ایجاد نشاط در محیط کار

ایجاد نشاط در محیط کار یکی از موضوعات مهم برای مدیران است که می ‌تواند منجر به افزایش بهره وری کارکنان و رشد سازمان شود. در ادامه این مطلب می‌ خواهیم به صورت خلاصه راجع به اهمیت این موضوع بپردازیم. سپس عواملی که می ‌توانند منجر به شاداب کردن محیط شوند و نیز چگونگی توسعه شادی و نشاط در سازمان را بیان می کنیم.

آشنایی با مفهوم نشاط در محیط کار و اهمیت آن

رشد سازمان ‌ها و مجموعه‌ های بسیاری که در قالب استارتاپ ‌ها، شرکت ‌های تجاری و غیره وجود دارند، منجر شده است تا توجه به عملکرد منابع انسانی افزایش یابد. نیروی کاری ارزشمندترین سرمایه هر سازمان شناخته می‌ شود و مدیران می‌ بایست برای آن طرح و برنامه داشته باشند. عدم درک این موضوع می‌ تواند در دراز مدت منجر به افت عملکرد شرکت و عقب ماندن از رقبا گردد. در کل می ‌توان عوامل بسیاری را در اثرگذاری عملکرد کارکنان یک شرکت موثر دانست؛ از ایجاد انگیزه و امنیت شغلی کارکنان گرفته تا تناسب استعداد و جایگاه آنها، پاداش و غیره.

یکی از مهم ‌ترین راهکارها برای بهبود عملکرد کارکنان، ایجاد نشاط در محیط کار است که کمتر مجموعه ‌ای به آن توجه می ‌کند. در یک تعریف باید گفت منظور از نشاط در محیط کار، احساسی است که می ‌تواند منجر به لذت بردن و افزایش رضایت شود. زمانی که کارکنان به چنین احساسی دست یابند، تمرکز، آرامش و سازنده بودن آنها در انجام تسک‌ ها و پروژه‌ها به طور موثری افزایش می ‌یابند.

اهمیت حفظ و توسعه نشاط در محیط کار چیست؟

چرا باید ایجاد نشاط در محیط کار را جدی بگیریم؟ در پاسخ باید به ۲ اثر مهم این موضوع اشاره کرد که عبارتند از:

 • افزایش بهره وری فردی: اولین دلیلی که باید در این بخش اشاره نمود، افزایش بهره وری کارکنان می ‌باشد. تاثیر خوشایند سازی محیط کار بر افراد با رشد استعدادها و انگیزه ‌های آنها همراه خواهد بود. این موضوع همچنین به سلامت روانی و جسمی کارکنان کمک کرده و منجر به نیروی کاری راضی ‌تر و در نتیجه وفادارتر و موفق ‌تر می ‌شود.
 • افزایش بهره وری سازمانی: اگر از دید سازمانی و منافع آن نگاه کنیم، رشد بهره وری کارکنان عاملی در توسعه سازمان و رقابت با دیگر مجموعه ‌ها است. بهره وری در سازمان زمانی رخ می‌ دهد که از منابع به صورت کارآمد استفاده شده، قیمت تمام شده کاهش یافته، کیفیت کار و رضایت مشتری بیشتر شود. از آن جایی که کارکنان شرکت یک نوع منبع مهم برای سازمان‌ ها هستند، بالابردن بهره وری آنها منجر به افزایش عملکرد سازمانی می‌ شود.

چگونگی توسعه شادی و نشاط در سازمان

چه عواملی در شاداب نگهداشتن محیط کار موثر است؟

شاید برای شما جالب باشد که با عوامل شاداب نگهداشتن محیط کار آشنا شوید و سپس با خلاقیت خود، راهکارهایی را برای آن درنظر بگیرید. در این خصوص می توان گفت:

 • ایجاد حس تعلق: یکی از مهم ‌ترین دلایلی که منجر به شادابی در محیط کار می ‌شود، ایجاد حس تعلق به مجموعه است. این احساس زمانی ایجاد خواهد شد که محیط کاری برای فرد راضی کننده بوده و یکی از پیامدهای فرعی آن، ایجاد همبستگی میان اعضای سازمان و تقویت وفاداری است. در صفحه عوامل موثر بر تعلق سازمانی بیشتر راجع به این موضوع صحبت کرده ‌ایم.
 • ارتقا دادن و پیشرفت افراد: عامل رضایت دیگر افراد در محیط کار، ایجاد مسیر رشد و پیشرفت آنها در سازمان است. این کار می ‌تواند زمینه را برای بیشتر کردن بهره وری افراد فراهم کرده و آنها را تشویق به انجام کار خود کند.
 • قدردانی کردن: بسیاری از مدیران صرفا با مشاهده نتایج کار افراد زیر دست خود، نسبت به سرکوب زحمات و تلاش آنها اقدام می ‌کنند. این رفتار ناشایست زمانی که جنبه‌ های مثبت کار نادیده گرفته شوند، منجر به دلسردی و احساس پشیمانی در کارکنان خواهد شد. در نتیجه آنها را به سمت “تحمل کردن” شما به جای “کار کردن برای شما” سوق می‌ دهد.
 • احترام گذاشتن: طبیعی است که بدون احترام نمی‌ توان شاهد ایجاد نشاط در محیط کار بود. احترام گذاشتن می‌ تواند به اشکال مختلف، حس رضایت از بودن در مجموعه شما را افزایش دهد. این کار صرفا در کلام رعایت نمی ‌شود؛ بلکه می ‌توان با ایجاد یکسری عادات در محیط کار تاثیرات آن را مشاهده کرد.

