پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

داروهای درمان سرماخوردگی، سرفه و گرفتگی بینی

برای بهبود سرماخوردگی چه دارویی مناسب تر است؟

داروهای سرماخوردگی

از آنجایی که هیچ درمانی برای سرماخوردگی وجود ندارد بهترین کار این است که نشانه های موجود تسکین یابد. داروهای بدون نسخه می توانند به بهبود بسیاری از نشانه های موجود کمک کنند. با اینحال، ممکن است شما تمامی نشانه های سرماخوردگی را در طول این بیماری مشاهده نکنید. به همین خاطر انتخاب دارو به نشانه هایی که دارید بستگی خواهد داشت.

داروهای ضد گرفتگی بینی:

داروهای ضد گرفتگی بینی می توانند بینی گرفته شده را بهبود ببخشند و باز کنند. این گونه داروها با تنگ تر کردن رگ های خونی در دیواره بینی کار می کنند. به همین خاطر بافت های متورم می شکند. بعد از مصرف این داروها هوا می تواند به راحتی عبور کند. داروهای ضد گرفتگی بینی به صورت قرص، اسپری بینی و قطره های مایع در دسترس افراد قرار دارد. معمولا، مصرف این داروها برای کودکان سه ساله یا کمتر از آن توصیه نمی شود. مواد تشکیل دهنده فعال در داروهای ضد گرفتگی بینی بدون نسخه شامل موارد زیر است:

  • اکسی متازولین بینی
  • فنیلفرین بینی
  • فنیلفرین خوراکی

سرکوب کننده های سرفه:

سرفه در واقع می تواند از بدن محافظت کند. اینکار از طریق خارج کردن مخاط های ناخواسته، میکروب ها و هوا انجام می شود. با اینحال ممکن است در برخی از موارد سرفه ازاردهنده باشد و به طور غیر ضروری آغاز گردد. سرکوب کننده های سرفه می توانند مفید و کمک کننده باشند به خصوص اگر سرفه با زندگی روزمره و خواب تداخل ایجاد کرده باشد. به همین خاطر است که پزشکان توصیه می کنند سرکوب کننده های سرفه را نزدیک خواب مصرف کنید. این داروها پالس های عصبی که باعث رفلاکس سرفه می شود را مسدود می سازند. آن ها می توانند تسکین کوتاه مدتی برای سرفه ایجاد نمایند. رایج ترین سرکوب کننده سرفه بدون نسخه دکسترومتورفان است.

مقاله مرتبط: داروهای گیاهی سرماخوردگی

داروهای خلط آور (اکسپکتورانت ها)

اکسپکتورانت به نازک شدن و شل شدن مخاط کمک می کند و به شما اجازه می دهد آن را به راحتی از بدن خارج کنید. این موضوع به بدن کمک می کند به سرعت از شر مخاط های اضافی خلاص شود. ماده فعال تشکیل دهنده در اکسپکتورانت های بدون نسخه گایافنزین(guaifenesin) است.

آنتی هیستامین ها:

آنتی هیستامین ها انتشار هیستامین که یک ماده طبیعی در بدن است و به هنگام قرار گرفتن در معرض آلرژن ها ازاد می شود را مسدود می سازد. آنتی هیستامین ها می توانند برخی از نشانه های مرتبط با انتشار هیستامین در بدن را تسکین ببخشند. این نشانه ها شامل موارد زیر است:

  • عطسه کردن
  • خارش گوش و چشم
  • چشم آبکی
  • سرفه
  • ترشحات بینی

انتی هیستامین های بدون نسخه عبارت است از:

آنتی هیستامین ها اغلب در فرمولاسیون زمان شب یافت می شوند زیرا می توانند باعث خواب آلودگی گردند. برخی از متخصصان توصیه می کنند این داروها را برای درمان سرماخوردگی مصرف نکنید. اثر خشک کنندگی آنتی هیستامین می تواند حذف ویروسی که باعث سرماخوردگی شده است را از بدن دشوارتر سازد.

برای بهبود سرماخوردگی چه دارویی مصرف کنیم؟

برای بهبود سرماخوردگی چه دارویی مصرف کنیم؟

مسکن های سرماخوردگی:

مسکن ها به کاهش انواع مختلف دردی که به خاطر سرماخوردگی ایجاد می شود کمک می کنند. این دردها عبارتند از:

داروهای مسکن برای سرماخوردگی:

هشدارهای مصرف در کودکان:

زمانی که می خواهید از داروهای بدون نسخه در کودکان استفاده نمایید محتاط باشید. ممکن است دوز مصرفی در کودکان زیاد باشد و باعث ایجاد مشکلاتی گردد. برخی از داروهای سرماخوردگی بدون نسخه ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشند. اور دوز تصادفی می تواند در برخی از موارد کشنده باشد. زمانی که در مورد امنیت یک دارو برای کودک خود شک داشتید، بهتر است با پزشک مشورت نمایید. کودکان زیر ۷ سال نباید هرگز به طور خودسرانه از اسپری های ضد گرفتگی بینی استفاده کنند( مگر به تجویز و صلاحدید پزشک). قطره های بینی سالین جایگزین امنی برای کودکان هستند. همیشه از یک پزشک متخصص راهنمایی بخواهید. هرگز به کودکان خود آسپرین ندهید. آسپرین می تواند سندرم ری را در کودکان ایجاد کند که تهدید کننده زندگی است.

اقدامات احتیاطی در مورد داروهای سرماخوردگی:

داروهای سرماخوردگی را تنها بر اساس توصیه های نوشته شده بر روی محصول یا توصیه پزشک مصرف نمایید. این موضوع به شما کمک می کند به طور امن از این داروها بهره ببرید. با اینحال، برخی از داروهای سرماخوردگی خاص اقدامات و ملاحظات خاص خود را دارند:

احتیاط در مصرف داروهای ضد گرفتگی بینی:

اگر فشار خون بالایی دارید، قبل از مصرف چنین داروهایی با پزشک خود مشورت نمایید. این داروها می توانند فشار خون شما را بالاتر ببرند. از اسپری های ضد گرفتگی بینی یا قطره های آن بیشتر از ۵ روز استفاده نکنید. این داروها بعد از این دوره، اثر خود را از دست می دهند. استفاده طولانی مدت از چنین داروهایی می تواند باعث ایجاد التهاب مزمن غشای مخاطی شود.

احتیاط در مصرف مسکن ها:

استامینوفن اگر زیاد مصرف شود و در طول دوره زمانی طولانی مدت مورد استفاده مکرر قرار گیرد می تواند به کبد آسیب وارد کند. این دارو یک داروی واحد است اما مواد تشکیل دهنده در بیشتر داروهای بدون نسخه نیز هست. بهتر است مواد تشکیل دهنده داروهای بدون نسخه را قبل از مصرف مطالعه کنید تا اطمینان حاصل نمایید استامینوفن بیشتری استفاده نمی کنید.

نظر خود را بیان کنید