پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

نشانه های بیماری از روی رنگ و حالت پاها (۹ چیزی که پاهایتان به شما می‌گویند)

به اخطارهایی که پاهایتان در مورد سلامتی می‌گویند توجه کنید

نشانه های بیماری از روی رنگ و حالت پاها

تا زمانی که به نظر می‌رسد همه چیز به درستی کار می کند، ممکن است توجه زیادی به پاهای خود نداشته باشیم. پاها اغلب با جوراب و کفش پوشیده می‌شوند و چیزی که از دید خارج باشد، از ذهن خارج می‌شود.

انگشتان سرد پا می‌تواند نشانه‌ای از گردش خون ضعیف باشد. سیگار کشیدن و شرایط مرتبط با سیگار کشیدن می‌تواند توانایی ریه‌ها برای جذب اکسیژن را کاهش دهد و به کاهش سطح اکسیژن در خون منجر ‌شود. این بیماری‌ها باعث تنگی شریان‌ها می‌شود، که می‌تواند مانع جریان خون در سراسر بدن شود. اگر شما متوجه شدید که پاها تقریبا همیشه سرد و بی حس هستند، با دکتر خود مشورت کنید.

در زیر برخی از علائم رایج بیماری‌های مرتبط با پا و همچنین نشانه‌هایی که ممکن است برای سلامتی خطرآفرین باشد ذکر شده است.


خارش پا

همانطور که خارش پا ناخوشایند و مزاحم است، معمولا نشانه‍‌ای از یک وضعیت پزشکی جدی نیست.

رایج‌ترین مقصر خارش و پوسته پوسته شدن در پاها عفونت‌های قارچی است. این عفونت‌ها در محیط‌های مرطوب رشد می‌کنند، معمولا در بین انگشتان پا شروع می‌شود و اغلب در افرادی که کفش‌های تنگ بسیار می‌پوشند و عرق می‌کنند به وجود می‌آید. در حالی که عفونت پا مسری است اما می‌توان آن را به راحتی با داروهای ضد قارچ درمان کرد.

در برخی موارد، خارش پا ممکن است از یک واکنش آلرژیک به کرم‌ها و یا مانند بیماری پسوریازیس ناشی از اختلال ایمنی بدن باشد. در صورتی که خارش پا در شما باقی بماند و یا بدتر شود با دکتر خود صحبت کنید.


تغییر رنگ پوست

جوش پوستی یا عفونت‌های قارچی مانند بیماری «پای ورزشکاران» معمولا باعث می‌شود پوست مایل به قرمز و پوسته پوسته شود، اما در بسیاری از شرایط دیگر ممکن است به تغییر رنگ پا منجر شود.

یک بیماری که به عنوان پدیده نشانگان رینود شناخته شده، توسط دنباله‌ای از تغییر رنگ در پوست در واکنش به سرما یا استرس به وجود می‌آید. در یک نمونه از پدیده رینود، منطقه آسیب دیده شروع به باریک شدن می‌کند و جریان خون کاهش می‌یابد.

منطقه آسیب دیده ممکن است شروع به احساس سردی و بی حسی و در نهایت جریان خون را محدود کند. گاهی اوقات که گردش خون بهبود می‌یابد، پوست ممکن است قبل از بازگشت به حالت عادی به رنگ قرمز تبدیل شود.

رینود اغلب بدون بیماری زمینه‌ای رخ می‌دهد با این حال در برخی موارد رینود ممکن است نشانه اولیه یک بیماری جدی‌تر مانند آرتریت روماتوئید و یا لوپوس باشد.


چماقی شدن انگشتان پا

چماقی شدن شامل تغییر در مناطق اطراف پا و در انگشت یا ناخن انگشت است. علایم معمول چماقی شدن ناخن عبارتند از نرم شدن بستر ناخن، برآمدن نوک پا و خم شدن ناخن‌ها به شکل یک زاویه تیز است.

اکثریت قابل توجهی از موارد بنیادی چماقی شدن از بیماری های قلب و ریه است که سطح اکسیژن در خون را کاهش می‌دهد. اگر شما متوجه تغییرات در انگشت یا ناخن‌های پای خود شدید که شبیه چماقی است با دکتر خود صحبت کنید، چرا که می تواند نشانه‌ای از یک بیماری جدی مانند سرطان ریه، بیماری‌های قلبی و بیماری کرون باشد.


پاهای ورم کرده

اکثر مردم تورم را در پای خود تجربه کرده‌اند. اغلب علت تورم چیزی ساده مانند ایستادن برای مدت زمان طولانی، پوشیدن کفش های تنگ، بودن در یک پرواز طولانی و یا یک مصدومیت جزئی مانند رگ به رگ شدن مچ پا است. با این حال، اگر تورم بیش از چند روز طول بکشد، می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری جدی‌تر باشد.

