پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

خواص شگفت انگیز روغن یاسمن (Jasmine Oil)

تقویت کننده خلق و خو و از بین برنده استرس

گل یاسمن و خواص روغن آن

روغن یاسمن، نوعی روغن اساسی مشتق شده از گل یاسمن، یک درمان محبوب طبیعی برای بهبود روحیه، غلبه بر استرس و متعادل سازی هورمون ها است. روغن یاسمن صدها سال در بخش هایی از آسیا به عنوان درمان طبیعی برای افسردگی، اضطراب، استرس عاطفی، میل جنسی کم و بی خوابی مورد استفاده قرار گرفته است.

تحقیقات نشان می ‌دهند که گل یاسمن که از خانواده گونه سرده Jasminum officinale است و روغن آن با تاثیر مثبت بر سیستم عصبی کار می‌ کند. این روغن ضروری از طریق آروماتراپی یا با نفوذ به پوست، بر تعدادی از عوامل بیولوژیکی از جمله ضربان قلب، دمای بدن، واکنش استرسی، هوشیاری، فشار خون و تنفس تاثیر می گذارد.

بسیاری از مردم به روغن یاسمن به عنوان یک محرک جنسی طبیعی اشاره می ‌کنند، زیرا گفته می ‌شود عطر ” اغوا کننده ای ” دارد که می ‌تواند قوای جنسی را افزایش دهد. در حقیقت، گاهی اوقات هم به خاطر بوی تند گل یاسمن در شب و هم چنین به خاطر ویژگی های تقویت میل جنسیت ، لقب “ملکه شب” را به آن می دهند.


خاصیت روغن یاسمن چیست؟

در اینجا به برخی از فواید بسیار خوب و محبوب روغن یاسمن می پردازیم:

 • مبارزه با استرس
 • کاهش اضطراب
 • مبارزه با افسردگی
 • افزایش هشیاری
 • کمک به مبارزه با انرژی کم و یا سندرم خستگی مزمن
 • کاهش علائم یائسگی و فعالیت به عنوان درمان طبیعی برای PMS و گرفتگی عضلات
 • مبارزه با بی خوابی و کمک به خواب
 • تقویت قوای جنسی

چگونه می توانیم از روغن یاسمن استفاده کنیم؟

استفاده از این روغن می تواند از طریق استنشاق با بینی باشد یا به طور مستقیم به پوست اعمال شود.

نیازی نیست که روغن یاسمن با یک روغن حامل ترکیب شود و در عوض توصیه می ‌شود که برای بهترین نتیجه از نوع غلیظ و رقیق نشده آن استفاده شود.

شما همچنین می توانید این روغن ضروری را در فضای منزلتان منتشر کنید و یا آن را با لوسیون های دیگر، روغن نارگیل مرطوب کننده و یا روغن های ضروری به عنوان روغن ماساژ خانگی، اسکراب بدن، صابون ها و شمع ها ترکیب کنید.

شما می ‌توانید روغن یاسمن را با سایر روغن ‌های ضروری ترکیب کنید تا یک عطر خانگی که دستورالعمل آن را در این مطلب آورده ایم، به وجود آورید. چه رایحه هایی به خوبی با روغن یاسمن ترکیب می شوند؟ روغن های مرکبات، اسطوخدوس و سایر روغن های معطر!


روغن یاسمن

روغن یاسمن

۱۱ مورد از خواص و استفاده های روغن یاسمن

به طور سنتی، روغن یاسمن در مکان‌ هایی مانند چین برای کمک به دفع مسمومیت بدنی و تسکین اختلالات تنفسی و کبد مورد استفاده قرار گرفته است. همچنین از آن برای کاهش دردهای مرتبط با بارداری و زایمان استفاده می ‌شود.

