زخم پای دیابتی یکی از شایع‌ترین مشکلاتی است که افراد مبتلا به دیابت با آن مواجه می‌شوند. افراد دیابتی ممکن است در اثر بریدگی، خراشیدگی یا هرگونه آسیب سطحی دچار زخم شوند. البته روند بهبودی زخم‌ دیابتی با زخم‌های معمولی متفاوت است؛ زیرا اغلب دچار ضعف سیستم ایمنی هستند و سرعت گردش خون افراد مبتلا به دیابت پایین است، به همین‌دلیل زخم‌های آنها دیرتر بهبود می‌یابد.

علایم شایع زخم پای دیابتی

افراد مبتلا به دیابت به خاطر آسیب عصبی و گردش خون آهسته ممکن است متوجه آسیب و زخم پاهایشان نشوند. از‌این‌رو پیشنهاد می‌کنیم هر روز پاهایتان مخصوصا پایین انگشت شست پا، پنجه پا و امتداد پای خود را بررسی کنید و و درصورت مشاهده علایم زیر، سریعآ جهت درمان آن اقدام نمایید.

 • یکی از اولین نشانه‌های شایع زخم پای دیابتی، خارج‌شدن خون یا ترشحات از زخم است که منجر به ایجاد لکه‌هایی روی جوراب یا کفش می‌شود.
 • هرگونه تورم غیرعادی، تحریک، قرمزی یا بوی بد می‌تواند اولین نشانه از این زخم باشد.
 • مشاهده کبودی در اطراف زخم
 • تشکیل پینه در اطراف یا داخل زخم‌
 • تغییر شکل استخوان های پا

زخم پای دیابتی ، درمان زخم های دیابتی

انواع زخم‌های دیابتی

زخم‌های دیابتی انواع مختلفی دارند که به سه نوع زخم‌های نوروپاتیک، زخم‌های ایسکمیک و زخم‌های نورو ایسکمیک دسته‌بندی می‌شوند که در ادامه توضیح بیشتری درباره آنها می‌دهیم.

زخم ایسکمیک

یکی از انواع زخم پای دیابتی، زخم ایسکمیک است که در اثر مسدود‌شدن جریان خون در عروق ایجاد می‌شود. زمانی که یکی از بافت‌های افراد دیابتی دچار آسیب می‌شود، جریان خون به آن قسمت قطع می‌شود و درنتیجه اکسیژن و مواد مغذی به آن نمی‌رسد و به همین‌دلیل توانایی بهبود آن کاهش می‌یابد.

زخم نوروپاتیک

زخم‌های نوروپاتیک در اثر علایم نوروپاتی محیطی ایجاد می‌شود و در آن فرد درد را حس نمی‌کند. جالب است بدانید حدود ۹۰ درصد از عوامل ایجاد زخم پای دیابتی در اثر نوروپاتی محیطی است. نوروپاتی محیطی باعث آسیب به اعصاب و ضعیف‌شدن سیستم ایمنی بدن می‌شود، از‌این‌رو بدن توانایی مقابله در برابر عفونت را نخواهد داشت. فرد مبتلا به دیابت دیگر نمی‌تواند درد، سرما و گرما را احساس کند و در‌صورتی‌که پای فرد دچار زخم و بریدگی شود قادر به تشخیص آن نیست.

زخم نورو ایسکمیک

زخم‌های نوروایسکمیک یکی دیگر از انواع زخم پای دیابتی هستند. زمانی که فرد دیابتی هم به نوروپاتیک محیطی و‌ هم ایسکمیک مبتلا شود، چنین زخم‌هایی ایجاد می‌شود. توجه داشته‌ باشید که هر کدام از این نوع زخم‌ها اگر درمان نشوند، باعث بروز آسیب‌های جدی مانند قطع عضو می‌گردند.

شرکت دانش بنیان تریتا

شرکت تریتا به‌عنوان یکی از معتبرترین شرکت‌های دانش بنیان در زمینه تولید و عرضه انواع محصولات پیشرفته پانسمان و ترمیم زخم فعالیت می‌کند. این شرکت با بهره‌گیری از تکنولوژی روز دنیا و استفاده از نیروهای متخصص توانسته انواع محصولات پیشرفته ترمیم زخم را تولید نماید. این شرکت فعالیت خود را از سال ۱۳۹۴ با تولید پانسمان کلاژن ماتریکس طبادرم آغاز کرده و در حال حاضر به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین تولیدکنندگان انواع محصولات مختلف ترمیم زخم در خاورمیانه شناخته می‌شود. محصولات این شرکت از کیفیت‌ بالایی برخوردار هستند و می‌توانند انواع زخم های مزمن از جمله زخم پای دیابتی را بهبود ببخشند.

