پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

خواص روغن لیموترش برای پوست، مو و سلامت بدن

روغن ضروری لیمو ترش چه مزایایی دارد؟

خواص روغن لیمو

لیموترش و روغن لیمو ترش حداقل ۱۰۰۰ سال در پزشکی آیورودا برای درمان طیف گسترده ای از وضعیت های سلامتی استفاده شده است.

مرکبات به دلیل کاربرد فراوان‌شان در غذا و دارو منبع اصلی روغن‌ های ضروری هستند و روغن لیمو ترش به دلیل تطبیق پذیری و ویژگی‌ های آنتی‌اکسیدان قوی اش، یکی از مهم‌ ترین روغن ‌های مرکبات به شمار می رود.

فواید سلامتی روغن لیمو ترش به طور علمی مشخص شده ‌است. توانایی لیمو ترش برای تصفیه سموم از بدن، علت شناخته شدن آن بوده و به طور گسترده از لیمو ترش برای تحریک تخلیه دستگاه لنفاوی، احیای انرژی، پاکسازی پوست و مبارزه با باکتری ‌ها و قارچ ‌ها استفاده می ‌شود.

در حقیقت روغن لیمو یکی از ضروری ترین روغن هایی است که برای بسیاری از اهداف از جمله سفید کننده طبیعی دندان، پاک کننده خانگی و خشبو کننده لباسشویی استفاده می شود.

همچنین بخوانید: خواص لیموترش

روغن ضروری لیمو چیست؟

لیموترش که از لحاظ علمی یکی از مرکبات است گیاهی گلدار بوده که به خانواده گیاهان نیمه ‌گرمسیری تعلق دارد. لیمو ترش در بسیاری از مناطق در سراسر جهان رشد می کند، هرچند این گیاه بومی آسیا بوده و اعتقاد بر این است که حدود ۲۰۰ سال قبل از میلاد به اروپا آورده شده است.

در آمریکا ملوانان انگلیسی برای محافظت از خود در برابر امراض و بیماری ‌های ناشی از عفونت‌ های باکتریایی در دریا از لیمو ترش استفاده می ‌کنند.

روغن لیمو ترش توسط پرس سرد پوست لیمو (نه میوه درون لیمو) به دست می آید. در واقع پوست لیمو به دلیل فیبرهای محلول در چربی آن بیشترین میزان مواد مغذی لیمو را داراست.

روغن ضروری لیمو ترش متشکل از بسیاری از ترکیبات طبیعی از جمله ترپن ها، سزکویی‌ ترپن ها، آلدهیدها، الکل ‌ها، استرها، و استرول ها است.

لیمو و روغن لیمو به دلیل خواصی چون رایحه های شاداب و تمیز، پاکسازی و تصفیه محیط و تمیزکاری محبوب هستند.

تحقیقات نشان می دهد که روغن لیمو حاوی آنتی اکسیدان های قوی است و به کاهش التهاب، مبارزه با باکتری ها و قارچ ها، افزایش سطح انرژی و کاهش هضم کمک می کند.


۹ خاصیت روغن لیموترش


  1. روغن لیمو برای از بین بردن حالت تهوع و استفراغ

اگر به دنبال راهی برای رهایی از حالت تهوع هستید، به خصوص اگر باردار هستید و هر صبح این حالت را تجربه می کنید، روغن لیمو ترش به عنوان یک درمان طبیعی و موثر عمل می ‌کند.

یک کارآزمایی بالینی، تصادفی و کنترل ‌شده در سال ۲۰۱۴ اثر استنشاق لیمو بر روی حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری را مورد بررسی قرار داد. یکصد زن باردار مبتلا به حالت تهوع و استفراغ به چند گروه کنترل تقسیم شدند و شرکت کنندگان گروه به محض آن که احساس تهوع می کردند ، روغنی را تنفس می کردند.

محققان دریافتند که بین گروه های شاهد و شرکت کننده در میانگین نمرات تهوع و استفراغ، اختلاف آماری قابل توجهی وجود دارد، این در حالی بود که گروهی که روغن لیمو را استنشاق کرده بودند، دارای نمرات بسیار پایین تری بودند و حالت تهوع در آن ها بسیار کاهش یافته بود.

