پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

بهترین درمان رگ های عنکبوتی صورت

چه چیزی باعث ایجاد رگ های خونی عنکبوتی (شکسته شده) بر روی صورت می شود؟
رگ های عنکبوتی روی بینی و راههای درمان آنها

رگ های عنکبوتی روی بینی و راههای درمان آنها

رگ های خونی شکسته شده روی صورت، منبسط شده و پاره می‌ شوند یا به عبارت دیگر شکسته می شوند و همین امر باعث دیده شدن آن ها از زیر پوست می شود. این رگ های خونی قرمز رنگ به رگ های شکسته شده و یا عنکبوتی معروف هستند.

رگ های عنکبوتی معمولا روی صورت یا پاها دیده می شوند، هرچند ممکن است در هر جایی از بدن ظاهر شوند. این رگ های خونی به جز ظاهرشان نشانه دیگری را به وجود نمی آورند.

در این مقاله ما به علل و راه های درمان خانگی و زمان مراجعه به پزشک در مورد این رگ های عنکبوتی می پردازیم. با ما همراه باشید.


علت بروز رگ های عنکبوتی چیست؟

رگ های خونی عنکبوتی در هر کسی متفاوت بوده و می تواند در هر سنی خودش را نشان دهد اما در برخی از افراد احتمال مشاهده این رگ های خونی به مراتب بیشتر از سایر افراد است.

برخی از علل رگ های خونی عنکبوتی بر روی صورت عبارتند از:

ژنتیک: افرادی که اعضای خانواده شان رگ های خونی عنکبوتی دارند نسبت به سایر افراد بیشتر در معرض رگ های عنکبوتی هستند.

قرار گرفتن در معرض آفتاب: صدمه پرتوهای خورشیدی می تواند این عروق خونی را بزرگ تر کرده و آن ها را به پوست نزدیک تر سازد.

تغییرات آب و هوایی: تغییرات شدید آب و هوایی ممکن است بر روی گردش خون بدن تاثیر بگذارد و سبب بروز رگ های خونی در صورت شود. رگ های خونی نیز ممکن است منفجر شده و شکسته شوند و رگ های عنکبوتی را به وجود آورند.

تغییرات فشار: تغییرات ناگهانی و شدید فشار ممکن است سبب ایجاد عروق خونی کوچک شود. یک عطسه یا استفراغ فوق العاده سخت می تواند این تغییر در فشار را ایجاد کند.

بارداری: تغییرات هورمونی در دوران بارداری ممکن است رگ های خونی عنکبوتی را به وجود آورند. این رگ های عنکبوتی مرتبط با هورمون های بارداری، معمولا پس از زایمان ناپدید می شوند.

محرک‌های محیطی: قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خاص یا آلاینده‌ های محیطی ممکن است به پوست آسیب رسانده و رگ ‌های خونی را بیشتر نمایان سازد.

روزاسه (Rosacea) : این یک بیماری شایع است که باعث می شود که پوست به دلیل ورید های بزرگ قرمز شود. افراد مبتلا به روزاسه اغلب عروق عنکبوتی را تجربه می کنند.

مصرف الکل: الکل می تواند رگ های خونی را به طور موقت رقیق کند. مصرف مشروبات الکلی ممکن است منجر به ظاهر شدن رگ های خونی قرمزی روی صورت شود.

آسیب: آسیب‌های سر که باعث کبودی می‌ شوند نیز ممکن است باعث شکسته شدن رگ ‌های خونی شوند. در این حالت، رگ‌ های خونی اغلب به عنوان کبودی التیام می ‌یابند.


برای درمان مویرگ های شکسته شده صورت چه کنیم؟

یک پزشک معمولا با یک معاینه بصری می تواند رگ های خونی عنکبوتی را تشخیص دهد. گزینه های درمانی بسیاری وجود دارد اما همه درمان ها برای همه افراد کارساز نیستند بنابراین ممکن است فرد مبتلا به رگ های عنکبوتی قبل از پیدا کردن راه حل، چندین راه را امتحان کند.

