پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

خواص روغن ریشه گیاه وتیور

روغن وتیور ADHD، اضطراب و سلامت مغز را بهبود می بخشد؛

خواص روغن وتیور

روغن وتیور در طب سنتی جنوب اسیا، جنوب شرقی اسیا، غرب آفریقا برای هزاران سال مورد استفاده قرار گرفته است. این گیاه بومی هند است و برگ ها و ریشه های آن کاربردهای فوق العاده ای دارند.

وتیور به عنوان گیاهی با ارزشی شناخته می شود زیرا خاصیت تسکین بخشی، درمان کنندگی و محافظت کنندگی دارد.

این گیاه یک ماده خنک کننده طبیعی برای بدن است و همین امر باعث شده درکشورهای مختلف محبوب باشد. در حقیقت، در هند و سریلانکا این گیاه به عنوان روغن خنک کننده شناخته می شود.

برخی از کاربردهای این روغن در برگیرنده بهبود گرمازدگی شدید، اختلالات مفصلی و مشکلات پوستی است.

استفاده از روغن وتیور می تواند روشی برای افزایش انرژی در مواقعی باشد که فرد بسیار خسته است. علاوه بر این، چنین روغنی برای خنک کردن بدن در طول دماهای بسیار زیاد و تسکین حس اضطراب و عصبی بودن به کار می رود.

تحقیقات اخیر بر روی روغن وتیور نشان می دهد این روغن می تواند نشانه های بیش فعالی را در افراد بهبود ببخشد. این روغن می تواند میل جنسی را بیشتر کند و بی خوابی را بدون نیاز به دارو درمان نماید. مزایای زیادی برای این روغن وجود دارد و افراد می توانند از مزایای آن در منزل بهره ببرند. روغن ضروری آن برای محصولات پوستی و ترکیبات آرام کننده بسیار عالی است.

گیاه وتیور و ترکیبات آن:

وتیور متعلق به خانه Poaceae و بومی هند می باشد. در هند شمالی و غربی، این گیاه به عنوان خوس شناخته می شود. وتیور بسیار نزدیک به Sorghum است اما خواص ریخت شناسی متعددی با سایر علف ها همچون علف لیمو دارد.

وتیور و علف آن را می توان با ۵ فوت ارتفاع پیدا کرد. ساقه های آن بسیار بلند هستند و برگ ها نیز بلند و نازک اند. گل های این گیاه رنگ قهوه ای مایل به بنفش دارند و بر خلاف بیشتر سیستم های ریشه دار، ریشه آن به سمت پایین رشد می کند و عمق آن می تواند به هشت پا نیز برسد.

گیاه وتیور در برابر خشکسالی بسیار مقاوم است و می تواند از خاک در برابر فرسودگی محافظت کند. از آنجایی که ریشه های عمیقی دارد به راحتی کنده نمی شود و به همین خاطر برای تثبیت برش های مسیر راه آهن و بهبود شرایط به کار می رود. این گیاه می تواند سطح آب را مسدود سازد و جریان آب را کند کند. روغن وتیور از ریشه گیاه به دست می اید و در برگیرنده بیش از ۱۰۰ ترکیب مختلف است. ترکیب مهمی که در این گیاه وجو دارد خوسیمن، دلتاسلینن، بتا وتیونن، سیکلو کوپاکمفان ۱۲- اول، وتیسلیننول، خوسیمول، ایزووالانسنول، آلفا وتیون و بتا ویتون است.

این روغن رنگ قهوه ای کهربایی دارد. همانند روغن ضروری چوب صندل، بوی این روغن نیز با افزایش سنش بهبود پیدا می کند و بوی آن به موقعیت گیاه بستگی خواهد داشت.

خواص روغن ریشه گیاه وتیور

خواص روغن ریشه گیاه وتیور

۷ خاصیت روغن وتیور:

 1. می تواند به عنوان آنتی اکسیدان عمل کند:

آنتی اکسیدان ها موادی هستند که مانع از اسیب های خاص به سلولی می شوند(به خصوص اسیب هایی که به خاطر اکسیداسیون رخ می دهند)

زمانی که انواع خاصی از مولکول اکسیژن اجازه پیدا می کنند به راحتی و ازادانه در بدن حرکت کنند آن ها باعث ایجاد اسیب اکسیداتیو می شوند که مربوط به تشکیل رادیکال های ازاد است. رادیکال های آزاد بسیار برای بدن و بافت های آن مضر هستند. برخی از مزایای مصرف غذاها و گیاهان غنی از انتی اکسیدان در برگیرنده کند کردن روند پیری، بهبود سلامتی و درخشندگی موها، کاهش خطر ابتلا به سرطان، سم زدایی از بدن و افزایش طول عمر است.