در ادامه برخی از خواص روغن یاسمن را شرح میدهیم:


 1. درمان افسردگی و اضطراب

بسیاری از مطالعات پس از استفاده از روغن یاسمن به صورت آروماتراپی و موضعی بر روی پوست، بهبود خلق و خورا گزارش داده اند. همچنین مشخص شده است که این روغن به عنوان راهی برای افزایش سطح انرژی نیز مفید بوده است. نتایج نشان می ‌دهند که روغن یاسمن اثر تحریک کننده / فعال‌ کننده مغز دارد و هم چنین موجب بهبود خلق و خو در همان زمان می شود.

طبق مطالعه ‌ای که در ارتباط با محصولات طبیعی منتشر شد، شرکت کنندگان در طول یک دوره هشت هفته ای از روغن یاسمن استفاده کردند. شرکت کنندگان پس از این دوره مصرف، احساس بهبود در خلق و خو و افزایش انرژی را گزارش دادند.

همچنین بخوانید: بهترین روغن های آرامبخش کاهش اضطراب

 1. افزایش برانگیختگی جنسی

مطالعه ای که بر روی زنان بالغ سالم انجام شد، نشان داد که روغن یاسمن باعث افزایش قابل توجه نشانه های فیزیکی برانگیختگی جنسی مانند میزان تنفس، دمای بدن، اشباع اکسیژن خون و فشار خون سیستولیک و دیاستولیک می شود.

نتایج حاصل از این مطالعه نشان می دهد که روغن یاسمن می تواند برانگیختگی جنسی را افزایش دهد و در عین حال باعث افزایش خلق و خوی شما شود.


 1. بهبود ایمنی و مبارزه با عفونت

اعتقاد بر این است که روغن یاسمن دارای خواص ضد ویروسی، آنتی بیوتیک و ضد قارچی است که باعث تقویت ایمنی و مبارزه با عفونت می شود. در واقع، روغن یاسمن به عنوان یک درمان طب سنتی برای مبارزه با هپاتیت، عفونت های مختلف داخلی، به علاوه اختلالات تنفسی و پوست برای صدها سال در تایلند، چین و دیگر کشورهای آسیایی مورد استفاده قرار گرفته است.

مطالعات حیوانی نشان می دهد که oleuropein، یک گلیکوئید سایوئیدیدید موجود در روغن یاسمن، یکی از مواد اولیه فعال این روغن است که می تواند با عفونت های مضر مقابله کرده و عملکرد سیستم ایمنی را افزایش دهد.

استنشاق روغن یاسمن به طور مستقیم یا انتشار آن در منزل تان، می تواند خلط و باکتری مجاری بینی را از بین ببرد. استفاده از این روغن به صورت موضعی روی پوست، می ‌تواند باعث کاهش تورم، قرمزی، درد و افزایش سرعت التیام زخم‌ ها شود.


 1. کمک به خواب بهتر

احساس می کنید همیشه خسته هستید و مشکلی در خوب خوابیدن دارید؟ روغن یاسمن دارای یک اثر آرامش ‌بخش است که می ‌تواند به عنوان یک مسکن طبیعی عمل کند و به شما کمک کند تا بهتر بخوابید.

استنشاق روغن یاسمن به همراه اسطوخودوس به کاهش ضربان قلب کمک کرده و احساسات آرام و تمدد اعصاب را به همراه می ‌آورد که برای جبران کمبود خواب و اجتناب از بی ‌قراری شب ها حائز اهمیت است.

برای پراکنده کردن روغن یاسمن در خانه، چند قطره از آن را در یک اسپری به همراه دیگر روغن ‌های آرامش بخش، مانند روغن اسطوخودوس یا روغن کندر هندی ترکیب کنید.


 1. کاهش علائم یائسگی

استفاده از روغن یاسمن یا به عنوان درمان آروماتراپی و یا استفاده از آن به طور مستقیم به پوست می تواند به کاهش علائم احساسی و جسمی یائسگی کمک کند و به عنوان یک درمان طبیعی برای تسکین یائسگی عمل کند.

طبق مطالعه ‌ای که در ژورنال پزشکی منتشر شد، هنگامی که زنان یائسه در طول یک دوره هشت هفته ‌ای روغن یاسمن را به پوست خود اعمال کردند، در مقایسه با زنانی که از روغن یاسمن استفاده نکرده بودند، در سطوح انرژی، خلق و خو، افسردگی و درد شاهد بهبودهایی بودند.


