پزشک عمومی
این مقاله تایید شده است اما تنها جنبه اطلاع رسانی دارد.

خواص آووکادو برای لاغری

8 دلیلی که نشان می‌دهد آووکادو یک کاهش دهنده عالی برای وزن است؛

آووکادو و لاغری

آووکادو یکی از میوه‌های شگفت انگیزی است که ۳۲۲ کالری و ۲۹ گرم چربی دارد. آووکادو چربی بیشتری نسبت به سایر میوه‌ها دارد و همیشه به عنوان میوه پر چرب از آن یاد می‌شود.

با اینحال، اسیدهای چرب تک غیر اشباعی که در محتویات آن وجود دارد می‌تواند آن را به یک میوه شگفت انگیز و خاص تبدیل کند. آووکادو به خاطر توانایی که برای کاهش دادن کلسترول خون و آب کردن چربی شکمی دارد به عنوان یک میوه عالی برای کاهش وزن شناخته شده است.در این مقاله قصد داریم دلایل موجود برای این امر را بیان کنیم.

همچنین بخوانید: خواص آووکادو
  1. این میوه برای سلامت بدن مفید است:

بیشتر افراد بر این باورند که خوردن یک عدد سیب در روز می‌تواند نیاز انسان به پزشک را برطرف سازد. این در حالیست که آووکادو نیز چنین خاصیتی دارد. مطالعات انجام شده این موضوع را مورد بررسی قرار داده است. در یکی از این مطالعات حدود ۴۵ نفر از افرادی که اضافه وزن داشتند با سه رژیم غذایی متفاوت برای ۵ هفته مورد بررسی قرار گرفتند.

یکی از رژیم‌های غذایی کم چربی بود و تنها ۲۴ درصد از کالری کل از طریق چربی‌های اشباع تامین می‌شد. این رژیم حاوی میوه آووکادو نبود.

رژیم غذایی دوم نیز در برگیرنده آووکادو نبود و چربی متوسطی در خود داشت. حدود ۳۴ درصد از کالری کل از چربی‌های اشباع به دست می‌امد. رژیم غذایی سوم چربی متوسطی داشت اما برخی از اسیدهای چرب اشباع با آووکادو جایگزین شده بود. افراد در روز یک عدد آووکادو می‌خوردند. نتایج به دست آمده بسیار جالب بود.

این مطالعه نشان داد که کلسترول بد خون (LDL) در افرادی که از آووکادو استفاده کرده بودند ۱۳.۵ میلی گرم بر دسی لیتر پایین تر از سایر افراد بود. همین امر باعث کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود. محققان نتایج به دست آمده را به محتوای اسیدهای چرب تک غیر اشباعی که در اووکادو وجود دارد نسبت داده اند که ممکن است نقش مهمی در کاهش دادن کلسترول افزایش یافته خون داشته باشد.

افزایش کلسترول بد خون باعث مقاومت به انسولین، افزایش وزن و چاقی می‌شود. بنابراین شما می‌توانید روزانه از این میوه استفاده کنید و به کاهش وزن و کلسترول بد خون خود امیدوار باشید.

  1. می‌تواند چربی‌های شکمی را آب کند:

اگر چربی شکمی زیادی دارید بهتر است خوردن آووکادو را جدی بگیرید. محققان بر این باورند که خوردن روغن آووکادو در غذاهای مختلف می‌تواند چربی‌های شکمی را تا حد زیادی از بین ببرد و همین امر موجب کاهش خطر ابتلا به سندروم متابولیک خواهد شد. این خاصیت نیز به خاطر محتوای غنی آووکادو از اسیدهای چرب تک غیر اشباع است.

