پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

خواص شگفت انگیز روغن اسطوخودوس

همه چیز درمورد خواص روغن اسطوخودوس

روغن اسطوخودوس

روغن ضروری اسطوخودوس یکی از پرکاربردترین روغن هایی است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد اما مزایای این روغن حدود ۲۵۰۰ سال قبل شناسایی و کشف شده است.

این روغن به خاطر خاصیت آنتی اکسیدانی، ضد میکروبی، تسکین بخشی، آرام‌کنندگی و ضدافسردگی که دارد در محصولات درمانی و آرایشی به وفور یافت می شود. مصریان باستان از اسطوخودوس به عنوان عطر استفاده می کردند.

در حقیقت زمانی که معبد پادشاه تات در سال ۱۹۲۳ بازگشایی شد، بوی خوش اسطوخودوس در آن پر شده بود. گفته می شود بعد از ۳۰۰۰ سال باز هم می توان این بوی خوش را از معبد استشمام کرد.

متون مرتبط با اروماتراپی مدرن و قدیمی بیان می کنند که اسطوخودوس خاصیت آنتی باکتریایی دارد و روغن آن برای این منظور مورد استفاده قرار می گیرد.

برگ ها و ریشه های این گیاه نیز برای آماده سازی عصاره آن برای بهبود بیماری های گوارشی و روماتیسم به کار می رفت. این ماده در محصولات آرایشی نیز کاربرد دارد.

خاصیت های روغن اسطوخودوس

خاصیت های روغن اسطوخودوس

رومی ها از این روغن برای حمام کردن، پخت و پز و تمیز کردن هوا استفاده می کردند. در متون قدیمی نیز از این روغن به عنوان ماده خوشبو برای درمان نام برده شده است.

این روزها روغن اسطوخودوس می تواند مزایای زیادی برای بدن داشته باشد که از جمله این مزایا می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • کاهش اضطراب و استرس های عاطفی و احساسی
 • محافظت از بدن در برابر نشانه های دیابت
 • بهبود عملکرد مغز
 • کمک به بهبود سوختگی ها و زخم ها
 • بهبود خواب
 • بازیابی رنگ پوست و کاهش آکنه
 • کندتر کردن روند پیری به کمک خاصیت آنتی اکسیدانی
 • تسکین درد
 • تسکین سردرد

به خاطر اینکه روغن اسطوخودوس در برگیرنده چنین خواصی است و می توان آن را به طور مستقیم بر روی پوست اعمال کرد.

شما می توانید آن را در برنامه روتین خود قرار دهید به خصوص اگر به دنبال یک روغن خوب برای محافظت از سلامت خود هستید.

دانشمندان اخیرا شروع به ارزیابی طیف گسترده ای از مزایای روغن اسطوخودوس کرده اند اما شواهد زیادی وجود دارد که نشان دهنده خواص شگفت انگیز این روغن است.

۱۰ خاصیت روغن اسطوخودوس

 1. محافظت آنتی اکسیدانی:

رادیکال های آزد همچون سموم، مواد شیمیایی و آلاینده ها بسیار خطرناک هستند و می توانند فاکتور خطر رایجی برای بیشتر بیماری های موجود باشند. رادیکال های آزاد مسئول کاهش قدرت سیستم ایمنی بدن هستند و می توانند آسیب غیر قابل انکاری بر روی بدن وارد نمایند.

پاسخ طبیعی بدن به آسیب رادیکال های آزاد، ایجاد آنزیم های آنتی اکسیدانی است که از آسیب این رادیکال های آزاد به بدن جلوگیری می کند. اگر موانعی که رادیکال های آزاد ایجاد می کنند به اندازه کافی بزرگ باشند، انتی اکسیدان ها نمی توانند کار خود را به درستی انجام دهند.

 1. درمان طبیعی دیابت:

در سال ۲۰۱۴، دانشمندان تلاش کردند اثر روغن اسطوخودوس بر روی سطح قند خون را مورد بررسی قرار دهند و ببینند این روغن می تواند در پیشگیری و درمان دیابت مفید باشد یا خیر.