 1. زخم و نشانه های آن بر روی پوست را درمان می کند:

روغن وتیور می تواند زخم های موجود بر روی پوست را با ترویج و افزایش تولید مجدد پوست و بافت های آن درمان کند. این گزینه پوست را جوان تر می سازد و لکه های تیره و نشانه های آکنه و بیماری هایی همچون آبله مرغان را از بین می برد.

روغن وتیور به عنوان روغن ضد پیری شناخته شده است و می تواند به طور موثر ترک پوستی، نشانه های زخم و سایر اختلالات پوستی را درمان کند. علاوه بر این، چنین روغنی به عنوان درمان خانگی برای تسکین درد ناشی از سوختگی عمل می کند و یک درمان موثر برای آکنه است.

روغن وتیور می تواند برای زنانی که ترک پوستی بعد از بارداری دارند هم مفید باشد. با اضافه کردن چند قطره روغن وتیور به محلول شستشوی صورت، صابون بدن یا لوسیون های موجود، می توانید متوجه تفاوتی که این روغن بر روی پوست ایجاد می کند بشوید.

بعد از به کار بردن این روغن صورت شما ترکیب و حس بهتری خواهد داشت. روغن وتیور خاصیت ضد عفونی کنندگی هم دارد. زمانی که این روغن بر روی بافت یا پوست اعمال می شود می تواند احتمال عفونت را کاهش دهد و باکتری ها را نابود سازد.

همچنین بخوانید: چگونه جای زخم های قدیمی را از بین ببریم؟
 1. ADHD را درمان می کند:

در سال ۲۰۰۱، مطالعه انجام شده نشان داد روغن وتیور در درمان ADHD کودکان بسیار موثر است. مطالعه موردی برای دو سال( ۱۹۹۹ الی ۲۰۰۱) انجام شد و در برگیرنده ۴۰ کودک ۶ الی ۱۲سال بود. بیست نفر از کودکان با ADHD شناسایی نشده بودند و به عنوان گروه کنترلی به کار رفتند. بیست نفر از کودکان نیز این اختلال را داشتند. روغن ضروری که در این مطالعه به کار رفته بود روغن اسطوخودوس، وتیور، ترکیبی از کندر، روغن ضروی گل بی مرگ(گل خشک)،چوب صندل،ملیسا و blue cypress بود.

این روغن های ضروری بر روی افراد برای سی روز استفاده شد. کودکانی که از دستگاه های استنشاقی در شب استفاده می کردند و روغن ضروری را سه بار در روز مورد استفاده قرار داده بودند نتایج امیدوارکننده ای داشتند. مزایای روغن اسطوخودوس مشخص و واضح بود. این روغن توانسته بود عملکرد کودکان را تا ۵۳ درصد افزایش دهد. روغن ضروری cedarwood عملکرد را تا ۸۳ درصد بیشتر کرده بود و روغن وتیور نیز عملکرد را تا ۱۰۰ درصد افزایش داد.

مطالعه انجام شده نشان داد خاصیت آرام کنندگی روغن وتیور به کودکان کمک می کند با نشانه های ADHD و ADD مبارزه کنند. این نشانه ها در برگیرنده مشکل در تمرکز، به راحتی دچار پریشانی شدن، مشکل در سازماندهی و تبعیت از دستورالعمل ها، نداشتن صبوری و رفتارهای بی قراری است. این مطالعه که برای پشتیبانی از روغن وتیور انجام شده بود بسیار امیدوار کننده بود و می تواند یک روش درمان خانگی برای اختلال بیش فعالی کم توجهی باشد

 1. به عنوان داروی افزایش میل جنسی به کار می رود:

استرس های فیزیکی و جسمی می تواند به کاهش میل جنسی منجر شود. یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۰ که نتایج آن در مجله Hormones and Behavior چاپ شد نشان می دهد این ماده می تواند برای افزایش میل جنسی مفید باشد. محققان دریافتند زمانی که سطح کورتیزول در بدن در مواقع استرس افزایش می یابد و تستوسترون نیز با افزایش سطح به این شرایط پاسخ می دهد.

