پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

خواص روغن پرتقال

با مزایای شگفت انگیز روغن پرتقال آشنا شوید

خواص روغن ضروری پرتقال

همانطور که می دانید روغن پرتقال از میوه گیاه پرتقال Citrus sinensi به دست می اید. گاهی از اوقات به این روغن، روغن پرتقال شیرین هم می گویند که از پوسته بیرونی میوه پرتقال معمولی به دست می اید و قرن هاست به خاطر اثر تقویت کنندگی که بر روی سیستم ایمنی دارد مورد استفاده قرار می گیرد.

بیشتر افراد زمانی که پرتقال را پوست می کنند با مقادیر اندکی از این روغن تماس خواهند داشت. اگر با مزایا و کاربردهای مختلف روغن های ضروری اشنا نیستید، ممکن است از دیدن محصولات متعددی که وجود دارد شگفت زده شوید. تا به حال از صابون، شوینده، تمیزکننده اشپزخانه که بوی پرتقال دارد استفاده کرده اید؟ شما می توانید رد روغن پرتقال را در محصولات آرایشی و محصولات مرتبط با منزل پیدا کنید. این موضوع به خاطر بو و توانایی تمیزکنندگی پرتقال و روغن آن است.

این روغن به محصولات زیبایی متعددی همچون لوسیون ها، شامپوها، درمان های آکنه و دهانشویه اضافه می شود زیرا خاصیت آنتی باکتریایی دارد، بویش قوی و لذت بخش است. در برخی از منازل، ممکن است افراد از اسپری و تمیزکننده حمام و اشپزخانه حاوی این ماده استفاده کنند. روغن پرتقال در نوشیدنی هایی همچون آب میوه یا نوشابه ها برای بهبود طعم به کار می رود و روش های زیادی برای استفاده از مزایای آن به صورت طبیعی وجود دارد.

همچنین بخوانید: خواص میوه پرتقال

خاصیت های روغن پرتقال

حتما برای شما هم پیش آمده است که به هنگام بریدن پرتقال و پوست کندن آن با روغنی که در آن وجود دارد مواجه شوید. طعم و بوی قوی و تندی که از افشانه پوست پرتقال به دست می اید دقیقا همان چیزی است که در روغن ضروری پرتقال غلیظ شده به چشم می خورد.

فرمول قوی مواد تشکیل دهنده فعال پرتقال، مسئول توانایی های درمان کنندگی آن است. شاید بتوان گفت قوی ترین مواد تشکیل دهنده ای که در روغن پرتقال وجود دارد لیمونن است که ۸۵ الی ۹۶ درصد این عصاره را به خود اختصاص می دهد. ۰.۵ الی ۳ درصد آن از myrcene تشکیل شده است. لیمونن به عنوان آنتی اکسیدان قدرتمند در نظر گرفته می شود که می تواند با اسیب ناشی از رادیکال های ازاد مبارزه کند و التهابی که منجر به بیماری های مختلف می شود را درمان نماید.

بر اساس تحقیقات انجام شده، مزایای روغن پرتقال در برگیرنده موارد زیر است:

 • مبارزه با تومورهای سرطانی
 • افزایش جریان خون
 • کشتن باکتری ها و پاتوژن ها
 • کاهش چین و چروک ها
 • بهبود بافت صورت
 • کاهش اضطراب
 • کاهش پرفشاری خون

روغن پرتقال به عنوان یک روش طبیعی برای بهبود عملکرد سیستم ایمنی و مبارزه با بیماری های مختلف می تواند یک درمان خانگی محبوب برای افراد باشد. این روغن سال هاست که در طب هندی ها، چینی ها و ساکنین مناطق مدیترانه ای به کار می رود.

در طول تاریخ، روغن پرتقال برای درمان طیف وسیعی از شرایط همچون سیستم گوارش ضعیف، خستگی مزمن، افسردگی، عفونت های پوستی و دهانی، سرماخوردگی، آنفلونزا، میل جنسی اندک استفاده شده است.