در طول مطالعه ۱۵ روزه بر روی حیوانات، نتایج به دست آمده توسط محققان بسیار شگفت انگیز بود. روغن اسطوخودوس بدن را از نشانه های دیابتی زیر محافظت کرده بود:

 • افزایش سطح قند خون (نشان دهنده دیابت)
 • اختلالات متابولیکی (به خصوص متابولیسم چربی ها)
 • افزایش وزن
 • تهی سازی آنتی اکسیدان های کبد و کلیه
 • نارسایی کبد و کلیه
 • lipoperoxidation کبد و کلیه (زمانی که رادیکال های آزاد چربی های ضروری را از غشاهای سلولی می دزدند)

اگرچه برای درک توانایی کامل روغن اسطوخودوس برای پیشگیری یا برعکس کردن دیابت به تحقیقات بیشتری نیاز است اما نتایج این مطالعات بسیار امیدوارکننده بوده و نشان می دهد اسطوخودوس خاصیت درمانی دارد. برای استفاده از این روغن برای دیابت، ان را به طور موضعی بر روی گردن و قفسه سینه خود بمالید، آن را در منزل پخش کنید یا از مکمل های موجود بهره ببرید.

 1. بهبود خلق و خو و کاهش استرس:

در سال های اخیر روغن اسطوخودوس به خاطر توانایی منحصر به فردش در برابر آسیب های نورولوژیکی بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است.

به طور سنتی این روغن برای درمان مشکلاتی همچون میگرن، استرس، اضطراب و افسردگی به کار می رود. به همین خاطر تحقیقات زیادی در این حوزه انجام شده است. یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۳ نشان می دهد استفاده از مکمل های این گیاه به صورت کپسول ۸۰ میلی گرمی می تواند اضطراب، اختلالات خواب و افسردگی را تسکین ببخشد.

برای کاهش نشانه های استرس و بهبود خواب، در دستگاه بخور اسطوخودوس بریزید و قبل از خواب آن را در اتاق خود بگذارید. همچنین می توانید روغن اسطوخودوس را بر روی پشت گوش ها بمالید و شب خواب راحتی داشته باشید.

 1. پشتیبانی از عملکرد مغز:

مزایای نورولوژیکی روغن ضروری اسطوخودوس به توانایی آن برای درمان افسردگی و بهبود خلق و خو ختم نمی شود. تحقیقات انجام شده نشان می دهد این روغن به عنوان درمان طبیعی برای بیماری آلزایمر به کار می رود. مطالعات انجام شده بر روی موش ها نشان می دهد استشمام بخار روغن اسطوخودوس می تواند از استرس اکسیداتیو مغز جلوگیری کند و اختلالات شناختی را بهبود ببخشد.

برای محافظت از سیستم عصبی خود با روغن اسطوخودوس، آن را در دستگاه بخور بریزید، بوی آن را استشمام کنید یا آن را به طور موضعی بر روی پشت گردن بمالید.

 1. درمان زخم و سوختگی:

روغن اسطوخودوس قرن هاست که به خاطر خاصیت ضد میکروبی خود برای پیشگیری از عفونت های متعدد و مبارزه با اختلالات قارچی و باکتریایی مورد استفاده قرار می گیرد. در حقیقت بیش از ۱۰۰ مطالعه موجود نشان می دهد روغن اسطوخودوس در این شرایط بسیار مفید خواهد بود.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد روغن اسطوخودوس می تواند روند درمان زخم، بریدگی، سوختگی و خراش ها را تسریع نماید. بخش اصلی این ماجرا به خاطر وجود ترکیبات ضد میکروبی است که در این روغن یافت می شود.

 1. ترویج و بهبود سلامت پوست و مو:

روغن اسطوخودوس به خاطر خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد میکروبی خود که به همراه روغن حاملی همچون روغن نارگیل، جوجوبا و روغن دانه انگور به کار می رود می تواند مزایای زیادی برای پوست داشته باشد. استفاده موضعی از این روغن می تواند شرایط پوستی متعددی همچون زخم ها تا واکنش های آلرژیک، آکنه و لکه های مرتبط با پیری را بهبود ببخشد.

خاصیت ضد التهابی و آنتی اکسیدانی این روغن می تواند شرایط پوستی را بهتر کند و نشانه های پیری را معکوس نماید.

برای استفاده از این روغن برای سلامت پوست می توانید سه الی چهار قطره از ان را با یک دوم قاشق چایخوری روغن نارگیل یا جوجوبا ترکیب کنید و بر روی ناحیه مدنظر بگذارید و ماساژ دهید. شما می توانید روغن اسطوخودوس را به ترکیب شستشوی صورت یا بدن اضافه نمایید.

توصیه می شود روغن اسطوخودوس را با روغن ضروری کندر ترکیب کنید و آن ها در صبح روی صورت بمالید. اینکار به کاهش التهاب و نشانه های پیری همچون لکه های تیره پوست کمک می کند. مطالعات موجود نشان می دهد روغن اسطوخودوس به همراه سایر روغن های ضروری همچون روغن رزماری و آویشن می تواند آلوپسی آره‌تا را بهبود ببخشد و ریزش مو را کمتر نماید.

