پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

آیا بیمه تکمیلی هزینه عمل چشم را پرداخت می‌کند؟

جالب و خواندنی
پوشش بیمه برای جراحی چشم

پوشش بیمه برای جراحی چشم

جراحی‌های چشم برای برطرف کردن مشکلات مختلف چشم به کار می‌روند. گاهی عمل چشم با هدف درمان عیوب انکساری چشم انجام می‌شود و گاهی نیز هدف از جراحی چشم درمان عیوب ظاهری چشم است. خدمات بیمه تکمیلی به دو صورت گروهی و انفرادی برای جبران هزینه خدمات پزشکی در دسترس افراد قرار گرفته است. در قرارداد گروهی اگر پوشش رفع عیوب انکساری چشم در تعهدات بیمه‌نامه قرار بگیرد هزینه این عمل‌ها به عهده بیمه است. بیمه تکمیلی انفرادی نیز طرح‌های مختلفی را در دسترس بیمه‌گزاران قرار می‌دهد.

لازم است بدانید بیمه تامین اجتماعی و سلامت هزینه عمل‌های لیزیک و لازک را به عهده نمی‌گیرند اما برخی شرکت‌های بیمه این جراحی‌ها را تحت پوشش قرار می‌دهند. در ادامه رایج‌ترین جراحی‌های چشم و پوشش بیمه برای عمل چشم را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

انواع عمل‌های چشم و پوشش بیمه برای این جراحی‌ها

عمل‌های چشم معمولا به یکی از دلایل زیر انجام می‌شوند:

  • بهبود بینایی
  • رفع مشکلات ساختاری چشم
  • کنترل فشار داخل چشم
  • رفع افتادگی پلک
  • تصحیح اختلالات چشمی
  • رفع جدا شدگی شبکیه

البته هدف اصلی هر جراحی با توجه به مشکل چشم و وضعیت فرد، متفاوت است. لازم است قبل از هر چیز با یک چشم پزشک متخصص مشورت کنید و بهترین درمان را انتخاب نمایید. در ادامه انواع عمل‌های چشم و وضعیت پوشش بیمه برای پرداخت هزینه‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

۱.     عمل چشم لیزیک

در عمل لیزیک چشم با استفاده از لیزر، شکل قرنیه چشم را برای بهبود بینایی تغییر می‌دهند. از این عمل چشم برای درمان نزدیک‌بینی، دوربینی و آستیگماتیسم چشم استفاده می‌کنند. این جراحی در مدت زمان بسیار کم و با دقت بالایی انجام می‌شود.

  • آیا عمل لیزیک چشم تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد؟

بیمه تامین اجتماعی و سلامت این جراحی را تحت پوشش قرار نمی‌دهند. برخی شرکت‌های بیمه نیز جراحی لیزیک را جز عمل‌های زیبایی می‌دانند و برای آن پوششی را ارائه نمی‌دهند. در مقابل برخی دیگر شرکت‌های بیمه با توجه به سقف تعهداتی که دارند این عمل را تحت پوشش قرار می‌دهند. جزئیات بیمه ای این عمل در راهنمای بیمه عمل لیزیک چشم به آدرس https://bimeh.com/mag/eye-lasik-health-insurance-coverage/ ارائه شده است.

۲.     عمل لازک چشم

عمل لازک یکی از جراحی‌های برطرف کنند عیوب انکساری چشم است. این جراحی نسبت به سایر جراحی‌های مشابه، به نسبت بسیار کمتری موجب خشکی چشم می‌شود. در عمل لازک چشم نسبت به عمل لیزیک، مدت زمان طولانی‌تری برای بهبودی نیاز است. جراحی لازک چشم نیز برای درمان عیوب انکساری، دوربینی، نزدیک‌بینی و آستیگماتیسم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

  • آیا عمل لازک چشم تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد؟

جراحی لازک چشم تحت پوشش بیمه تامین اجتماعی و بیمه سلامت قرار نمی‌گیرد. اما برخی شرکت‌های بیمه در بیمه تکمیلی درمان تا سقف تعهداتشان این عمل را تحت پوشش قرار می‌دهند.