سیالات مانند خون در پاها ممکن است منجر به تورم به عنوان یک نتیجه از نارسایی احتقانی قلب، بیماری کلیه و یا حتی به عنوان یک عارضه جانبی از داروها برای دیابت و فشار خون بالا شود. تورم ممکن است از التهاب ناشی از آرتریت روماتوئید یا آرتروز باشد.

اگر تورم همراه علائمی مانند درد قفسه سینه، اشکال در تنفس یا سرگیجه باشد اقدامات پزشکی ضروری است، چون می‌تواند نشانه‌ی یک لخته خون یا یکی دیگر از بیماری جدی قلبی باشد.

همچنین بخوانید: علت سر شدن انگشتان دست و پا

سوزش پا

احساس سوزش پا می‌تواند از خفیف (بی حسی و سوزن سوزن شدن) تا شدید (درد شدید که حتی می تواند خواب را مختل کند) متفاوت باشد. چیز ساده‌ای مانند خستگی پاها و یا یک عفونت رایج مثل پای ورزشکار می‌تواند نشانه‌ای کوتاه مدت مانند سوزش یا سوزن سوزن شدن را داشته باشد.

در موارد شدید، سوزش در پاها می‌تواند نشانه‌ای از آسیب‌های عصبی ناشی از دیابت یا بیماری‌های گردش خون موسوم به بیماری شریانی محیطی (PAD) باشد. در صورتی که احساس سوزش برای چند هفته و علائم شدیدتر و دردناک‌تر دارید و در حال شروع به از دست دادن احساس در انگشتان پاهای خود هستید به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید.

استراحت کردن و بالا بردن پای خود برای کاهش علائم مفید است. علاوه بر این، حمام کردن و گذاشتن پای خود در آب سرد نیز می‌تواند درد و سوزش را کاهش دهد.


درد در انگشت شست پا

گاهی اوقات نقاط درد خاص منجر به یک وضعیت خاص می‌شود. اگر درد در اطراف نوک و گوشه ناخن متمرکز شده باشد، می‌تواند نشانه رشد ناخن اضافه در انگشت پای شما باشد. حملات درد شدید در مفصل انگشت شست پا می‌تواند یک فرم پیچیده‌ای از آرتریت به عنوان نقرس را نشان دهد.

علائم نقرس شامل درد شدید مفاصل پس از یک ناراحتی طولانی است و اغلب در شب و بدون هیچ گونه اخطاری رخ می‌دهد.

آرتریت روماتوئید می‌تواند توضیح دیگری برای آن باشد، که به عنوان علائم اولیه تمایل دارند که بر پا و مفاصل انگشت اثر بگذارند. اگر شما ناراحتی مزمن یا درد ناگهانی محلی را تجربه می‌کنید بدون هیچ توضیحی برای ملاقات با دکتر برنامه ریزی کنید.


ناخن‌های زرد رنگ

همانند سایر قسمت های بدن شما، تغییر رنگ در ناخن‌ها ممکن است نشانه‌ی آن باشد که چیزی اشتباه است.

عفونت قارچی ناخن اغلب به عنوان یک نقطه زرد در زیر نوک ناخن آغاز می‌شود. متاسفانه قارچ ها تمایل به رشد در محیط های تاریک، گرم و مرطوب دارند و قسمت زیرین ناخن انگشت پا بهترین مکان برای رشد آن‌هاست.

اگر تغییر رنگ مورد توجه قرار نگیرد و بدون درمان رها شود، می‌تواند در دیگر ناخن انگشتان پا پخش شود. عفونت ناخن به طور معمول یک خطر بزرگ بهداشتی نیست اما اگر شما مبتلا به دیابت هستید، عفونت‌های قارچی می‌تواند گردش خون در پای شما را مختل کند و منجر به عوارض جدی‌تر بهداشتی شود.


ناخن‌های سفید رنگ

تغییر رنگ سفید ناخن‌ها لزوما یک مشکل سلامتی نیست. این تغییر رنگ شامل لکه‌های معمول سفید در اطراف ناخن است که همانند ناخن شروع به رشد می کند. برخلاف باور رایج، این علائم نشانه کمبود ویتامین نیستند و به طور کلی بی ضرر در نظر گرفته می‌شوند.

یک آسیب ممکن است باعث شود بخشی از ناخن انگشت پا از بستر ناخن جدا شود، که باعث می شود که نوک ناخن سفیدتر به نظر برسد.

علاوه بر این برخی از عفونت های قارچی اول خود را به عنوان علامت سفید روی نوک ناخن را نشان می‌دهند. که اگر بدون کنترل رها شود، این عفونت می‌تواند در سراسر ناخن گسترش یابد، که منجر به تغییر رنگ بیشتر و به طور بالقوه باعث می‌شود ناخن از بستر خود جدا شود.

