پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

خواص روغن گل رز (نحوه استفاده و عوارض احتمالی)

فواید روغن گل رز و نحوه استفاده از آن

خواص روغن گل رز (نحوه استفاده و عوارض احتمالی)

روغن رز دارای اثرات ضد التهابی است. این موضوع ممکن است به کاهش قرمزی و پوست تیره و تار شده کمک کند.

گل رز مظهر عشق و دلدادگی و زیبایی است. این گل زیبا جایگاه ویژه ای در بین مردم دارد اما باید بدانید که فواید گل رز چیزی بیش از گلبرگ های خوشبو است.

طبق تحقیقات، اسانس روغنی به دست آمده از گیاه رز دارای طیف گسترده ای از مزایای بالقوه است. در این مقاله نگاهی دقیق‌تر به آنچه تاکنون در مورد فواید روغن گل رز و نحوه استفاده از آن آموخته‌ایم، خواهیم داشت. لطفا تا انتها با ما همراه باشید.


روغن گل رز چه خواصی دارد؟


تسکین درد

در یک مطالعه در سال ۲۰۱۵، کودکان پس از عمل یا روغن بادام یا روغن گل رز را استنشاق کردند. بیماران گروهی که روغن گل رز را استنشاق کرده بودند، کاهش قابل توجهی در سطح درد خود گزارش کردند.

محققان بر این باورند که روغن گل رز قادر است مغز را برای ترشح اندورفین تحریک کند. این هورمون به “هورمون احساس خوب” معروف است.

بر اساس نتایج این مطالعه، محققان پیشنهاد کردند که رایحه درمانی با استفاده از روغن گل رز می تواند راهی موثر برای کاهش درد در بیمارانی باشد که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند.


تسکین ناراحتی های قاعدگی

در مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ انجام شد، بیمارانی که قاعدگی دردناکی داشتند، ماساژ شکم را برای تسکین ناراحتی دریافت کردند.

یک گروه فقط با روغن حامل (روغن بادام) و گروه دیگر با روغن بادام به اضافه روغن گل رز ماساژ داده شدند. گروه روغن رز گزارش دادند که پس از ماساژ درد کمتری نسبت به گروه روغن بادام داشتند.


کاهش اضطراب و استرس

روغن گل رز برای بسیاری از افراد اثر آرام بخش دارد. در یک مطالعه منبع معتبر، محققان روغن گل رز را روی پوست شرکت‌کنندگان استفاده کردند و سپس اثرات آن را بر شایع‌ترین علائم اضطراب اندازه‌گیری کردند.

جالب این که در این افراد فشار خون، ضربان قلب، تعداد تنفس، سطح کورتیزول و سطح اکسیژن خون همه روند کاهشی داشتند. همچنین افراد پس از درمان با روغن احساس آرامش بیشتری داشتند.

مطالعه دیگری با بیش از ۱۰۰ زن در حال زایمان نشان داد که روغن گل رز سطح اضطراب آنها را در هنگام زایمان کاهش داده است.


خواص ضد باکتریایی و ضد قارچی

محققان دریافته اند که اسانس تقطیر شده از گل رز می تواند در برابر طیف وسیعی از میکروب هایی که باعث عفونت می شوند موثر باشد. این موراد شامل E. coli، و همچنین برخی از گونه‌های باکتری است که می‌تواند باعث عفونت استاف (استافیلوکوک) و گلودرد استرپتوکوکی شود.

علاوه بر این، این تحقیقات حاکی از آن است که روغن گل رز در برابر کاندیدا آلبیکنس که می تواند باعث عفونت قارچی در دهان، روده و واژن شود، نیز موثر است.


تحریک میل جنسی

دو مطالعه نشان داده است که استنشاق روغن گل رز باعث افزایش میل جنسی و رضایت جنسی در مردان و تا حدی کمتر در زنان می شود.

محققان بر این باورند که ترشح دوپامین در مغز، به عنوان یک محرک شناخته شده، می تواند باعث افزایش میل جنسی شود، در حالی که به طور همزمان علائم افسردگی را هم کاهش می دهد.


کاهش علائم افسردگی

تعدادی از مطالعات بالینی نشان داده اند که روغن گل رز به بهبود علائم افسردگی کمک می کند. در یک مطالعه در سال ۲۰۱۲، گروه کوچکی از زنان پس از زایمان تحت درمان افسردگی قرار گرفتند.

یک گروه علاوه بر درمان‌های پزشکی مرسوم، رایحه‌درمانی نیز دریافت کردند. زنانی که از رایحه‌درمانی استفاده می کردند نسبت به زنانی که به تنهایی از داروهای معمولی استفاده می کردند بهبود قابل توجهی را شاهد بودند.

به علاوه، مطالعات گویای این است که روغن گل رز باعث تحریک ترشح ماده شیمیایی دوپامین می شود. محققان بر این باورند که این ماده شیمیایی نقش اساسی در کمک به کاهش علائم افسردگی دارد.