۳.     عمل آب مروارید چشم

آب مروارید یکی از بیماری‌های چشمی است که در افراد مسن دیده می‌شود. این بیماری موجب می‌شود که عدسی چشم از حالت طبیعی و شفاف خود خارج شود. بیماری آب مروارید به دلیل افزایش سن و به صورت تدریجی ایجاد می‌شود. در جراحی آب مروارید، عدسی مصنوعی شفافی را جایگزین عدسی کدر شده چشم می‌کنند.

جراحی آب مروارید تحت پوشش بیمه قرار می گیرد.

جراحی آب مروارید تحت پوشش بیمه قرار می گیرد.

  • آیا جراحی آب مروارید تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد؟

بله، بیمه‌های سلامت و تامین اجتماعی این جراحی را تحت پوشش قرار می‌دهند. شرکت‌های بیمه نیز عمل آب مروارید چشم را تحت پوشش قرار می‌دهند.

۴.     عمل پیوند قرنیه چشم

در جراحی پیوند قرنیه، قرنیه چشم بیمار با یک قرنیه سالم جایگزین می‌شود. قرنیه معیوب بینایی را مختل می‌کند. پیوند قرنیه با توجه به آسیب وارد شده به قرنیه به صورت کامل یا جزئی انجام می‌شود. در این جراحی چشم به مدت ۴ روز بسته می‌ماند.

  • آیا عمل پیوند قرنیه تحت پوشش بیمه قرار می‌گیرد؟

بله، بیمه‌های تامین اجتماعی، سلامت و بیمه‌های تکمیلی جراحی پیوند قرنیه را تحت پوشش قرار می‌دهند.

عمل چشم و پوشش بیمه برای این جراحی در شرکت‌های مختلف

شرکت‌های بیمه برای تحت پوشش قراردادن برخی خدمات مرتبط با عمل چشم شرایط خاصی دارند. برای مثال در برخی شرکت‌های بیمه جمع قدرمطلق نقص بینایی هر چشم باید کمتر از ۳ یا ۴ دیوپتر باشد. در جدول زیر وضعیت پوشش بیمه را برای عمل چشم در شرکت‌های مختلف مورد بررسی قرار داده‌ایم:

سقف تعهداتعمل لیزیک و لازکآزمایشات قبل از عمل لیزیک و لازکجراحی‌های درمانی مانند آب مروارید و آب سیاهعینک
بیمه سامانبا توجه به طرح انتخابی از ۶۰۰ هزار تومان تا ۳ میلیون تومانپاراکلینیکی اول شامل عکس برداری از شبکیه از ۸۰۰ هزار تومان تا ۲ میلیون توماندر پوشش بیمارستانی از ۳ تا ۳۷ میلیوندر طرح‌های انفرادی ندارد
بیمه sosبر اساس تعرفه تا سقف ۳ میلیون (لیزیک جز پوشش‌های پاراکلینیکی است)پوشش پاراکلینیکی تا سقف ۳ میلیون تومانتا سقف ۱۰۰ میلیون تومان در پوشش بستری قابل جبران است.در طرح‌های انفرادی ندارد
بیمه تعاونپوشش بیمه‌ای نداردفقط هزینه بینایی سنجی پرداخت می شود.در پوشش بستری از ۴ تا ۴۰ میلیون تومان قابل جبران استدر طرح‌های انفرادی ندارد
بیمه تامین اجتماعیپوشش بیمه‌ای نداردپوشش بیمه‌ای نداردبر اساس تعرفه پرداخت می شود.بار اول تا ۴۰ هزار تومان
بیمه سلامتپوشش بیمه‌ای نداردتا سقف پوشش‌های پاراکلینیکیبر اساس تعرفه پرداخت می شود.ندارد

قبل از اقدام به جراحی چشم حتما شرایط بیمه خود و سقف تعهدات آن را در مورد عمل مورد نظر بررسی کنید. همان‌طور که گفته شد بیمه تامین اجتماعی و سلامت هزینه جراحی‌های لیزیک و لازک را پرداخت نمی‌کنند. اما برخی شرکت‌های بیمه هزینه عمل‌های چشم را تا سقف تعهدات خود به عهده می‌گیرند. بنابراین خرید بیمه تکمیلی می‌تواند بخش زیادی از هزینه‌های درمانی شما را کاهش دهد.

نظر خود را بیان کنید