پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

۱۷ راه جلوگیری از آلرژی های فصل پاییز

چگونه می‌توان از بروز آلرژی فصل بهار در طول زندگی پیشگیری کرد؟

همانطور که می دانید مصرف آنتی هیستامین نمی‌تواند بهترین روش برای مبارزه با آلرژی های فصلی باشد. در این مقاله قصد داریم به موارد دیگری بپردازیم که می‌توانید با انجام آن حساسیت فصلی خود را کنترل کنید. پس همراه ما باشید.

 1. غذاهای مناسب بخورید:

آلرژی فصلی,غذاهای مناسب بخورید

داشتن عادت‌های نامناسب غذا خوردن می‌تواند مشکلات زیادی برای بدن به همراه داشته باشد. یکی از این مشکلات بروز اسم و حساسیت‌های فصلی است.

مطالعات پزشکی نشان داده است که مواد شیمیایی قدرتمندی به نام آنتی اکسیدان‌ها که در میوه‌ها،سبزیجات، آجیل، دانه‌ها، چای سبز و سایر مواد یافت می‌شود می‌تواند به بهبود التهاب کمک کند.

همانطور که می‌دانید این گزینه یکی از فاکتورهای ضروری برای کنترل حساسیت است. شما می‌توانید غذاهایی که سرشار از امگا۳ و آنتی اکسیدان هستند را نیز امتحان کنید.

 1. اضافه وزن خود را کاهش دهید:

آلرژی فصلی,02-prevent-allergies-woman-pinching-stomach

اضافه وزن داشتن می‌تواند نفس کشیدن شما را سخت تر کند. این مشکل زمانی دردناک تر می‌شود که مبتلا به حساسیت باشید. به همین خاطر بهتر است وزن خود را کم کنید.

چربی‌های اضافی دور شکم مانع می‌شود ریه‌ها به درستی توسعه پیدا کنند و پرده دیافراگم به سمت پایین حرکت کند. به عبارت دیگر اگر اضافه وزن داشته باشید نمی‌توانید تنفس خوب و عمیقی داشته باشید. کاهش وزن به دست اوردن اکسیژن مورد نیاز برای بدن را ساده تر می‌کند.

 1. استرس خود را کاهش دهید:

آلرژی فصلی,3-stress-reduction-techniques

هر زمانی که در شرایط استرس زا قرار گرفتید، بدن شما هورمون‌های مرتبط با استرس را ازاد خواهد کرد. در چنین شرایطی سیگنال‌هایی به بخش‌های مختلف بدن فرستاده می‌شود تا خود را برای انجام اقدامات لازم آماده سازند.

اگر این شرایط هر روز برای شما اتفاق بیفتد، استرس می‌تواند اسیب جدی به بدن و سلامتی آن وارد کند. یکی از بخش‌هایی که دچار اسیب می‌شود سیستم ایمنی بدن است. سیستم ایمنی تضعیف شده واکنش‌های آلرژیک را بیشتر می‌کند. به همین خاطر باید روش‌هایی را برای مقابله با استرس خود یاد بگیرید.

 1. داروهای مرتبط با حساسیت را به طور منظم مصرف کنید:

آلرژی فصلی,04-prevent-allergies-woman-tea-cup

درمان‌های جایگزین زمانی که با آنتی هیستامین به صورت منظم همراه شود می‌تواند نشانه‌های حساسیت را بهبود ببخشد. مصرف روزانه مولتی ویتامین ها و مکمل‌های معدنی که حاوی منیزیم، سلنیم، ویتامین C ، ویتامین E و همه ویتامین های B هستند، یک فنجان چای نعناع یا بابونه قبل از خواب می‌تواند موثر باشد.

 1. دستگاه تهویه هوا و فیلتر آن را تمیز کنید:

آلرژی فصلی,05-prevent-allergies-air-filter

تعویض فیلتر چنین دستگاه‌هایی بسیار مهم است. شما باید هر سه ماه یکبار فیلتر این دستگاه‌ها را تعویض کنید و از فیلترهای جدید بهره مند شوید.

 1. دستگاه تهویه هوا را در منزل روشن کنید:

آلرژی فصلی,06-prevent-allergies-air-conditioner

باز کردن پنجره‌ها و درب‌های منزل بهترین روش برای ورود مواد حساسیت زا (آلرژن) و سایر مواد تحریک کننده به داخل منزل است. به همین خاطر باید از باز گذاشتن پنجره ها و درب‌های منزل خودداری کنید. دستگاه مرطوب کننده را روشن کنید و سطح رطوبت را به زیر ۵۰ درصد تنظیم نمایید.

 1. این تغییرات را در ورودی منزل خود ایجاد کنید:

آلرژی فصلی,07-prevent-allergies-front-door

حصیر یا فرش جلوی منزل معمولا از مواد طبیعی همچون طناب یا سایر الیاف ساخته شده اند و می‌توانند بهترین مکان برای قارچ، کنه و سایر موجودات باشند. در عوض می‌توانید از فرش ماشینی استفاده کنید که از مواد طبیعی ساخته نشده اند.

همچنین حشرات مرده ای که معمولا در لامپ‌ها قرار دارند را پاکسازی کنید. زمانی که این حشرات تجزیه می‌شوند منبع خوبی برای ایجاد مواد حساسیت زا خواهند بود. در نهایت قفسه ای را جلوی درب ورودی منزل قرار دهید.

از این قفسه برای نگه داشتن کفش‌های خود استفاده کنید. خانواده و مهمانان را تشویق کنید کفش‌های خود را در ورودی منزل در بیاورند. اینکار می‌تواند مقدار گرد و خاک و سایر مواد حساسیت زا را کاهش دهد.