روغن پرتقال به عنوان ضد افسردگی، ضد عفونی کننده، ضد انقباض و تشنج، تحریک کننده میل جنسی، خوشبوکننده، تحریک کننده سیستم گوارش و بهبود گردش خون در نظر گرفته می شود. دی لیمونن که بیش از ۹۰ درصد روغن پوست پرتقال را تشکیل می دهد یک مونوترپن است که فعالیت بسیار قدرتمندی دارد. تحقیقات نشان داده است که این ماده می تواند رشد تومورها در مطالعات حیوانی را کاهش دهد.

برخی از این مطالعات پیشنهاد می کنند مونوترپن ها می توانند مانع از بروز سرطان های معده، پانکراس، ریه، کبد، پوست شوند و آن را مسدود می سازند. توانایی مبارزه با مواد سرطان زا به خاطر القاء آنزیم متابولیزه کننده کارسینوژن فاز دوم است که منجر به سم زدایی کارسینوژن می شود.


خواص شگفت انگیز روغن پرتقال

خواص شگفت انگیز روغن پرتقال

۱۱ خاصیت روغن شگفت انگیز پرتقال:


 1. بهبود سیستم ایمنی

لیمونن موجود در این روغن که مونوترپن تک حلقوی است می تواند در برابر استرس اکسیداتیو مبارزه نماید. روغن پرتقال توانایی مبارزه با سرطان را هم دارد زیرا مونوترپن ها می توانند در برابر رشد تومورها مبارزه نمایند.


 1. آنتی باکتری طبیعی

روغن های ضروری تهیه شده از میوه مرکبات می توانند خاصیت ضد میکروبی و آنتی باکتریایی داشته باشند. تحقیقات انجام شده نشان می دهد روغن پرتقال می تواند از شیوع باکتری ای کولی پیشگیری کند.

این مطالعه در سال ۲۰۰۹ انجام شد و نتایج آن در International Journal of Food and Science Technology به چاپ رسید. همانطور که می دانید ای کولی باکتری خطرناکی است که در غذاهای آلوده ای همچون سبزیجات و گوشت ها دیده می شود و می تواند به هنگام مصرف، واکنش های حادی همچون نارسایی کلیوی و حتی مرگ را ایجاد نماید.

مطالعه دیگری که در Journal of Food Science در سال ۲۰۰۸ منتشر شد نشان می دهد روغن پرتقال می تواند مانع از شیوع باکتری سالمونلا شود زیرا حاوی ترکیبات ضد میکروبی است. سالمونلا می تواند واکنش های معدی روده ای، تب و عوارض جانبی حاد را به هنگام آلوده کردن غذاها ایجاد نماید.


 1. تمیزکننده اشپزخانه

روغن پرتقال بویی طبیعی، تازه، شیرین دارد و می تواند اشپزخانه شما را تمیز سازد و آن را با بوی خوشی پر نماید. زمانی که این روغن رقیق می شود می تواند روش عالی برای تمیز کردن بخش های مختلف اشپزخانه، تخته برش و سایر لوازم موجود بدون نیاز به سفیدکننده یا مواد شیمیایی باشد.

چند قطره از روغن پرتقال را به همراه سایر روغن های تمیز کننده و آب در بطری اسپری بریزید. می توانید از این ترکیب به همراه روغن های حامل همچون روغن نارگیل استفاده کنید. لازم نیست بعد از اسپری کردن همه چیز را پاک کنید زیرا این ماده خطرناک و مضر نیست.


 1. افزایش جریان خون

روغن پرتقال یک درمان خانگی طبیعی برای پرفشاری خون است و می تواند جریان خون را بهبود ببخشد و با پرفشاری خون مبارزه نماید. پرفشاری خون یکی از بزرگترین فاکتورهای خطر برای بیماری های قلبی است. به خاطر توانایی این روغن در بهبود جریان خون می تواند در بهبود میل جنسی، کاهش درد ناشی از سردرد و کاهش نشانه های پیش از قاعدگی موثر باشد.

