پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

چگونه از شر موهای زیرپوستی خلاص شویم؟

خلاص شدن از شر موهای زیرپوستی تا چه اندازه می تواند بد باشد؟

خلاص شدن از شر موهای زیرپوستی

موهای زیرپوستی برای بسیاری از افراد یک تجربه ناراحت کننده ناشی از رفع موهای زائد بدن است. اگر شما هم یکی از این افراد هستید، احتمالاً در این فکر هستید که چگونه خودتان از شر این موهای زیرپوستی خلاص کنید، به خصوص در شرایطی که به لطف ویروس کرونا مجبورید در خانه بمانید.

زمانی که مو در زیر سطح پوست گیر می افتد، اغلب به شکل یک برآمدگی بسیار کوچک اما دردناک خودش را نشان می دهد. خلاص شدن از موهای زیرپوستی تا حدی شبیه به یک مشکل کوچک به نظر می رسد، اما بعضی از اوقات مشکلات ناشی از آن کمی بزرگتر و قابل توجه تر هستند.

با این تفاسیر چگونه باید از شر موهای زیرپوستی مزاحم خلاص شویم؟ آیا خودمان به تنهایی می توانیم از عهده آن برآییم؟ در این مطلب به طور مفصل در این مورد بحث می کنیم. لطفا تا انتها با مجله سلامت همراه باشید.


چه چیزی باعث ایجاد موهای زیرپوستی می شود؟

اغلب، موهای زیرپوستی ناشی از اصلاح یا از بین بردن موهای زائد بدن است. آکادمی پوست آمریکا (AAD) توضیح می دهد که موهای شما در داخل کیسه های لوله مانندی به نام فولیکول تشکیل می شوند.

یک موی زیرپوستی در ابتدا به طور طبیعی درون فولیکول خود رشد می کند، اما بعد از بیرون آمدن از فولیکول، به سطح پوست نمی رسد و در همان قسمت زیر پوست محبوس می شود.

اغلب این اتفاق زمانی می افتد که موی سطح پوست را به روش های گوناگون مانند تراشیدن مو از بین می برید. التهاب حاصل می‌تواند منجر به علائمی نظیر یک برآمدگی سفت یا پر از چرک، درد، خارش و هیپرپیگمانتاسیون پوست شود.

موهای زیرپوستی اغلب بدون استفاده از هیچ درمانی رفع می شوند. طبق گفته کلینیک مایو، بعضی مواقع گیر افتادن مو در زیر پوست فقط حدود یک ماه طول می کشد، اما گاهی ممکن است به شش ماه نیز به طول بیانجامد.

در قسمت زیر ۵ راهکار برای رهایی زودتر از موهای زیرپوستی آورده ایم:


  1. در برابر ازبین بردن موهای زیرپوستی توسط خودتان مقاومت کنید

Gary Goldenberg، استادیار بخش بیماری های پوستی در بیمارستان کوه سینا، می‌گوید: “تلاش برای از بین بردن موهای زیرپوستی ممکن است یک کار کوچک به نظر برسد، اما اگر همین کار کوچک اشتباه انجام شود، ممکن است باعث ایجاد برخی مشکلات بزرگ از جمله عفونت و زخم شدن پوست شود.”

لازم است که این کار با حداقل خطر آسیب به پوست و یا عفونت انجام شود. طبق گفته کلینیک مایو، اگر واقعاً می توانید قسمتی از مو را بالای پوست خود مشاهده کنید، با قرار دادن یک سوزن استریل شده در زیر آن، مو را به آرامی بیرون بکشید. اما از آنجایی که این می تواند کاری چالش برانگیز باشد بهتر است خودتان وارد عمل نشوید. اگر وجود این موهای زیرپوستی با درد و سوزش همراه است بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

بعد از مراجعه به پزشک، در ابتدای شروع کار حتما پوست شما را با مالیدن الکل ضد عفونی خواهد کرد، در نتیجه از بروز عفونت جلوگیری خواهد شد. در مرحله بعد، ممکن است از روش کلینیک مایو یعنی قرار دادن یک سوزن استریل در زیر مو برای آزاد کردن رشته مو از زیر پوست، استفاده کند. در صورتی که مو قابل مشاهده بر روی پوست نباشد از روش های دیگر برای این کار استفاده خواهد کرد.