رتینوئیدها:

کرم های رتینوئیدی برای بسیاری از بیماری های پوستی تجویز می شوند و پزشک ممکن است رتینوئیدها را برای برخی از افراد مبتلا به ورید عنکبوتی معرفی کند. رتینوئید ها ممکن است به کاهش قرمزی رگ ها و افزایش سلامتی پوست کمک کنند. با این وجود، ممکن است پوست را خشک کنند و باعث خارش و قرمزی نیز شوند.

اسکلروتراپی:

اسکلروتراپی شامل تزریق یک محلول خاص مستقیما درون رگ است. مواد تزریقی کمک می کند تا عروق خونی را که باعث می شود خون زیر پوست قابل مشاهده باشد، ناپدید شود. ممکن است برخی از افراد با استفاده از این روش مجبور به تحمل درد و ناراحتی شوند، اما این عوارض جانبی باید ظرف چند روز برطرف شوند.

لیزر درمانی:

لیزر یکی از روش‌های متداولی است که برای درمان رگ های عنکبوتی به کار می رود. با این حال، لیزر درمانی نیز می تواند به پوست آسیب برساند که فرد می تواند در طول بهبودی آن را حس کند. این روش درمان یک روش پرهزینه و در عین حال همراه با درد است. ممکن است رگ های عنکبوتی بهبود یافته به روال قبل برگردند و ممکن است لازم باشد این روند تکرار شود.

اشعه لیزرسطحی و نور (IPL)

این درمان ممکن است به معنی کاهش زمان بهبودی و آسیب کمتری به پوست باشد. در این روش از اشعه ویژه‌ای استفاده می شود که بدون آسیب رساندن به لایه بالایی به لایه‌های عمیق‌تر پوست نفوذ می‌کند.

درمان IPL مشابه روش لیزر درمانی برای رگ های خونی عنکبوتی عمل می کند، اگرچه ممکن به چندین جلسه برای دستیابی به نتایج نیاز داشته باشد.


درمان های خانگی رگ های خونی صورت

درمان های خانگی رگ های خونی صورت

درمان های خانگی رگ های عنکبوتی صورت:

در برخی موارد، درمان خانگی ممکن است به جلوگیری یا کاهش ظهور رگ های خونی عنکبوتی بر روی صورت کمک کند.

درمان‌ های خانگی معمولا مطمئن هستند و هیچ عارضه جانبی ندارند، اما ایده خوبی است که محصولات جدید را در یک قسمت از پوست ۲۴ ساعت قبل از انجام درمان کامل آزمایش کنید تا از هر گونه واکنش‌های نامطلوب جلوگیری شود. بهتر است که هنگام مصرف دارو یا تحت درمان قرار گرفتن در مورد داروهای خانگی با پزشک صحبت کنید.

از آب داغ استفاده نکنید!

پوست صورت لطیف است، و گرمای بیش از حد ممکن است به پیدایش رگ های خونی ختم شود. هنگام شستن صورت از آب داغ اجتناب کنید. استفاده از آب سرد یا ولرم برای شستن بدن و صورت ممکن است به جلوگیری از آسیب به عروق خونی کمک کند.

کمپرس سرد

یک کمپرس سرد مانند یک بسته یخ یا کیسه ای یخ زده ممکن است به کاهش رگ های عنکبوتی در صورت کمک کند.

روغن آرنیکا

روغن آرنیکا یا محصولات حاوی آرنیکا ممکن است باعث کاهش ظهور ورید عنکبوتی شود. استفاده از این روغن ممکن است در بعضی از افراد واکنش حساسیتی ایجاد کند، بنابراین مهم است که اول آن را در یک قسمت از پوست آزمایش کنید و هر عارضه جانبی را با متخصص پوست در میان بگذارید.

محصولات Arnica در فروشگاه های مواد غذایی طبیعی، داروخانه ها و یا به صورت فروش آنلاین در دسترس هستند.

سرکه سیب:

سرکه سیب می تواند تورم رگ‌های خونی را کاهش دهد. برای این منظور کافیست سرکه سیب را به مدت ۱۵ دقیقه روی پوست قرار دهید. استفاده از این روش دو بار در روز تا کاهش علایم توصیه شده است. شستن صورت با سرکه سیب نیز موثر است.