از روغن پرتقال به همراه روغن حامل برای ایجاد یک روغن ماساژ استفاده کنید و آن را بر روی ناحیه شکم بمالید و جریان خون را بهبود ببخشید.


 1. خاصیت ضد التهابی

خاصیت ضد التهابی قوی در روغن پرتقال در مطالعات متعددی مورد بررسی قرار گرفته است. این اثر می تواند بر روی مبارزه با عفونت، درد و بیماری های مزمن تاثیرگذار باشد.

در حقیقت، در میان روغن های محبوب متعددی که خاصیت ضد التهابی دارند (همچون روغن لیمو، اکالیپتوس) روغن پرتقال بیشتر از همه آن ها در کاهش التهاب نقش دارد. این موضوع در مطالعه سال ۲۰۰۹ به خوبی روشن شده است.


 1. کاهش دهنده درد

اگر از درد عضلات، استخوان ها یا مفاصل رنج می برید روغن پرتقال می تواند پاسخ های التهابی را که باعث افزایش تورم در بافت ها می شود کنترل نماید. همین امر باعث شده است این روغن درمان خانگی و طبیعی برای درد مفاصل و استخوان ها باشد.

روغن پرتقال قادر است خلق و خوی افراد را بهتر نماید. این موضوع در افزایش تحمل درد و کمک به خواب بهتر در شرایطی که فرد درد دارد مفید خواهد بود. روغن پرتقال را با یک روغن حامل ترکیب کنید و آن را بر روی عضلات یا نواحی متورم بمالید تا التهابش کاهش پیدا کند.


 1. بهبود بخش خلق و خو:

پخش کردن بوی روغن پرتقال در منزل، اضافه کردن آن به وان حمام یا ادکلن ها یا استشمام مستقیم آن می تواند خلق و خوی شما را بهبود ببخشد و باعث آرامش تان شود. روغن ضروری پرتقال تاثیر مستقیمی بر روی مغز دارد و می تواند پاسخ های احساسی را برانگیزد. این ماده یک روغن عالی برای متعادل کردن هورمون هاست زیرا می تواند واکنش هورمون های استرسی همچون هورمو کورتیزول را کاهش دهد.

تحقیقات انجام شده نشان می دهد روغن پرتقال می تواند خاصیت آرام بخشی داشته باشد و همین امر می تواند خلق و خوی افراد را بهبود ببخشد و اعصاب آن ها را راحت تر نماید.

همچنین بخوانید: خواص پوست پرتقال برای بدن

 1. محافظ پوست

مرکبات به عنوان منابع سرشار از ویتامین C شناخته شده اند. این ویتامین به محافظت از پوست و درمان آن کمک می کند. همین امر باعث شده است پرتقال یکی از بهترین مواد غذایی حاوی ویتامین C در سرتاسر جهان باشد.

روغن ضروری پرتقال برای مبارزه با نشانه های پیری همچون چین و چروک و لکه های تیره بسیار مفید است زیرا تولید کلاژن را افزایش می دهد. به خاطر خاصیت آنتی اکسیدانی اش می تواند نرخ اسیب ناشی از اشعه ماورابنفش ، آلودگی و سموم را کاهش دهد.

شما می توانید مقدار بسیار کمی از روغن پرتقال را روی پوست بمالید. قبل از هر چیزی آن را با روغن حامل رقیق نمایید. البته باید مطمئن شوید که تست پوستی را انجام می دهید زیرا این روغن در برخی از افراد باعث واکنش حساسیت زا می شود. سعی کنید آن را با روغن های درمان کننده دیگر همچون روغن درخت چای ترکیب نمایید.


 1. مبارزه با آکنه

روغن پرتقال یک روش موثر برای مبارزه با باکتری ها و التهاب های موجود بر روی پوست است که به آکنه منجر می شود. این یک درمان خانگی موثر برای آکنه است. حتی برای نیش های کوچکی که بر روی پوست باقی مانده است هم می توانید از مقادیر اندک روغن پرتقال به همراه روغن حاملی همچون روغن نارگیل استفاده کنید و آن را روی ناحیه مدنظر بگذارید.