۲۵ دیدگاه

 1. حمید ظفرمند در آذر ۱۶, ۱۳۹۴در۵:۴۱ ب٫ظ

  در موردسوزش انگشت شصت پا درمان چیست

 2. اميد حسين پور در تیر ۲, ۱۳۹۵در۴:۲۴ ب٫ظ

  خارش بیش از حد پنجه پا

 3. اميد حسين پور در تیر ۲, ۱۳۹۵در۴:۲۶ ب٫ظ

  پنجه پای من با پوستی خشک و خارش زیاد بسیار اذیتم میکند درمان چیست

 4. توفیق در مرداد ۱۷, ۱۳۹۵در۱۱:۵۷ ب٫ظ

  مرسی مفید بود

 5. غلامرضا لطفی در شهریور ۱۹, ۱۳۹۵در۰:۴۵ ق٫ظ

  با تشکر از اطلاعات شما,من مرتب درد در انگشتان پا همراه با سوزش وبی قراری دارم ,لطفا راهنمایی فرمایید

 6. در آذر ۴, ۱۳۹۵در۱۱:۱۱ ب٫ظ

  علت احساس خون ناگهانی در کف پای چپ چیه ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 7. محمد فاضلی در آذر ۲۳, ۱۳۹۵در۲:۳۲ ب٫ظ

  من شصت پا هایم یه جوری مانند زگیل در امده ولی زگیل نیست خیلی درد میکند وزخم شده لطفا کمکم کنید تا از فوتبالم عقب نمانم

 8. عباس نژاد در دی ۳, ۱۳۹۵در۸:۴۶ ب٫ظ

  سلام خسته نباشید انگشت بزرگ پای پدرم یکدفعه به طور ناگهانی درد میکنه وبعد آروم میشه سن ۵۴ سال و قند ۱۱۰ کلسترول ۲۱۴ هست میشه علتش رو بفرمایین ممنون

 9. مهری در بهمن ۲, ۱۳۹۵در۱۱:۰۵ ب٫ظ

  سلام پسر ۶ ساله کف پاهاش زرد رنگه علتش چیه؟ چه راهکاری برای درمان وجود داره

 10. نگار در بهمن ۹, ۱۳۹۵در۹:۳۹ ب٫ظ

  سلام مادرم ۶۲سالشون هست و بیماری دیابت دارن یک ماه هست که احساس میکنن جوراب تنگ یا پوتین پاشون هست.علتش چی میتونه باشه و چه کارهایی برای بهبود میشه انجام داد.

 11. سوزان در بهمن ۳۰, ۱۳۹۵در۶:۲۲ ب٫ظ

  با سلام . مادرم سه ماه و نیم پیش فوت کرد . علت فوت رو ایست قلبی اعلام کردن . دو هفته قبل از فوت انگشتان پای راستش کبودی داشت . وقتی به دکتر رفتیم ایشون گفتن کبودیش چیز مهمی نیست . نتیجه ی آزمایش ای اس آر مادرم ( یکی از آزمایشات روماتیسم ) : ۷۲ بود . با توجه به اینکه مادرم روماتیسم و دیابت داشت و داروهاشو مرتب مصرف می کرد چه عاملی ممکنه سبب ایست قلبی شده باشه ؟ تشکر

 12. سوزان در بهمن ۳۰, ۱۳۹۵در۶:۳۵ ب٫ظ

  ضمنا آیا ممکنه کبودی پای مادرم بعلت مصرف وارفارین بوده باشه ؟

 13. میترا از کرج در اسفند ۵, ۱۳۹۵در۱۱:۱۶ ب٫ظ

  سلام خواهرم ۳۱سالشه…پای چپش بعضی وقتا یخ میکنه میشه لطفا جواب منو هم بدین….مچ پای خودمم هم درد میکنه…وزنم بالا بود ۳۰ویلو کم کردم اما هنوز بعد پیاده روی ۲ساعته بشدت درد میکنه طوری که با روغن زیتون چربش میکنم وجوراب میپوشم تا فردا دردش خوب بشه…بعد چون من نمیتونستم چهار زانو بشینم کلا الان که لاغر تر شدم باز نمیتونم فکر میکنم باید با ورزش و نرمش یا فیزوتراپی یواش یواش بتونم پاهامو جم کنم یا چهار زانو تمرین کنم وبشینم…لطفا راهنماییم کنید سپاس

