پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

خواص روغن آفتابگردان

8 مزیت شگفت انگیز روغن آفتابگردان:

خواص روغن آفتابگردان

درمورد خواص دانه آفتابگردان به صورت مفصل صحبت کرده کرده ایم اما بهتر است بدانید یکی از بهترین مزایای دانه آفتابگردان روغنی است که از آن گرفته میشود در این مقاله با مجله سلامت همراه شوید تا خواص روغن آفتابگردان را بررسی کنیم.

مزایای روغن آفتابگردان در برگیرنده توانایی آن برای بهبود سلامت قلب، افزایش انرژی، تقویت سیستم ایمنی بدن، بهبود سلامت پوست، پیشگیری از سرطان، کاهش کلسترول خون، محافظت از بدن در برابر آسم و کاهش التهاب است. اگرچه بیشتر افراد در حال حاضر با گل آفتابگردان اشنا هستند اما بیشتر آن ها نمی دانند که این گیاه منبع بسیار خوبی برای تهیه یک روغن سالم گیاهی است که می توان آن را جایگزین سایر روغن های موجود کرد.

روغن آفتابگردان معمولا در برخی از محصولات آرایشی خاص نیز مورد استفاده قرار می گیرد. تولیدکننده اصلی این روغن روسیه، اوکراین و آرژانتین است اما بیشتر کشورهای جهان می توانند آن را تولید کنند.

یکی از دلایل اصلی موجود برای رشد محبوبیت روغن آفتابگردان، وجود اسیدهای چرب ضروری همچون اولئیک اسید، لینولئیک اسید و سایر موارد است. ترکیب اسیدهای چرب در بدن برای حفظ سلامت انسان بسیار ضروری است و روغن آفتابگردان می تواند به حفظ این تعادل در بدن کمک کند.

علاوه بر این، برخی از این اسیدهای چرب همچون ویتامین E و سایر ترکیبات آلی، به عنوان آنتی اکسیدان عمل می کنند و تاثیر مثبتی بر روی طیف وسیعی از شرایط دارند.  این روغن همچنین چربی چند غیر اشباع بیشتری نسبت به سایر روغن های گیاهی معمول دارد.

۸ خاصیت روغن آفتابگردان

این روغن مزایای زیادی برای بدن دارد. اجازه دهید برخی از این موارد را با هم مرور کنیم.

  1. روغن آفتابگردان سطح کلسترول خون را پایین می آورد:

تعادل اسیدهای چرب موجود در روغن آفتابگردان همچون لینولئیک اسید بسیار خوب است. اگرچه اسید چرب امگا ۶ معمولا به عنوان کلسترول بد در نظر گرفته می شود اما این گزینه هم در مقادیر متعادل برای بدن ضروری است.

یافتن تعادل  مناسب از کلسترول های خوب و کلسترول های بد بسیار مهم است. به علاوه، روغن آفتابگردان حاوی اسید چرب اشباع نیست. این موضوع بدین معنی است که استفاده از آن می تواند باعث کاهش کلسترول بدن شود.

  1. روغن آفتابگردان سلامت قلب را افزایش می دهد:

روغن آفتابگردان می تواند خطر ابتلا به آترواسکلروز که در آن شریان ها مسدود می شود و فشار خون بالا می رود و خطر حمله و سکته افزایش پیدا می کند را کاهش می دهد. این روغن در حد متعادل می تواند انتخاب خوبی برای بیشتر افرادی که به دنبال سلامت قلب خود هستند باشد.

  1. روغن آفتابگردان سیستم ایمنی بدن:

روغن آفتابگردان سرشار از ویتامین E است و می تواند به عنوان  یک آنتی اکسیدان در بدن عمل کند. این ماده به طور مستقیم با پیشگیری از بیماری قلبی و تقویت سیستم ایمنی بدن مرتبط است.

  1. خواص روغن آفتابگردان برای پوست:

همانطور که در بخش قبلی گفتیم این روغن سرشار از ویتامین E است و می تواند سلامت پوست را بهبود ببخشد و باعث تولید سلول های تازه شود. این موضوع بدین معنی است که پوست در برابر آسیب خورشید و نیز تخریب طبیعی ناشی از سن در امان می ماند. آنتی اکسیدان هایی همچون ویتامین E می توانند رادیکال های ازاد را خنثی کنند و مانع از اسیب رساندن این رادیکال ها به سلول های سالم گردند.

بعد از مصرف این روغن می تواند بهبود سریع تر زخم، کاهش زخم ها و درخشندگی طبیعی پوست را مشاهده کرد. همین امر می تواند دلیل خوبی برای استفاده از روغن آفتابگردان در محصولات آرایشی باشد.

لیست خاصیت های روغن آفتابگردون

لیست خاصیت های روغن آفتابگردون

  1. خاصیت روغن آفتاب گردان برای پیشگیری از سرطان:

 همانطور که در قسمت های قبلی مقاله نیز ذکر کردیم روغن آفتابگردان غنی از آنتی اکسیدان ها و موادی است که همانند آنتی اکسیدان عمل می کند. ویتامین E  که گروهی از ترکیبات به نام توکوفرول ها را در خود دارد ، آنتی اکسیدان قدرتمندی است که می تواند رادیکال های ازاد را قبل از تبدیل سلول های سالم به سلول های سرطانی، از بین ببرد.  به طور خاص، روغن آفتابگردان به پیشگیری از سرطان روده بزرگ مرتبط است اما تحقیقات بر روی تاثیر این روغن بر روی انواع دیگر سرطان ادامه دارد.

  1. خواص ضدالتهابی روغن آفتابگردان

همانطور که می دانید آسم میلیون ها نفر از افراد سرتاسر جهان را تحت تاثیر خود قرار گرفته است. این بیماری می تواند از خفیف تا تهدیدکننده زندگی متغیر باشد. روغن آفتابگردان با کاهش سطح و شدن حملات آسم مرتبط  است زیرا خواص ضد التهابی دارد.

  1. روفن آفتابگردان شدت آرتروز را کاهش می دهد:

 روغن آفتابگردان علاوه بر آسم می تواند شدت بیماری آرتروز را نیز کاهش دهد

  1. از بروز عفونت پیشگیری می کند:

 روغن آفتابگردان به نوزادان توصیه می شود زیرا  می تواند از آن ها در برابر عفونت محافظت کند به خصوص زمانی که نارس به دنیا می ایند و مستعد ابتلا به عفونت هستند. همین مزیت را می توان در بزرگسالان نیز بیان کرد.


عوارض احتمالی روغن آفتابگردان:

اگرچه اسیدهای چرب موجود در این روغن برای ما  و رژیم غذایی مان اهمیت دارد اما روغن آفتابگردان دارای محتوای بالایی از اسید چرب امگا ۶ است. این موضوع می تواند برای افرادی که در حال حاضر چاق هستند یا بیماری قلبی دارند نگران کننده باشد.

اگر این روغن بیش از حد مورد استفاده قرار گیرد  می تواند به عدم تعادل اسیدهای چرب در بدن منجر شود و همین امر خطرناک است. تا زمانی که مقدار روغن مصرفی را بررسی می کنید، استفاده از این روغن در رژیم غذایی موثر و مفید خواهد بود.

نظر خود را بیان کنید