پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

علت ترک خوردن پاشنه پاها چیست؟

چرا پوست کف پاهایمان ترک ترک می شود؟

علت ترک پاشنه پا چیست

با گرم شدن هوا بهتر است پاها را از کفش های بسته در بیاورید و صندل بپوشید. اما پوشیدن صندل می تواند مشکلاتی ایجاد کند مانند: ترک خوردن کف پا و پوسته پوسته شدن.

دکتر پروتی، دکتر طب پا و صاحب مرکز مراقبت از پای منهتن می گوید: ترک خوردن کف پا مشکلی رایج است که دلایلی نیز برای این اتفاق وجود دارد. او می گوید: ما تمام روز روی پاها هستیم و پاها وزن ما را تحمل می کنند. راه رفتن باعث می شود پوست ترک بردارد و پوسته پوسته شود.

اما ترک خوردن فقط به خاطر وزن ما نیست. هفت دلیل ترک خوردن کف پا در ادامه ذکر شده است.

مطابق صحبت های دکتر پروتی، یکی از رایج ترین دلایل ترک خوردن پا، عفونت قارچی است. بیشتر اوقات ترک خوردن همراه با خارش نیست بنابراین بیمار متوجه عفونت قارچی نمی شود. بنابراین اگر به صورت ناگهانی پوست کف پای شما ترک خورد سعی کنید سریع به پزشک مراجعه کنید.

هنگامی که پوست شما دچار عفونت قارچی شده باشد بر ناخن انگشت پا نیز تاثیر می گذارد که به سختی می توان از آن نجات یافت.

دکتر پروتی می گوید: بر اساس مطالعاتی که انجام دادم فهمیدم عفونت پوست بر ناخن ها اثر می گذارد، ناخن ها پوست را عفونی می کنند و این کار ادامه می یابد. بنابراین سعی کنید عامل اولیه عفونت را به سرعت از بین ببرید.

تعریق بیش از حد و محیط مرطوب باعث عفونت پا و پوسته پوسته شدن آن می شود. در واقع ورزش ها به خصوص یوگا می تواند باعث تعریق بیش از حد و ورقه شدن پا گردد. دکتر پروتی اذعان می کند هر کاری که با پای برهنه انجام می دهید، یا در محیط مربوط و داغ انجام می دهید موجب عفونت های قارچی و باکتریایی می شود. بنابراین در این حالت به پزشک مراجعه کنید.

بیشتر خانم ها باید در تابستان صندل بپوشند. اما در برخی از افراد کفش های نرم باعث اصطکاک می شود. هرچیزی که باعث اصطکاک شود باعث تورم و پوسته شدن پوست می شود.

به مدت طولانی کفش نپوشید، سعی کنید کفش هایی با مواد طبیعی بپوشید و با شروع اصطکاک کفش خود را عوض کنید. اجازه ندهید پوسته شدن پوست عمیق تر گردد. همچنین بر تاثیر پاشنه ها توجه نکنید. راه رفتن با ضربه نیز باعث پوسته شدن کف پا می شود.

هیچ کس با نیت آفتاب سوختگی به ساحل نمی رود. اما حضور شما در ساحل آفتابی باعث پوسته شدن پوست پا می شود. به پاها اجازه ندهید بدون محافظ در معرض نور خورشید باشد.

اگزما مشکلی پوستی است که در طول پوسته شدن پوست اتفاق می افتد. اگزما باعث خارش، خشکی و پوسته شدن پوست پا می شود.

اگرچه بیشتر افراد از بچگی اگزما را تجربه می کنند، این بیماری در بزرگسالی نیز به سراغ افراد می آید. روش های خانگی برای درمان این مشکل توسط متخصصین پوست ارائه شده است.

کم آبی بدن باعث خستگی، کاهش سوخت و ساز و… می شود و این مسئله باعث پوسته شدن پا می شود. اگر بدن شما به قدر کافی آب نداشته باشد پوست شروع به ورقه شدن می کند. به یاد داشته باشید آّب دوست شما است.

به طور کلی بدن شما تمایل به پوست انداختن دارد. بنابراین من همیشه به بیماران می گویم با سنگ پا کف پا را ماساژ دهند تا پوست پرده از کف پا جدا شود و پوست جدید جایگزین شود. به پاهایتان نشان دهید دوستشان دارید تا آن ها نیز علاقه را به شما نشان دهند.


علت ترک های ناشی از فشار در پاها

دلیل اصلی ترک کف پا

پاهای ما در طول روز زیر فشاری مداوم قرار دارند‌. این فشارها می تواند از سوی سنگ فرش سخت پیاده‌روها یا در اثر استفاده از کفش‌های پاشنه بلند و نامناسب به پای ما اعمال شود‌.

