پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

چگونه می‌توانم از گسترش زگیل های تناسلی جلوگیری کنم؟

جالب و خواندنی

زگیل های تناسلی متداول ترین بیماری منتقله جنسی هستند. انواع مشخصی از ویروس پاپیلومای انسانی سبب ایجاد این زگیل ها می شوند. این نوع زگیل باعث سرطان نمی شود.با مداوا می توان از شر زگیل های تناسلی خلاص شد اما همینکه مبتلا به زگیل تناسلی و ویروس پاپیلومای انسانی باشید می توانید بیماری جنسی را به شخص دیگری منتقل کنید. استفاده از کاندوم و داشتن رابطه جنسی ایمن بسیار حائز اهمیت است.  در ادامه به بررسی آنکه آیا هر زگیلی زگیل تناسلی است و نحوه جلوگیری از گسترش ان صحبت میکنیم با ما در ادامه همراه باشید.

زگیل تناسلی چیست؟

زگیل های تناسلی بسیار شایع هستند و نشئات گرفته از نوع خاصی از ویروس پاپیلومای انسانی هستند. این زگیل ها آزاردهنده اند اما خطرناک نیستند و قابل درمان اند.

چگونه می‌توانم از گسترش زگیل های تناسلی جلوگیری کنم؟

نشانه های زگیل تناسلی چه چیزهایی هستند؟

این زگیل هاشبیه به زائده های درشت ، به رنگ پوست یا سفید خاکستری روی پوست هستند. معمولا زگیل های تناسلی ظاهری به شکل گل کلم و زبر دارند اما برخی صاف هستند. زگیل های تناسلی معمولا دردناک نیستند.اصولا این زگیل ها باعث خونریزی خفیف ، احساس سوزش،درد، خارش تناسلی یا التهاب می شوند.بعضی از زگیل ها بسیار کوچک هستند. با این حال شما میتوانید آنها را احساس کنید یا ببینید. گاهی اوقات زگیل ها به صورت گروهی جمع می شوند یا اندازه شان بزرگ می شود و ظاهری شبیه به ساقه به خود میگیرند. اکثر زگیل ها به عنوان زائده های نرم، کوچک و غیرقابل تشخیص به وجود می آیند.

آیا هر زگیلی زگیل تناسلی است؟

همه ی زگیل ها به دلیل نوعی ویروس به نام ویروس پاپیلومای انسانی به وجود می آیند. با این همه حدود ۱۰۰ نوع شناخته شده و مختلف از این ویروس وجود دارند .برخی از این زگیل ها هیچ علائمی ندارند و سیستم ایمنی بدن به راحتی آن ها را مغلوب میکند. برخی دیگر هم از روی سطح پوست سرایت می‌شوند و وقتی به زخم یا خراش پوستی میرسند سبب ایجاد یک زگیل معمولی، زگیل کف پا یا گونه ای دیگر از زگیل غیرتناسلی می شوندو بعضی هم از طریق رابطه جنسی منتقل می شوند که زگیل تناسلی را به وجود می آورند. بنابراین مادامیکه ویروس پاپیلومای انسانی باعث به وجود آمدن هردو زگیل تناسلی و غیرتناسلی میشود، گونه های مختلف ویروس هم آن ها را ایجاد می‌کنند. زگیل یکی از آن زائده های پوستی است که اکثر مردم گاهی اوقات در زندگیشان و معمولا در ناحیه ی دست یا پایشان به آن مبتلا می‌شوند. معمولا اگر زگیل ها وجود هم نداشته باشند باز هم نگرانی  کمی وجود دارد که احتیاج است درمان شود. به هر طریق وقتی زگیل ها در ناحیه تناسلی ظاهر می‌شوند نگرانی بیشتری را برای بیماران به دنبال دارد.

چگونه می‌توانم از گسترش زگیل های تناسلی جلوگیری کنم؟

چگونه دچار زگیل تناسلی می شوید؟

معمولا از طریق رابطه ی پوستی با کسی که آلوده است و با سکس دهانی، مقعدی و واژینال دچار زگیل تناسلی میشوید. حتی اگر کسی انزال نشود و  آلت تناسلی مرد داخل واژن یا مقعد نرود زگیل های تناسلی سرایت می‌شوند. اگر چه این مورد بسیار نادر است اما وقتی هیچ زگیل قابل دیدن یا دیگر علائم را ندارید هم میتوانید آن را منتقل کنید. همچنین زگیل های تناسلی می‌توانند از طریق زایمان طبیعی به نوزاد انتقال پیدا کنند که این مورد بسیار نادر است. این زگیل ها با زگیل هایی که ممکن است در قسمت های دیگر بدن ببینید فرق دارند. پس با لمس زگیل روی دست یا پای خودتان یا شریکتان دچار زگیل تناسلی نمیشوید. وقتی نشانه های زگیل تناسلی را دارید به احتمال زیاد آن را منتقل میکنید. بنابراین اگر متوجه زگیل شدیدبهترین کار این است که آزمایش دهید و درمان شوید تا خطر انتقال آن به شریکتان کمتر شود.