قرمزی، درد و تورم ناشی از آکنه به کمک روغن پرتقال بهبود پیدا می کند. سعی کنید از این روغن به همراه سایر روغن های قدرتمند همچون روغن دارچین استفاده کنید.


 1. تقویت کننده هضم و گوارش

روغن پرتقال به عنوان یک عامل ضد التهابی، آرام بخش و بهبود دهنده جریان خون می تواند هضم و گوارش را بهبود ببخشد، یبوست و گرفتگی شکمی را کمتر نماید. از این روغن برای ماساژ ناحیه شکم استفاده کنید. اگر روغن پرتقال را بخورید سم زدایی را بهتر می کند زیرا به عنوان ادرارآور خفیف عمل می کند و تولید ادرار را بیشتر می نماید و از نفخ پیشگیری می کند.

از آنجایی که این ماده در تحریک سیستم لنفاوی، کبد، کلیه و مثانه مفید است می تواند سموم اضافی را از بدن خارج نماید. استفاده دهانی و مصرف آن از طریق دهان تنها زمانی توصیه می شود که مطمئن شوید از روغن طبیعی و سالم استفاده می کنید. اگر چنین اطمینانی ندارید بهتر است آن را از طریق دهان مصرف نکنید.


 1. دهانشویه و محافظت کننده لثه ها

از آنجایی که روغن پرتقال می تواند با رشد میکروب ها مبارزه نماید قادر است از عفونت های لثه و دندان پیشگیری کند. این ماده برای کمک به تسکین گلودرد به کار می رود. شما می توانید روغن پرتقال را به همراه نمک و آب غرغره کنید.

همچنین می توانید از این ماده برای کاهش زخم های دهان استفاده کنید. روغن پرتقال به عنوان دهانشویه طبیعی عمل می کند. شما می توانید از روغن نارگیل و پرتقال برای روغن کشی دهان استفاده کنید.


نحوه استفاده از روغن پرتقال

 • استفاده از بوی روغن پرتقال: شما می توانید روغن را در دستگاه پخش کننده بریزید یا بوی آن را به طور مستقیم استشمام نمایید. در این شرایط قادر خواهید بود بوی اتاق را تازه تر کنید. چند قطره از این روغن را در دستگاه بریزید و از هوای تازه اتاق لذت ببرید
 • کاربرد موضعی: قبل از اعمال روغن پرتقال بر روی پوست باید آن را با روغن حاملی همچون روغن نارگیل یا جوجوبا به نسبت ۱ به ۱ رقیق نمایید. بعد از اینکه مطمئن شدید به این روغن حساسیتی ندارید می توانید آن را به وان حمام، لوسیون یا محلول شستشوی بدن اضافه کنید.
 • مصرف دهانی: استفاده دهانی و مصرف آن از طریق دهان تنها زمانی توصیه می شود که مطمئن شوید از روغن طبیعی و سالم استفاده می کنید. اگر چنین اطمینانی ندارید بهتر است آن را از طریق دهان مصرف نکنید. شما می توانید از مکمل های حاوی آن تحت نظر پزشک استفاده کنید. اینکار به کاهش نفخ و بهبود گوارش و سم زدایی از بدن کمک می کند. FDA مصرف این روغن را امن اعلام کرده اما زمانی می توانید برای خوردن از روغن پرتقال استفاده کنید که مطمئن باشید کاملا طبیعی است و هیچ افزودنی ندارد.

دستور تهیه شامپوی خانگی با مرکبات و عسل:

این شامپوی خانگی برای موهای شما عالی است. این ماده به تعادل PH طبیعی موها کمک می کند و باکتری ها را نابود می سازد. شامپوی تهیه شده به بازسازی رطوبت مو ، کاهش شوره سر کمک می کند و روغن طبیعی موها را نابود نمی سازد.