دکتر Bailey می گوید: “من از سوزن استریل برای شکافتن پوست و پنس اسپلینتر برای کمک به رسیدن مو به سطح پوست استفاده می کنم. اگر مو هنوز به پایه فولیکول وصل باشد، من آن را رها می کنم چرا که فولیکول می تواند بهبود یابد. اما در صورت وصل نبودن مو به فولیکول با پنس آن را خارج می کنم.”

موهای زیرپوستی همیشه هم به چشم نمی آیند. اگر این موها، نشانه ای برای شما ایجاد نکرده اند، سعی کنید که چند مرحله بعدی را در این لیست دنبال کنید.


  1. تا زمانی که موی زیرپوستی بهبود نیافته، از روش های از بین بردن موی زائد در آن منطقه خودداری کنید.

در وهله اول اگر در ناحیه ای از بدن تان موی زیرپوستی دارید، تا بهبودی کامل از روش های مختلف از بین بردن موهای زائد مانند اپیلاسیون در این ناحیه خودداری کنید.

اما اگر مستعد موی زیرپوستی هستید، لیزر موهای زائد ممکن است جایگزین مناسبی برای شما باشد. لیزر موهای زائد، فولیکول های مو را در سطح عمیق تری تحت تأثیر قرار می دهد، به طوری که از برگشت مو به زیرپوست جلوگیری می شود. بعد از لیزر هنوز هم مو می تواند رشد کند، اگرچه احتمالاً سبک تر بوده و به اندازه قبل متراکم نخواهد بود.


  1. برای تسکین پوست، یک کمپرس گرم در آن ناحیه قرار دهید

دکتر Goldernberg می ‌گوید استفاده از کمپرس آب ‌گرم برای این ناحیه می ‌تواند پوست شما را نرم کرده و تسکین دهد. این کار به خصوص اگر ناحیه موهای زیرپوستی ملتهب و یا خارش دارد شده باشد مفید است. محصولات حاوی ترکیبات آرام بخش مثل آلوئه ورا یا بلغور جو دو سر می ‌توانند به پوست شما کمک کنند که در حالی که درمان می ‌شود، احساس بهتری داشته باشد.


  1. خیلی ملایم لایه برداری کنید

بعد از استفاده از کمپرس گرم، می توانید به آرامی پوست را لایه برداری کنید.

دکتر Goldernberg می گوید، این کار به از بین بردن سلول های مرده پوست کمک می کند بنابراین احتمال ظاهر شدن مو بر روی پوست افزایش پیدا می کند.

کلینیک مایو توصیه می کند که برای این کار، به مدت چند دقیقه یک لیف حمام نرم و تمیز را بر روی ناحیه مورد نظر طبق یک حرکت دایره ای وار حرکت دهید. همچنین می توانید یک لوسیون یا کرم بدون نسخه حاوی یک ماده ضدعفونی کننده مانند سالیسیلیک اسید که سرعت گردش سلول های پوست را تسریع می بخشد، استفاده کنید. این می‌تواند به خلاص شدن از سلول ‌های مرده پوست که موی زیر پوستی را برای مدت طولانی‌تر زیر پوست نگه داشته اند، کمک کند.


  1. با پزشک متخصص پوست خود صحبت کنید تا یک درمان لایه برداری قوی تر انجام شود

در صورت عدم انجام این ترفند، پزشک متخصص پوست می تواند روش های قوی تری در مورد این موضوع اتخاذ کند. از جمله این روش ها می توان به رتینوئیدها که ترکیبات قدرتمندی هستند که به از بین بردن سلول های مرده پوست کمک می کند، همراه با داروهایی مانند کرم های استروئیدی برای کاهش التهاب، اشاره کرد.


بهترین روش برای درمان عفونت موی زیرپوستی چیست؟

بسته به میزان عفونت، درمان نیز متفاوت است. در صورتی که موی زیرپوستی عفونت کرده، در مورد چگونگی مقابله با عفونت یا هر سوالی از این قبیل بهتر است که به پزشک مراجعه کنید. پزشک احتمالا برای از بین بردن عفونت آنتی بیوتیک تجویز می کند و راهنمایی هایی در مورد نحوه جلوگیری از زخم نیز ارائه می دهد.


و اما سخن پایانی …

در وهله اول، بهترین راه برای خلاص شدن از شر موهای زیرپوستی جلوگیری از رویش آنها است. به عنوان مثال اگر همیشه بعد از اصلاح صورت شاهد ظهور موهای زیرپوستی هستید، از این به بعد حتما قبل از اصلاح از ژل های مخصوص اصلاح استفاده کنید و یا اینکه بعد از هربار اصلاح تیغ آن را عوض کنید.

نظر خود را بیان کنید