این تحقیق نشان داد که روغن لیمو ترش می‌ تواند به عنوان ابزاری برای کاهش حالت تهوع و استفراغ در دوران بارداری استفاده شود.


  1. روغن لیموترش هضم و گوارش را بهبود می بخشد

روغن لیمو ترش می تواند به تسکین مشکلات گوارشی، از جمله مسائلی مانند گاستریت و یبوست کمک کند.

یک مطالعه حیوانی در تعاملات شیمیایی و بیولوژیکی که در سال ۲۰۰۹ منتشر شده، نشان داد که وقتی روغن لیمو به موش ها داده شد، توسط کاهش مخاط شکمی (مایع معده) و کار کردن به عنوان یک عامل محافظ گوارشی علیه لژیون های معده علائم گاستریت کاهش یافت.

همچنین یک مطالعه ۱۰ روزه کنترل شده به صورت تصادفی ، با هدف بررسی تأثیر روغن لیمو، رزماری و نعناع بر روی یبوست در سالمندان انجام شد.

محققان دریافتند افرادی که از روغن های ضروری مذکور برای ماساژ شکمشان استفاده کرده بودند، نسبت به سایرین دارای یبوست کمتری بودند. آن ها همچنین دریافتند که تعداد حرکات روده در گروه آزمایش شده بیشتر شده بود. تسکین طبیعی یبوست در میان شرکت کنندگان دو هفته پس از درمان نیز ادامه داشت.


  1. خواص روغن لیمو برای پوست

روغن لیمو ترش با کاهش آکنه، تغذیه پوست آسیب دیده و آبرسانی پوست به پوست شما کمک می کند.

مطالعات آزمایشگاهی نشان می‌ دهند که روغن لیمو قادر است آسیب سلول و بافت پوست که توسط رادیکال‌ های آزاد ایجاد می ‌شود را کاهش دهد. این به خاطر فعالیت آنتی ‌اکسیدان قوی و تاثیرات ضد پیری روغن لیمو ترش است.

علاوه بر این یک بررسی علمی منتشر شده حاکی از آن است که با توجه به ترکیبات ضد میکروبی روغن لیمو ترش ، این روغن ضروری در برابر مشکلات پوستی مثل تاول ‌ها، گزش حشرات، مواد چرب، بریدگی ‌ها، زخم‌ ها، سلولیت (تجمع ربی در زیر پوست) آکنه روزاسه و عفونت‌ های ویروسی پوست مانند زخم ‌های سرد و زگیل موثر است.


  1. روغن لیموترش برای لاغری

آیا می دانید که روغن لیمو ممکن است قادر به تسکین شکافت چربی بدن باشد؟ همانند روغن گریپ‌ فروت که یکی از بهترین روغن ‌های ضروری برای کاهش وزن است، لیمو نیز حاوی d – limonene است که به حمایت از متابولیسم بدن شما کمک می‌ کند و غدد لنفاوی شما را تصفیه می‌ کند که این امر می ‌تواند به کاهش وزن نیز کمک کند.

یک مطالعه بر روی حیوانات در ژورنال بیوشیمی بالینی و تغذیه نشان داد که وقتی موش ‌ها با پلی فنول های لیمو که از پوست لیمو برای یک دوره ۱۲ هفته‌ای استخراج شده بود همراه شدند، افزایش وزن، انباشت پد چربی و ایجاد هیپرلیپیدمی، هیپرگلیسمی و مقاومت به انسولین به طور قابل توجهی سرکوب شد.


  1. پاکسازی و تصفیه بدن با روغن لیموترش

روغن لیمو دارای اثر تمیز کنندگی و محافظت از بدن است. این روغن ضروری به دفاع از بدن در برابر عوامل بیماری زای مضر و ترویج سم زدایی از طریق خون و کبد کمک می ‌کند. روغن لیمو همچنین تخلیه غدد لنفاوی را تحریک می کند، که این امر به بدن کمک می کند تا خود را از پسماندها و سموم پاک کند.