زمان کلی: ۲ دقیقه

برای ۲۰ الی ۳۰ بار

مواد تشکیل دهنده:

 • یک پیمانه آب
 • ۵ قاشق غذاخوری عسل
 • ۵ قطره روغن پرتقال
 • ۵ قطره روغن ضروری لیمو
 • بطری شیشه ای

طرز تهیه:

همه مواد تشکیل دهنده را در کاسه ترکیب کنید. آن را به ظرف مدنظر انتقال دهید و قبل از مصرف تکان دهید.


درمان آکنه با عسل و روغن پرتقال:

این درمان خانگی طبیعی پوست شما را خشک، قرمز یا پوسته پوسته نمی کند و به کاهش لکه های تیره، جوش های سرسفید و سرسیاه و سایر شرایطی که توسط باکتری ها ایجاد شده است کمک می کند. هم عسل و هم پرتقال می توانند با عفونت، باکتری ها، التهاب، تورم و قرمزی مبارزه نمایند و برای پوست مفید باشند.

زمان کلی:۲ دقیقه

برای ۳۰ بار

مواد تشکیل دهنده:

 • یک قاشق غذاخوری روغن نارگیل خالص
 • سه قاشق غذاخوری عسل
 • یک قاشق غذاخوری سرکه سیب
 • ۲۰ قطره روغن ضروری پرتقال
 • ۲ کپسول از پروبیوتیک ها

طرز تهیه:

همه مواد تشکیل دهنده را در ظرفی با هم ترکیب کنید. سپس آن را در بطری ذخیره نمایید و جای خنکی نگه دارید.


طرز تهیه خوشبوکننده طبیعی منزل:

 • شما می توانید ماشین ظرفشویی خود را با ترکیب روغن پرتقال و یک پیمانه آب لیمو خوشبو کنید. آن ها را به انتهای ماشین ظرفشویی خود اضافه کنید. چرخه شستشو را بزنید تا بوی آن عوض شود. از همین فرمول برای شستن سینک هم می توانید بهره ببرید
 • همچنین می توانید با پر کردن ظرف با آب و اضافه کردن روغن پرتقال، روغن لیمو ، چوب دارچین، میخک به آن بوی تمیزی به آشپزخانه یا منزل ببخشید.

عوارض جانبی و تداخلات روغن پرتقال:

از آنجایی که این روغن بسیار قوی است اگر به صورت مستقیم بر روی پوست قرار گیرد می تواند واکنش هایی را ایجاد نماید. به همین خاطر باید کار خود را با مقادیر اندک آغاز کنید و مطمئن شوید قرمزی، تورم، کهیر را تجربه نمی کنید. قبل از به کار بردن این روغن مقدار اندکی از آن را بر روی پوست بزنید و تست کنید. اگر مشکلی نداشتید می توانید آن را دوباره مورد استفاده قرا دهید.

اگر به مرکبات و پرتقال حساسیت دارید نباید از روغن آن استفاده کنید. در غیر اینصورت با واکنش های شدید مواجه خواهید شد. همچنین زمانی که از این روغن برای کودکان استفاده می کنید یا در زنان باردار و شیرده به کار می برید، باید محتاط باشید و شرایط پزشکی افراد را مدنظر داشته باشید.

روغن های ضروری بسیار قوی هستند و می توانند با سایر داروها تداخل داشته باشند. پس اگر دارویی مصرف می کنید قبل از به کار بردن روغن پرتقال با پزشک خود مشورت نمایید.

این روغن ممکن است بر روی شرایط فعلی همچون سرطان، بیماری قلبی، اسیب های کبدی یا اختلالات پوستی اثر بگذارد. مساله دیگری که باید به خاطر داشته باشید این است که روغن مرکبات می تواند اثر قرار گرفتن در معرض اشعه ماورابنفش یا نور خورشید بعد از ۱۲ ساعت اعمال بر روی پوست را افزایش دهد. پس سعی کنید بعد از اعمال روغن بر روی پوست در منزل بمانید تا دچار سوختگی نشوید.

نظر خود را بیان کنید