حال که به صورت اجمالی با این موارد آشنا شدیم، با ما همراه باشید تا به راه ‌های چگونگی توسعه شادی و نشاط در سازمان بپردازیم.

خوشایند سازی محیط کار

چگونگی توسعه شادی و نشاط در سازمان + راهکارهای عملی آن

در مورد راه‌ های عملی ایجاد نشاط در محیط کار می ‌توان گفت:

 • ایجاد یک محیط کار سالم: جالب است بدانید که بنابر یک آمار، کارکنان می ‌خواهند در ۸۷ درصد موارد در محیطی سالمی فعالیت کنند. در این گزارش چیزی که محیط کار را بهینه ‌تر می‌ کند ارائه برخی مزایا مانند تامین نور و غذا یا نوشیدنی مناسب، کلاس ‌های تناسب اندام، ناهار سالم، تحریک هیدراتاسیون، کارگاه‌ های آموزشی و غیره است. در این صفحه با ویژگی های محیط کار ایده ال بیشتر آشنا شوید.
 • رعایت و ارائه ترتیبات کاری انعطاف پذیر: شما می ‌توانید برای توسعه رضایت کارکنان خود، ترتیبات کاری آنها را منعطف پذیر‌تر کنید. به عنوان مثال می ‌توان این کار را در ساعت کاری، مرخصی ‌ها و یا کار از راه دور اعمال کرد. با توجه به مطالعه‌ ای، انجام این کار تا ۳ درصد بهره وری نیرو را افزایش داده است.
 • اطمینان از تعادل میان کار و زندگی: در کنار روش‌ هایی که برای چگونگی توسعه شادی و نشاط در سازمان بیان کردیم، مهم است که سازمان در دراز مدت از تعادل میان کار و زندگی کارکنان خود اطمینان حاصل کند. این موضوع علاوه بر حفظ رضایت در طولانی مدت، منجر به کاهش فرسودگی و افت بهره وری با ارتقای سلامت روان کارکنان نیز خواهد شد.
 • تقدیر و کمک به کارمندان: مدیران شرکت‌ های بزرگ می‌توانند برای افزایش رضایت و ایجاد نشاط در محیط کار، بخشی از بودجه شرکت را به تقدیر یا کمک به کارکنان خود به خصوص نیروی متخصص درنظر بگیرند. به عنوان مثال شما می ‌توانید برای رویدادهای زندگی شخصی افراد مانند ازدواج یا تهیه وسایل و اقلام کاری آنها، وام‌ هایی را ارائه نمایید. این کار در جذب نیروی متخصص و ماندگاری آنها نیز موثر خواهد بود.

عوامل موثر بر تعلق سازمانی

روش های ایجاد نشاط در محیط کار

نکات مهم در مورد خوشایند سازی محیط کار توسط مدیر

حال که با چگونگی توسعه شادی و نشاط در سازمان و راه ‌های آن آشنا شدیم، می ‌خواهیم نکاتی را در این رابطه به مدیران گوشزد کنیم. در این رابطه می ‌توان گفت:

 • توجه به وضعیت جسمی و روحی: مهم است که مدیران نسبت به وضعیت جسمی و روحی کارکنان خود جهت ایجاد نشاط در محیط کار توجه کنند. مثلا وقت استراحت کافی درنظر گرفته و آنها را به فعالیت‌ های ورزشی و تفریحی تشویق نمایند. این کار با برگزاری اردوها در خارج از محیط کار یا ارائه یکسری تخفیفات برای ثبت نام باشگاه‌ها و فعالیت‌ های ورزشی انجام می‌ شود.
 • ارائه بازخوردهای سازنده: در کنار حفظ رضایت کارکنان، مهم است که بازخوردها و انتظارات به درستی به این افراد منتقل شوند. این موضوع با درک مهارت و استعداد افراد و در صورت نیاز ارائه آموزش به آنها انجام می‌ گردد.
 • تشویق کار تیمی و حفظ روابط بین فردی: مهم است که مدیر علاوه بر حفظ رابطه خود با تمامی کارکنان، نسبت به تشویق کار تیمی و ارتقای رابطه بین آنها نیز اقدام کند.

نظر خود را بیان کنید