پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

۵ بهترین روغن ضروروی برای حالت تهوع

چگونه حالت تهوع را از بین ببریم؟

روغن برای حالت تهوع

حالت تهوع یک احساس ناخوشایند و غیرقابل اجتناب است که هرگز نمی ‌تواند به موقع به پایان برسد.

حالت تهوع (Nausea) چیست؟

Nausea را می توان به عنوان یک احساس بیماری با تمایل به استفراغ تعریف کرد.

من مطمئنم که زمانی که این احساس ناخوشایند را تجربه می کنید، بلافاصله به راه های رهایی از حالت تهوع فکر می کنید.

حالت تهوع می تواند گاهی اوقات محافظ باشد؛ به عنوان مثال، هنگامی که در اثر خوردن غذای آلوده به باکتری اشریشیا کُلی (نام علمی: Escherichia coli) یا به طور اختصار E.coli، که نوعی باسیل گرم منفی از خانواده انتروباکتریاسه است، اتفاق می افتد. در موارد دیگر، حالت تهوع به دلیل بارداری اتفاق می‌ افتد و عموما به “بیماری صبحگاهی ” منسوب است، البته این حالت می ‌تواند هر زمان از روز یا هر روز و شب رخ دهد.

حالت تهوع نشانه ‌ای رایج از بیماری حرکتی است که متاسفانه بسیاری از مردم به طور منظم تجربه می‌ کنند.

خوشبختانه برای درمان حالت تهوع راه های بسیار زیادی وجود دارد، و بهترین مورد آن استفاده از روغن های ضروری است. کدام روغن های ضروری برای تهوع مناسب هستند؟ در واقع چندین روغن ضروری وجود دارد که برای درمان تهوع بسیار مفید است.

۶ روغن ضروری برای تسکین حالت تهوع:

  1. روغن ضروری زنجبیل:

روغن ریشه زنجبیل و خواص آن برای بدن

خواص روغن زنجبیل برای درمان حالت تهوع

روغن ریشه زنجبیل یکی از درمان‌های طبیعی عالی برای حالت تهوع و همچنین سو هاضمه، اسهال، درد معده و حتی استفراغ است.

تهوع و استفراغ پس از عمل، عوارض جانبی بیهوشی عمومی هستند. یک بررسی علمی که در سال ۲۰۱۴ در طب پزشکی مبتنی بر شواهد منتشر شد، این موضوع که چگونه روغن های ضروری، استرس و حالت تهوع را پس از عمل جراحی کاهش می ‌دهند، مورد بررسی قرار داد.

وقتی روغن زنجبیل استنشاق شد، به طور موثر حالت تهوع و نیاز به داروهای کاهش حالت تهوع را کاهش داد. علاوه بر این، نشان داده شده که روغن ضروری زنجبیل برای مدت محدودی در شرایط غیر جراحی به تسکین و کاهش درد کمک کند.

  1. روغن ضروری نعناع:

مطالعات متعددی نیز نشان داده است که روغن نعناع در موارد تهوع و استفراغ پس از عمل مفید است. نعناع به اثرات ضد درد، ضد اسپاسم گوارشی و کولون معروف است.

مطالعه ‌ای که در سال ۲۰۱۳ منتشر شد، تاثیر روغن نعناع در پیش‌ گیری از حالت تهوع و استفراغ ناشی از شیمی ‌درمانی را بررسی کرد. محققین دریافتند که شدت و تعداد دفعاتی که بیماران در ۲۴ ساعت اول درمان دچار استفراغ شدند، در مقایسه با گروه‌ کنترل کاهش قابل توجهی داشته است. هزینه درمان با استفاده از روغن نعناع نیز کاهش یافت.

نعناع یکی از بهترین روغن‌ های اسانس برای حالت تهوع و اسهال است. تحقیقات نشان داده ‌اند که روغن نعناع می ‌تواند به بهبود برخی علائم اسهال در غالب سندروم روده تحریک ‌پذیر، یکی از شایع ‌ترین بیماری ‌های معده و روده کمک کند.