مطالعه انجام‌ شده بر روی حیوانات در سال ۲۰۱۶ نشان داد که وقتی روغن اسانس لیمو به موش‌های مبتلا به آسیب حاد کبد و کلیه داده شد، توانست استرس اکسیداتیو و آسیب به هر دو عضو را کاهش دهد.

مطالعه دیگر حیوانات، اثرات روغن لیمو و دیگر روغن‌های اسانس را بر وضعیت آنتی‌اکسیدان اندام‌ها در موش‌ها آزمایش کرد.

درمان موش ‌ها به مدت شش ماه با روغن ‌های ضروری حتی با دوزهای پایین، به کاهش استرس اکسیداتیو و حفظ یکپارچگی ساختاری و فعالیت عملکردی اندام ها انجامید. ترکیب روغن ضروری لیمو و عصاره زنجبیل بیش ‌ترین تاثیر آنتی ‌اکسیدان را بر کبد و مغز موش ‌ها داشت.


  1. روغن لیمو برای افزایش سلامت و بهداشت دهان

در حالیکه روغن لیمو دارای خواص ضد باکتری و ضد قارچی است، به عنوان یک درمان طبیعی برای بسیاری از بیماری های دهان، از جمله برفک دهان و نفس بدبو عمل می کند. همچنین این روغن مفید می تواند برای سفید کردن دندان ها به طور طبیعی و جلوگیری از پوسیدگی دندان نیز استفاده شود.

یک کارآزمایی بالینی اثربخشی عصاره لیمو در درمان ترشحات دهانی را در ۹۰ بیمار مبتلا به اچ آی وی / ایدز مورد بررسی قرار داد و استفاده از عصاره لیمو برای جلوگیری از برفک دهان با توانایی آن در برخورد با شرایط موجود در یک جمعیت مبتلا به اچ آی وی تایید شد.

اگر چه به دلیل ماهیت اسیدی لیمو ترش به عنوان عاملی در ایجاد فرسایش دندان شناخته می شوند، اما به نظر نمی رسد که روغن لیمو ترش باعث فرسایش مشابه اسید اسکوربیک شود.


  1. کاهش سرفه و تحریک دستگاه لنفاوی با روغن لیموترش

روغن لیمو خاصیت ضد باکتری، آنتی‌ اکسیدانی و ضد التهابی دارد به همین دلیل به افزایش سیستم ایمنی بدن و مبارزه با بیماری ‌های تنفسی کمک می ‌کند.

هم چنین این روغن مفید به عنوان یکی از مهم‌ ترین روغن‌های ضروری برای آلرژی عمل می‌ کند. این روغن یکی از بهترین روغن ‌ها برای درمان سرفه است چون به سیستم لنفاوی کمک می ‌کند که شما را از پاتوژن های مضر محافظت کرده و باعث کاهش تورم در غدد لنفاوی شما می ‌شود.


  1. این روغن به عنوان عامل ضد میکروب کار می کند

مطالعات نشان می ‌دهد که روغن لیمو ترش به خاطر دو ترکیب اصلی یافت ‌شده limonene و b – pinene در آن به عنوان یک عامل ضد میکروبی طبیعی عمل می‌ کند. این باعث می‌ شود روغن لیمو یک ابزار قدرتمند در حفاظت از مواد غذایی باشد.

روغن لیمو ترش می ‌تواند برای تصفیه سموم مضر، مثل باکتری ‌ها، قارچ ‌ها و عوامل پاتوژن مضر مورد استفاده قرار گیرد. استفاده از عصاره لیمو به عنوان یک محصول تمیز کننده طبیعی، خانه شما را عاری از محصولاتی که با مواد شیمیایی خطرناک ساخته می‌ شوند نگه می‌ دارد.

علاوه بر این، تحقیقات و بررسی ها حاکی از آن است که روغن لیمو می ‌تواند برای کمک به حفاظت از سیستم غذایی ما نیز مورد استفاده قرار گیرد. محققان در مطالعه بررسی اثرات نگهدارنده روغن لیمو، دریافتند که لیمو رشد باکتری در گوشت گاو را مهار می ‌کند.