 1. جلوگیری یا بهبود علائم PMS

مطالعات نشان می دهد که روغن یاسمن از جمله روغن های ضروری است که به کمک افاتوژنز(ترکیبات گیاهی با یک ساختار فنلی مشابه استروژن) کمک می کند تا سطح هورمون را متعادل سازد.

روغن یاسمن برای تنظیم سیکل قاعدگی، پاک سازی و تقویت رحم خانم ها مناسب بوده و به عنوان داروی سودمندی برای یائسگی و سندرم پیش از قاعدگی (PMS) به شمار می آید.

به عنوان مثال، پس از آزمودن زنان برای ۱۱ بیماری رایج در ارتباط با نوسانات هورمون، از جمله بی خوابی، نگرانی، ضعف و سردرد، محققان دریافتند که آروماتراپی و ماساژ با روغن های فیتواستروژن بدون اینکه منجر به عوارض جانبی منفی شود، باعث کاهش علائم می شود.

ماساژ روغن یاسمن بر روی پوست یا استنشاق آن می تواند به کاهش علائم PMS ، از جمله سردرد، گرفتگی های شکم، آکنه و سایر ناراحتی های پوستی و یا بی قراری کمک کند.

همچنین بخوانید: آروماتراپی چیست

 1. کمک به نشانه های پس از بارداری

روغن یاسمن در جهت کاهش نشانه های پس از زایمان، از جمله اضطراب، افسردگی، درد عضلانی و انرژی کم موثر است. یک مطالعه منتشر شده در سال ۲۰۱۳ در مجله تحقیقات سلامتی اثرات روغن یاسمن را بر ۲۰ داوطلب سالم آزمایش کرد.

همه شرکت کنندگان روغن یاسمن را استنشاق کردند و سپس عملکرد سیستم عصبی مرکزی و واکنش‌ های خلق و خوی آن ها مورد آزمایش قرار گرفت. شرکت کنندگان الکترودها را روی سرشان قرار داده و همچنین پرسشنامه شخصی را پر کردند.

نتایج پس از استفاده از روغن یاسمن ، در مقایسه با نتایج الکترود و آزمایش قبل از استنشاق روغن یاسمن، بهبود قابل توجهی در پاسخ های شناختی-عاطفی داشت.

پژوهشگران سطح بالاتری از فعالیت قدرت موج بتا را در مرکز قدامی و مناطق خلفی سمت چپ مغز مشاهده کردند، که به کنترل احساسات و واکنش‌ های فشار و استرس کمک می‌ کند. شرکت کنندگان افزایش افکار و احساسات مثبت از جمله کاهش استرس را گزارش دادند.

همچنین به طور سنتی برای افزایش تولید شیر مادر از این روغن ضروری استفاده می شود، علاوه بر این، استفاده از روغن یاسمن به پوست ممکن است به کاهش نشانه های علائم کشش و جلوگیری از زخم کمک کند.


 1. تقویت تمرکز

از نظر علمی روغن یاسمن با خواص تحریک کنندگی و هیجان آور شناخته شده است. استعمال این روغن ضروری بر روی پوست می تواند انرژی تان را افزایش دهد. بررسی ها حاکی از آن است که مواد فعال روغن یاسمن ضربان قلب، دمای بدن و فعالیت مغزی که برای یادگیری فعال و حل مساله مورد نیاز است، را افزایش می دهد.

چهل نفر از افراد سالم که در معرض این روغن ضروری قرار گرفتند، نسبت به سایر افراد تمرکز و انرژی بیشتری را گزارش کرده بودند. همچنین، این یافته ها یک اثر تحریک کننده استفاده از روغن یاسمن را در آروماتراپی درمانی تایید کرد.