مطالعه انجام شده در ایالت پن نشان می‌دهد افرادی که حدود ۴۰ گرم ( سه قاشق غذاخوری) از روغن‌های سرشار از اولئیک را در رژیم غذایی خود مصرف می‌کنند، ۱.۶ درصد نسبت به سایر افراد چربی شکمی کمتری خواهند داشت. مطالعه دوم که در مجله Diabetes Care منتشر شده است به نتایج مشابهی دست یافته است. رژیمی که سرشار از اسیدهای چرب تک غیر اشباع است می‌تواند توزیع چربی در اطراف شکم را تا حد زیادی کاهش دهد. یک قاشق غذاخوری از روغن آووکادو حدود ۱۲۰ کالری و ۱۰ گرم چربی تک غیر اشباع دارد.

پروفایل تغذیه‌ای این روغن شبیه پروفایل تغذیه ای روغن زیتون فوق بکر است. اما بر خلاف روغن زیتون فوق بکر؛ روغن آووکادو نقطه دود بسیار بالایی دارد و می‌توان از آن برای سرخ کردن مواد نیز استفاده کرد بدون اینکه نگران ایجاد رادیکال‌های آزادی باشید که می تواند به سلامت بدن شما آسیب برساند.

همچنین بخوانید: بهترین تمرینات برای آب کردن چربی شکم
  1. اووکادو سرشار از مواد مغذی است:

همانطور که می‌دانید سبزیجات به خاطر داشتن کالری اندک و ویتامین‌های فراوان بهترین انتخاب برای رژیم غذایی سالم محسوب می‌شوند اما هیچ چیزی همانند آووکادو سالاد سبزیجات شما را کامل نخواهد کرد. اگر در سالاد خود چربی مفید نداشته باشید خوردن آن مزیت زیادی برای شما نخواهد داشت. زمانی که صحبت از چربی سالم به میان می‌آید، آووکادو بهترین انتخاب و بهترین گزینه است.

در یکی از مطالعات منتشر شده در مجله Molecular Nutrition & Food Research محققان گروهی از افراد را مورد بررسی قرار دادند. این افراد با سالادهایی تغذیه می‌شدند که با چربی‌های اشباع، چربی‌های تک غیر اشباع و چربی‌های چند غیر اشباع پر شده بود. در این شرایط افرادی که با چربی‌های تک غیر اشباع تغذیه شده بودند جذب کارتنوئید بالایی داشتند.

این در حالیست که اسیدهای اشباع و اسیدهای چندغیر اشباعی به این شرایط دست نیافته بودند. شما می‌توانید سالاد خود را با تکه‌هایی از آووکادو یا یک قاشق غذاخوری از روغن آن تکمیل کنید.

  1. مبارزه آوکادو با رادیکال های آزاد:

به خاطر داشته باشید که جنگی در درون بدن شما وجود دارد. رادیکال‌های آزاد بر علیه بدن شما مبارزه می‌کنند. رادیکال‌های ازاد مولکول‌های اکسیژن مخربی هستند که می‌توانند واکنش‌های زنجیره ای متعددی را در بدن آغاز کنند که سلول‌ها و DNA را تخریب می‌کند.

این موضوع باعث ایجاد مشکل در سلامت بدن می‌شود. آنتی اکسیدان‌هایی که در میوه‌های تازه و سبزیجات یافت می‌شود می‌تواند برخی از این رادیکال‌های آزاد را خنثی نماید اما در برخی از موارد به نیروی بیشتری برای مبارزه با آن نیاز است. در این شرایط بهتر است آووکادو را نیز وارد رژیم غذایی خود کنید. محققان بر این باورند که خوردن آووکادو می‌تواند به بدن در مبارزه با رادیکال‌های آزاد کمک کند.

بهتر است به جای روغن آووکادو از میوه تازه آن استفاده کنید.

  1. آووکادو می‌تواند گرسنگی را برطرف کند:

یک قاشق غذاخوری گواکامولی می‌تواند موثرترین روش برای مبارزه با گرسنگی باشد. مطالعه منتشر شده در مجله Nutrition نشان می‌دهد افرادی که نصف آووکادوی تازه را به همراه وعده غذایی خود مصرف کرده اند ۴۰ درصد نسبت به سایر افراد تمایل کمتری برای خوردن غذا در ساعت‌های بعدی روز داشتند.