اسانس لیمو با موفقیت از رشد Listeria monocytogenes جلوگیری کرد، و این نشان می‌ دهد که نقش مهمی در پیش‌ گیری از آلودگی منابع غذایی ما ایفا می ‌کند. این امر برای سیستم غذایی ما مفید است زیرا گزارش شده است که آلوده شدن مواد غذایی به باکتری هایی نظیر لیستریا مونوسیتوژنز، سالمونلا، استافیلوکوک اورئوس و اشریشیا کولی هستند، بیماری های غذایی را به دنبال دارد.


  1. روغن لیمو ممکن است به عنوان عامل ضد تومور کار کند

مطالعات حیوانی نشان می دهد که لیمونن، جزء اصلی روغن لیمو، دارای اثرات ضد تومور و شیمی درمانی است. تغذیه خوراکی لیمو باعث کاهش خطر ابتلا به کارسینومای پستان (سرطان سینه) می شود.

مطالعات حیوانی همچنین نشان می دهد که استفاده از روغن مرکبات حاوی لیمونن به صورت موضعی ممکن است یک گزینه ایمن و مناسب برای کمک به زنان برای جلوگیری از سرطان سینه باشد، اما تحقیقات بیشتری در مورد این موضوع لازم است.


موارد استفاده از روغن لیمو


خواص روغن لیمو,روغن لیموترش برای چی خوبه

ضدعفونی کننده طبیعی:

آیا به دنبال راهی برای رهایی از ضدعفونی کننده هایی مانند الکل و وایتکس هستید؟ آیا به دنبال راهی برای تمیز کردن دوش کهنه خود هستید؟ ۴۰ قطره روغن لیمو و ۲۰ قطره روغن درخت چای را به یک شیشه اسپری اضافه کنید و آن را با آب خالص (و کمی سرکه سفید) برای یک محلول تمیز کننده سنتی پر کنید. این محصول تمیز کننده طبیعی می ‌تواند برای از بین بردن سموم و باکتری‌ ها در خانه شما به ویژه در مکان‌ هایی مانند آشپزخانه و حمام مورد استفاده قرار گیرد.

لباسشویی:

اگر خیلی وقت است که لباس های کثیف را درون ماشین لباسشویی ریخته اید، فقط چند قطره روغن لیمو را قبل از خشک کردن اضافه بکنید، به این صورت لباس‌ هایتان از بوی نامطبوع ماشین لباسشویی رهایی می یابند.

تمیز کردن چوب و نقره:

یک پارچه مایع آغشته به روغن لیمو (با حدود ۱۰ قطره روغن) به نقره و جواهرات لکه دار شما کمک می کند. روغن لیمو را می توان برای تمیز کردن چوب هم استفاده کرد.

ماده شوینده ماشین ظرفشویی:

برای جلوگیری از مواد شیمیایی شوینده موجود، از روغن لیمو برای شستن ظرف های درون ماشین ظرفشویی تان استفاده کنید

از بین بردن مواد چسبناک:

مواد چسبناک مانند آدامس را از طریق روغن لیمو از بین ببرید. فقط ۳-۵ قطره روغن لیمو را به یک دستمال مرطوب اضافه کنید.

تمیز کننده دست ها:

آیا وقتی در حال تعمیر اتومبیل و دورخه تان هستید، صابون معمولی به اندازه کافی دست هایتان را تمیز نمی کند؟؟ نگران نباشید، فقط چند قطره اسانس لیمو را به صابون تان اضافه کنید و دست های تمیزتان را تحویل بگیرید!

سفید کننده دندان ها:

روغن لیمو، جوش‌ شیرین و روغن نارگیل را مخلوط کرده و دو دقیقه قبل از شستشو ، این ترکیب را بر روی دندان‌ های خود بمالید.