سعی کنید مقداری از این روغن را به آب استحمام خود اضافه کنید و یا آن را در طول دوش صبحگاهی به روی پوست خود بمالید تا به شما کمک کند که برای یک روز خوب آماده باشید.


 1. تقویت سلامت پوست

بررسی علمی تحت عنوان “روغن های ضروری تجاری به عنوان آنتی بیوتیک های بالقوه برای درمان بیماری های پوست” که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد، ویژگی های روغن یاسمن را برای مراقبت از پوست، بازسازی، خشکی پوست، ضد پیری، کاهش التهاب، بیماری های چربی پوست و پسوریازیس برشمرد.

ترکیب روغن یاسمن با کرم صورت، ژل دوش و یا لوسیون بدن را برای کاهش لکه ‌ها، بهبود خشکی پوست، جلوگیری از چروک و خطوط و سایر ناراحتی ‌های پوستی امتحان کنید. فقط قبل از استفاده حتما مقدار کمی از آن را به یک قسمت از پوستتان بزنید تا از وجود هر گونه حساسیت مطمئن شوید.

آیا روغن یاسمن برای مو هم مناسب است؟ بله این روغن به همان میزان که برای پوست سودمند است روی موها هم تاثراتی شگرف دارد. روغن یاسمن علاوه بر جلوگیری از خشکی مو، باعث درخشندگی بی نظیر موها می شود.


 1. استفاده به عنوان روغن ماساژ

روغن یاسمن بسته به نوع روغن دیگری که در آن استفاده می شود می تواند به عنوان ماساژدهنده آرام بخش عمل کند. چگونه از این روغن یک ماساژ دهنده ایجاد کنیم؟ سعی کنید روغن گل یاسمن را با روغن نعناع و یا رزماری به اضافه روغن حامل انتخابی خود ترکیب کنید.

آیا به دنبال یک ماساژدهنده آرام بخش می‌ گردید؟ روغن یاسمن را با روغن اسطوخودوس و یک روغن حامل مخلوط کنید.

روغن یاسمن می ‌تواند هوشیاری و برانگیختگی را در زمان مورد نیاز افزایش دهد، در عین حال که می تواند دارای اثرات کاهش درد هم باشد. این امر باعث می شود که این ترکیب یک روغن ماساژ مناسب باشد. قرن هاست که برای بهره مندی از اثرات ضد التهابی و ضد درد این روغن روزانه به طور موضعی از آن استفاده می کردند.


 1. استفاده به عنوان یک عطر طبیعی

به جای استفاده از عطرهای بسیار گران ‌قیمت، عطر گل یاسمن را به مچ و گردن خود بمالید و از آن به عنوان یک عطر و رایحه طبیعی و عاری از مواد شیمیایی استفاده کرده و لذت ببرید. روغن یاسمن بویی گرم و خیره کننده شبیه عطرهای زنانه دارد. برای این کار یک یا دو قطره از این روغن را با یک روغن حامل ترکیب کنید.


نحوه استفاده از روغن یاسمن

برای بدست آوردن بیش‌ ترین نتیجه از روغن یاسمن، شما باید از یک روغن باکیفیت استفاده کنید. روغن یاسمن مصنوعی اغلب به قیمت بسیار کم‌ تر از روغن گل یاسمن اصلی به فروش می ‌رسد ، زیرا تولید گل یاسمن واقعی بسیار هزینه ‌بر است. اگر یک اسپری روغن یاسمن را برای فروش در یک فروشگاه دیدید، مراقب باشید چرا که با احتمال بسیار زیاد روغنی مصنوعی است.

گل یاسمن بسیار کوچک است و فقط مقدار کمی روغن تولید می ‌کند، بنابراین تولید کنندگان هزاران دلار برای استخراج یک پوند از روغن یاسمن خالص هزینه می‌ کنند. بنابراین مهم است که همیشه به دقت مواد موجود در روغن را بررسی کنید؛ اطمینان حاصل کنید که نام جنس به نام Jasminum officinale ثبت شده‌ باشد.

