پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

علت بی حسی (سر شدن) انگشتان دست و پا چیست؟

بررسی دلایل بی حس شدن دست

دست های شما دارای حساس ترین گیرنده های لمسی در تمام بدن شماست و تمام گیرنده های لمسی با یک شبکه عصبی به مغز شما متصل می شوند.

دکتر راب دانوف، مدیر یک مرکز پزشکی خانواده در فیلادلفیا می گوید: “اگر حتی یکی از این عصب ها یا بخشی از آن ها آسیب‌ دیده باشد یا به گونه ‌ای آسیب ببیند، ممکن است مغزتان قادر به دریافت تمام اطلاعات حسی که دست‌هایتان در حال ارسال آن هستند نباشد و بی حسی دست ها می تواند نتیجه این روال باشد.”

چه چیزهایی می تواند باعث بی حسی دستان شما شود؟ در این مطلب به بررسی عوامل آن می پردازیم. با ما همراه باشید.


  1. سندرم تونل کارپال

علت بی حسی دست ها چیست,سندرم تونل کارپال

دکتر Danoff می‌گوید یکی از رایج‌ ترین دلایل بی‌ حسی دست ها، سندرم تونل کارپال است، شرایطی که در نتیجه فشردگی عصب میانی در ناحیه تونل کارپال ایجاد می‌ شود.

دکتر دانوف می ‌گوید: “این عامل، برای افرادی که زمان زیادی صرف کار بر روی یک کامپیوتر می ‌کنند ، بسیار رایج است.” به خصوص اگر شرایط به گونه ای است که در حال تایپ و یا استفاده از ماوس مچ دست شما روی لبه و یا سطح سخت میز قرار می گیرد، در معرض خطر بیشتری قرار دارید.

به گفته موسسه ملی اختلالات عصبی و سکته مغزی، با توجه به بی حسی، سندرم تونل کارپال شامل علایمی است که در آن یک یا چند انگشت ، به خصوص انگشت شست و انگشت وسطی، متورم شده و یا احساس سوزشی مانند سوزن سوزن شدن دارند.


  1. آرنج تنیس ‌بازان

علت بی حسی دست ها چیست,آرنج تنیس ‌بازان

به گفته دکتر دانوف: اگر شما یک بازیکن تنیس، گلف بازی میکنید یا فعالیتی دارید که نیاز به چرخش مکرر دست، مچ و یا آرنج دارد، در معرض خطر اپیکندیلیت یا آرنج تنیس بازان قرار دارید.

طبق گفته جامعه جراحی دست آمریکا ( ASSH ) این شرایط از فرسودگی و یا ضعیف شدن تاندون ‌هایی که بر روی آرنج شما قرار دارند، ناشی می ‌شود.

در حالی که به نظر می رسد آرنج تنیس بازان خود را به عنوان درد در آرنج یا ساعد نشان دهد، نشانه های اولیه آن احساس بی حسی یا سوزش در دست شما است.


  1. اختلالات تیروئید

علت بی حسی دست ها چیست,اختلالات تیروئید

دکتر دانوف می ‌گوید: “ممکن است اولین چیزی که به ذهن می ‌رسد نباشد، اما اختلالات تیروئید می‌ تواند منجر به بی ‌حسی دستها شود.”

زمانی که کم کاری تیروئید تشخیص داده نشده و درمان نشود، می ‌تواند به اعصابی که اطلاعات بین مغز و نخاع و بقیه بدن شما را حمل می‌ کند، آسیب برساند. به خصوص اگر علائم دیگر کم کاری تیروئید مانند ریزش مو، افزایش وزن، احساس سرما در تمام مدت را تجربه می کنید، وقت آن است که با پزشک خود صحبت کرده و برای درمان خود اقدام کنید.


  1. اختلالات ناشی از الکل

علت بی حسی دست ها چیست,اختلالات ناشی از الکل

طبق گزارش کتابخانه ملی ایالات متحده آمریکا (NLM)، مصرف نوشیدنی های الکل دار در طولانی مدت می تواند منجر به آسیب های عصبی “نوروپاتی” شود.

بیشتر از نصف افراد مصرف کننده الکل این آسیب ها را تجربه می کنند. سایر علایم این آسیب به صورت سوزش در بازوها و یا پاها، احساس سوزن سوزن شدن عجیب و غریب در اندام ، ضعف عضلانی یا اسپاسم خودش را نشان می دهد.


  1. کیست ها

علت بی حسی دست ها چیست,کیست دست

کیست های گانگلیون توده های غیر سرطانی یا رسوب هایی هستند که می‌ توانند هر جایی روی بدن شما شکل بگیرند اما تمایل دارند روی مفاصل یا اطراف مفاصل شما ظاهر شوند.

به گفته ASSH، کیست گانگلیون فوق العاده رایج است و اگر بر روی مچ شما باشد ، بی ‌حسی یک نشانه رایج است. این کیست ها گاهی اوقات خود به خود از بین می روند. اگر این اتفاق نیفتد و منجر به درد و یا بی حسی شود، عمل جراحی یا “aspiration (کشیدن مایع درون کیست مچ دست)” گزینه های درمان هستند.


  1. سندرم گیلن باره (Guillain-Barré)

علت بی حسی دست ها چیست,سندرم گیلن باره

این یک اختلال ایمنی است که در آن سیستم ایمنی شما به طور اشتباه به اعصاب حمله می‌ کند و باعث ایجاد آسیب می‌ شود که می‌ تواند منجر به بی ‌حسی در دست ها شود. این بیماری اغلب پس از بیماری تنفسی، بیماری معده، یا سایر انواع بیماری ‌های عفونی اتفاق می افتد.

علایم دیگر سندرم گیلن باره شامل سوزش در انگشتان دست، پنجه پا، قوزک پا و یا مچ دست ، ضعف در پاها، ضربان قلب بالا، ناتوانی در راه رفتن، و مشکل در حرکات صورت مانند جویدن است.


  1. بیماری لایم

علت بی حسی دست ها چیست,بیماری لایم

به لطف گسترش گسترده کنه، بیماری لایم _شرایطی که ممکن است تنها با نیش کنه به وجود آید_ رایج ‌تر از همیشه است. از جمله علایم اولیه لایم می توان به خستگی شدید، خارش پوست و علائم آنفولانزا مانند تب، لرز، یا درد بدن اشاره کرد.

اگر این بیماری درمان نشود، در مراحل بعدی آن، علایمی همچون درد مفصلی و بی حسی دست ها و یا اندام ها را مشاهده خواهید کرد.


  1. مولتیپل اسکلروزیس یا ام‌ اس

علت بی حسی دست ها چیست,مولتیپل اسکلروزیس یا ام‌ اس

مولتیپل اسکلروزیس بیماری ای است که در آن سیستم ایمنی بدن شما به یک ماده چربی که از فیبرهای عصبی مغز و نخاع شما محافظت می کند، حمله می کند.

دکتر دانوف معتقد است که این امر می تواند باعث بی حس شدن دست ها شود.در حالیکه ام اس می تواند در هر سنی بروز کند، اما معمولا در طی ۲۰ و ۳۰ سالگی پدیدار می شود. احتمال ابتلا به ام اس در زنان دوبرابر بیشتر از مردان است.

همچنین بخوانید: علت خارش بدن چیست؟

نظر خود را بیان کنید