آیا زگیل های تناسلی مسری هستند؟

برای پاسخ به سوال آیا زگیل تناسلی واگیر دار است یا خیر باید بگوییم بله. زگیل های تناسلی و ویروسی که آن ها را به وجود می آورد هردو مسری و واگیردار هستند. برای ویروس پاپیلومای انسانی درمانی وجود ندارد. هرگاه به این‌ویروس مبتلا شوید همیشه ناقل هستید. حتی اگر نشانه هایی مثل زگیل های تناسلی قابل مشاهده ندارید یا  زگیل های برداشته شده دارید ، هنوز هم قادرید شخص دیگری را با زگیل های تناسلی و ویروس پاپیلومای انسانی آلوده کنید.

چگونه می توان از شیوع زگیل های تناسلی جلوگیری کرد؟

ناحیه ی زگیل تناسلی را خشک و تمیز نگه دارید. می توانید برای خشک کردن آن ناحیه از یک سشوار استفاده کنید. پس از لمس ناحیه ای که زگیل تناسلی دارد دست ها را کاملا بشویید و از خاراندن زگیل ها پرهیز کنید. تا زمانی که زگیل ها به طور کامل درمان نشده اند از رابطه ی جنسی اجتناب کنید. طی رابطه جنسی از کاندوم لاتکس استفاده کنید. کاندوم ها می‌توانند خطر ابتلا به زگیل تناسلی را کاهش دهنداما زگیل ها از نواحی که با کاندوم پوشانده نشده باشدسرایت می‌کنند. از داشتن رابطه جنسی با چندین پارتنر خودداری کنید. برای پیشگیری از انواع عفونت های ویروس پاپیلومای انسانی نوعی واکسن در دسترس می‌باشد.این ویروس ها برای زگیل تناسلی و سرطان دهانه رحم خطرناک هستند. اگر پیش از این به این ویروس مبتلا شده اید، واکسن بیماری شمارادرمان نخواهد کرد اما از ابتلا به انواع دیگر ویروس پاپیلومای انسانی جلوگیری خواهد کرد. واکسن این ویروس برای پسرها، دخترها، مردان و زنان ۹ تا ۲۶ سال مجاز است. این واکسن برای همه ی دختران ۱۱ تا ۱۲ سال به عنوان برنامه روتین ایمن سازیشان پیشنهاد شده است و در ۳ نوبت تزریق می شود و از بدن تا ۵ سال در برابر ویروس محافظت می کند. محققان در حال انجام مطالعاتی هستند تا ببینند آیا پس از ۵ سال تزریق واکسن یادآوری نیاز است یا خیر.

چگونه می‌توانم از گسترش زگیل های تناسلی جلوگیری کنم؟

تفاوت بین زگیل و تبخال تناسلی چیست؟

تبخال تناسلی به زگیل تناسلی شباهت دارد. زیرا هر دو بیماری منتقله ی آمیزشی هستند. ضمنا تبخال تناسلی باعث زخم و تاول آبکی روی اندام جنسی شما می‌شود که با زگیل تناسلی فرق دارد. زگیل ها اصولا ورم های کوچکی اند که باعث به وجود آمدن زخم باز نمی شوند. هر دو بیماری از طریق رابطه جنسی و واژنی سرایت می‌کنند.

زگیل تناسلی چگونه درمان می شود؟

امکان دارد زگیل های تناسلی بدون هیچ درمانی برطرف شوند، اما اگر دردناک،ناخوشایند، خارش آور یا ناراحت کننده باشند قابل درمان اند. با درمان و معالجه فقط می توان از شر زگیل خلاص شد نه ویروس. سیستم ایمنی شما معمولا طی ۱ تا ۲ سال ویروس را از بین میبرد. با این وجود در برخی از افراد این ویروس ممکن است از بین نرود.

گزینه های درمانی شامل موارد زیر هستند:

  • رنگ کردن زگیل
  • بی حس کردن زگیل ها با نیتروژن مایع
  • لیزرتراپی
  • کرم برای تحریک سیستم ایمنی به منظور مبارزه با ویروس پاپیلومای انسانی
  • جراحی

درمان مخصوص برای دیگر انواع زگیل مناسب زگیل تناسلی نیستند . برای بحث درمورد راه های درمانی به دکترتان مراجعه کنید. بهتر است نواحی راکه زگیل دارنداصلاح نکنید و موم نزنید زیرا سبب بیشتر شدن زگیل میشود.

نظر خود را بیان کنید