آلوئه ورا

ژل گیاه آلوئه ورا ممکن است در درمان قرمزی پوست مفید باشد. تحقیقات نشان داده است که آلوئه ورا مانند کرم دارویی (هیدروکورتیزون) می تواند قرمزی پوست را کاهش دهد، اما در کنار این، باعث خشکی سلول های پوست نیز می شود.

افرادی که از آلوئه ورا بر روی پوست خود استفاده می‌کنند ، باید بعد از هر مصرف، پوستشان را مرطوب نگه دارند و از مرطوب کننده های مناسب پوستشان استفاده کنند.

ویتامین C

مصرف مکمل های ویتامین C ممکن است باعث کاهش رگ های خونی بر روی صورت شود.

یک مطالعه نشان داد که ویتامین C در حفظ سلامت رگ های خونی نقش مهمی بر عهده دارد. علاوه بر این ویتامین C می تواند کلاژن را در سلول ها حفظ کند.

گیاهان دارویی

تحقیقات حاکی از آن است که ممکن است بسیاری از گیاهان دارویی اثر ضد التهابی روی پوست داشته باشند. این در حالی است که این گیاهان به طور مستقیم بر روی رگ های عنکبوتی تست نشده اند، ممکن است در بعضی موارد به درمان آن نیز کمک کنند.

گیاهانی که ممکن است در درمان رگ های عنکبوتی استفاده شوند عبارتند از:

  • مریم گلی
  • گل همیشه بهار
  • جو دو سر
  • بومادران
  • ریشه گل ختمی
  • بابونه

پیشگیری از رگ های عنکبوتی صورت

پیشگیری از رگ های عنکبوتی صورت

چگونه از شکسته شدن مویرگ ها جلوگیری کنیم؟

گام هایی که یک فرد جهت پیشگیری از ظاهر شدن رگ های عنکبوتی انجام دهد، عبارتند از:

اجتناب از گرمای شدید: درجه حرارت بسیار بالا، سونا یا هوای گرم ممکن است رگ های خونی را منبسط کند و احتمال ظاهر شدن رگ های عنکبوتی را افزایش دهد.

محدودیت در قرار گرفتن در معرض نور خورشید: استفاده از کرم های ضد آفتاب، کلاه و لایه های اضافی می تواند احتمال شکنندگی رگ ها را کاهش دهد.

پوشاک حفاظتی: نمونه هایی از جمله کلاه بیس بال می تواند از ایجاد رگ های عنکبوتی ناشی از آسیب جلوگیری کنند.

اجتناب از وازودیلاتورها (منبسط کننده رگ ها): وازودیلاتورها عروق را با خون پر می کنند و ممکن است رگ های عنکبوت را برجسته تر کنند. وازودیلاتورهای رایج شامل کافئین، غذاهای تند و الکل هستند. حتی نوشیدن الکل متوسط می تواند باعث ایجاد قرمزی و رگ های خونی در برخی افراد شود.


چه هنگام باید به دکتر مراجعه کنیم؟

رگ های عنکبوتی هیچ آسیب یا علائم اضافی را ایجاد نمی کنند. افرادی که با ظهور رگ های عنکبوتی آشنا هستند می توانند سعی کنند علت مستقیم آن را بفهمند و اقدامات لازم را برای جلوگیری از آن انجام دهند. در برخی موارد، رگ های خونی روی صورت ممکن است نشانه ای از وضعیت پزشکی اولیه باشند.

اگر فردی علت ظاهر شدن رگ های عنکبوتی اش را نمی داند باید از یک پزشک متخصص برای بررسی و تشخیص آن کمک بگیرد.

ممکن است علت ایجاد رگ های خونی عنکبوتی بر روی صورت استفاده از لوازم آرایشی باشد.

بسیاری از درمان های دارویی و داروهای خانگی علاوه بر ارتقاء سلامت کلی پوست، می توانند به کاهش و یا رفع مشکل کمک کنند.

نظر خود را بیان کنید