 1. تسکین سردرد:

اگر جزو میلیون ها نفری هستید که با سردردهای تنشی و میگرن دست و پنجه نرم می کنید روغن اسطوخودوس می تواند درمان طبیعی و خانگی موثری برایتان باشد. این روغن یکی از روغن های عالی برای انواع سردرد است زیرا باعث آرام سازی و تسکین تنش می شود. این روغن همانند آرام بخش و ضد اضطراب عمل می کند.

یکی از موثرترین روش ها و درمان های خانگی برای سردرد ترکیب دو قطره از روغن اسطوخودوس و دو قطره روغن نعناع فلفلی و مالیدن آن به پشت گردن و گیجگاه است. پخش کردن روغن اسطوخودوس و استشمام بوی آن می تواند به تسکین سردرد کمک کند.

 1. بهبود خواب و درمان بی خوابی:

از آنجایی که روغن اسطوخودوس همانند روغن یاسمن خاصیت آرام بخشی دارد می تواند درمان موثری برای بی خوابی باشد. یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۵ مادران را پس از زایمان به گروه کنترلی و گروه تداخلی تقسیم کردند. گروه تداخلی قبل از خواب برای هشت هفته و ۴ بار در هفته، روغن اسطوخودوس را استشمام کردند. زنانی که از این روغن استفاده کرده بودند بهبود قابل توجهی در کیفیت خوابشان داشتند. مطالعات متعددی شبیه همین مطالعه انجام شده و نشان می دهد روغن اسطوخودوس بسیار آرام بخش و تسکین بخش است و می تواند بی خوابی را درمان کند.

استشمام بوی روغن اسطوخودوس می تواند اختلالات خوابی را کاهش دهد و کیفیت و طول خواب را بهبود ببخشد، با بی خوابی مبارزه کند و سلامت کلی بدن را بهبود ببخشد. بر خلاف داروهای آرام بخش، این روغن باعث ایجاد عوارض جانبی ناخواسته نمی شود. روغن اسطوخودوس می تواند سلامت فیزیکی و روحی را بهبود ببخشد.

برای اینکه بتوانید کیفیت خواب خود را بهبود ببخشید، روغن اسطوخودوس را قبل از خواب یا در طول خواب در دستگاه بخور بریزید. می توانید ۳ الی ۵ قطره از آن را به طور مستقیم بر روی گردن، قفسه سینه و گیجگاه بمالید. استفاده از حمام روغن اسطوخودوس و یک پیمانه نمک اپسوم می تواند روش موثر دیگری برای بهبود خواب و آرام کردن بدن باشد. ترکیب روغن اسطوخودوس، روغن بابونه رومی و روغن منیزیم بهترین ترکیب برای بهبود خواب است. می توانید این ترکیب را پشت گردن و دست بمالید تا بتوانید حس آرامی داشته باشید.

 1. تسکین درد:

مطالعات متعدد نشان می دهد روغن اسطوخودوس می تواند یک مسکن طبیعی برای دردهای افراد باشد. با مالیدن این روغن در ناحیه مدنظر، التهاب و شدت درد کمتر می شود و همین امر نشانه ها را بهبود می بخشد.

یکی از مطالعات منتشر شده در سال ۲۰۱۵ نشان می دهد اعمال موضعی روغن اسطوخودوس شدت درد در طول قرار دادن سوزن دیالیز را کاهش می دهد. محققان به این نتیجه رسیده اند که روغن اسطوخودوس می تواند گزینه خوبی برای کاهش درد در هنگام قرار دادن سوزن دیالیز باشد که باعث ایجاد ترس و اضطراب در بیماران دیالیزی می شود.

 1. درمان تکمیلی برای سرطان:

یکی از مطالعات منتشر شده در سال ۲۰۱۲ نشان می دهد اروماتراپی به خصوص زمانی که از روغن اسطوخودوس استفاده می شود می تواند به بیماران مبتلا به سرطان کمک کند با استرس، حالت تهوع، درد مزمن و افسردگی مبارزه نمایند.

