چرا خاراندن محل خارش لذت بخش است؟!

لذت خاراندن محل خارش به چه دلیلی است؟

خاراندن

خارش، به گونه‌ای، واکنشی نسبت به یک محرک است. اگر احساس خارش کنید، راهی برای مهار این حس ندارید. تحقیقات نشان می‌دهد، لذت و رضایتی که از خاراندن محل خارش به شما دست می‌دهد، به دلیل “فعالیت بیش از حد” در ناحیه‌ای از مغز است که مسئول کنترل جنبش و فرایند پاداش است.

به گفته پژوهشگران، علی رغم لذت اولیه خاراندن، ادامه این عمل می‌تواند منجر به افزایش شدت خارش به همراه درد و آسیب دائمی پوست شود. به همین دلیل دانستن فعالیت مغزی که موجب افزایش این رفتار بیمارگونه است، مهم می‌باشد.

دانشمندان، ده بیمار را که مبتلا به خارش مزمن بودند و ده فرد سالم را که یک محل خارش را می‌خاراندند، با ام آر آی پیشرفته مورد مطالعه قرار دادند و دریافتند قسمت‌هایی از مغز که مسئول کنترل جنبش و فرایند پاداش است، در بیماران مبتلا به خارش مزمن، هنگام خاراندن فعال‌تر بوده است.

نتایج این مطالعات نشان می‌دهد، این فعالیت بیش از اندازه می‌تواند به توجیه اعتیاد به خاراندن در این بیماران کمک کند.

پس بار بعدی که جایی از بدنتان دچار خارش شدید شد سعی کنید با کنترل فکر خود، از خاراندن آن جلوگیری کنید و یا حداقل میزان خاراندن را کم کنید.


علت خارش چیست؟

 1. چه چیزی موجب خارش پاها می شود؟
 2. علت خارش ساق پا چیست؟
 3. خارش چانه نشانه چیست؟
 4. علت خارش سینه چیست؟
 5. همه چیز درباره خارش ریش مردان
 6. خارش انگشتان دست و پا
 7. دلیل خارش پیشانی چیست؟

۵ دیدگاه

 1. Parvin در مرداد ۱۰, ۱۳۹۵در۹:۴۴ ب٫ظ

  درود به شما ، تمام مطالب و اطلاعاتى که مید هید فوقالعاده و مفید هستند. بیروز باشید

  • محسن در مرداد ۱۱, ۱۳۹۵در۸:۱۰ ق٫ظ

   سلام و احترام
   خرسندیم که براتون مفید بوده.
   شاد و سلامت باشید.

 2. فرخ در مهر ۱۵, ۱۳۹۵در۱۰:۴۱ ق٫ظ

  از این نوع نظریه ها در مورد انواع اقسام بیماریها تا بحال خیلی داده شده که پس از چند سال دوباره حرف خود را پس گرفتند ونظریه چرت دیگری را به جای آن ارائه کردند . این مورد دیگر از نوعی است که مرغ پخته به آن خنده اش می گیرد .

 3. sardarrahmati در بهمن ۲۱, ۱۳۹۶در۳:۱۶ ب٫ظ

  سلام برادر من به مرض خارش بدن مبتلاهستم میخواهم درمانش کنم اما من در ترکیه زندگی میکنم نمیتوانم پیش دکتور بروم چراکه شرایط آماده نیست برای من خواستم از شما یک خواهش کنم میتوانیدنام یک پمادی مفید برایم بگویید که در اینجا پیدا شود و هم چنان برای خارش بدن مفید باشد

 4. Lila در مرداد ۲۳, ۱۴۰۲در۷:۱۹ ب٫ظ

  سلام من هم همین طور هستم با قرص سیتریزن خوب میشم من

نظر خود را بیان کنید