پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

خارش سینه نشانه چیست؟ + راههای درمان خانگی

آیا سینه هایتان مدام خارش می کنند، اما هیچ جوشی ندارید؟
خارش سینه و راه های درمان آن

خارش سینه و راه های درمان آن

خارش دائمی سینه ها ممکن است به علل متعددی روی دهند. در بسیاری از موارد (مانند بیماری های پوستی نظیر اگزما یا پسوریازیس)، خارش پوست با بثورات متعددی همراه است. با این وجود، خارش رو و یا زیر سینه بدون بثورات یک پدیده ی رایج است که به نظر می رسد درمان آن در خانه باید نسبتا آسان باشد.

در اینجا راهنمایی هایی برای درمان خارش خفیف سینه ، نحوه برخورد با ان در منزل و اینکه چه زمانی باید به پزشک مراجعه شود عنوان خواهد شد.

اطلاعات مهمی در مورد سرطان پستان

گاهی خارش روی پستان ممکن است نشانه اولیه ای باشد که خبر از ابتلا به سرطان التهابی پستان یا بیماری پاژه ی استخوان می دهد. با این حال، احتمال این موضوع بسیار اندک است و خارش معمولا با جوش، تورم، قرمزی یا حساسیت در ناحیه پوست همراه می باشد.

چه چیزی باعث خارش سینه شما می شود؟

بسیاری از علل احتمالی ممکن است سبب ابتلا به خارش رو و یا زیر سینه ها شوند. هنگامی که بثورات و یا نقاط تحریک شده ی قرمز رنگ واضحی بر روی پوست سینه وجود دارد، خارش معمولا به یکی از دلایل زیر به وجود آمده است.

عفونت های مخمری: عفونت های مخمری (کاندیدیازیس) در ناحیه پستان، عفونت های قارچی ای هستند که اغلب در نواحی گرم و مرطوب زیر سینه تشکیل می شوند. این عفونت ها معمولا قرمز و تحریک شده بوده و باعث خارش شدیدی می شوند

اگزما: درماتیت آتوپیک (اگزما) نیز باعث بروز خارش و قرمزی در اطراف پستان و سایر نقاط پوست می شود. این بیماری به طور کلی ناشی از عدم توانایی پوست در حفظ رطوبت و باکتری های خوبی است که به محافظت از آن در برابر عوامل مضر کمک می کنند.

پسوریازیس: پسوریازیس عبارت است از لکه های قرمز پوستی خشک و مرطوبی که به علت رشد کنترل نشده ی سلول های پوست ایجاد می شود. وجود این لکه های تحریک شده در زیر و یا روی سینه بسیار رایج می باشد.

تشخیص خارش زیر، بین، و یا روی پستان چپ یا راست بدون وجود هیچ گونه بثوراتی می تواند کمی سخت تر باشد. خارش بیش از حد بدون وجود هیچ گونه علائمی می تواند به یکی از دلایل زیر روی دهد

بزرگ شدن سینه ها

سینه ها می توانند به دلایل مختلفی مانند بارداری، افزایش وزن یا بلوغ رشد کنند. این رشد می تواند پوست اطراف سینه های شما را بکشد و باعث خارش پوستی شود. کشش و ناراحتی ناشی از کشیده شدن پوست می تواند موجب خارش دائمی بر رو و یا بین سینه های شما شود.

اگر در حال بلوغ هستید یا وزنتان به میزان قابل توجه و به صورت ناگهانی افزایش یافته است، احتمالا سینه های شما بزرگ شده اند و به همین علت خارش می کنند. اگر باردار هستید، هورمون هایی مانند استروژن و پروژسترون سبب بزرگ تر شدن سینه و آماده شدن ان برای شیردهی می شوند. هر کدام از این علل رشد پستان می تواند به بروز خارش سینه منتج شود.

پوست خشک

احتمال دیگری که وجود دارد این است که ممکن است شما مستعد ابتلا به خشکی پوست در ناحیه ی سینه خود باشید. پوست شما می تواند به دلایل زیر در این نواحی خشک شود:

پوستتان به طور طبیعی خشک است

از محصولات مراقبت از پوستی استفاده می کنید که با نوع پوست شما سازگار نیست.

نور خورشید باعث آسیب دیدن بیش از حد سینه هایتان شده است.

پوست خشک می تواند باعث خارش در رو و یا زیر سینه هایتان شود.

واکنش آلرژیک

گاهی اوقات پوست ممکن است به دلیل استفاده از برخی محصولات تحریک شود، این محصولات شامل موارد زیر هستند

  • صابون
  • مواد شوینده تولید شده برای شستشو
  • دئودورانت ها
  • عطرها
  • لوازم آرایشی

واکنش های آلرژیک پوست اغلب دارای بثورات یا دانه های قرمز واضح هستند اما ممکن است گاهی اوقات نیز این چنین نباشد. خارش می تواند یک واکنش آلرژیک شدید باشد و گاهی اوقات ممکن است احساس کنید که از زیر پوست می آید.