از آنجایی که روغن اسطوخودوس برای تحریک سیستم ایمنی، افزایش و بهبود خلق و خو، بهبود خواب و مبارزه با استرس عمل می کند می تواند یک عامل درمانی باشد. ماساژ دادن روغن اسطوخودوس بر روی پشت گردن، قفسه سینه، دست و گیجگاه می تواند اثر آرام بخشی بر روی بدن داشته باشد. اگر دردی در مفاصل دارید یا در موقعیت تزریق دردی را احساس می کنید می توانید دو الی سه قطره از این روغن را در ناحیه مدنظر ماساژ دهید.

برای تسکین استرس و اضطراب، بهبود خواب ، روغن اسطوخودوس را بخور کنید یا آن را به طور مستقیم استشمام نمایید. اینکار می تواند قبل و بعد از جراحی ها و شیمی درمانی موثر باشد.

روغن گیاه اسطوخودوس چه مزایایی دارد؟

روغن گیاه اسطوخودوس چه مزایایی دارد؟

از کجا می توان روغن اسطوخودوس را خریداری کرد؟

زمانی که می خواهید این روغن را خریداری کنید مطمئن شوید که از برند بسیار با کیفیت خرید می کنید که درجه درمانی دارد و ارگانیک است. در این شرایط روغن اسطوخودوس با مواد شیمیایی ترکیب نشده است. اگر قصد دارید روغن اسطوخودوس را میل کنید یا به صورت موضعی به کار ببرید این موضوع از اهمیت بسیار زیادی برخوردار خواهد بود.

عوارض جانبی روغن اسطوخودوس:

برای بیشتر افراد مزایای این روغن بسیار زیاد است و می توانند از آن به صورت امن استفاده کنند. با اینحال تحقیقات زیادی بر روی تداخلات روغن اسطوخودوس با داروها یا کاربرد آن در زنان باردار انجام نشده است. در برخی از شرایط باید از روغن اسطوخودوس با احتیاط استفاده کنید و قبل از مصرف با یک پزشک مشورت نمایید:

 • تداخلات دارویی: اگر در حال حاضر دارویی برای اختلالات مرتبط با خواب یا افسردگی مصرف می کنید باید بدانید که اسطوخودوس می تواند موثر بودن این داروها را افزایش دهد. حتی اگر از داروهای خواب بدون نسخه استفاده می نمایید باید بدانید که اسطوخودوس بیشتر افراد را به خواب می برد و می تواند آن ها را خواب آلوده کند. بهتر است روغن اسطوخودوس را به همراه مکمل های دارویی یا مکمل های مرتبط با خواب ترکیب نکنید. اگر قصد دارید تحت جراحی قرار گیرید و بیهوش شوید بهتر است از روغن اسطوخودوس استفاده نکنید.
 • زنان باردار: روغن اسطوخودوس برای زنان باردار و شیرده به طورکلی امن در نظر گرفته می شود. زیرا می تواند اثر آرام بخش بر روی عضلات داشته باشد و بر روی سطح هورمون ها اثر بگذارد. در سه ماهه سوم بارداری از روغن اسطوخودوس استفاده نکنید. بهتر است قبل از هر کاری با پزشک خود مشورت کنید تا مطمئن شوید این روغن برای شما امن است.
 • کودکان: روغن اسطوخودوس برای استفاده در کودکان نیز به طور کلی امن در نظر گرفته می شود هر چند برخی از نگرانی ها در مورد اثر روغن اسطوخودوس بر روی سطح هورمون ها وجود دارد. اگرچه شواهد قوی در این مورد وجود ندارد اما والدین بهتر است از این روغن برای کودکان کم سن و سال استفاده نکنند.
 • خوردن روغن اسطوخودوس: مطالعات در مورد اثر مالیدن این روغن بر روی پوست یا استشمام آن وجود دارد. نشانه های منفی هنگامی که سه قطره از این روغن با روغن حامل ترکیب می شود و روی پوست قرار می گیرد وجود ندارد. با اینحال مطالعه انجام شده در سال ۲۰۱۳ نشان می دهد روغن اسطوخودوس را به اندازه ۸۰ الی ۱۶۰ میلی گرم بدون عارضه جانبی می توان میل کرد هر چند نشانه های  روده ای ممکن است رخ دهد. تا جایی که می توانید مصرف این روغن برای خوردن را کمتر کنید و اگر مشکلات گوارشی دارید از آن استفاده نکنید. تداخلات غذایی برای روغن اسطوخودوس وجود ندارد.

قبل از استفاده از روغن اسطوخودوس به صورت وسیع سعی کنی یک قطره از آن را در ناحیه ای کوچک از پوست‌تان تست کنید تا در صورت وجود هرگونه واکنش آلرژیک از آن آگاه شوید.

نظر خود را بیان کنید