فشار بیش از حد به پاها در گذر زمان می‌تواند منجر به ایجاد نوعی شکستگی نادر شود که به آن ترک‌های ناشی از فشار می‌گویند‌. این نوع ترک‌ها نتیجه فشار بیش از حد یا سوء‌‌‌رفتار مداوم با پاست که منجر به شکل‌گیری ترک‌های مویی در استخوان کف پا می‌شود‌‌.

این شکستگی‌ها عموما در نقاطی از استخوان‌های پا رخ می‌دهد که وزن بدن را تحمل می‌کند‌. من اغلب این شکستگی‌ها را در استخوان‌های بلند میانی پا که metatarsals نام دارند دیدم . با این حال این شکستگی‌ها در پاشنه و سینه پا هم معمول است‌. در اینجا به چند دلیل وقوع چنین شکستگی‌هایی اشاره می‌کنیم‌.

افزایش ضربه

این مشکل در ورزشکاران بیشتر دیده می‌شود‌‌‌، اما هر فعالیت پربرخوردی موجب افزایش فشار وارده بر کف پا می‌شود‌، هر کس که یک برنامه جدید ورزشی اتخاذ می‌کند و موجب افزایش مدت زمان‌، دفعات و شدت فعالیت‌های خود می‌شود‌، در معرض این خطر قرار دارد. ماهیچه‌های پای شما برای تطبیق خود با فشار جدید حاصل ورزش و تقویت شدن‌، نیازمند زمان هستند‌. فعالیت‌های بیش از حد در زمانی کوتاه موجب خستگی ماهیچه و شکستگی و مو برداشتن استخوان می‌شود‌.

کفش نامناسب

شاید به نظر نیاید‌‌، اما شکستگی‌های ناشی از کفش نامناسب معمول‌تر از آن چیزیست که اغلب افراد فکر می‌کنند‌. کفش‌هایی که کفی نامناسبی دارند یا بیش از حد خشک هستند منجر به بروز مشکلات ناشی از سوء‌رفتار در گذر زمان می‌شوند‌. استفاده از کفش پاشنه بلند به پنجه پا فشار آورده و باعث شکستگی استخوان‌های متاتارسال می‌شود‌. متخصصین پا پیشنهاد می‌کنند که هر روز از یک جفت کفش متفاوت استفاده کنیم و برای رفت و آمد‌های روزانه کفشی مخصوص داشته باشیم و با رفتن به سر کار آنها را با کفش‌های مخصوص کار عوض کنیم‌. راه رفتن روی سطوح سخت باعث تحت فشار قرار گرفتن کف پا می‌شود‌، از این رو هنگام راه رفتن روی این سطوح باید از کفش‌هایی با کفی نرم استفاده کنید‌.

تغییر الگوی راه رفتن

آسیب دیدن پا می‌تواند باعث تغییر الگوی راه رفتن شود‌. مثلا کسی که از درد مچ پا‌، آسیب تاندون و یا میخچه رنج می‌برد برای اینکه به محل آسیب‌دیده فشار نیاورد‌، الگوی راه رفتن خود را تغییر می‌دهد‌، این کار باعث تغییر چرخه حرکتی پاها شده و به نواحی جدیدی از پا فشار می‌آورد که تا به حال فشاری را تجربه نکرده بودند. این تغییرات ممکن است نهایتا منجر به ایجاد شکستگی شود.

ضعف استخوان‌ها

کاهش تراکم استخوان در افراد مسن می‌تواند باعث شکستگی شود‌. با مشورت در خصوص عوامل خطر با دکتر خود و انجام یک آزمایش تراکم استخوان می‌توانید ببینید که آیا در معرض این آسیب‌ها قرار دارید یا خیر‌. زنانی که از دوره قاعدگی نامنظم رنج می‌برند و افراد مبتلا به پوکی استخوان از جمله افراد در خطر هستند‌. بیمارانی که از کمبود وزن و کلسیم رنج می‌برند بیشتر در خطر مصدومیت قرار دارند‌.

از آنجایی که این شکستگی‌ها بدون وقوع حادثه‌ای دردناک رخ می‌دهند و دردهای ناشی از آنها گاهی مبهم است‌، بسیاری از بیماران ملاقات با دکترشان را به تاخیر می‌اندازند‌. تاخیر در تشخیص مشکل موجب تاخیر در درمان آن خواهد شد‌. اگر شما درد دارید‌، بهتر است هرچه زودتر به پزشک خود مراجعه کنید تا موجب وخامت شرایط نشده و آسیب احتمالی را بیشتر نکنید‌.

۱ دیدگاه

  1. ترخیص کالا در خرداد ۲, ۱۳۹۷در۹:۵۳ ق٫ظ

    مفید و عالی

نظر خود را بیان کنید