پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

برای جلوگیری از خونریزی بینی چه باید کرد؟

نحوه ی صحیح جلوگیری از خون ریزی بینی

خون ریزی بینی

درمان نادرست خون ریزی بینی می تواند همه چیز را خراب تر کرده و سبب شود که خون ریزی برای مدت طولانی تری ادامه پیدا کند. بنابرابن برای جلوگیری از خون ریزی بینی، بهتر است مراحل زیر را دنبال کنید.

خون ریزی بینی نشانه چیست؟

شایع ترین علل خون ریزی بینی، خشک بودن آب و هوا و فرو بردن انگشت در درون آن است. این علامت خطرناک می تواند دلیل خوبی برای آن باشد که انگشت خود را در بینیتان فرو نکنید. با این حال، علل خون ریزی بینی ممکن است چیزهای متفاوتی باشد از آلرژی یا سرماخوردگی گرفته تا گرفتگی مزمن بینی یا حتی عفونت های سینوسی، می تواند علل متفاوتی برای خون ریزی بینی وجود داشته باشد.

طبق گفته درمانگاه  مایو، گاهی اوقات، خون ریزی بینی (که اصطلاح پزشکی نام ان خون دماغ است) نشانه ای از یک بیماری یا آسیب اساسی تر است. به ندرت، پیش می آید که خون ریزی بینی خطرناک باشد و در واقع در موارد معدودی این عارضه نشانه ی یک بیماری خطرناک است، اما در افراد مسن این علامت، می تواند نشان دهنده ی خطر باشد.

در این مقاله از مجله سلامت می خواهیم در مورد شیوه ی درست بند آوردن خون ریزی بینی صحبت کنم:

چگونه خون ریزی بینی را بند آوریم؟

معمولا  بیشتر مردم برای بند آوردن خون ریزی بینی شان، تیغه بینی خود را محکم فشار می دهند زیرا معتقدند این کار می تواند باعث بند آمدن خون ریزی شود، اما طبق نظر جیسون ماری آبراموویچ، متخصص رشته آلرژی این کار چندان موثر نیست.

دکتر آبراموویچ می گوید کار درستی که باید برای متوقف کردن خون ریزی بینی انجام دهید، محکم فشار دادن سوراخ های بینی تان است. او می گوید: “این کار باعث اعمال فشار بر دیواره ی سوراخ بینی که احتمالا خون ریزی از آن نشات گرفته می شود.” سر خود را اندکی به جلو خم کنید، تا خون به سمت عقب رانده شود. به گفته دکتر آبراموویچ، قرار دادن یک کمپرس یخ بر روی پل بینی می تواند به بند آمدن خون ریزی کمک کند و همچنین اسپری های گرفتگی بر بینی نیز می تواند باعث منقبض شدن عروق خونی شده و لذا خون ریزی را متوقف نماید. کج کردن سر خود به سمت عقب یکی از ۱۲ اشتباه اولی است که می توانید در زمان خون ریزی بینی تان مرتکبش شوید.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنید

دکتر مقدسی می گوید: اگر دو یا سه بار سعی کردید خون ریزی بینیتان را بند بیاورید اما موفق نبودید، وقت آن است که با پزشک خود تماس بگیرید.

دکتر آبراموویچ در ادامه ی سخنانش می گوید: اگر خونی که از بینیتان جاری می شود به رنگ قرمز روشن باشد و به سرعت جریان یابد نشانه ای از خطر است و باید به پزشک مراجعه نمایید. او می گوید:  من به تمام بیمارانی که نخستین خون ریزی بینی خود را تجربه می کنند توصیه می کنم که حتما به  یک متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه نمایند و مورد معاینه قرار گیرند.

دکتر مقدسی می گوید:  این کار از آن جهت اهمیت دارد که باعث می شود متوجه علت خون ریزی بینی شده و تمام مسائل و نگرانی هایی که ذهنتان را مشغول نموده تمام شوند. علاوه بر این، اگر به طور مداوم دچار خون ریزی بینی می شوید باید حتما توسط پزشک معاینه شوید زیرا این خون ریزی، ممکن است نشانی از وجود مشکلات شدیدتر باشد. از سوی دیگر، داستان اب ریزش بینی متفاوت دارند.

چگونه از خون ریزی بینی جلوگیری کنیم.

اگر تا کنون دچار خون ریزی بینی نشده اید لازم نیست راه های جلوگیری از خون ریزی بینی را بیاموزید.

یک راه ایده آل برای جلوگیری از خون ریزی بینی این است که همواره بینیتان را مرطوب نگاه دارید. دکتر آبراموویچ می گوید: نزدیک شدن بیش از حد عروق خونی به سطح و پاره شدن انها می تواند باعث بروز خون ریزی شود که معمولا وقتی بینی خشک است اتفاق می افتد.

اسپری محلول نمک مخصوص بینی یا آب نمک گزینه های عالی ای برای مرطوب نگاه داشتن بینی هستند. علاوه بر این شما می توانید قبل از خواب  یک مقدار کم وازین یا اکوافور یعنی چیزی در حدود یک دانه نخود از این مواد را در درون سوراخ های بینیتان بگذارید تا آنها رطوبت لازم را جذب نمایند.

مرطوب کننده ها گزینه دیگر موجود برای مرطوب نمودن بینی هستند. با این حال، در حالی که خشکی بینی شایع ترین علت خون ریزی بینی است، آلرژی، التهاب، عفونت و فشار خون بالا می توانند سایر علل ابتلا به این عارضه باشند. علاوه بر این ممکن است خون ریزی بینی شما به دلیل تروما باشد که بعدا راجب آن بحث خواهیم کرد.

نظر خود را بیان کنید