شستشوی صورت:

شستن صورت با روغن لیمو موجب روشن تر شدن و نرم تر شدن پوست شما می شود. روغن لیمو، استخودوس و روغن آفتابگردان را ترکیب کرده و صورت تان را با آن بشویید. یا به سادگی دو الی سه قطره روغن لیمو را با جوش‌شیرین و عسل ترکیب کنید.

پاک کننده ناخن:

می توانید روغن های اسیدی مانند لیمو ترش، گریپ فروت و پرتقال شیرین را ترکیب کرده و بر روی ناخن هایتان بمالید. نه تنها لاک ناخن قدیمی شما را از بین می‌برد، بلکه برای حفاظت از سلامتی ناخن ‌های شما نیز مفید خواهد بود.

افزایش روند کاهش وزن:

برای حمایت از متابولیسم بدن و کمک به روند کاهش وزن تان ۲ تا ۳ قطره روغن لیمو را به یک لیوان آب اضافه کنید.

بهبود وضعیت شما:

تقریبا ۵ قطره روغ لیمو در خانه یا محیط کار می تواند به بهبود روحیه و مبارزه با افسردگی شما کمک کند.

تقویت سیستم ایمنی:

برای تقویت سیستم ایمنی بدن، از بین بردن باکتری ها و حمایت از سیستم لنفاوی خود، ۲-۳ قطره اسانس لیمو را با یک قاشق چای خوری روغن نارگیل مخلوط کنید و مخلوط را به گردن خود بمالید.

تسکین سرفه:

از روغن لیمو به عنوان درمان خانگی برای سرفه نیز استفاده می شود، ۵ قطره روغن لیمو را با نصف قاشق چای خوری روغن نارگیل را با هم ترکیب کنید.

پاکسازی خلط ها:

برای کمک به از بین بردن خلط ها و از بین بردن گرفتگی، ۲-۳ قطره روغن لیمو را با نصف قاشق چای خوری روغن نارگیل ترکیب کنید و آن را به صورت موضعی به سینه و بینی خود بمالید.

از بین بردن علائم آلرژی:

برای کمک به تخلیه سیستم لنفاوی خود و از بین بردن نشانه های آلرژی فصلی، ۵ قطره روغن لیمو را در خانه پخش کنید، ۵ قطره را به مواد شوینده خود اضافه کنید، یا ۵ تا ۱۰ قطره را در یک بطری اسپری بریزید و روی پرده ها، فرش ها و کاناپه های تان اسپری کنید.

رفع تهوع:

برای از بین بردن حالت تهوع و کاهش استفراغ، روغن لیمو را مستقیما از بطری استنشاق کنید، ۵ قطره را در خانه یا محل کارتان پخش کنید، یا ۲-۳ قطره را با نصف قاشق چای خوری روغن نارگیل ترکیب کنید و به سینه و پشت گردن خود بمالید.

بهبود گوارش:

برای کاهش ناراحتی های گوارشی مانند یبوست، ۱-۲ قطره از روغن لیمو را با یک لیوان آب سرد یا آب گرم با عسل اضافه کنید و آن را دو بار در روز بنوشید.

کمک به دفع مسمومیت:

برای کمک به تصفیه بدن و سم زدایی، ۱ – ۲ قطره از یک روغن را به یک لیوان آب اضافه کنید و آن را دو بار در روز بنوشید.


عوارض احتمالی روغن لیموترش

روغن لیمو می تواند هنگام استفاده موضعی به نور حساسیت نشان دهد. بنابراین مهم است که بعد از استفاده از روغن لیمو بر روی پوست خود، از نور مستقیم خورشید به مدت ۱۲ ساعت اجتناب کنید.

بعضی از افراد ممکن است به روغن لیمو ترش حساسیت داشته باشند، بنابراین قبل از استفاده از آن به صورت موضعی، بر روی قسمتی از دست و یا پای تان کمی روغن لیمو بمالید تا از حساسیت داشتن یا نداشتن به آن مطمئن شوید.

بهتر است هنگام استفاده از روغن لیمو بر روی پوست، آن را با یک روغن مفید مانند روغن نارگیل رقیق کرده و بر روی پوست مخصوصا پوست صورت استفاده کنید.

نظر خود را بیان کنید