پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

درمان خانگی زونا (Shingles)

10 درمان موثر خانگی برای زونا

درمان خانگی زونا (Shingles)

جراحت ها و زخم های خارش دار و دردناک پوست در بزرگسالان ممکن است نشانه ای از عفونت ویروسی زونا (shingles) باشند.

لازم به ذکر است که مراجعه به پزشک برای افراد مبتلا به این عفونت بسیار ضروری است، اما برخی درمان‌ های خانگی می‌ توانند به تسکین علایم آن کمک کنند.

تخمین زده شده که در ایالات متحده هر ساله حدود یک میلیون نفر به این عفونت ویروسی مبتلا می شوند. بیماری زونا در نتیجه آلوده شدن به ویروسی به نام واریسولا زوستر (ویروسی که باعث آبله مرغان نیز می شود) بوجود می آید.

پیری، زخم و جراحت، استرس و یا یک بیماری دیگر می‌ تواند این ویروس را فعال کند.

مرکز کنترل و پیش‌ گیری از بیماری ‌ها (CDC) توصیه می ‌کند که افراد باید به محض بروز هرگونه علایم، به دنبال مشاوره پزشکی باشند.

در سال ۲۰۱۷ سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) یک واکسن به نام Shingrix را معرفی کرد که در برابر این بیماری از افراد محافظت می کند. CDC توصیه می کند که بزرگسالان بالای ۵۰ سال برای کاهش خطر ابتلا به زونا این واکسن را بزنند.

۱۰ درمان طبیعی و درمان‌ های خانگی که در قسمت زیر به آن پرداخته ایم، ممکن است موجب تسکین علایم این بیماری شوند، اگرچه افراد باید توجه داشته باشند که این ها درمان‌های پزشکی نیستند و مراجعه به پزشک در اولویت قرار دارد.

همچنین بخوانید: بهترین درمان خانگی برای زگیل های آبکی چیست؟

درمان های طبیعی

برخی از این داروها ممکن است درد و استرس را تسکین دهند و درمان را بهبود بخشند:

 1. روغن های ضروری

مردم اغلب برای شرایط پوستی از روغن ‌های ضروری به عنوان درمان ‌های گیاهی برای چندین سال استفاده کرده اند.

برخی از روغن ‌های ضروری دارای خواصی هستند که ممکن است به خارش پوست و درمان این روغن کمک کنند:

 • روغن بابونه که خاصیت ضد التهابی و ضد میکروبی دارد و می‌ تواند زخم ها و جراحت ها را با کمک بازسازی سلول ‌های پوست بهبود بخشد.
 • روغن اوکالیپتوس که دارای خواص ضد التهابی است و می‌ تواند سرعت درمان زخم‌ های بیماران سرطانی را افزایش دهد.
 • روغن درخت چای دارای خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است و می تواند زخم را بهبود بخشد.

در برخی موارد، روغن‌ های ضروری خالص می‌ توانند باعث واکنش‌ های آلرژیک شوند. بنابراین، افراد باید همیشه قبل از استفاده از آن ها روی قسمتی از پوستشان روغن موردنظر را تست کنند.

بهتر است این روغن ها را با روغن های حامل رقیق کنید و یا به داروخانه مراجعه کنید تا آن را قبل از مخلوط کردن به عنوان پماد ایمن موضعی خریداری کنید.

سازمان غذا و دارو بسیاری از روغن‌ های ضروری را برای استفاده تایید نکرده است، بنابراین صحبت کردن با پزشک قبل از استفاده از آن‌ ها موضوعی مهم است.

همچنین بخوانید: روغن ضروری چیست؟
 1. کمپرس سرد

قرار دادن پارچه های خنک و  سرد بر روی محل بثورات ممکن است در از بین بردن خارش و کاهش التهاب کمک کند.

افراد می ‌توانند یک پارچه نخی یا حوله را با آب سرد خیس کنند و قبل از اینکه آن را بر روی مناطق زخمی و جراحت ها قرار دهند، آب آن را بگیرند. در صورت لزوم چند بار این کار را تکرار کنید. همچنین بهتر است که پوست را در معرض دماهای شدید قرار ندهید، بنابراین مردم باید از آب یخ یا آب داغ اجتناب کنند.

آب داغ جریان خون را افزایش خواهد داد و به طور بالقوه باعث کاهش سرعت بهبود زخم ها می شود، در حالی که یخ حساسیت پوست را افزایش می دهد.

 1. فندق افسونگر (Witch hazel)

محققان بر این باورند که فندق افسونگر برای کاهش التهاب و خارش در برخی از افراد موثرتر از بابونه است.

ممکن است که فلفل جادوگر را در قالب های مختلف خریداری کنید، که رایج ترین آنها کرم های فندق است. بسیاری از کرم های فندق جادوگر به صورت آنلاین در دسترس هستند. مردم می توانند فندق جادوگر را به صورت موضعی به مناطق خارش دار و ملتهب برای رسیدن به آرامش اعمال کنند.

 1. دوش آب سرد

حمام کردن با آب سرد و یا دوش روزانه با حداقل شستشو، به تمیز نگه داشتن زخم ‌ها و تاول‌ ها و کاهش خطر عفونت کمک خواهد کرد.