خارش بر اثر گرما

گرما و افزایش ضربان قلب در زیر سینه می تواند باعث قرمزی پوست، زخم و خارش شود و یا حتی بثورات و تاول هایی را نیز ایجاد کند. پارچه های خنک کننده می تواند خارش را کاهش دهد و معمولا این مشکل در عرض یک تا دو روز حل می شود. عدم رسیدگی به این وضعیت ممکن است باعث بروز عفونت شود.

علل دیگر

ممکن است در موارد نادر خارش روی سینه بدون بثورات نشانه ای از ناراحتی در یکی از سیستم ها یا اعضای بدن به غیر از پوست، مانند بیماری های کلیوی یا کبدی باشد.

اگر خارش در سینه شما بسیار شدید و دردناک است یا با سایر علائم جسمی همراه می باشد، سریعا به پزشک خود مراجعه کنید.

چگونه خارش سینه را در منزل درمان کنیم؟

اگر سینه شما دچار خارش شود اما بثوراتی وجود نداشته باشد، به احتمال زیاد یک واکنش آلرژیک ساده، پوست خشک یا رشد سینه علت بروز این عارضه هستند. خوشبختانه، خارشی که سرمنشا آن این علل باشند در خانه به راحتی قابل درمان می باشد.

کرم ها و ژل های موضعی

یک کرم یا ژل تسکین دهنده ی ملایم را به سینه های خود بمالید. گزینه های بدون نسخه (OTC) معمولا شامل یک عامل بی حس کننده (بی حس کننده موضعی) هستند که پراموکسین، نامیده می شود و خارش سطح پوست را سرکوب می کند.

استفاده ی موضعی از کرم ها، ژل ها و یا لوسیون های حاوی هیدروکورتیزون نیز برای سرکوب این خارش موثر است.

آنتی هیستامین ها

برای واکنش های آلرژیک یا خارشی که احساس می کنید از زیر پوست سینه نشات می گیرد، از یک آنتی هیستامین OTC مانند یکی از موارد زیر استفاده نمایید:

آنتی هیستامین ها برای کاهش واکنش بدن شما به آلرژن و کاهش خارش و تحریک مورد استفاده قرار می گیرند.

پیشگیری و بهداشت

اگر خارش روی سینه شما به دلیل خشکی پوست ایجاد شده، مراقبت از پوست می تواند به طور چشمگیری در از بین رفتن آن موثر باشد. همچنین مراقبت از پوست زیر و روی سینه ها برای جلوگیری از بروز شرایط جدی تری مانند عفونت های ناشی از قارچ مهم است.

شستشو و خشک کردن کامل پوست: برای تمیز کردن پوست خود از یک صابون ملایم استفاده کنید و حتما محدوده ی سینه را خشک کنید تا رطوبت آن کاملا از بین برود.

مرطوب کردن پوست: مرطوب کننده های بدون عطر می توانند به جلوگیری از خارش پوست خشک قسمت سینه و یا هر منطقه دیگری از پوست شما کمک کنند.

محصولات مراقبت از پوست خود را تغییر دهید: اگر از صابون ها، مواد شوینده یا سایر محصولاتی که به شدت عطری هستند و یا حاوی سدیم لوریل سولفات می باشند استفاده می کنید، این مواد می توانند سینه های شما را خشک و تحریک کنند. لذا شما باید به دنبال محصولاتی باشید که برای پوست های حساس مفید باشند.

چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنید

اگر چه خارش سینه ی شما احتمالا ناشی از یک علت ساده مانند خشک شدن پوست یا کشیده شدن آن است، اما این احتمال نیز وجود دارد که این امر ناشی از یک مشکل اساسی و جدی باشد. در صورت وجود هر یک از موارد زیر، پزشک یا متخصص پوست خود را از خارش سینه های خود مطلع کنید:

  • خارش بیش از چند روز یا چند هفته ادامه داشته باشد.
  • خارش بسیار شدید باشد.
  • سینه های شما حساس، متورم یا دردناک شده باشند.
  • خارش به درمان پاسخ ندهد.
  • بثورات در زیر، و یا بین سینه های شما ظاهر شده باشند.

نکات لازم

تشخیص خارش های فاقد علائم خاص در هر قسمت از پوست شما، از جمله سینه ها، می تواند دشوار باشد. خوشبختانه این عارضه احتمالا ناشی از یک سوزش ساده پوست، خشکی پوست یا مشکلات ناشی از رشد سینه است. خارش به وجود آمده به این دلایل احتمالا خطرناک نیستند و با داروهای خانگی مانند کرم های موضعی یا آنتی هیستامین ها برطرف خواهند شد. با این حال، اگر خارش روی سینه شما باعث مشکلات غیر معمولی برایتان شده یا به درمان پاسخ نمی دهد، یک پزشک یا متخصص پوست به شما در درمان آن کمک خواهند کرد

نظر خود را بیان کنید