضروریه؟

نظر خود را بیان کنید