پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

خواص روغن درخت کاج؛ مبارزه با سرطان، عفونت، حتی بوی بدن

روغن برگ های سوزنی کاج چه مزایایی دارد؟

روغن کاج

اشاره به برگ های سوزنی کاج صحنه‌ های زمستانی را در ذهن تداعی می ‌کند، اما این درخت و روغن ضروری آن، منابع خوب سلامتی در تمام طول سال هستند. این روغن از طریق تقطیر برگ های سوزنی و شاخه های کاج به دست می آید. این سوزن‌ ها بخش اعظم مواد شیمیایی فعال و ترکیبات مهم را در اختیار دارند..

اسانس روغنی درخت کاج درست مثل خود درخت، عطری تازه، چوبی و زمینی دارد.

عموما، از اسانس روغنی برگهای سوزنی کاج بیشتر برای مبارزه با گلو درد و عفونت ‌های تنفسی، خستگی، درد عضلانی و ورم مفاصل استفاده می ‌شود.

این روغن مفید در در ساخت محصولات آرایشی، عطرها، روغن ‌های حمام، خوشبوکننده هوا و بخور مورد استفاده قرار می‌ گیرد و از برگهای سوزنی درختان (Abies) _ یک گونه های درختچه های متقارن، همیشه سبز و مخروطی متعلق به خانواده کاج هستند.

سیستم ریشه ‌ای این درخت به جلوگیری از فرسایش خاک کمک می‌ کند. این گونه درختی در آمریکای شمالی و مرکزی، اروپا، آسیا و آفریقای شمالی یافت می ‌شوند که اغلب در مناطق کوهستانی این قاره‌ها رشد می ‌کنند. اسانس روغنی سوزنی کاج اغلب از سوزن‌ های کاج (Abies balsamea)  یا  (Abies alba) به دست می آید.

مزایای سلامتی اسانس روغن کاج

بعضی از رایج ترین مزایای اسانس روغن کاج عبارتند از:

 • کاهش درد آرتریت
 • درمان برونشیت
 • مبارزه با نشانه های سرماخوردگی
 • درمان سرفه
 • مبارزه با علائم آنفلوانزا
 • کاهش علائم روماتیسمی
 • درمان سینوزیت
 • کاهش خستگی
 • جلوگیری از عفونت
 • کاهش درد
 • تقویت سلامت استخوان ها
 • دارای خواص ضد میکروبی
 • افزایش عملکرد تنفسی
 • کاهش بوی بدن
 • ضد عفونی کننده طبیعی

۹ کاربرد روغن ضروری کاج

مانند بسیاری از روغن های ضروری دیگر، راه های زیادی وجود دارد که شما می توانید از روغن کاج استفاده کنید. ما در این مطلب برخی از بهترین کاربردها و استفاده های این روغن مفید را بررسی می کنیم. با ما همراه باشید:

 1. مبارزه با سرطان

روغن برگ سوزنی کاج به عنوان یک عامل ضد سرطان موثر شناخته شده است. مطالعات مدرن در فرانسه نشان داده ‌اند که بسیاری از ویژگی ‌های ضد تومور در روغن کاج وجود دارد و این باعث می ‌شود که این روغن سودمند یک درمان طبیعی برای سرطان باشد.

 1. پیشگیری از عفونت

روغن کاج حاوی غلظت بالایی از ترکیبات آلی است که می ‌توانند به جلوگیری از عفونت‌های خطرناک کمک کنند. به همین دلیل می ‌تواند به عنوان یک عامل کمک ‌های اولیه فعال مورد استفاده قرار گیرد. یک بالم یا مرهم حاوی اسانس درخت کاج، دفاع بسیار خوبی در برابر عفونت ها را ایجاد می کند.

 1. رایحه درمانی یا آروماتراپی

اسانس برگ سوزنی کاج را می توان برای بهره مندی از مزایای آروماتراپی اش منتشر و یا استنشاق کرد. گفته می ‌شود روغن کاج در حالی که بدن را به استراحت تشویق می کند، دارای اثر قدرت بخشیدن به ذهن است. وقتی احساس می‌ کنید استرس دارید و یا احساس سرماخوردگی دارید، کمی روغن کاج می ‌تواند تنها چیزی باشد که به بازگشت آرامش شما کمک می ‌کند و انرژی شما را تقویت می ‌کند. در نتیجه این روغن مفید راهی خوب برای تسکین استرس است.

 1. ضد درد

طب سنتی و آیورودا اغلب از روغن کاج به عنوان یک ضد درد طبیعی استفاده می کنند. برای آرام کردن ماهیچه‌ ها و تسکین درد بدنریال روغن کاج را می توان به طور روزانه در یک نسبت ۱:۱ با یک عامل حامل به کار برد.

ماهیت تحریک روغن می ‌تواند خون را به سطح پوست منتقل کند ، در نتیجه افزایش میزان التیام و کوتاه شدن زمان ریکاوری را افزایش می‌ دهد.