کارشناسان توصیه می کنند که برای درمان افسردگی به جای استنشاق، ماساژ رایحه درمانی را انتخاب کنید. ممکن است هشت جلسه هفتگی طول بکشد تا متوجه تغییر علائم افسردگی شوید، بنابراین نیاز است کمی صبور باشید.


نحوه استفاده از روغن گل رز

روغن گل رز معمولاً بسیار گران و بسیار قوی است. چه قصد استنشاق آن را داشته باشید و چه بخواهید روی پوست تان بمالید، باید آن را با روغن حامل رقیق کنید.

برای حمام با روغن گل رز، کافیست ۱۰ قطره روغن گل رز را با روغن حامل رقیق کنید و سپس به وان آب گرم اضافه کنید. اسانس های روغنی را باید همیشه قبل از افزودن به آب در روغن حامل رقیق کرد.

برای درمان اضطراب، استرس یا افسردگی، می توانید روغن گل رز را با استفاده از دیفیوزر (منتشرکننده) استنشاق کنید یا آن را به آرامی روی سینه، گردن و مچ دست خود بمالید. حتما قبل از تماس با پوست آن را با یک روغن حامل مانند روغن نارگیل، بادام یا جوجوبا مخلوط کنید.

قبل از استفاده از هر گونه درمان جایگزین یا مکمل، با پزشک خود در مورد شرایط پزشکی فعلی، تداخلات دارویی احتمالی یا عوارض جانبی صحبت کنید.


نکات ایمنی در مورد روغن گل رز

روغن های ضروری بسیار غلیظ هستند. اگر قصد استنشاق هر نوع روغنی را دارید، چند قطره از آن را در دیفیوزر بریزید یا به جای اینکه بینی خود را به خود بطری نزدیک کنید، درب ظرف را بو کنید. استنشاق بیش از حد ممکن است باعث سردرد شود.

اگر آن را مستقیماً روی پوست خود می‌مالید، ابتدا چند قطره روغن گل رز را با روغن حامل مخلوط کنید تا از تحریک پوست جلوگیری کنید.

روغن گل رز مانند بسیاری از روغن های ضروری دیگر نباید بلعیده شود.

برخی از روغن های ضروری می توانند برای زنان باردار و شیرده (و نوزادان آنها) مضر باشند. دقت کنید که چه کسی ممکن است وارد محیطی شود که در آن روغن‌های ضروری را پخش می‌کنید.

اگر کودکان خردسال یا حیوانات خانگی در خانه شما هستند، بهتر است قبل از استفاده از آن، با دامپزشک یا متخصص اطفال صحبت کنید زیرا برخی از روغن ها برای کودکان و حیوانات خانگی سمی هستند.

انجمن آمریکایی برای پیشگیری از ظلم به حیوانات توصیه می کند که هنگام استفاده از روغن های ضروری در اطراف حیوانات خانگی این نکات را در نظر داشته باشید:

حیوانات خانگی را از اتاق هایی که در آن از دیفیوزر استفاده می کنید دور نگه دارید. این امر در صورتی اهمیت بیشتری پیدا می کند که حیوان خانگی شما سابقه مشکلات تنفسی داشته باشد. به عنوان مثال پرندگان از لحاظ تنفسی حساس هستند، بنابراین از پخش اسانس های روغنی در اطراف آنها خودداری کنید.

پخش کننده روغن خود را در مکانی قرار دهید که حیوانات خانگی نتوانند به آن دسترسی پیدا کنند.


آیا روغن گل رز عوارض جانبی شناخته شده ای دارد؟

در حال حاضر اشتنشاق یا استفاده موضعی روغن در فردی بدون آلرژی، هیچ عارضه جانبی شناخته شده ای ندارد.

با این حال، همیشه ایده خوبی است که قبل از استفاده از روغن برای اولین بار، یک آزمایش برای بررسی آلرژی انجام دهید.

برای آزمایش روغن، کافی است مقدار کمی روغن گل رز رقیق شده (مخلوط با روغن حامل) را روی پوست داخل آرنج خود بمالید. اگر در عرض چند ساعت هیچ خارش، تورم یا قرمزی مشاهده نشد، احتمالاً استفاده از روغن روی پوست برای شما بی خطر است.


تفاوت بین روغن گل رز و روغن دانه گل رز (رزهیپ) چیست؟

روغن دانه گل رز از دانه ها و میوه های گل رز که درست در زیر شکوفه گل رز قرار دارند، تقطیر می شود این روغن به اندازه یک روغن گل رز غلیظ نیست.

روغن رزهیپ می تواند به جای روغن حامل در نظر گرفته شود و به طور گسترده برای اهداف آرایشی استفاده می شود.

نظر خود را بیان کنید