 1. نقاط حساس منزل خود را شناسایی کنید:

آلرژی فصلی,08-prevent-allergies-feet-carpet

شاید این موضوع کمی برایتان عجیب باشد اما داخل منزل می‌تواند بیشتر از فضای بیرون مواد حساسیت زا را در خود داشته باشد. مبلمان پوشیده شده با الیاف طبیعی و بالش‌ها، فرش‌های ساخته شده از نخ‌های طبیعی، پنجره‌های مختلف، محیط های مرطوب و سایر موارد می‌تواند باعث ایجاد حساسیت گردد.

مطالعات انجام شده نشان می‌دهد که آلودگی هوای داخل می‌تواند ده برابر بیشتر از آلودگی هوای بیرون باشد و این آلودگی بسیار شدیدتر است. همه نقاط منزل را به خوبی شناسایی کنید و اگر لازم بود آن را تمیز و پاکسازی نمایید.

 1. اتاق خواب خود را تمیز کنید:

آلرژی فصلی,09-prevent-allergies-cat-bed

سعی کنید منزل خود را از شر گردو خاک موجود خلاص کنید. پشت رختخواب و روتختی را تمیز کنید و سعی کنید پنکه را نیز پاکسازی نمایید. همیشه از یک پارچه مرطوب استفاده کنید. اگر پارچه‌ای خشک باشد می‌تواند گرد و خاک را به اطراف هدایت کند. رختخواب خود را تمیز کنید.

همه موارد همچون روتختی را بشویید. موارد و ایتم‌هایی که در اتاق خواب قرار دارد و نمی‌توان آن‌ها را شستشو داد باید با مواد مناسب پوشیده شوند.

 1. قفسه‌ها و گنجه‌های خود را از مواد حساسیت زا پاک کنید:

آلرژی فصلی,10-prevent-allergies-storage-boxes

لباس های خود را در کیسه پلاستیکی زیپ دار قرار دهید و کفش‌های خود را در جعبه های مناسب بگذارید. شما می‌توانید لباس‌های خود را در فریزر بگذارید تا موجودات ریز موجود در آن را بکشید. همچنین دیوارها، گوشه‌ها و سایر موارد را نیز پاکسازی کنید.

 1. قارچ و کپک را از حمام خود دور کنید:

آلرژی فصلی,11-prevent-allergies-bathroom

پشت و زیر توالت را بررسی کنید تا اطمینان حاصل نمایید که هیچ قارچ و کپکی در آن رشد نمی‌کند. مطمئن شوید که توالت به درستی نصب شده است. سعی کنید پرده حمام را به طور مرتب شستشو دهید. رطوبتی که از دوش حمام به نقاط عمیق وارد می‌شود می‌تواند بهترین مکان برای رشد قارچ و سایر موارد باشد.

 1. اشپزخانه را تحت کنترل خود داشته باشید:

آلرژی فصلی,12-kitchen

محتوای همه جعبه‌های در باز را در ظروف بسته قرار دهید. سعی کنید فریزر خود را همیشه تمیز نگه دارید و به طور مرتب آن را شستشو دهید. برای کمک به کاهش رشد باکتری‌ها و قارچ ها از نمک استفاده کنید. زیر سینک ظرفشویی را همیشه بررسی کنید. اغلب این مکان‌ها مرطوب هستند و بهترین مکان برای رشد قارچ و کپک محسوب می‌شوند.

 1. اتاق نشیمن را بررسی کنید:

آلرژی فصلی,13-prevent-allergies-flower-pot

اگر می‌توانید از شر لوازم و اسباب اضافی خلاص شوید. آن را با سایر مواد مناسب جایگزین کنید. فرش خود را نیز جایگزین کنید. کفپوش‌های سفت و محکم همچون وینیل یا چوب کمتر از سایر موارد، آلرژن‌ها را در خود نگه می‌دارند.باید پرده‌های ساخته شده از الیاف طبیعی را جایگزین کنید.

 1. سری به زیر زمین بزنید:

آلرژی فصلی,14-prevent-allergies-hygrometer

هر بخشی از زیر زمین را مورد بررسی قرار دهید. وجود رطوبت در زیر زمین می‌تواند بهترین مکان برای رشد باکتری‌ها و قارچ‌ها باشد. اگر چنین مواردی را پیدا کردید با سفید کننده یا سایر مواد شوینده آن را تمیز کنید.

همه آیتم های ذخیره شده در زیر زمین را تمیز کنید. موارد همچون جعبه‌ها، روزنامه‌ها و چوب ها باید بررسی شوند. رطوبت زیر زمین را با دستگاهی به نام رطوبت سنج اندازه گیری کنید. باید این روطبت زیر ۵۰ درصد باشد.

 1. قبل از رفتن به رختخواب دوش بگیرید:

آلرژی فصلی,15-prevent-allergies-woman-shower

قبل از رفتن به رختخواب، دوش بگیرید. اینکار می تواند مواد حساسیت زا را از روی بدن و مویتان پاک کند.

 1. زمانی که بیرون از منزل هستید عینک یا عینک آفتابی بزنید:

آلرژی فصلی,16-prevent-allergies-men-sunglasses

پوشاندن چشم می‌تواند آن‌ها را از شر مواد حساسیت زا و سایر تحریک کننده‌هایی که در این نواحی وجود دارد خلاص کند. همین امر باعث کاهش خارش، قرمزی و التهاب خواهد شد.

 1. زمانی که مواد حساسیت زای زیادی در بیرون وجود دارد فعالیت‌های خارج از منزل را کاهش دهید:

آلرژی فصلی,17-prevent-allergies-woman-sneezing

مواد حساسیت زا اغلب درطول بعد از ظهر و ظهر به بیشترین مقدار خود می‌رسند. پس بهتر است در این زمان از روز به بیرون از منزل نروید.

نظر خود را بیان کنید