  1. روغن ضروری اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس

مزایای روغن اسطوخودوس برای رفع حالت تهوع

اگر به دنبال روغن های ضروری برای حالت تهوع و اضطراب، دلشوره هستید، اسطوخدوس یک گزینه عالی است. گاهی اوقات تهوع می تواند حاصل استرس و اضطراب باشد و اسانس اسطوخودوس که با اثرات آرام بخشش معروف است، می تواند به کاهش اضطراب و حالت تهوع حاصل از آن کمک کند.

یکی دیگر از فایده های روغن اسطوخودوس اثر ضد افسردگی آن است، چون افسردگی یک حالت ذهنی دیگر است که می ‌تواند منجر به حالت تهوع شود.

تحقیقات نشان می‌ دهند که روغن اسطوخودوس اثر آرامش بخشی بر جسم و ذهن دارد. در چندین مطالعه انسانی، روغن اسطوخودوس از طریق خوراکی، آروماتراپی یا ماساژ با نتایج عالی به کار گرفته شده ‌است. به نظر می رسد علاوه بر اثرات مثبت روان‌ شناختی، آروماتراپی با استفاده از روغن ضروری اسطوخودوس به دلیل اثرات فیزیولوژیکی ترکیبات فرار استنشاقی موثر باشد.

  1. روغن ضروری لیمو

روغن لیمو

روغن لیمو برای تسکین حالت تهوع

روغن لیمو یکی از رایج‌ ترین روغن ‌ها برای حالت تهوع صبحگاهی است که زنان باردار تجربه می ‌کنند. پخش کردن فقط یک یا دو قطره روغن ضروری لیمو حالت تهوع و استفراغ ناشی از بارداری را تسکین می دهد. براساس یک مطالعه، ۴۰ درصد از زنان از یک رایحه لیمو برای تسکین حالت تهوع و استفراغ استفاده کرده ‌اند و ۲۶.۵ درصد از آن ها از این رایحه به عنوان یک روش موثر برای کنترل علائم خود گزارش داده ‌اند.

مطالعه ای که در سال ۲۰۱۴ منتشر شد، این موضوع که ” آیا استنشاق لیمو می تواند به تهوع و استفراغ دوران بارداری کمک کند یا خیر” را بررسی کرد. این کارآزمایی بالینی تصادفی شامل ۱۰۰ خانم باردار مبتلا به تهوع و استفراغ بود که از روغن ضروری لیمو برای کاهش علائمشان استفاده کردند.

  1. روغن ضروری بابونه

برای ناراحتی معده از کدام روغن ضروری استفاده می کنید؟ برای تسکین ناراحتی های معده چند روغن ضروری موجود است که قطعا روغن گل بابونه در میان آن ها قرار دارد. بابونه از زمان های قدیم برای ناراحتی های گوارشی استفاده شده است و امروزه استفاده از آن برای ناراحتی معده، گاز معده، اسهال و همچنین اضطراب و بی خوابی همچنان ادامه دارد. با خواص باور نکردنی آرامش بخش آن برای تسکین شکم و همچنین ذهن، اسانس بابونه انتخابی مناسب برای تهوع است.

چگونه از روغن های ضروری برای درمان حالت تهوع استفاده کنیم؟

شما می‌توانید از یک روغن ضروری از چند روش مختلف از جمله آروماتراپی، مصرف خوراکی و یا استفاده موضعی برای درمان حالت تهوع، استفاده کنید.

آروماتراپی

آروماتراپی نوعی از روش‌ های جایگزین پزشکی است که از روغن ‌های اسانس معطر مشتق ‌شده از انواع مختلف گیاهان شفابخش استفاده می ‌کند. وقتی بوی روغن اسانس استنشاق می‌ شود، مولکول ‌ها وارد حفره‌ های بینی می ‌شوند و واکنش در دستگاه لیمبیک مغز را تحریک می ‌کند که منجر به اثرات فیزیولوژیکی / یا روان‌ شناختی می ‌شود.

آروماتراپی را می توان به روش های مختلفی انجام داد:

  • استنشاق روغن از طریق بینی ها به طور مستقیم از بطری یا پارچه
  • انتشار یک و یا ترکیبی از روغن های ضروری در هوای اطراف
  • استفاده موضعی روغن به طور مستقیم بر روی پوست
  • دریافت ماساژی که شامل انواع روغن های ضروری است
  • خیساندن در یک وان پر از روغن های ضروری

مصرف به صورت خوراکی

برای اطمینان از اینکه یک روغن برای استفاده داخلی مناسب است، برچسب روی آن را به دقت بخوانید. روغن های ضروری زیادی وجود دارد که می توانند به صورت خوراکی مصرف شوند. با این حال، مهم است که دقت کنید که روغن ‌هایی را استفاده کنید که ۱۰۰ درصد خالص بوده، درجه درمانی و مواد آلی تایید شده داشته باشد.