 1. دفع مسمومیت

روغن کاج حاوی ترکیبات فعالی است که می توانند باعث دفع سموم از بدن شوند. با توجه به خواص پاکسازی و همچنین مبارزه با رادیکال های آزاد و انواع باکتری‌ها، این روغن سودمند می تواند برای افرادی که سعی در سم زدایی بدن خود دارند مفید باشد.

 1. پاکسازی و تصفیه

به طور کلی، روغن‌ های اسانس، به عنوان افزودنی ای عالی به محلول ‌های تمیز کننده خانگی مورد استفاده قرار می گیرند و روغن ضروری کاج نیز از این قاعده مستثنی نیست. دفعه بعد که به یک پاک ‌کننده چندمنظوره نیاز داشتید، می ‌توانید چند قطره روغن برگ درخت کاج را برای ضد عفونی کردن به ضد عفونی مناسب و قوی اضافه کنید. پس از تمیز کردن با این محلول فوق العالده شما می ‌توانید به خانه ای نگاه کنید که بوی جنگل را می‌ دهد.

 1. عملکرد تنفسی

به دنبال درمانی طبیعی برای سرفه و گلودرد هستید؟ چند قطره روغن اسانس برگهای کاج در پخش کننده اسپری بریزید و در فضا منتشر کنید و با آسودگی طبیعی نفس بکشید. طبق مطالعات منتشر شده در ژورنال بیوشیمی بالینی و تغذیه، روغن اسانس کاج می ‌تواند برای مشکلات تنفسی مشترک بین سرماخوردگی و انفلانزا، بسیار مفید باشد.

 1. بوی بدن

بوی تازه و تمیز روغن ضروری کاج، تنها دلیل این است که این روغن ضروری ، دفاعی عالی در برابر بوی بدن است. هم چنین باکتری هایی که می ‌توانند منجر به بوی زننده بدن شوند را نیز کاهش می ‌دهد. اگر شما بوی جنگل را دوست دارید، با استفاده از محصولاتی که حاوی این روغن ضروری هستند ، عاشق می ‌شوید.

 1. استخوان ‌های شکسته و پوکی استخوان

روغن برگ های سوزنی کاج اغلب در صدر لیست بهترین روغن ‌های ضروری برای کمک به تعمیر و بازسازی استخوان است. شما می‌توانید روغن اسانس را روزانه سه بار در ناحیه موردنظر اعمال کنید، اما به یاد داشته باشید که قبل از اعمال به پوست آن را با یک روغن حامل مثل روغن نارگیل در یک نسبت ۱:۱ رقیق کنید.

دستورالعمل هایی برای روغن درخت کاج

این نوع روغن ضروری عمدتا به صورت خارجی استفاده می ‌شود اما می ‌تواند به طور داخلی هم تحت شرایط مناسب مورد استفاده قرار گیرد. مهم ‌تر از همه اینکه روغن ضروری باید بالاترین کیفیت را داشته باشد، که به معنای یک نشان تجاری است که ۱۰۰ درصد خالص، ارگانیک و درمانی است و برای مصرف داخلی به کار می‌ رود.

دوم اینکه ، یک روغن ضروری باید فقط با توصیه و نظارت یک متخصص بهداشت واجد شرایط مصرف شود. زمانی که می خواهید به طور داخلی استفاده کنید، یک قطره از روغن را به چهار اونس آب اضافه کرده یا به عنوان یک مکمل رژیم غذایی با یک قاشق چای خوری عسل مخلوط ‌شود.

از لحاظ آروماتراپی یا محصولات موضعی خانگی، روغن اسانس سوزنی کاج به خوبی با روغن های اسطوخودوس، اسانس لیمو، روغن پرتقال، روغن نارگیل و روغن رزماری به خوبی ترکیب می شود.

برای درست کردن یک اسپری خوشبو کننده هوا و پاک کننده، به راحتی ۴ اونس آب مقطر با ۲۵ قطره روغن کاج، ۱۵ قطره اسانس پرتقال و ۱۰ قطره اسانس اسطوخدوس در یک بطری اسپری ترکیب کنید.

عوارض جانبی احتمالی روغن ضروری کاج

در زمانی که این روغن ضروری در غلظت‌ های بالا استفاده شود می ‌تواند موجب خارش پوست شود. قبل از اعمال هر نوع روغن ضروری به پوست خود، شدیدا توصیه می‌ شود که بعد از اینکه به درستی روغن را با یک روغن حامل مناسب رقیق کردید، یک تست پوستی کوچک را به قسمت غیر حساس بدن انجام دهید. روغن کاج باید همیشه با یک روغن حامل مثل روغن نارگیل در یک نسبت ۱:۱ و قبل از اعمال بر روی پوست رقیق شود.

به علاوه، هنگام استفاده از روغن ‌های ضروری همیشه از تماس مستقیم با چشمان و یا دیگر غشا مخاط اجتناب کنید.  مانند همه روغن‌ های اسانس، روغن اسانس کاج نباید به آسانی در دسترس کودکان قرار گیرد و یا بدون نظارت بر کودکان مورد استفاده قرار گیرد. اگر در شرایط پزشکی خاصی قرار دارید، باردار هستید و یا تحت درمان قرار دارید، برای استفاده از این روغن ضروری با پزشک مشورت کنید.

نظر خود را بیان کنید