زخم دیابتی پا، زخم پا، زخم دیابت

مزیت‌های استفاده از محصولات پیشرفته زخم تریتا

در گذشته از پانسمان خشک جهت ترمیم زخم‌ها استفاده می‌شد؛ اما امروزه با پیشرفت‌هایی که در علوم پزشکی رخ داده، مشخص شده که حفظ رطوبت در سطح زخم باعث تسریع‌ روند درمان و کاهش اسکار می‌شود. به همین‌دلیل ساخت انواع محصولات پیشرفته پانسمان به یکی از اهداف اصلی شرکت نوین تریتا تبدیل شده‌است. از مزیت‌های استفاده از محصولات پیشرفته ترمیم زخم تریتا می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • جذب ترشحات
 • ایجاد رطوبت مناسب در سطح زخم
 • کاهش التهاب
 • عدم حساسیت
 • تسریع روند ترمیم زخم‌
 • عدم آسیب به بافت هنگام تعویض پانسمان
 • کاهش آسیب و درد در ناحیه زخم
 • جلوگیری از نفوذ باکتری و میکروارگانیسم‌ها
 • مقرون به صرفه

انواع محصولات زخم پیشرفته زخم تریتا

شرکت تریتا به‌عنوان یک شرکت دانش‌بنیان انواع محصولات برای زخم‌های مختلف را طراحی و تولید کرده‌است. توجه داشته‌باشید جهت انتخاب محصول مناسب پیشرفته پانسمان تریتا، ابتدا باید زخم از نظر میزان عفونت، نکروتیک، اسلاف، گرانولاسیون و اپیتلیزاسیون بررسی شود. سپس بر اساس نوع درمان و میزان ترشحات اقدام به تهیه یکی از محصولات پیشرفته زخم از این شرکت نمایید. در ادامه به معرفی انواع محصولات پیشرفته پانسمان تریتا می‌پردازیم.

ژل ایکس طباسپت

ژل ایکس طباسپت یکی از محصولات پیشرفته زخم تریتا است که جهت درمان زخم‌های حاد، مزمن و سوختگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. استفاده از این محصول باعث پیشگیری از تشکیل بیوفیلم، کاهش بوی زخم،رطوبت رسانی مناسب، پاکسازی بستر زخم و تسریع روند ترمیم و درمان می‌گردد.

اسپری طباسپت

اسپری طباسپت یکی از محصولات شرکت تریتا که در درمان انواع زخم های حاد و مزمن موثر است. این محصول در حذف و جلوگیری از تشکیل بیوفیلم موثر است. هم‌چنین اسپری طباسپت به خاطر ترکیبات قدرتمند آنتی میکروبیال و زیست‌سازگار‌بودن، یک محصول عالی جهت درمان عفونت زخم به‌شمار می‌رود.

طباگرن

یکی دیگر از سری محصولات زخم شرکت تریتا، طباگرن است که از ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن می‌توان ‌به تسریع گرانولاسیون و اپیتلیزاسیون، حفظ رطوبت مناسب زخم، تعویض راحت پانسمان، جذب اگزولای زخم و پوشش کامل زخم اشاره کرد.بیشترین کاربرد این محصول در زخم های اگزوداتیو، نیمه عمیق و عمیق است.

طباگرن پلاس نقره‌

یکی از بزرگ‌ترین مشکلات در زخم های مزمن عمیق ، ایجاد عفونت در محل زخم است. با توجه به اینکه عفونت زخم مخصوصاً برای افرادی که دچار مشکلات عروقی هستند، بسیار خطرناک است؛ شرکت تریتا بعد از تحقیقات فراوان، محصولی در زمینه درمان عفونت به نام طباگرن پلاس نقره را طراحی کرده که در مراحل التهاب، عفونت و گرانول بسیار موثر است.

طبادرم

طبادرم یکی از محصولات پیشرفته پانسمان تریتا است که ساختاری شبیه به پوست انسان دارد که به خاطر ساختار کلاژنی، تامین رطوبت و مدیریت ترشحات زخم، به بهبود و درمان سریع زخم کمک می‌کند.

طبادرم پلاس نقره

طبادرم پلاس نقره دارای ترکیبات بسیار قدرتمندی است که به تسریع ترمیم زخم‌های سطحی و نیمه عمیق کمک می‌کند. افرادی که دچار زخم پای دیابتی شده‌اند، می‌توانند برای کاهش درد ناحیه زخم از این محصول نیز استفاده‌‌کنند.

طبابرن

طبابرن به خاطر داشتن نانو ذرات طلا به‌عنوان یک محصول پیشرفته پانسمان جهت درمان عفونت و ترمیم زخم مورد استفاده قرار می‌گیرد. این محصول به دلیل حفظ رطوبت، عدم چسبندگی به زخم، رگ‌زایی، آنتی اکسیدان قوی از عفونی‌شدن جای زخم جلوگیری می‌کند و در سوختگی ها کاربرد دارد.

طبااستاپ

دلیل مرگ و میر افرادی که دچار زخم‌های شدید می‌شوند، خون‌ریزی زیاد است. طبااستاپ یکی از مهم‌ترین محصولات پیشرفته ترمیم زخم به‌شمار می‌رود که خونریزی را کنترل می‌کند‌‌. این محصول پودری در تماس با زخم، به‌سرعت به انعقاد خون کمک می‌کند و از خون‌ریزی شدید جلوگیری می‌نماید.

درمان زخم پای دیابتی، زخم دیابتی، زخم پا دیابتی

جمع‌بندی

در این مقاله به زخم‌ پای دیابتی و درمان‌های موثر جهت جلوگیری از قطع‌شدن عضو اشاره کردیم. افراد مبتلا به دیابت به دلیل گردش خون آهسته و آسیب عصبی دچار زخم‌هایی می‌شوند که در صورت عدم درمان موجب آسیب‌های جدی به بافت‌های عمیق پوست می‌شود. به همین‌دلیل در این نوشته به معرفی محصولات پیشرفته ترمیم زخم تریتا اشاره کردیم تا بتوانیم به بهبود و تسریع روند درمان انواع زخم‌های مختلف از جمله زخم دیابتی کمک نماییم.

نظر خود را بیان کنید