 14. میلاد در اسفند ۱۲, ۱۳۹۵در۲:۲۷ ب٫ظ

  سلام خسته نباشید. انگشت بزرگ پایه چپم وقت بهش دست میزنم یا وقتی جایی بخوره که مستقیم با اون بند انگشتم تماس پیدا کنه درد میکنه ولی در حالت عادی هیچ دردی ندارم وقتیم سونا اینا میرمو پوست که معمولا تاول میزنه اون قسمت سفید میشه هیچ ضایعه و گوشت اضافیم نداره ولی در حالت عادی اوت قسمت سفته دست که میزنم ضمخته نرمی نداره اگه بشه راهنماییم. کنین

 15. عطی در اسفند ۱۹, ۱۳۹۵در۰:۴۳ ق٫ظ

  سلام من چندساله که پوست قسمت سمت راست پاشنه ی پام وبیشتر پای راستم میخاره.و بعضی وقتا اذیت میشم وهی پاشنه ی پامو به قالی میکشم،وهیچ علامتی ازقارچ وپوسته پوسته شدن نداره،علتش چی میتونه باشه؟
  باتشکر

 16. سیدسجاد در اسفند ۲۸, ۱۳۹۵در۱۱:۴۶ ب٫ظ

  سلام خسته من پسری ۱۹ساله هستم کف پام پوست میشه درد نداره ولی خیلی زشت میشه پوستاشومیکنم بازم صفت وبدشکل میشه لطفا راهنمایی کنید چکار کنم این دیگه چه نوع مریضیه دکترم رفتم فایده نداشت

  • نازی در فروردین ۲۷, ۱۳۹۶در۱۱:۵۷ ق٫ظ

   اینجا کسی پاسخ گو نیست دوستان.

 17. میتا در فروردین ۲۱, ۱۳۹۶در۳:۰۱ ب٫ظ

  سلام وخسته نباشید.برامدگی کوچکی روی سینه پای راستم هستش..ک با فعالیت زیاد و تحریک کردن شروع ب درد کردن میکنه.از یک سال پیش متوجه شدم.ومیترسم برم دکتر لطفا راهنمای کنید..

 18. حسینی در فروردین ۲۵, ۱۳۹۶در۶:۱۷ ب٫ظ

  سلام.چند روزی هست که شست پای چپم کرخت و کم حس شده.با توجه به اینکه قبلا تجربه ی خواب رفتگی های زیاد دست و پاها رو دارم.آیا این ها به هم مربوطه؟چه علتی میتونه داشته باشه؟

 19. سجاد در اردیبهشت ۲, ۱۳۹۶در۹:۲۰ ب٫ظ

  باسلام مدتی است که هروقت از حالت سکون خوابیده ویا نشسته برروی پاهای خود می ایستم درد شدیدی در کف پا وروی پا احساس میکنم البته بعد چند قدم که بر میدارم درد آن کم می شود خواهشمندم مرا راهنمائی کنید ضمننا ماهیچه وکف پایم نیز اکثر مواقع حالت گرفتگی دارد

 20. معصومه در تیر ۱۱, ۱۳۹۶در۲:۵۰ ب٫ظ

  سلام روی پایم گزش دارم انگار یه چیزی داره نیشم میزنه و هر پنج دقه یه بار این احساس و دارم سوزش اش خیلی هم شدیده انگار چیزی نیش میزنه منو مثل زنبور به تظرتون دلیل این اتفاق چیه

  • عرفان در آبان ۲۲, ۱۳۹۶در۶:۵۰ ب٫ظ

   من هم دقیقا همین اتفاق برام میفته

 21. سیروس در مرداد ۲, ۱۳۹۷در۱۰:۵۸ ق٫ظ

  سلام خسته نباشین
  سوالی داشتم ممنون میشم راهنماییم کنین

  من موقعی که سیگار میکشم فقط از مچ پاهام تا پایین کلا سست وگزگز می‌کنه
  میخواستم ببینم دلیلش چی می‌تونه باشه

 22. فاطمه در مهر ۴, ۱۳۹۷در۱۱:۵۴ ب٫ظ

  سلام من خانمی هستم ۴۹ساله ناخن شصت پای راستم قارچ زده بود طوریمه یه ذره که ناخن رسد می‌کرد زرد رنگ بود و کل ناخنم باستانی با دست برداشته می‌شد که ۶ماه پیش جراح عمومی ناخنم رامشید و حالا نوک انگشت همان شصتم قرمز ‌ملتهب شده وشصت پای چپم نیز قارچ گرفته ‌زرد رنگ شده بنظر شما باید چه درمانی انجام دهم

 23. نيلوفر در آذر ۱۹, ۱۳۹۷در۸:۲۸ ق٫ظ

  سـلام انگشت شست پاى راستم بهمراه دو انگشت کنارى از زیر پوست خارشً گرفته و یک فرم بدى آزار دهنده خارشً داره فقط هم پاى راستم و همون سه انگشت موندم دلیلش چیه ؟ کسـی میتونه راهنمایی م کنه ممنون . 🙏

نظر خود را بیان کنید