مشکل اینجاست که سطح تستوسترون به تدریج به سطح پایین تری از کورتیزول می رسد. زمانی که در وضعیت استرس زا زندگی می کنید سطح تستوسترون در بدن کاهش می یابد و میل به برقراری رابطه جنسی هم کم می شود.

از آن جایی که روغن وتیور به عنوان تسکین بخش و آرام کننده به کار می رود ذهن و بدنتان را آرام می کند و همین امر سطح هورمون ها را به طور طبیعی بهبود می بخشد. همچنین وجود خواب کافی برای بدن نیز از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

بر اساس مطالعات انجام شده داشتن خواب کافی و خوابیدن در زمان مناسب دو مورد از موثرترین و طبیعی ترین روش ها برای افزایش سطح تستوسترون است. از آنجایی که روغن وتیور خاصیت تسکین بخشی و ارام کنندگی دارد می تواند شما را آرام سازد و باعث بهبود خوابتان شود و بی خوابی را درمان نماید. با داشتن خواب کافی بدن می تواند به حالت طبیعی و سالم خود باز گردد. بنابراین اگر نمی توانید خوب بخوابید از روغن وتیور استفاده کنید.

 1. عملکرد بدن را بهبود می بخشد:

روغن وتیور می تواند سیستم عصبی و ایمنی را تقویت کند. یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۵ در هند نشان داد روغن وتیور نقش مهمی در حفاظت از بدن بازی می کند. این روغن می تواند نتایج و مواد سمی داروهای شیمی درمانی را که برای درمان سرطان های مختلف به کار می رود کاهش دهد.

این روغن به خاطر خاصیت آنتی اکسیدانی خود می تواند مانع از ایجاد آسیب به DNA شود و از سلول ها محافظت نماید. خاصیت مقوی و تسکین بخشی این روغن باعث افزایش قدرت سیستم ایمنی و پشتیبانی از سیستم عصبی می شود.

زمانی که بدن در شرایط استرس زا قرار دارد، سطح آدرنالین و کورتیزول افزایش پیدا می کند، فشار خون ممکن است بالا رود و تنفس و ضربان قلب نیز سریع تر می شود. سپس گلوکز در جریان خون آزاد می شود تا برای افزایش انرژی آماده باشد. هضم، رشد، تولید و عملکرد سیستم ایمنی تحت تاثیر این شرایط استرس زا قرار می گیرد و جریان خون به پوست کمتر می شود. در این شرایط قدرت تحمل درد بیشتر می شود.

کاهش سطح استرس بر روی سلامت قلب، مغز، هضم و سیستم ایمنی اثر دارد و مزایای خوبی برای سایر سیستم های بدن خواهد داشت. به همین خاطر درمان های خانگی برای اضطراب همچون استفاده از روغن وتیور بسیار مفید خواهد بود.

 1. اضطراب و عصبی بودن را کاهش می دهد:

روغن وتیور به طور سنتی در آروماتراپی برای آرام سازی و تسکین استرس های عاطفی، حملات پانیک ، تروما، اضطراب، بی خوابی و افسردگی به کار می رود.

یکی از مطالعات انجام شده در سال ۲۰۱۵ اثر این روغن به عنوان ابزاری که به درمان اضطراب و سایر واکنش های موجود کمک می کند را مورد بررسی قرار داد. زمانی که این روغن به موشها داده شد، فعالیت مغزی ناشی از استرس را تحت تاثیر خود قرار داد.

در حقیقت، این روغن می تواند تاثیری همانند دیازپام داشته باشد. همانطور که می دانید دیازپام دارویی است که برای درمان اضطراب، اسپاسم های عضلانی، تشنج و سایر شرایط پزشکی تجویز می شود.

 1. موریانه را دور می کند:

یکی از مطالعات انجام شده، دور شدن موریانه به کمک هشت روغن ضروری همچون روغن وتیور، روغن برگ cassia،روغن میخک، روغن اکالیپتوس و سایر موارد را مورد تجزیه و تحلیل قرار داد. از میان روغن های ضروری تست شده، روغن وتیور موثرترین روغن در دفع موریانه ها بود و فعالیت بلندمدتی از خود نشان داد.