امروزه بسیاری از روغن‌ ها در بازار رقیق شده ‌اند و یا با ترکیبات مصنوعی که برای خوردن ناخوشایند هستند، ترکیب شده اند. به طور کلی، شما فقط باید از مقادیر بسیار کمی از روغن های ضروری، در حدود یک تا دو قطره در یک زمان و حداکثر تا دو تا سه بار در روز به صورت داخلی استفاده کنید.

اگر دچار سوزش دهان یا گلو هستید، روغن را در مایعات یا غذا مانند سس سیب زمینی خام قبل از بلع رقیق کنید. علاوه بر این بهتر است به جای استفاده با شکم خالی، با معده پر آن را مصرف کنید. دیگر گزینه های خوراکی شامل کپسول، اضافه کردن یک یا دو قطره روغن به نوشیدنی مورد علاقه تان، درست کردن یک چای و پخت و پز با روغن های ضروری است. در همه این موارد، فقط یک قطره یا دو مورد باید استفاده شود.

استفاده موضعی

برای درمان حالت تهوع، می توانید روغن های ضروری را به صورت موضعی به ناحیه شکم، شت گردن و یا قسمت پایین پایتان استفاده کنید. در تمامی این نقاط کافیست یک الی دو قطره استفاده کنید و زمانی که روغن به پوس برسد، سریعا جذب شده و به پوست نفوذ می کند. از آنجا که روغن‌ های ضروری بسیار قوی هستند، بهتر است آن‌ ها را با روغن های حامل، مانند روغن بادام شیرین، جوجوبا، آووکادو یا روغن نارگیل رقیق کنید. همچنین می‌ توانید چند قطره از روغن های ضروری خالص نعناع مانند اسطوخودوس یا نعناع را به کمپرس سرد اضافه کنید و آن را روی سر یا پشت گردن خود قرار دهید تا به راحتی حالت تهوع تان را کاهش دهید.

عوارض جانبی احتمالی و هشدارها

اگر شما حامله هستید، قبل از استفاده از روغن های ضروری، با پزشک خود مشورت کنید. اگر می ‌خواهید از روغن‌ های ضروری برای کاهش حالت تهوع ناشی از شیمی ‌درمانی استفاده کنید، ابتدا باید با پزشکتان این موضوع را در میان بگذارید. اگر وضعیت پزشکی خاصی دارید و یا دارو مصرف می کنید، همیشه و در همه حال در مورد استفاده از روغن های ضروری با پزشک معالجتان صحبت کنید.

بسیاری از داروها، چه با نسخه و چه بدون نسخه، می توانند در صورت مصرف با روغن های ضروری تاثیر متقابل داشته باشند. هرگز از روغن های ضروری خارجی یا داخلی که به آن حساسیت دارید، استفاده نکنید.

قبل از استفاده از هر روغن ضروری به صورت داخلی، مهم است که مطمئن شوید که برای استفاده داخلی بی خطر است و همچنین به علت ایمنی و اثربخشی، ۱۰۰ درصد خالص، دارای درجه درمانی و ارگانیک است. گاهی اوقات، روغن‌ های ضروری باعث ایجاد حالت تهوع در هنگام استفاده بیش از حد می ‌شوند، بنابراین استفاده درست از آن ‌ها بسیار مهم است.

اگر تهوع و استفراغ با علائم دیگری از جمله درد قفسه سینه، تاری دید، درد شدید شکم یا گرفتگی عضلانی، گیجی، تب بالا و سفتی گردن، مواد مدفوع یا بوی مدفوع در استفراغ یا خونریزی مقعدی به اورژانس مراجعه کنید. اگر بیش از یک ماه است که حالت تهوع و استفراغ و یا کاهش وزن نامشخص ناشی از حالت تهوع دارید، بهتر است هر چه سریع تر به پزشک مراجعه کنید.

نظر خود را بیان کنید