یک قاشق غذاخوری گواکامولی با ۶۰ کالری می‌تواند همین مزیت را داشته باشد. اما خوردن آووکادوی تازه مزیت‌های بیشتری را به همراه خواهد داشت.

  1. پیشگیری از بیماری ها با مصرف آووکادو:

حتما شما نیز دوستانی دارید که لاغرتر، سبک تر و سلامت تر از شما هستند. به نظرتان راز سلامتی این افراد چیست؟ پول؟ نه این افراد در رژیم غذایی خود از آووکادوی تازه استفاده می‌کنند. تحقیقات انجام شده نشان می‌دهد که مصرف روزانه آووکادو می‌تواند از بروز بیماری‌های مختلف جلوگیری کند.

نتیجه یک نظرسنجی که در مجله Nutrition Journal منتشر شده است نشان می دهد که خوردن نصف آووکادو می‌تواند باعث بهبود سلامت و کیفیت آن شود و خطر ابتلا به سندروم متابولیک را تا ۵۰ درصد کاهش دهد.

خوردن آووکادو نه تنها باعث کاهش BMI افراد می‌شود بلکه فیبر و ویتامین K بیشتری وارد بدن خواهد کرد. این مواد مغذی باعث کاهش وزن افراد نیز می‌شوند. به همین خاطر آووکادو دروازه ای به سمت زندگی سالم تر و شاداب تر است.

آووکادو نفاخ است یا نه

  1. آووکادو تثبیت کننده قند خون است:

مطمئننا آووکادو همه مزایا را یک جا در خود دارد اما چربی تنها چیزی نیست که این میوه را از سایر مواد متمایز می‌سازد. آووکادو حدود ۲۰ ویتامین، مواد معدنی و مواد مغذی گیاهی را برای بدن فراهم می‌کند که ۱۴ گرم فیبر و ۶۶ درصد از نیاز بدن شما به ویتامین K ( ماده مغذی است که به تنظیم متابولیسم قند کمک می‌کند) را تامین می‌کند. مطالعه انجام شده در مجله Diabetes Care نشان می‌دهد مردان و زنانی که مصرف ویتامین K داشته اند در میان سایر افراد ۱۹ درصد خطر ابتلا به دیابت کمتری داشته اند. همانطور که می‌دانید برگ‌های سبز منبع غنی تری از ویتامین‌هاست. بنابراین مصرف آووکادو به همراه سالاد می‌تواند قند خون شما را تثبیت کند و از بالا رفتن آن جلوگیری نماید.

همچنین بخوانید: کنترل قند خون بدن
  1. افزایش طبیعی انرژی با آووکادو:

مکمل‌هایی که قبل از تمرینات ورزشی مورد استفاده قرار می‌گیرد ادعا می‌کنند که انرژی بدن را افزایش می‌دهند. بر اساس تحقیقات انجام شده مصرف آووکادو می‌تواند سطح انرژی را به صورت طبیعی بالاتر ببرد. مطالعه انجام شده در مجله American Journal of Clinical Nutrition تاثیر یک رژیم غذایی سه هفته ای که حاوی اسید پالمتیک ( چربی اشباع) و رژیم غذایی سرشار از اسید اولئیک( اسید چرب تک غیر اشباع) است را مورد بررسی قرار داده است.

افرادی که از این دو رژیم غذایی استفاده کرده اند مورد بررسی قرار گرفته اند. فعالیت فیزیکی و نرخ متابولیک این افراد مورد مقایسه قرار گرفته است. نتایج به دست آمده نشان می دهد که فعالیت فیزیکی در افرادی که از اسید اولئیک استفاده کرده اند ۱۳.۵ درصد بیشتر است. برای اینکه زندگی سالم تری داشته باشید بهتر است خوردن مواد غذایی سرخ شده را کنار بگذارید و از میوه‌هایی همچون آووکادو بهره مند شوید. این میوه می‌تواند انرژی بدن را به طور طبیعی افزایش دهد.

نظر خود را بیان کنید