اگرچه روغن یاسمن ممکن است یکی از روغن‌ های ضروری گران قیمت در بازار باشد، اما اثرات آن ارزش صرف این هزینه را دارد. تنها دو تا سه قطره از این روغن هم تاثیرات بسیار زیادی بر جای می ‌گذارد ، بنابراین یک بطری کوچک از آن برای مدتی طولانی کافیست. علاوه بر این شما می‌ توانید روغن یاسمنی را تهیه کنید که شامل روغن دیگری مثل جوجوبا است و به طور قابل‌ توجهی قیمت پایین تری دارد.

ترکیب چه روغن هایی با روغن یاسمن خوب است؟ برای یک رایحه قوی، ترکیب روغن یاسمن با روغن مرکبات را امتحان کنید. برای پیشگیری از اثرات جانبی آن، روغن یاسمن را با روغن گل رز و یا روغن اسانس چوب صندل ترکیب کنید. اگر به دنبال یک داروی طبیعی برای بهبود کیفیت خواب تان هستید اسطوخودوس و کندر را با روغن یاسمن ترکیب کنید. این ترکیب به عنوان یک داروی مسکن ملایم عمل می‌ کند و درد و اضطراب را نیز کاهش می دهد.

برای تهیه عطری گرم، آرام، خانگی و عاری از هرگونه مواد شیمیایی دستور زیر را امتحان کنید:

عناصر:

 • ۳۰ قطره روغن یاسمن
 • ۵ قطره اسانس وانیل
 • ۵ عدد اسانس اسطوخدوس
 • ۵ قطره اسانس پرتقال
 • ۲ قاشق غذا خوری ودکا
 • ۱ قاشق غذا خوری آب شکوفه پرتقال (یا آب مقطر)

روغن اسانس یاسمن را با ودکا ترکیب کنبد و در بطری شیشه ‌ای مخلوط کنید و آن را برای مدت دو روز روی میز آشپزخانه بگذارید. این بطری را در جایی با دمای اتاق و دور از خورشید نگهداری کنید.

آب شکوفه پرتقال و یا آب مقطر را به آن اضافه کنید و هم بزنید. مخلوط را به یک بطری اسپری عطر قدیمی و یا یک بطری اسپری آلومینیومی معمولی اضافه کنید. این مخلوط را جایی نزدیک دمای اتاق نگه دارید و سپس به عنوان عطری طبیعی استفاده کرده و لذت ببرید.


عوارض جانبی روغن یاسمن

یاسمن به طور کلی ایمن و غیر حساس به نظر می رسد اما هر زمان که از روغن های ضروری استفاده می کنید خطر آلرژی و تحریک وجود دارد. به خصوص اگر شما به تازگی از روغن های ضروری استفاده می کنید و یا پوستی حساس دارید، برای شروع یک مقدار کوچک از آن را امتحان کنید و سعی کنید آن را با روغن های حامل رقیق کنید.

یاسمن رایحه ‌ای شدید و قوی دارد، بنابراین برخی افراد ترجیح می ‌دهند آن را با سایر روغن ها مخلوط کنند. ممکن است استفاده از روغن یاسمن در برخی از افراد باعث سردرد، واکنش های پوستی و یا حالت تهوع شود. با ترکیب این روغن با روغن نارگیل، بادام یا جوجوبا و جلوگیری از تماس مستقیم با پوست، می توان این عوارض را کاهش داد.

آیا روغن یاسمن می ‌تواند خورده شود؟ من به طور معمول فقط روغن یاسمن را برای آروماتراپی و استفاده موضعی توصیه می‌ کنم.

اگر چه قرن هاست که زنان باردار و مادران از این روغن مفید استفاده می کنند، اما اگر باردار هستید و یا مشکلات مربوط به هورمون دارید، بهتر است قبل از استفاده از این روغن با پزشک خود صحبت کنید.

۱ دیدگاه

 1. حمیده در مرداد ۲۶, ۱۳۹۹در۴:۱۲ ب٫ظ

  کجا میشه تهیه کرد من این روغن میخوام

نظر خود را بیان کنید