آب سرد نیز باید از زخم های دردناک و خارش دار جلوگیری کرده و به جلوگیری از خراش هایی که می تواند باعث بروز زخم شود، کمک کند.

همچنین بخوانید: بهترین درمان خانگی گلو درد شدید چیست؟
 1. حمام  با جو دوسر

برخی مطالعات نشان می‌ دهند که عصاره جو می ‌تواند پوست خشک را مرطوب کرده و پوست حساس و ملتهب را تسکین دهد.

سازمان غذا و دارو، جو را به عنوان یک درمان ایمن و موثر تایید کرده‌ است. محصولات جو دوسر کلوئیدی معمولا پروتیین جو را خنثی می ‌کنند تا از واکنش ‌های آلرژیک جلوگیری شود.

مواد تشکیل دهنده فعال که باعث کاهش التهاب می شوند، فلاونوئیدها و ساپونین ها هستند. مردم می توانند محصولات جو را در حمام خنک برای کمک به کاهش درد و خارش استفاده کنند.

 1. Gentiana scabra

محققان دریافته اند که Gentiana scabra، یک گل آبی یا ارغوانی که در سراسر آمریکای شمالی می روید، تاثیر مثبتی بر تسکین درد زونا دارد و احتمال postherpetic neuralgia را کاهش می ‌دهد.

با کاهش التهاب در پوست، Gentiana scabra درد را به حداقل می ‌رساند و درمان را ترویج می ‌کند.

یک پزشک معروف چینی می ‌تواند با جوشاندن گیاه در آب، این فرمول گیاهی را تهیه کند. سپس افراد می توانند درمان را به صورت خوراکی انجام دهند.

 1. رژیم غذایی

یک رژیم غذایی سالم برای پیش‌ گیری و مبارزه با بیماری حیاتی است. راهنمای رژیم غذایی برای آمریکایی‌ ها توصیه می ‌کند که رژیم غذایی متنوعی را که شامل بسیاری از سبزیجات، میوه ‌ها و حبوبات سبوس ‌دار و همچنین حبوبات، آجیل و گوشت‌ های بدون چربی باشند را توصیه کنند.

مردم باید از غذاهای نارنجی، قرمز و سبز حاوی کاروتنوئید لیکوپن، لوتئین، زاکسانتین و پروینتامین A در رژیم غذایی خود استفاده کنند.

کاروتنوئید ها برای عملکرد ایمنی بسیار مهم هستند و در غذاهای زیر رخ می دهند:

محدود کردن چربی های ترانس و اشباع شده و جلوگیری از اضافه شدن قند و نمک در صورت امکان، می تواند باعث بهبود التهاب و عملکرد سیستم ایمنی شود.

همچنین بخوانید: درمان خانگی بواسیر
 1. مکمل های ویتامین

افراد سالم نباید نیاز به مکمل داشته باشند. با این حال، افرادی که در معرض بیماری قرار دارند و بیش از ۵۰ سال سن دارند باید مکمل را برای حفظ سلامتی و ایمنی قوی مورد توجه خود قرار دهند.

ویتامین D و سیستم ایمنی به هم مرتبط هستند. بسیاری از افراد مسن در معرض خطر کمبود ویتامین D قرار دارند، بنابراین باید اطمینان حاصل شود که آنها در معرض آفتاب کافی قرار بگیرند یا مکمل ها را برای محافظت از ایمنی خود مصرف کنند.

همچنین مصرف ویتامین C، روی و مکمل سلنیوم می تواند ایمنی را در افراد مسن افزایش دهد. با این حال، مصرف دوزهای بالا ویتامین ها و مواد معدنی می تواند به جای فایده، ضرر بیشتری داشته باشد.

مولتی ویتامین هایی که حاوی سطوح پایین و ایمن بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی هستند معمولا گزینه ای بهتر هستند.

 1. ترک سیگار

سیگار کشیدن برای سلامتی هیچ فایده ای ندارد بلکه بسیار هم مضر است. ترک سیگار ضروری است چون خطر بسیاری از سرطان ‌ها و بیماری ‌ها را افزایش می‌ دهد.

سیگار کشیدن، به خصوص در افراد مسن باعث کاهش ایمنی در برابر عفونت می شود و می تواند بهبودی را به تاخیر بیندازد.

 1. کاهش استرس

از آن جا که استرس می تواند عامل این بیماری باشد، استفاده از مدیتیشن برای استراحت و کاهش استرس ممکن است به کاهش علائم استرس کمک کند.

همچنین بخوانید: بهترین درمان خانگی یبوست چیست؟

درمان زونا

متأسفانه، زونا نمی تواند درمان شود. با این حال، همانند سایر ویروس ها، استراحت و استفاده یک رژیم سالم به بهبودی کمک خواهد کرد.

استفاده از راه هایی برای کاهش علایم و تسکین دردهای این عفونت، راحتی و رفاه ذهنی را افزایش می دهد.

در حال حاضر یک واکسن برای جلوگیری از زونا وجود دارد. افراد بالاتر از ۵۰ سال و یا کسانی که بیشتر در معرض ابتلا به این بیماری ها هستند، باید در مورد واکسن یا دوزهای تقویت کننده با پزشک خود مشورت کنند.

نظر خود را بیان کنید