این روغن می تواند فعالیت موریانه ها را کاهش دهد. یکی دیگر از مطالعات انجام شده نشان می دهد روغن وتیور می تواند لاروهای پشه را کنترل کند و پشه ها را از محیط دور سازد. برخی از پشه ها ناقل بیماری های مختلفی همچون مالاریا هستند.

برخی از افراد برای از بین بردن شپش روی پوست سر از روغن وتیور استفاده می کنند. این روغن یک ماده غیر سمی است و بهترین ماده برای کشتن چنین حشراتی است.

چگونه روغن وتیور را بیابیم؟

یافتن این روغن در عطاری ها و به صورت آنلاین کار بسیار ساده ای است. به دنبال روغنی باشید که از طرف شرکت معتبری ارائه شده و طبیعی است. در این نوع روغن از گیاه وتیور به صورت ۱۰۰ درصد استفاده می شود. یک بطری ۱۰ میلی لیتری از این روغن بین ۱۰ الی ۱۵ دلار قیمت خواهد داشت. روغن وتیور ممکن است با روغن زنجبیل، روغن یاسمین، اسطوخودوس، روغن لیمو و پرتقال ، چوب صندل و روغن گل رز ترکیب شود.

شما می توانید اسنفج وتیور را هم به صورت آنلاین خریداری کنید. برخی از انواع اسفنج ها از ریشه وتیور ساخته شده اند و برای لایه برداری از پوست مرده و بهبود جریان خون به کار می روند. این ها بوی خوب و معطری دارند و خاصیت آنتی باکتریایی از خود نشان می دهند.

کاربردهای ساده و اسان روغن وتیور:

برخی از کاربردهای اسان روغن وتیور را در ادامه با هم مرور می کنیم:

 • با فرو بردن ریشه وتیور تمیز در آب جوش خنک شده برای دو الی سه ساعت می توانید آب وتیور خود را تهیه کنید. مطمئن شوید ظرف را می پوشانید. این آب خاصیت آرام بخشی بر روی بدن دارد و به عنوان تصفیه کننده خون عمل می کند. این آب را می توان برای شستن موها و ایجاد حس خنک کنندگی مورد استفاده قرار داد.
 • ۵ الی ۱۰ قطره از این روغن را در آب حمام خود بریزید. این روغن خاصیت خنک کنندگی و بوی خوبی دارد و استفاده از آن در حمام مانع از گرم شدن بیش از حد می شود و می تواند به آرام سازی و درمان بی خوابی کمک نماید. برای افزایش خاصیت ارام کنندگی آن می توانید روغن وتیور را با روغن اسطوخودوس و روغن رز ترکیب کنید
 • برای اینکه ذهن و خلق و خوی شما هم از این ترکیب نفع ببرد، سه الی پنج قطره از آن را بر روی مچ دست، قفسه سینه یا گردن قرار دهید
 • روغن ماساژ آرام بخش خود را با ترکیب ۳ الی ۵ قطره از این روغن با مقادیر مساوی از روغن جوجوبا ایجاد کنید. این ترکیب پوست را تمیز و مرطوب می سازد و باعث ارامش ذهن می شود.

عوارض جانبی احتمالی روغن وتیور:

این روغن ضروری کاملا امن است و تحریک کننده، حساسیت زا یا سمی نیست. با اینحال زنان باردار و زنانی که به کودکان خود شیر می دهند نباید از این روغن استفاده نمایند زیرا اطلاعات کافی در مورد عوارض جانبی روغن وتیور بر روی نوزاد یا جنین وجود ندارد. زمانی که این روغن در دوز اندک پزشکی مصرف می شود می تواند برای افراد امن باشد. نوشیدن آب وتیور نیز امن است.

برخی از منابع ادعا می کنند روغن وتیور می تواند باعث سقط جنین شود اما شواهد کافی برای اثبات این موضوع وجود ندارد. اگر دارویی مصرف می کنید یا باردار هستید قبل از مصرف این روغن حتما با پزشک خود مشورت نمایید.

نظر خود را بیان کنید