بلیط چارتر بخریم یا نخریم؟

بدون شک اگر اهل سفر و گشت و گذار آن هم به کشورهای خارجی باشید حتما با کلمه چارتر یا بلیط چارتر آشنایی دارید و یا اینکه حداقل یک بار این اسم به گوش های تان خورده است. این اصلاحی است که آژانس های مسافرتی خیلی از آن استفاده می کنند و تنها زمانی کاربرد دارد که قصد خرید بلیط هواپیمای خارجی را داشته باشید. ما قصد داریم تا در این مطلب همه چیز در مورد بلیط چارتر و چگونگی خرید آن را برای شما عزیران توضیح دهیم، در ادامه با ما همراه باشید.

بلیط چارتر چیست؟

پیش از هر چیز لازم می دانیم که توضیح مختصری در مورد اینکه بلیط چارتر چیست بدهیم. چارتر به معنای اجاره کردن، هواپیما، قطار و هتل آن هم به صورت وی آی پی یا اختصاصی می باشد. اما این کلمه در ایران معنای دیگری دارد. در ایران بیشتر برای خرید بلیط هواپیما از این اصطلاح استفاده می شود. بگذارید یک مثال برای تان بزنیم. فرض کنید که قصد سفر به مشهد را دارید و باید بلیط هواپیما مشهد را تهیه کنید. مشهد یکی از شهرهای پر تردد در خطوط هوایی است به همین دلیل اکثر آژانس های مسافرتی بلیط هواپیما چنین مسیرهایی را به صورت عمده خریداری می کنند تا از لحاظ خرید تکی برای شان به صرفه تر باشد. شما نمی توانید به ایرلاین بروید و یا اینکه بلیط چارتر درخواست دهید، شما باید برای خرید آن به آژانس های مسافرتی و شرکت های چارتر کننده مراجعه نمایید.

از این رو معمولا قسمتی از مسیرهای پروازی که مانند مشهد بسیار پر تردد هستند، به واسطه شرکت های چارتری و آژانس های مسافرتی اجاره داده می شوند و از این مرحله به بعد شرکت چارتر کننده وارد کار شده و بر روی بلیط ها قیمت می گذارد. با تمام این تفاسیر شاید گاهی برای تان پیش آمده باشد که در هواپیما مسافر بغل دستی شما بلیط همان مسیر را ارزان قیمت تر از شما خریده باشد و شاید برای تان سوال پیش بیاید که علت آن چیست؟ این اتفاق تنها رمانی رخ می دهد که روز پرواز مسیر پر تردد نزدیک باشد اما شرکتی که بلیط ها را چارتر می کند آن ها را کامل نفروخته باشد به همین دلیل برای جلوگیری از ضرر و زیان ها بلیط چارتر را ارزان تر می فروشند. پس اگر قصد دارید تا سفری ارزان قیمت تر داشته باشید خرید یا رزرو بلیط چارتر بسیار گزینه مناسبی است.

بلیط چارتر بخریم یا نخریم؟

مزایا و معایب استفاده از بلیط چارتر

مزایا و معایب بلیط چارتر بسیار زیاد است که البته مزایای آن از معایبش بیشتر می باشد. برای مثال یکی از مهم ترین مزیت های بلیط چارتر این است که باید ریسک کنید و منتظر باشید تا نرخ قیمت بلیط ها کاهش پیدا کند. معمولا برای اطلاع از پایین آمدن قیمت بلیط یا به اصطلاح بلیط های چارتری کافیست تا سری به سایت های مختلف بزنید، آن ها خودشان در زمان مناسب بلیط های چارتری را ارائه می دهند.

و اما یکی از معایب بلیط چارتر این است که اگر پیش از پرواز مشکلی برای تان پیش بیاید و نتوانید به سفر بروید بلیط شما کاملا سوخت می شود. از دیگر معایب بلیط چارتر می توانیم به این اشاره کنیم که هیچگونه تخفیفی برای کودکان وجود ندارد و هزینه بلیط شان با هزینه بلیط بزرگسالان برابر می باشد.

بلیط چارتر بخریم یا نخریم؟

موارد زیادی وجود دارد که باعث می شود شما ترقیب به خرید بلیط چارتر شده یا بلعکس از خرید منصرف شوید که در بالا به برخی از معایب و مزایای آن پرداختیم. به طور کلی در پاسخ به این سوال باید گفت که موارد زیادی در خریدن یا نخریدن بلیط چارتر دخیل هستند که در ادامه به آن ها خواهیم پرداخت.

بلیط چارتر بخریم یا نخریم؟

در نظر گرفتن مسیر از لحاظ رفت و آمد

همانطور که در قسمت های بالاهم در این باره توضیح دادیم، یکی از مهم ترین موارد برای خرید بلیط چارتر این است که تشخیص دهید، که آیا مسیر مقصد شما جز مسیر های هوایی پر رفت و آمد هست یا نه؟ اگر جز این دسته از مسیرها باشد، پس کافیست تا چند روزی که نزدیک به پرواز است را صبر کنید تا شرکت ها و وب سایت های مسافرتی بلیط های چارتر خود را ارائه دهند.

نحوه قیمت گذاری بلیط چارتر توسط شرکت چارتر کننده

به طور کلی قیمت گذاری بلیط چارتر بر سه دسته تقسیم بندی می شود.

دسته اول: زمان پرواز

قیمت گذاری بلط چارتری تاثیر بسزایی درزمان پرواز دارد. مثلا در تعطیلات نوروزی مسیرهای پروازی بسیار شلوغ و پر رفت و آمد می شوند که در این زمان کاهش قیمت بلیط چارتر هیچ فرق چندانی ندارد!

دسته دوم: مسیر پرواز

قیمت مسیرهای پر تردد همیشه بیشتر از سایر مسیرها می باشند به همین دلیل بلیط های چارتر شده پر رفت و آمد هیچ تفاوتی با قیمت بلیط پرواز معمولی ندارد!

دسته سوم: رده های سنی مختلف

در بلیط های سیستمی تفاوت هایی میان بلیط کودکان و بزرگسالان وجود دارد اما در بلیط های چارتری هیچ تفاوت قیمتی وجود نداشته و قیمت ها همه یکسان می باشد.

نظر خود را بیان کنید